پروژه کارآفرینی کارگاه تولید پروفیل ام دی اف

تعداد صفحات: 41 فرمت فایل: word کد فایل: 400003559
سال: نامشخص مقطع: صنایع دسته بندی: طرح توجیهی کارآفرینی صنایع ساختمانی و مصالح ساختمانی
قیمت قدیم:۶,۹۰۰ تومان
قیمت: ۴,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروژه کارآفرینی کارگاه تولید پروفیل ام دی اف

  خلاصه طرح :

  در این طرح به بررسی تولید پروفیل ام دی اف پرداخته شده است ، برای بررسی طرح از روش های آماری و اقتصادی و برآورد های مالی استفاده شده است ، این طرح شامل چهار فصل میباشد ، فصل اول به بیان کلیاتی از قبیل مقدمه ، تاریخچه ، مجوز های قانونی مورد نیاز ، وضعیت بازار ، میزان واردات و صادرات و ... پرداخته است ، فصل دوم به بیان روش انجام کار پرداخته است ، بازدید از واحد کاری مشابه ، نیروی انسانی ، نحوه تامین سرمایه و ... از جمله عناوین موجود در این فصل میباشد ، فصل سوم به بررسی طرح از دیدگاه اقتصادی پرداخته است ( طرح توجیهی یا BP ) ، عناوینی از قبیل نیروی انسانی مورد نیاز ، میزان سرمایه گذاری ، مواد اولیه مورد نیاز ، ماشین آلات مورد نیاز و ... از جمله عناوین موجود در این فصل میباشد ، در نهایت فصل چهارم به بیان نتیجه اجرای طرح می پردازد .

  فصل اول

  کلیات

  مقدمه :

  دنیایی که پیش رو دار یم ،گستره ایست بر ای ظهور خلا قیت ها و نو آوری ها یی که جز با همت متخصصان و کارشناسان تحقق نخواهد یافت.چنین د نیایی مستلزم بکار گیری تکنولوژ ی مدرن وپیشرفته ،استفاده به ینه از منابع وسیستم ها و روش ها ی برتر است که این مهم در جوامع صنعتی امروز، شرط لازم برای دستیابی به خواسته ها و رضایت مشتریان است. فرآورده ها ی حاصل از چوب به اشکال مختلف و متناسب با هز ینه انجام شده و محل کاربرد آن مورد استفاده عموم قرار م ی گ یرد و به عبارت د یگر می توان در طیف صنعتی، اوراق فشرده چو بی را شامل تخته چند لا، تخته خرده چوب (نئوپان) ، تخته فیبر و MDF یا  Medium Density Fiberboard را نام برد که اصولا “ اختلاف فن آور ی تو لید در مبحث شکل (با استفاده از رطوبت موجود در خرده چوب ها و یا ا لیاف سلولز ی و بهره جو یی از هو ا ) منجر به تو لید نئوپان و یا MDF می شود.

  اما بدلیل ارتقا سطح کیفی MDF نسبت به سا یر محصولات مشابه آنرا متمایزتر نشان داده و بخودی خود از جا یگاه خاص ی برخوردار نموده است . زیرا این محصول ضمن قرار گرفتن در خانواده – تخته ها ی سخت، مقاومت از کاربردی بالاتر نیز برخوردار می باشد و دانسیته آن بین 800 640 کیلوگرم بر مترمکعب می باشد.

  از طرفی بد لیل اینکه سطح MDF صاف، یکنواخت و نرم بوده و ترکیبی از فیبرهای چوبی لیگنو سلولزی می باشد در برابر گرما و فشار سخت شده و در صورت مخلوط شدن با سا یر افزودنی ها کمک شا یانی به ارتقاء سطح کیفیت آن می شود تا بتوان در ساخت کا بینت آ شپزخانه، مبلمان، میزو صندلی، اثاثه اداری و... از آن بهره جست.

  به منظور افز ایش مقاومت MDF  و نزد یک شدن این فاکتور به چوب طبیعی می توان از عملیات روکش کردن سطح با کاغذهای لمینه با سرعت سخت شدن سر یع استفاده نمود و این عملیات زمانی شرایط مطلوب را حاصل می نمایند که در حین فرآیند توانسته باشیم.

  توزیع و یکنواختی دانس یته، یکنواختی ضخامت در سطح را کاملا “ رعایت کرده باشیم. معمولا “ جهت روکش کردن از کاغذهای آغشته نظیر کاغذها ی آغشته شده به پلی استر، فن لیک و ملامین استفاده می نمایند.

  و جهت رسیدن به شر ایط ایده آل می بایست توجه نمود که رطوبت تخته فیبر بیش از 7 درصد تجاوز ننماید زیرا عبور بخار آب از این نوع کاغذها به سختی صورت گرفته می گیرد.

   

  نام کامل طرح و محل اجرای آن :

  تولید  پروفیل MDF

   

  دلایل انتخاب طرح :

  با توجه به اینکه پروفیل MDF  جزوء کالاهای مصرفی بوده و بیشتر به دلیل زیبایی و شکل ظاهری آن در تولید دیگر محصولات چوبی ، کابینت ها و ... کاربرد دارد ، از اهمیت استراتزی خاصی بر خوردار نمی باشد.

   

  وضعیت و میزان اشتغالزایی :

  تعداد اشتغالزایی این طرح 26 نفر میباشد .

   

  تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

  نام و کد محصولات

  امروزه تکنولوژ ی پیشرفته مصنوعات چوبی در جهان تکن یک ها ی جد یدی را بر ای چشم نواز تر نمودن طراح ی ها ورعا یت هارمو نی در معمار ی ها ی داخل ی ساختمان و فضا ها ایجاد نموده است.در این میان،تکنولوزی پیشرفته رپینگ (فرایند روکش چسبانی) روی  mdf  برای دستیابی به  این مقاصد ایجاد گردید.

  از انجا که انعطاف پذ یری روکش ها ی HPL طی فرایند روکش چسبا نی جلوه خاصی به شاخه های ابزار خورده  mdf بخشیده که حاصل این فرایند پروفیل نامیده می شود.

  پروفیل های درب

  پروفیل های تاج و زیر چراغی

  پروفیل های کرکره، پانل دیواری و قرنیز حاشیه دیوار

  پروفیل های نبشی

  پروفیل های لبه

  پروفیل های روکوب

   

  کد آیسیک محصولات

  کد ISIC این محصولات که در لوح فشرده وزارت صنایع و معادن آمده است 20211112 می  باشدکه متعلق به پروفیل های MDF می باشد.

   

  شماره تعرفه گمرکی

  شماره تعرفه گمرک ی مختص روکش های پرو فیل MDF عبارت است از 39219020 که با بررسی های میدانی انجام شده واردات و صادرات پروفیل های mdf نیز با همین کد تعرفه صورت می گیرد.

   

  شرایط واردات

  با توجه به آمار مندرج در کتاب مقررات واردات و صادرات وزارت بازرگانی، حقوق گمرکی این محصول 4 درصد می باشدو محدودیت و ممنوعیت خاصی برای واردات پرو فیل MDF وجود ندارد و واحد هایی که مصرف کننده این محصول می باشند می توانند تقاضایشان را از طریق واردات تامین نمایند.

   

   

  بررسی و ارائه استاندارد ملی یا بین المللی

  با توجه به اطلاعات به دست آمده از موسسه استاندارد وتحقیقات صنعتی ایران پروفیل های ساخته شده از MDF دارای شماره استا ندارد ملی مشخصی نمی باشند.

   

  بررسی و ارائه اطلاعات لازم در زمینه قیمت تولید داخلی و جهانی

  (نمودار و جداول در فایل اصلی موجود است)

   

  قیمت داخلی محصولات

  با بررسی ها ی انجام شده در خصوص قیمت داخلی پروفیل MDF این نتیجه حاصل شده است که قیمت انواع پرو فیل های MDF موجود در بازار بر اساس سایز ورق، مشخصات پروفیل و شکل آن از شاخه ای 4000 تومان تا 9000 تومان متغییر می باشد.

   

  قیمت جهانی محصولات

  با توجه به استعلام های صورت گرفته از شرکت های وارد کننده این محصول، قیمت جهانی این محصول در حدود شاخه ای 3تا 12 دلار می باشد.

   

  موارد مصرف و کاربرد

  پروفیل های MDF بیشتر در صنایع کا بینت ساز ی،در و پنجره و وسا یل چو بی اعم از خانگی و اداری کاربرد دارد و به طور کلی به شکل زیر طبقه بندی می شود.

  پروفیل های درب

  پروفیل های تاج و زیر چراغی

  پروفیل های کرکره، پانل دیواری و قرنیز حاشیه دیوار

  پروفیل های نبشی

  پروفیل های لبه

  پروفیل های روکوب

   

  بررسی کالاهای جا یگزین و تجزیه تحلیل اثرات ان بر مصرف محصول

  بطور کلی در مورد کالا ها و محصولات جا یگزین بر ای پروفیل ها ی ام .د.ف م ی توان بیان کرد که تقریبا تمام این پروفیل ها را میتوان از سا یر چوب ها ی طبیعی و مصنوعی ومواد سلولز ی به و یژه نئوپان تو لید و عرضه کرد ولی با توجه به تنوع محصولات وکیفیت و استحکام بالاتر پروفیل ها ی ام.دی.اف وهم چنین افز ایش حجم و سرعت تو لید، محصول جایگزینی برای پروفیل های ام .دی.اف وجود ندارد و تقاضا ی این محصولات روند صعودی و رو به رشدی دارد و چندان متاثر از قیمت کالاهای جایگزین نمی باشد.

   

  کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده

  در حال حاضر تقاضای پروفیل های MDF در بازار امروز به دلیل مزایای زیادی که از نظر  کیفی و ظاهری در این محصولات وجود دارد بسیار بالا و روبه رشد است و تقر یبا در اکثر کشورها از این محصولات استفاده می شود.  از بین کشورهای عمده تولیید کننده پروفیل های MDF می توان کشورها ی ترکیه ،مالز ی و چین را نام برد.

  شرایط صادرات

  متاسفانه به د لیل ضعف ها ی موجود در این صنعت و کیفیت نسبتا پا یین پرو فیل ها ی تولید شده در مقا یسه با سا یر کشور ها ی پیشتاز در این صنعت از جمله ترک یه ، مالز ی و چین در حال حاضر امکان صادرات این محصول وجود ندارد.

   

  وضعیت عرضه و تقاضا

  بررسی ظرفیت بهره برداری و روند تولید از آغاز برنامه سوم تاکنون

  (نمودار و جداول در فایل اصلی موجود است)

  طبق آمار رسمی منتشر شده از سوی سازمان صنایع و معادن ، در حال حاضر تنها 5 واحد صنعتی در زمینه تولید پروفیل های MDF فعالیت دارند که عمده تولید کنندگان این محصول در استان تهران قرار دارند. ذکر این نکته ضروریست که با توجه به موانع و مشکلات خطوط تولید ظرفیت واقعی طرحها معمولا پایین تر از ظرفیت اسمی می باشد و برای پروفیل در حدود 80 درصد ظرفیت اسمی برآورد شده است.

   

  سازندگان ماشین آلات

  عمده تولیدکنندگان دستگاههای مورد نیاز این طرح کشورهای ایتالیا،آلمان وترکیه و چین هستند که صاحب تکنولوژی مناسب جهت تولید این دستگاهها می باشند لیکن بنابر ادعای تولید کنندگان داخلی این محصولات، در حال حاضر شرکت های ایرانی تولیدکننده ماشین آلات با توجه به تکنولوژی نسبتا پیشرفته این ماشین آلات توانایی ساخت و تولید ماشین آلات تولید پروفیل MDF را دارا می باشد.

   

  بررسی وضعیت طرحهای جدید و طرح های توسعه در دست اجرا

  طبق آمار و اطلاعات موجود درلوح فشرده وزارت صنایع و معادن 63 طرح ایجاد واحد صنعتی در خصوص پروفیل MDF وجود دارد که تعداد 51 واحد صنعتی هیچ پیشرفتی نداشته اند و لیست طرح های در دست احداث که دارای در صد پیشرفت می باشند در جدول زیر آورده شده است

   

  تاریخ بهره برداری از طرحهای با پیشرفت بیش از 74 درصد تا پایان سال 86 ، بین 50 تا 74 درصد در سال 1387 ، واحدهای بین 25 تا 49 درصد در سال 1388 و واحدهای بین 1 تا 24 درصد در سال 1389 فرض شده است . درصد استفاده از ظرفیت طرحهای در دست اجرا برای  سال اول 60 درصد و به ترتیب در سالهای آتی 70درصد در نظر گر فته شده است . بدین ترتیب ظرفیت طرحهای در دست اجرا طی سالهای آتی طبق جدول زیر برآورد شده است.

  (نمودار و جداول در فایل اصلی موجود است)

 • فهرست و منابع پروژه کارآفرینی کارگاه تولید پروفیل ام دی اف

  فهرست:

  خلاصه طرح :............................................................................................................................................................. 4

  فصل اول..................................................................................................................................................................... 5

  کلیات........................................................................................................................................................................... 5

  مقدمه :......................................................................................................................................................................... 6

  نام کامل طرح و محل اجرای آن :............................................................................................................................... 7

  محل اجرا :.................................................................................................................................................................. 7

  مشخصات متقاضیان :.................................................................................................................................................. 7

  دلایل انتخاب طرح :................................................................................................................................................... 8

  وضعیت و میزان اشتغالزایی :...................................................................................................................................... 8

  تاریخچه و سابقه مختصر طرح :................................................................................................................................. 8

  نام و کد محصولات..................................................................................................................................................... 8

  کد آیسیک محصولات................................................................................................................................................. 9

  شماره تعرفه گمرکی................................................................................................................................................... 9

  شرایط واردات............................................................................................................................................................ 9

  بررسی و ارائه استاندارد ملی یا بین المللی............................................................................................................. 10

  بررسی و ارائه اطلاعات لازم در زمینه قیمت تولید داخلی و جهانی..................................................................... 10

  قیمت داخلی محصولات.......................................................................................................................................... 10

  قیمت جهانی محصولات.......................................................................................................................................... 10

  موارد مصرف و کاربرد............................................................................................................................................. 10

  بررسی کالاهای جا یگزین و تجزیه تحلیل اثرات ان بر مصرف محصول............................................................... 11

  کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده......................................................................................................... 11

  شرایط صادرات........................................................................................................................................................ 12

  وضعیت عرضه و تقاضا............................................................................................................................................ 12

  بررسی ظرفیت بهره برداری و روند تولید از آغاز برنامه سوم تاکنون.................................................................... 12

  لازم به ذکر است تولید محصول طی سالهای گذشته بشرح جدول زیر بوده است................................................ 13

  سازندگان ماشین آلات............................................................................................................................................. 13

  بررسی وضعیت طرحهای جدید و طرح های توسعه در دست اجرا...................................................................... 14

  پیش بینی کل امکانات عرضه :................................................................................................................................. 15

  بررسی روند واردات محصول از آغاز برنامه سوم تا نیمه اول سال 85................................................................. 16

  بررسی روند صادرات محصول از آغاز برنامه سوم تا نیمه اول سال 85................................................................ 17

  بررسی نیاز به محصول با اولویت صادرات تا پایان برنامه چهارم........................................................................... 17

  مطالعات فنی و تکنولوژیکی..................................................................................................................................... 18

  بررسی اجمالی تکنولوژی و روش های تولید و عرضه محصول در کشور و مقایسه آن با دیگر کشورها.............. 18

  پروسه تولید پروفیل:................................................................................................................................................. 19

  تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم (به صورت اجمالی) در فرآیند تولید........................................ 20

  بررسی و تعیین حداقل ظرفیت اقتصادی همراه با برآورد حجم سرمایه گذاری ثابت.......................................... 21

  برآورد حداقل ظرفیت اقتصادی طرح..................................................................................................................... 21

  مجوز های قانونی :................................................................................................................................................... 21

  مراحل صدور جواز تاسیس :................................................................................................................................... 21

  شرایط عمومی متقاضیان ( اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی ) دریافت جواز تاسیس.......................................... 22

  1-   اشخاص حقیقی............................................................................................................................................... 22

  2-   اشخاص حقوقی.............................................................................................................................................. 22

  مدارک مورد نیاز:...................................................................................................................................................... 22

  اصلاحیه جواز تاسیس :........................................................................................................................................... 23

  تعریف:...................................................................................................................................................................... 24

  صدور پروانه بهره برداری :..................................................................................................................................... 24

  مراحل صدور توسعه طرح :..................................................................................................................................... 24

  فصل دوم.................................................................................................................................................................. 26

  روش انجام کار......................................................................................................................................................... 26

  جنبه های ابتکاری بودن و خلاقیت به کار رفته شده :........................................................................................... 27

  مشخصات نیروی انسانی مورد نیاز از لحاظ مفید بودن و توانایی کار :.................................................................. 27

  میزان مواد اولیه عمده مورد نیاز سالانه، محل تامین و قیمت ارزی و ریالی آن...................................................... 28

  شیت های MDF  :.................................................................................................................................................. 28

  روکش های  PVC.................................................................................................................................................... 28

  چسب :..................................................................................................................................................................... 28

  پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح................................................................................................................. 29

  تحلیل های مرتبط به دسترسی به مواد اولیه............................................................................................................ 29

  تحلیل های مرتبط به دسترسی به بازار مصرف....................................................................................................... 29

  تحلیل های مرتبط به دسترسی به منابع نیروی انسانی............................................................................................ 29

  تحلیل مربوط به شرایط زیست محیطی................................................................................................................... 30

  شرایط خاص و پیشنهاد منطقه مناسب.................................................................................................................... 30

  بررسی و تعیین میزان تامین آب، برق، سوخت، امکانات مخابراتی و ارتباطی...................................................... 30

  برآورد برق مورد نیاز و چگونگی تأمین آن............................................................................................................. 30

  برآورد آب مورد نیاز و چگونگی تأمین آن.............................................................................................................. 30

  برآورد سوخت مصرفی مورد نیاز و چگونگی تأمین آن......................................................................................... 31

  وضعیت حمایت های اقتصادی و بازرگانی............................................................................................................. 31

  حمایتهای تعرفه گمرکی ) محصول و ماشین الات(................................................................................................ 31

  حمایتهای مالی ) واحدهای موجود و طر ح ها ( بانکها – شرکتها ی سرمایه گذار:.............................................. 32

  فصل سوم................................................................................................................................................................. 33

  امور مالی طرح.......................................................................................................................................................... 33

  سرمایه گذاری ثابت طرح :...................................................................................................................................... 34

  خرید دفتر کار :........................................................................................................................................................ 34

  هزینه زمین :............................................................................................................................................................. 34

  هزینه محوطه سازی :................................................................................................................................................ 35

  هزینه ساختمان سازی :............................................................................................................................................ 35

  هزینه ماشین آلات و تجهیزات :............................................................................................................................... 36

  هزینه تاسیسات و تجهیزات عمومی :....................................................................................................................... 36

  وسایل اداری و خدماتی............................................................................................................................................ 37

  ماشین آلات حمل و نقل درون/ برون کارگاهی....................................................................................................... 37

  هزینه های قبل از بهره برداری................................................................................................................................ 37

  هزینه های پیش بینی نشده...................................................................................................................................... 37

  هزینه سرمایه گذاری ثابت :..................................................................................................................................... 38

  فصل چهارم.............................................................................................................................................................. 39

  جمع بندی – نتیجه گیری و پیشنهادات.................................................................................................................. 39

  نتایج حاصله از اجرای طرح :.................................................................................................................................. 40

   

   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت