پروژه کارآفرینی شرکت کنتور سازی ایران

تعداد صفحات: 56 فرمت فایل: word کد فایل: 400003480
سال: نامشخص مقطع: صنایع دسته بندی: طرح توجیهی کارآفرینی صنایع برق و الکترونیک
قیمت قدیم:۸,۴۰۰ تومان
قیمت: ۵,۶۰۰ تومان
دانلود مقاله
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروژه کارآفرینی شرکت کنتور سازی ایران

  فصل اول

   معرفی طرح

  فصل اول - معرفی طرح

  1-2-مشخصات محصول

   

  1-1-2- نام و کاربرد محصول:

  کنتور سازی ایران ، تولید انواع کنتور های فشار قوی و برق شهری

   

  4-1-2-تشریح مختصر فرایند

  کنتور سازی ایران

   

  فصل دوم

   تعیین ظرفیت

   

  فصل دوم – تعیین ظرفیت :

  2-2-تعیین ظرفیت انجام فعالیت

   

  ردیف نام محصول ظرفیت انجام فعلالیت  سالانه ظرفیت انجام فعالیت  ماهانه ظرفیت انجام فعالیت روزانه
  1 کنتور برق فشار قوی 4320 360 12
  2 کنتور برق شهری 3600 300 10
  3 کنتور برق دیجیتال 3600 300 10

   

  -3-برآورد میزان مصرف مواد اولیه و قطعات خریدنی برای هر پروژه

   

  ردیف نام ماده اولیه/ قطعات خریدنی مشخصات فنی مصرف سالیانه منبع تامین
  مقدار واحد داخلی خارجی
  1 کلیدهای قدرت روغنی X3i     *  
  2 کلیدهای قدرت با محفظه آبی Z5 - Simens       *
  3 کلیدهای قدرت قطع بادی (AIRBLAST)         *
  4 کلیدهای قدرت کم روغن (MINIMUMOIL)       *  
  5 کلیدهای قدرت کم روغن (MINIMUMOIL)       *  
  6 کلیدهای خلاء (VACUUM) با ضخامت 0.5 میلی     *  
  7 کلیدهای گازی SF6 با ضخامت 2.5 میلی     *  
  8 سکسیونر تیغه ای یا اره ای با ضخامت 1 میلی     *  
  9 سکسیونر دورانی       *  
  10 سکسیونر قیچی ای یا پانتوگراف میخ پرچ     *  
               

   

  -4-معرفی تجهیزات و تاسیسات عمومی

   

  ردیف عنوان تاسیسات به مقدار مصرف مقدار مصرف
  محوطه کارگاه اداری بنزین گازوییل
  1 برق * * * *  
  2 آب * * *   *
  3 گاز   * *   *
  4 تلفن   * *    
  5 سوخت گرمایش   * *    

   

  - شرح فرآیند و اطلاعات فنی مورد نیاز

  معرفی شرکت :

  شرکت کنتورسازی ایران ، تنها شرکت سازنده انواع کنتورهای برق در ایران است که در سال 1347 با مشارکت : وزارت نیرو ، بانک صنعت و معدن ، شرکت سازنده آ.ا.گ اینترنشنال و سازمان گسترش .مالکیت واحدهای تولیدی در شهر صنعتی البرز قزوین تاسیس گردید.

  بهره برداری از کارخانه در سال 1350 در زمینی بمساحت 40000 مترمربع و با تولید حدود 100000 دستگاه کنتور آغاز و طی توسعه های بعدی تا سال1357 تولیدات این شرکت در مجموع به نزدیک 50000 دستگاه کنتور از انواع مختلف تکفاز و سه فاز مکانیکی افزایش یافت که این رقم بالاترین رقم تولید کنتور تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی می باشد که بعد از انقلاب بنا به ضرورت های بازسازی و توسعه ، تولید محصولات .شرکت به 1000000 دستگاه افزایش یافت .

  همزمان با پیشرفت تکنولوژی و اهمیت روز افزون مدیریت مصرف مشترکین ،این شرکت از سال 1382 با .انعقاد قرارداد با شرکت آکتاریس توانست گام مهمی را بسوی تولید کنتورهای الکترونیکی بردارد .

   

   

  در ارتباط با طرحهای توسعه شرکت می توان از تولید شمارنده دو تعرفه و کنتور با شمارنده دو تعرفه و ساعت تعویض تعرفه و ماکسیمتر الکترونیک و کنتور با ماکسیمتر الکترونیک ، کنتور پیش پرداختی ، ساعت تعویض تعرفه الکترونیکی، کنتور تک فاز و سه فاز ترمینالی ، فیوز مینیاتوری شمارنده کنتور گاز و مجموعه شمارنده . گیربکس کنتور آب نام برد .

  دستیابی به این اهداف در شرکت کنتورسازی ایران از طریق آموزش و بهبود مستمر منابع انسانی انجام و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز مغایرت و استفاده از سیستمهای بهبود کیفیت صورت می پذیرد.

  تامین کیفیت محصول برابر استانداردهای جهانی تولید محصول با کمترین هزینه تمام شده و تحویل به موقع تولیدات به مشتری از اهداف این سیستم بوده که با اعتقاد بر اصل مشارکت همگانی کارکنان در تمامی سطوح و رده های سازمانی طراحی شده است .

  اخذ گواهینامه ایزو 9000-2000 گواه محکمی بر این ادعاست که با فعالیت مطلوب مدیران و پرسنل خدوم شرکت در سال 1383 به وقوع پیوست .

  شرکت کنتورسازی ایران به منظور تولید محصولات متنوع و با کیفیت خود بخش های مختلف تولید و غیر تولیدی را اداره میکند که عبارتند از:

  1)کارگاه بوبین :

  در این کارگاه ابتدا مفتول مسی لاک دار به طول های مناسب بریده میشوند و توسط جیک و فیکسچرهای ویژه این مفتول به صورت سیم پیچهای با دو یا سه دور درمی ایند که به عنوان بوبین جریان بکار می روند.

  در این کارگاه همچنین بر روی قرقره های پلاستیکی سیم لاکی با سایزها و دورهای مختلف پیچیده میشوند و بوبین های ولتاژ تک فاز و سه فاز تولید میشوند. تعداد دور و سایز سیم مورد نیاز با توجه به نوع کنتور مشخص میشود.

  البته در سالهای اخیر به دلیل قطع تولید کنتورهای مکانیکی و تولید کنتورهای الکترونیکی در انواع تکفاز و سه فاز نیز فعالیت این کارگاه به شدت کاهش یافته و در حال حاضر فقط به تولید اندک سیم مورد نیاز برای کنتورهای الکترونیکی بسنده می کند.

  2) کارگاه پرس

  در این کارگاه قطعاتی که به روشی قابل تولید هستند ساخته می شوند که شامل بوبین ولتاژ آهنربا و هسته فضایی می باشد.

  دستگاه تولید کننده این قطعات از ورق دینامو که به صورت رولی روی مرودی دستگاه نصب می شوند استفاده میکند و با استفاده از قالب الماسه با سرعت بالای هسته بوبین ولتاژ آهنربا و هسته فضایی را تولید می کند.

  البته با تولید کنتورهای الکترونیکی نیز فعالیت این قسمت به حداقل رسیده است.

  3) کارگاه ریخته گری

  این کارگاه دارای دو کوره آلمینیوم مورد استفاده به صورتشمشهای با درجه خلوص مشخص، در داخل این کوره ها ذوب شده و توسط توالی به کوره های الکتریکی که در کنار دستگاه های مذاب را با فشار در داخل قالب تزریق می کنند تا شکل قطعه بصورت کامل درآید.

  لازم به ذکر است که با تولید کنتور الکترونیکی این کارگاه به طور کامل از کار افتاده است و هیچ فعالیتی در آن صورت نمی گیرد.

  4) کارگاه تراش

  بوسیله ماشین های تراش و ماشین های مخصوص ماشین کازی بر روی قطعات ریخته گری شده انجام می شود. عملیات سوراخ کاری و قلاویز زنی نیز در این واحد انجام می شود.

  5) کارگاه تزریق پلاستیک

  در این کارگاه با استفاده از تجهیزات خود قطعات پلاستیکی کنتور از جمله قاب زیری و رویی کنتور را توسط قالب طراحی کرده وبا استفاده از دستگاه های تزریق نیز تولید میکنند.

  در حال حاضر تنها قسمتی که پس از تغییر محصول شرکت فعالیتش کاسته نشد بلکه بیشتر هم شد واحد تزریق پلاستیک می باشد.

  6) مونتاژ کنتور

  این سالن که تمامی پرسنل آن خانم میباشند، کلیه مراحل مونتاژ وتست وبسته بندی را انجام میدهند. در فصل های اینده درباره ی خط تولید کنتور توضیحاتی ارائه شده است.

  7) بازرسی حین فرآیند.

  8)رنگ

  9) شستشو

  10) آبکاری

  11) پلیسه گیری

  12) خدمات کیفیت

  13) امور کیفیت

  14)آزمایشگاه شیمی

  15)کالیبراسیون

  16)مهندسی کیفیت

  17)بازرسی محصول نهایی

  18)تنظیم و تست کنتور

  19) دفتر فنی و ماشین آلات

  20) تعمیرات برق

  21) تعمیرات عمومی

  22) طراحی قالب و ابزار

  23) آرشیو فنی

  24) طراحی محصول

  25) ساخت قالب و ابزار و تهمیرات قالب و ابزار

   

  در این فصل به مرور برخی از واحدهای غیر تولیدی در شرکت کنتور سازی ایران می پردازیم. البته سعی شده است که مطالب به طور خلاصه و به دور از بندها و تبصره ها بیان شود، تا مطلب به خوبی جا بیفتد.

  مواردی که در این فصل درباره ی  بخش غیر تولیدی مورد توجه قرار گرفته است به شرح زیر میباشد:

  مباحث مربوط به حسابداری که در طول این بخش مسائلی مربوط به حسابداری مالی و انواع معاملات (جز، متوسط، عمده) وشرایط آنها و... .

  همچنین به مرور برخی دیگر از موارد مانند دفتر روزنامه، ترازنامه، دفترکل و محاسبه سود و زیان می پردازیم.ودر پایان چند نمونه از برگه های ارائه اموال به انبارها، صورت برداری از اموال، خروج اموال و تعدادی دیگر از برگه ها که مسئولین حسابداری یک شرکت در آن دخیل هستند.

  بخش دوم به مبحث مدیریت خرید و سفارشات خارجی می پردازیم که در آن به وظایف این قسمت وموارد مورد توجه در امر قرارداد و روش های تامین ارز و غیره می پردازیم که امید است مورد توجه قرار گیرد .

  بخش سوم مربوط به قانون کار و مسائل آن است که بخشهایی از آن را با توجه به قانون کار جمهوری اسلامی ایران مورد بررسی قرار می دهیم .

  بخش چهارم مربوط به مدیریت منابع انسانی (امور کارکنان)است که به اختصار مورد بررسی قرار می گیرد .

   

  1) تاریخچه فعالیتهای شرکت کنتور سازی :

  1-1)شرکت کنتورسازی ایران در تاریخ 31/6/1347 تحت شماره 12630 به صورت سهامی خاص در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده و طبق تصمیم مجمع عمومی فوقالعاده سهام ، مورخ 1/10/1354 نوع شرکت به سهامی عام تبدیل و تحت شماره 454 در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

  2-1) پروانه بهره برداری کارخانه در تاریخ 8/7/1351 به شماره 319832 از وزارت صنایع اخذ گردیده است.

  3-1) شرکت در بهمن سال 1381 به عنوان یکی از شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادر تهران به عضویت بازار بورس در آمده است .

  4-1) فعالیت اصلی شرکت : موضوع فعالیت های شرکت طبق ماده 3 اساسنامه به شرح زیر است.

  1-4-1)تاسیس کارخانه تولید و ساخت انواع کنتورهای برق و لوازم اندازه گیری دیگر مانند کنتورهای آب و گاز و غیره . و در صورت لزوم خرید و واردات مواد اولیه و قطعات مورد نیاز آنها .

  2-4-1) طراحی و ساخت و تامین سیستم های اندازه گیری متغیر های قابل تبدیل به علائم الکتریکی و مکانیکی و لولزم انتقال و پردازش آن ها و اجزاولوازم وتجهیزات مربوطه با استفاده از فن آوری های نوین .

  3-4-1) انجام کلیه عملیات مالی و بازرگانی و صنعتی و انجام آنچه که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به فعالیت های بند 1 و 2 مرتبط هستند.

  4-4-1) سرمایه گذاری و مشارکت در شرکتها در راستای اهداف فوق.

  5-1) وضعیت اشتغال : متوسط تعداد مارکنان طی سال به شرح زیر است

  6 ما هه منتهی به31/6/1384                  83        

  تعداد کارکنان :                       743                               820          

  ودرحال حاضر به حدود 700 نفر پرسنل نیز میرسد.

  بخش اول : حسابداری مالی

   

  حسابداری مالی از واحدهای زیر تشکیل شده است : رئیس حسابداری مالی، واحد رسیدگی، واحد صدور سند، واحدوجوه، واحداموال و فروش ، واحد اعتبارات خارجی .

  اولین مرحله در قسمت حسابداری به این صورت است که ابتدا فاکتورها و صورت خلاصه های شرکت از قسمت خرید (داخلی و خارجی) وارد امور مالی میگردد، مدیر مالی بعد از یررسی اولیه و امضاء برای بررسی و تایید نهایی به رئیس حسابداری ارسال می نماید.

  پس از امضاء مجدد، مدارک مربوطه را به واحدهای ذیربط ارسال می نماید. مدارک مربوط به خریدهای داخلی، پیش پرداختهای داخلی، پیمانکاران به واحد رسیدگی ارسال می گردد. و مدارک مربوط به خریدهای خارجی شامل ثبت سفارش ، گشایش اعتبار، پیش پرداخت بیمه و... به واحد اعتبارات ارسال میگردد.

  بعد از بررسی مدارک مربوطه اسناد به واحدهای دریافت و پرداخت و صدورسندارسال میشود تااسنادحسابداری مربوطه تنظیم گردد.

 • فهرست و منابع پروژه کارآفرینی شرکت کنتور سازی ایران

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت