گزارش کارآموزی طراحی فرایند تولید در شرکت میثاق ماشین قرن

تعداد صفحات: 46 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 500002985
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: گزارش پروژه کارآموزی مهندسی صنایع
قیمت قدیم:۷,۴۰۰ تومان
قیمت: ۴,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی طراحی فرایند تولید در شرکت میثاق ماشین قرن

  هدف تحقیق: آشنایی با صنعت و ایمن سازی محیط کار و طراحی و ساخت قالب های برش.

  مانند تمامی مباحث طراحی ابزار اصول بر سر جای خود باقی است و این اصول باید توسط هر کارآموز جدی فرا گرفته شود هنگامیکه این اصول جزئی از روش تفکر عادی یک طراح شد آنگاه روش های میانبر و غیر معمول را نیز می توان به کار گرفت.

  همچنین باید مورد خود طراحی قالب مراحلی که طراح قالب جهت سازماندهی قطعات مختلف از نظر شکل و اندازه به کار می برد و ترکیب و مونتاژ قطعات تا رسیدن به مجموعه ‌ تعریف شده ای به نام قالب نیز مطالبی را دانست و نیز باید دانست که برای شروع طراحی قالب مراحل مشخصی را باید طی کرد.

  یک طراحی خوب

  کار با سرعت و بدون زحمت بسیار

  تصحیحهای کم

  ظاهر مرتب و منظم نقشه ها

  قطعات قوی تر و با استحکام در قالب.

  نتیجه: همچنین اشیای هر چه بیشتر دانشجویان با صنعت که با گذراندن دوره ی کارآموزی می توانند علاوه بر علم تئوری به علم فنی و عملی نیز دست یابند ونیز با توجه به عنوان رشته ی تحصیلی خود بتواند پروسه ی صنعتی را بررسی کند. و راهکارهایی جهت بهتر سازی محیط کار و کار با دستگاههای صنعتی جهت ایمن سازی هر چه بیشتر محیط کار انجام داد.

  با CNC شدن ماشین می توان یک ماشین را چند کاره نمود مثلاً از ماشین تراش معمولی کار درل و فرز را نتیجه گرفت و لذا به این دلیل و به دلیل سرعت زیاد تولید ماشین تعداد ماشین های کارخانه را برای یک ظرفیت تولیدی معین کاهش داد که در نتیجه هزینه تعمیر و نگهداری غالباً در مجموع کمتر می شود و هزینه برق و اپراتور و سایر اقلام جنبی کاهش می یابد. ضمناً چون قطعه در یک مرحله برای خیر عملیات تنظیم و مرجع یابی می شود دقت تولید بالاتر می رود.

  چون ماشین CNCمی تواند سریعاً برای تولید جدید آماده شود نیازی نیست قطعات زیادی را در یک مرحله تولید نمود.

  و نیز با اهداف اتحادیه و تدابیر ایمنی و امنیتی می توان از حوادثی که در صنعت اتفاق می افتند جلوگیری کرد. که همه ی این تدابیر ملزم به هزینه کردن نفر اول کارخانه یعنی رئیس شرکت و اجرایی این تدابیر توسط مسئولین زیربط و همیاری کارگران به این تدابیر می باشد.

  معرفی کارخانه

  - شرکت میثاق ماشین قرن در جاده قدیم کرج خیابان 15 با سابقه ی بیش از 30 سال در جهت تولید قطعات ماشین آلات و سرویس دهی به شرکت هایی نظیر ایران خودرو ، سایپا دیزل – ساپکو – کرمان خودرو سازه گستر و دیگری کارخانه ها می باشد این شرکت قطعات مورد استفاده در ماشین ها اعم از سواری و باری و نیز طراحی انواع پرس ها و قطعات وزارت دفاع و نیز تراش کاری و فرز کاری انواع صفحات پولادی را انجام می دهد.

  همچنین کارهای بازرسی در مورد قطعات ساخته شده توسط شرکت های مختلف را نیز توسط مهندسان بازرس نیز بر عهده دارد و می تواندبا دستگاههای فرز با اندازه 5/18 متری و میز قطعه گیر در اندازه های cm 170 300  600 cm 85  240  500 و پرسهای 200 و 1000 تن قطعات را پرس کند و دستگاه بورینگ با میز گردان و کارگیر cm 180  180  350 می تواند کارهای سوراخ کاری از بقل و تا عمق cm100/1 سوراخ کند و همچنین دستگاه دریل رادیال با بازوی cm250 و ارتفاع cm180 و جابجایی cm170 می تواند قطعات را بصورت عمودی سوراخ کاری کند.

  هدف گزارش: آشنایی هر چه بیشتر با محیط های صنعتی و کارایی ماشینهای فرز CNC و NC و بورینگ رادیال و پرسهاو دانستن جزئیات ماشین ها و آشنایی با چگونگی کار دادن به دستگاه می باشد.

  و در مموع بررسی موارد ناایمن در کارخانه و تهیه چک لیست بازرسی ایمنی جهت ایمن سازی محیط کار و نیز طراحی قالب های برش می باشد.

   

  معرفی کارخانه و اهداف گزارش:

  شرکت میثاق ماشین قرن در تهران – جادیه قدیم کرج – 65 متری فتح کوچه 15 تاسیس گردیده است این شرکت افتخاری از قبیل 30 سال سابقه خدمات رسانی را در پرونده خود دارد. این شرکت با سابقه بیش از 30 سال در جهت تولید قطعات ماشین آلات سرویس دهی به شرکت هایی نظیر ایران خودرو سایپا دیزل، ساپکو، ساپکو کرمان خودرو سازه گستر و دیگر کارخانه ها می باشد . این کارخانه قطعات مورد استفاده در ماشین آلات صنعتی و خودروهای سواری و باری و نیز طراحی انواع پرسها در تنا‍ژ مختلف و ادوات وزارت دفاع و نیز تراشکاری انواع صفحات ریلها قطعات نظامی و همچنین کارهای سوراخکاری بقلتراشی کفتراشی پرس را برای عموم را نیز انجام می دهد.

   

  وضعیت موجود

  شرکت میثاق ماشین هم اکنون کارهای بقل تراشی و کف تراشی برای عموم را بر عهده دارد و همچنین خدمات پرس قطعات و تولید قطعات کارخانه سایپا را بر عهده دارد و نیز با داشتن مهندسان بازرس در امر بازرسی قطعات کلیه بازرسی های شرکت سایپا و سازه گستر سایپا را نیز عهده دارد و نیز خود در حال تولید پرس 1000 تن با طول 650 سانتی متر و در عرض 210 سانتی متر و رعایت کلی اصول ایمنی در امر ساخت و طراحی پرس ها را مطابق با استاندارد پرسها را در دست ساخت دارد. این کارخانه از نظر ایمنی در آسایش 70% قرا ردارد و رعایت دیگر ضوابط ایمن سازی کارخانه ها و تدابیر ایمنی می توان به ایمنی در حدود 100% رسید.

   

  تجزیه و تحلیل و ارزیابی وضعیت موجود

  این کارخانه علیرغم اینکه به حد خودکفایی می تواند از عهده مخارج کارخانه کارکنان و کلیه لوازم دستگاهها براگیر ولی درصدد دستیابی به ایمنی کامل می باشدتا به وسیله رسیدن به ایمنی کامل اقدام به گرفتن مدارک OHSAS 18000 و ISO 9001 می باشد تا بتواند برای کارخانه هایی که نشان های کیفیتی بسیار مهم است ارائه خدمات کند این کارخانه دستگاههای بسیار بزرگ صنعتی از قبیل فرزها دروازه ای – پرس های 200 و 1000 تن و دستگاه بورینگ و دریل رادیال را در اختیار دارد که در بین کارخانه های مجاور به علت میز کارگیر بزرگ بیشتر خدمات ماشین کاری های سنگین را انجام می دهد. همانطور که در قسمت قبل توضیح داده شده در ایمنی حدود 70% قرار دارد و برای رسیدن به ایمنی کامل به دنبال طراحی و تدابیر ایمنی می باشد.

  این کارخانه می بایست تدابیر ایمنی برای حافظت هر چه بیشتر فرزها و دستگاه بورینگ و رادیال را انجام دهد. و حفاظ هایی جهت سیستم برق رسانی و اتوماتیک های دستگاه انجام شود و وسایل و ابزارآلات دستگاهها و مترها و تجهیزات اضافی دستگاه در جای خود و در شابلون ها دیواری قرار گیرد.

  همچنین سیستم ارت برای دستگاه هایی که جدیداً خریداری شده نیز انجام شود و بازرسی های سالیانه از قسمت های مکانیکی دستگاه و دیگر تجهیزاتی که الزام دارد، انجام شود. سیستم تهویه نیز باید ارتقاء یابد تا هوای مطبوع را وارد کرده و هوای داخل را بیرون هدایت کند. خانه نیز باید یک مسئول ایمنی و بهداشت محیط را به خدمت بگیرد ونیز جعبه کمکهای اولیه در ورودی کارخانه و نیز ارتقاء‌کیفی پیدا کند و تمام اشخاص با وسایل مرتبط با گواهینامه فنی خود به کار مشغول شوند.و پارتیشن جانمایی دستگاهها به همراه عایق صوتی برای از بین بردن صدای دستگاه در هنگام کار برای جلوگیری از صدمه به انسان ها و داشتن وسایل حفاظت فردی و کپسول آتشنشانی ودر این مورد کپسول های مربوط به آتش گیری های برقی نوعی الزام در پروسه‌های صنعتی تلقی می شود.

   

  تعریف و طرح مسئله

  در مراکز این ماشین کاری و تولید قطعات ماشین های فرز CNC و پرس ها ، بورینگ ، دریل رادیال وجود دارد که مجهز به ابزار تعویض کن اتوماتیک می باشد. ماشین های فرز دستی از پرکاربردترین انواع ماشینهای ابزار هستند .چنانچه این ماشینها با سیستم کنترل عددی همراه شوند قابلیت های آنها چنان افزایش می یابد که تبدیل به مراکز تولید در کارگاه می شوند عملیات تکراری از قبیل متر کاری ، قلاویز کاری داخل تراشی و غیره توسط مراکز ماشین کاری به راحتی قابل انجام است. در این مرکز ماشین کاری مکانیزم ابزار تعویض کن تجهیزات نگهداری قطعه کار به کارگیری مراکز ماشین کاری نکات ایمنی و در نهایت اجزای سیستم کنترل ماشین آشنا خواهیم شد.

  اکنون به بررسی موارد ایمن و ناایمن کارخانه می پردازیم.

  در این کارخانه یکسری از ملزومات و مسائل ایمنی کار در کارخانه ها و کارگاهها باید رعایت شود، رعایت شده است . یکسری از کارهایی که از اهم مسائل ایمنی در کارخانه است مثلاً تجهیزات حفاظت فردی سرویس بهداشتی کامل وجود جرثقیل سقفی که جلوگیری از کار ناایمن می کند خروجی مناسب و در دسترس جعبه کمکهای اولیه ابزارهای دستی کافی و مناسب غذاخوری مناسب و همچنین تسهیلات شستشوی کافی برای کارگران وجوددارد.

  اما یکسری مسائل ناامین از لحاظ ایمنی صنعتی وجود دارد که می توان گفت که انجام نشده است که آنها عبارتند از:

  حفاظهای مناسبی در قسمتهای مکانیکی وجود ندارد.

  بازرسی از زنجیرها کابلها و تجهیزات به ندرت انجام می شود.

  سیلندرها و گازهای تحت فشار برای جوشکاری توسط زنجیر به دیوار محکم نگه داشته نشده است.

  یکسری تأسیسات الکتریکی مطابق با استاندارد سیم کشی نشده اند.

  کپسول های اطفای حریق الخصوص برای آتش گیری های الکتریکی به اندازه ‌کافی در کارخانه وجود ندارد.

  کف کارخانه در شرایط عمومی از پاکیزگی کامل برخوردار نیست.

  زیر پائیهای عایق حداقل برای دستگاهها نیز وجود ندارد تا از برق گرفتگی جلوگیری کند.

  قسمت های برق و اتومات دستگاه بدون محفظه مناسب هستند. می توان گفت به نوعی دریچه های آنها بسته نبوده است.

  نداشتن وسایل و اعلام و اطفای حریق در کارخانه وجود ندارد.

  از تابلوهای هشدار دهنده و خبری در کارخانه به اندازه کافی وجود ندارد.

  بکار بردن صفحه های فلز ی برای جلوگیری از پرتاب پلیسه بجای حافظ مناسب.

  عدم وجود عایق های صوتی در کارخانه برای جلوگیری از صدای زیان آور .

  این موارد مسئله هایی بودن که با ایمن صنعتی در تضاد قرار دارند.

   

  عوامل موثر در ایجاد مسئله:

  عوامل بسیار موثری در این مسئله وجود دارد عواملی چون ایجاد فرهنگ سازی برای ایمنی هر چه بیشتر کارخانه فرهنگ سازی کار ایمن توسط کارگران فرهنگ سازی استفاده از وسایل حفاظت فردی کارگران و عار ندانستن و غرور بیجا از استفاده آنها از عوامل موثر می باشد همچنین قبول هزینه برای ایمن سازی کارخانه توسط رئیس شرکت و شاید حت یآیا می توان به حد کافی برای ایمن سازی محیط کار هزینه کرد نیز از اهم مسائل مهم در مسئله می باشد آیا توجه و رعایت و انجام کلیه امور برای ایمن سازی ثمربخش است یا یک هزینه ‌اضافی  و از دست رفته برای کارخانه می باشد. آیا کارگران و کلیه متصدیان بخش ها حاضر به همیاری می باشند و یا اینکه خود آنها نیز یک معضل در کارخانه می باشد در نتیجه عوامل بسیار مؤثری در ایجاد مسئله وجود دارد که انجام آن فقط با همیاری رئیس کارخانه و واسطه ها و کارگران ثمربخش خواهد بود.

   

  اطلاعات مستند (وضعیت موجود)

  فرم ها: فرم های و دستورالعملهای ایمنی در کارخانه وجود ندارد ولی برای گزارش شخصاٌ فرم و دستورالعملهایی برای ایمن سازی محیط کار تهیه و تدوین کرده ام.

  ب) روش ها مانند تیتر بالا دستورالعملی وروش کاری برای کارخانه نیز وجود ندارد که شخصا طراحی و تدوین کرده ام.

  ج)‌آمار : شرکت میثاق ماشین قرن در سال 68 بعلت خوردگی و پوسیدگی کابلهای برق و نداشتن سیم ارت برق گرفتگی البته جزئی برای کارگری اتفاق افتاد که در این اتفاق منجر به یک هفته استراحت مطلق و از کار افتادن دستگاه به علت عدم وجود متصدی آن اتفاق افتاد.

  درسال 74 ماه مهر نیز به علت تمام اتوماتیک نبودن پرس و نداشتن تدابیر ایمنی چون چشم الکترونیکی و دو شاسی نبودن دست کارگر در زیر پرس مانده و سه تا از انگشت های آن قطع و دو انگشت دیگر دچار کوفتگی حاد شده بود که در پی آن مسئولین موظف به پرداخت غرامت و ناراحتی اعضای خانواده ‌آن و همچنین از دست دادن یک کارگر با سابقه 10 سال که عواقبی چون عقب ماندن کارهای سفارش گرفته شده از بین رفتن چندین روز کاری پرداخت دیه و عوامل چون اثر گذاشتن بر روحیه دیگر کارگران را نیز در برداشته است.

  - در تیر ماه سال 81، دو نفر از کارگران که در نزدیکی دستگاه فرز کار می کردن به علت دمه و مه دود ناشی از کف تراشی صفحه فولادی در طولانی مدت در حدود 96 روز طول کشید دچار سرفه های مکرر شده که در حضور کنار پزشک ، تشخیص و عفونی شدن ریه ی آنها شد که استراحت و دوری از کار و وضعیت موجود را برای آنها صادر کرد پیشنهاد به تغییر شغل در همان پروسه بغیر از کاری که انجام می دادند کرد.

  - در مهر ماه سال 86 نیز به علت سهل انگاری و فراموش کردن از استفاده از ماسک و عینک محافظ برای حرفه براده برداری پلیسه تراش خورده که حدود 700 درجه گرما دارد به داخل چشم شخص پریده که علاوه به سوختگی چشم شخص و تا دریدن ، به علت ناپاک بودن پلیسه دچار عفونت چشم و در نتیجه به عمل جراحی کشیده شد که در پ آن به شخص به مدت یک ماه استراحت داده شد و نیز برای عقب نمادن از کار مجبور به استخدام موقت یکفرد دیگر و هزینه ‌ عمل چشم شخص شد.

  - در سال 83 نیز در ماه اردیبهشت در حین باز کردن اسینرال دستگاه وسه نظام آن برای تعویض الماس های کند شده سه نظام آن برای تعویض الماس های کند شده سه نظام با وزن حدود 75 کیلوگرم بر روی دست شخص افتاده و منجر به شکستگی دست و صدمه دیدن تاندول دست گشته که علاوه بر ناراحتی شخص هزینه درمان و غرامت و دید عقب ماندن کارها را نیز بر همراه داشت.

  د – فلوچارت جریان کار وضع موجود: فلوچارت جریان کار در این کارخانه به علت سهل انگاری و عملکرد ناصحیح سرپرستی وجود ندارد. و کارگران بصورت عملی و تجربی کار می کنند و بنا به درخواست سرپرست کارخانه و دستوراتی که اتخاذ می کند انجام می‌دهند.

  رشته کاردانی صنایع ایمنی صنعتی 

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی طراحی فرایند تولید در شرکت میثاق ماشین قرن

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت