پروژه کارآفرینی شرکت نساجی تک تاب ظریف (سهامی خاص)

تعداد صفحات: 50 فرمت فایل: word کد فایل: 400003119
سال: نامشخص مقطع: صنایع دسته بندی: طرح توجیهی کارآفرینی صنایع نساجی-پوشاک-چرم
قیمت قدیم:۷,۸۰۰ تومان
قیمت: ۴,۶۰۰ تومان
دانلود مقاله
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروژه کارآفرینی شرکت نساجی تک تاب ظریف (سهامی خاص)

  چکیده:

  شرکت تک تاب ظریف در سال 1380 به ثبت رسیده و از سال 1382 تولید خود به صورت عادی آغاز کرد. سهام این شرکت به میزان 100 سهم 000/000/25 ریالی به مبلغ 000/000/500/2 ریال می باشد. این شرکت به صورت سهامی خاص اداره می گردد. تولید گونی فعالیت اصلی شرت می باشد. مجموع عمومی عادی، مجمع عمومی فوق العاده بازرسی یا بازرسان اجزای شرکت هستند. شرکت تولید هیئت مدیره ای متشکل از 3 نفر اداره می شود. مدیر عاملی از بین هیئت مدیره وظیفه انجام کارهای جاری شرکت را به عهده دارد. شرکت در کل 105 نفر پرسنل دارد: 15 نفر در دفتر مرکزی و 90 نفر در کارخانه.

  قسمت مالی شرکت توسط مدیر مالی واداری اداره می شود. و حسابدار، منشی و انبار دار زیرنظر او فعالیت می کنند.یک حسابدار وظیفه هایی مانند: ثبت اسناد مثبته و انتقال آنها به دفتر روزنامه ، کل ومعین، تهیه وتنظیم لیست بیمه و تهیه صورت های مالی را به عهده دارد.

  ابتدایی ترین کار یک حسابدار دریافت اسناد مثبته، تجزیه و تحلیل آنها و ثبت آن در اسناد حسابداری است. وضعیت مالی هرشرکت با دارایی، بدهی و سرمایه مشخص می‌شود که اجزای معادله حسابداری را تشکیل می دهند. دارایی هامنابع اقتصادی یک شرکت است که انتظار می رود در آینده منفعتی برای شرکت داشته باشد. بدهی ها تعهدات شرکت در برابر افرادی خارج از شرکت هستند و سرمایه تعهدات شرکت نسبت به مالکین شرکت . بنابراین:

  دارایی= بدهی + سرمایه

  برای طبقه بندی اطلاعات حسابداری ابزاری تحت عنوان حساب وجود دارد که در دفتر کل موجود می باشد. در طی دوره حسابدار با زدن سندهایی مانند بیمه، تنخواه گردان، بانک و ... وظایف خود را انجام می دهد. در پایان دوره باید وضعیت عملکرد موسسه مشخص شود. صورتحساب سود و زیان و ترازنامه و صورت حساب سرمایه صورت های مالی هستند که عملکرد موسسه را نشان می دهند و اطلاعاتی را در اختیار علاقه مندان به اطلاعات مالی شرکت قرارمی دهند. در پایان نیز با بستن حساب های موقت و تهیه ترازآزمایشی اختتامی چرخه حسابداری که در طول هر دوره مالی تکرارمی شود، به اتمام می رسد.

   

  فصل اول

  معرفی شرکت نساجی  تک تاب ظریف

  (سهامی خاص)

   

  بخش اول: تاریخچه شرکت

  شرکت سهامی تک تاب ظریف در سال 1380 با شماره ثبت 181414 در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید. در طول سال 80 کلیه فعالیتهای شرکت درجهت ساخت ساختمان کارخانه انجام شد. در سال  1381 نیز کلیه مراحل قبل از بهره برداری انجام گرفت. تا مهرماه 1382 تولید شرکت بصورت آزمایشی بود، اما از آن تاریخ به بعد فعالیت اصلی کارخانه آغازشد. در آذر 1383 شرکت تصمیم به توسعه کارخانه گرفت با خرید 7 دستگاه ماشین الات جدید تولیدی میزان تولید، افزایش و کارخانه توسعه یافت. این امر با خرید 6 دستگاه ماشین الات تولیدی دیگر نیز در بهمن ماه 1384 تکرار گردید. نحوه فروش محصولات تولیدی از طریق نمایندگی های فروش انجام میگیرد.

  بخش دوم: سرمایه و سهام شرکت

  سهام این شرکت به میزان 100 سهام 000/000/25 ریالی و به مبلغ 000/000/500/2 ریال می باشد. کیه سهام شرکت با نام است. اوراق سهام شرکت متحد الشکل و چاپی و دارای شماره ترتیب و حاوی نکات مذکور درماده 26 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت بوده و باید به امضای قلمی 2 نفر از مدیران شرکت که از طرف هیئت مدیره تعیین می شوند رسیده و به مهر شرکت ممحور گردد. در هنگام تاسیس مدت شرکت نامحدود تعیین شد.

   

  بخش سوم: موضوع شرکت

  تولیدانواع گونی از عرض 30 سانتیمتر تا 25/2 متر وطول برش 40 سانتیمتر تا 175 سانتیمتر و واردات مواد اولیه و ماشین الات مربوط به آن و صادرات کالای تولیدی.

  به طور کلی شرکت می تواند کلیه عملیات و معاملات مالی، تجاری و صنعتی که به طور مستقیم به تمام یا هر یک از موضوعات مشروحه فوق مربوط باشد، مبادرت نماید.

  بخش چهارم: مرکز اصلی شرکت

  مرکز اصلی شرکت تهران می باشد. انتقال مرکز اصلی شرکت به نقاط دیگر در ایران منوط به تصمیم مجمع عمومی فوق العاده است. تعیین و تغییر نشانی مرکز اصلی شرکت در داخل تهران بنا به تصویب هیئت مدیره صورت خواهدگرفت. هیئت مدیره می تواند ثبت یا نمایندگی‌هایی در داخل یا خارج از ایران دایر یا آنها را منحل نماید.

  بخش پنجم: اجزای شرکت

  اجزای شرکت شامل مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی فوق العاده و بازرس یا بازرسان است.

  مجمع عمومی عادی- در پایان هر سال مالی مجمع عمومی عادی که متشکل از سهامداران شرکت می باشد، تشکیل جلسه می دهد. مجمع عمومی عادی وظیفه دریافت گزارش وپیشنهادات هیئت مدیره و اتخاذ تصمیم درمورد آنها، تصویب ترازنامه وحساب سود وزیان، تعیین هیئت مدیره و بازرسان شرکت را دارد. در کل کلیه گزارشات مربوط به شرکت باید هر ساله به مجمع عمومی عادی ارائه گردد.

  مجمع عمومی فوق العاده- در صورتیکه شرکت تصمیم به افزایش یا کاهش سرمایه بگیرد، تصمیم به انحلال شرکت نماید، تغییری در اساسنامه یا نام شرکت ایجاد شود مجمع عمومی فوق العاده ایجاد شده در مورد هر یک از مواردمزبور تصمیم می گیرد.

  بخش ششم: اداره امور شرکت

  شرکت بوسیله هیئت مدیره مرکب از 3 یا 5 نفر که بوسیله مجمع عمومی عادی که از بین صاحبان سهام انتخاب می شوند، اداره می گردد. مدت ماموریت مدیران 2 سال است و در صورت انقضای مدت آن، مدیران سابق تا انتخاب مدیران جدید کماکان مسئول امور شرکت خواهند بود. هیئت مدیره معمولاً ماهی یک بار تشکیل جلسه می دهد تا تصمیماتی جهت اداره شرکت اتخاذ نماید.

  وظایف هیئت مدیره عبارت است از:

  انجام عملیات شرکت، اقدام به هر گونه معاملات در جهت فعالیت شرکت، کشیدن و امضای چک ها، سفته و ...

  همچنین هیئت مدیره باید یک نفر شخص حقیقی را از بین اعضای خود یا از خارج به مدیریت عامل شرکت برگزیند و حدود اختیارات و مدت تصدی و حقوق و سایر شرایط استخدامی او را تعیین کند.

  بخش هفتم: سال مالی وصورتحساب شش ماهه

  سال مالی شرکت روز اول فروردین ماه هر سال آغاز و روز آخر اسفند ماه همان سال به پایان می رسد.

  هیئت مدیره بایدطبق ماده 137 لایح قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت لااقل هر شش ماه یک بار خلاصه صورت دارایی و قروض شرکت راتنظیم کرده به بازرسی تسلیم نماید.

  بخش هشتم: وضعیت پرسنل

  تعداد پرسنل شامل کارکنان اداری و تولیدی 105 نفر می باشد به شرح زیر

  15 نفر در دفتر مرکزی واقع در تهران

  90 نفر در کارخانه واقع در کاشان این تعداد نفر در قسمت های مختلف کارخانه شامل واحد های تولیدی، تعمیر و نگهداری، برق و مکانیک فعالیت می کنند.

  کارکنان واحد تولیدی با دریافت ماهانه 200 تن مواد اولیه اقدام به تولید می کنند. میزان تولید سالانه 000/400 رول گونی میباشد که 3% آن به عنوان ضایعات در نظر گرفته می شود. نحوه مشخص نمودن استهلاک دارایی‌های ثابت نیز طبق روش پیشنهادی وزارت اقتصادی و دارایی می باشد.

  فصل دوم

  حسابداری

   

  بخش اول: حسابدار

  حسابدار شخصی است که تحت نظر مدیر مالی کلیه کارهای حسابداری را انجام می دهد. کارهای مختلفی از قبیل : ثبت اسناد مثبته و انتقال آنها به دفتر روزنامه، کل و معین، تهیه وتنظیم لیست حقوق وبیمه، رسیدگی به پیش پرداخت ها وعلی الحساب ها، تهیه  ترازآزمایشی در پایان هر ماه، تهیه صورتهای مالی و ...

  به دلیل اینکه حسابدار با اطلاعات مالی شرکت در ارتباط است باید از دقت بالایی برخوردار باشد، چون کوچکترین اشتباهی در ثبت اسناد و محاسبه صورتهای مالی ممکن است موجب زیان های جبران ناپذیری برای شرکت شود. به دلیل اهمیت این رشته، حسابداری را بسط می دهیم:

  بخش دوم: تعریف حسابداری

  حسابداری عبارت است از: شناسایی ، اندازه گیری، ثبت و گزارش اقتصادی به استفاده کنندگان به گونه ای که امکان قضاوت و تصمیم گیری آگاهانه برای آنها فراهم می شود.

  تصمیم گیری های افراد به فعالیت های اقتصادی منجر می شود و فعالیت های اقتصادی نیز موجب می شود تا اطلاعات اقتصادی بوجود آید. اطلاعات توسط حسابداران شناسایی شده و با استفاده از ابزار مناسب جمع آوری،تجزیه و تحلیل، اندازه گیری و ثبت می شود و پس از طبقه بندی و تلخیص به گونه ای مناسب درقالب گزارش‌های مالی در اختیار استفاده کنندگان قرار می گیرد.

  حسابداری شاخه های متفاوتی دارد که بنا به نیاز افراد به مرور زمان بوجود آمده است. نمونه هایی از شاخه های حسابداری به شرح ذیل است:

  حسابداری مالی، حسابداری دولتی، حسابداری بازرگانی، حسابداری صنعتی

  بخش سوم: وضعیت مالی

  دارایی ها:

  کلیه منابع اقتصادی که به واحد اقتصادی تعلق دارد و انتظار می رود در آینده منفعتی برای واحد اقتصادی به همراه داشته باشد. دارایی نامیده می شود. وجوه نقد، حساب های دریافتنی، موجودی کالا، ملزومات ، زمین، ساختمان، وسایط نقلیه و اثاثه نمونه هایی از دارایی هاهستند.

  حقوق مالی اشخاص:

  حقوق مالی اشخاص نسبت به دارایی های واحد اقتصادی شامل حقوق مالی سهامداران و حقوق مالی طلبکاران است. به حقوق مالی طلبکاران نسبت به دارایی های یک واحد تجاری بدهی گفته میشود. گروه دیگر، سهامداران و احد تجاری هستند که نسبت به آن دارایی ها حق مالی دارند. در حسابداری حق مالی سهامداران که در اصل مالکین واحد تجاری هستند، نسبت به دارایی های آن اصطلاحاً سرمایه نامیده می شود.

  بنابراین تساوی زیر همواره برقرار است:

   

  دارایی های واحد تجاری = حقوق مالی طلبکاران و حقوق مالی مالکین نسبت به داریی های واحد

  +

  بدهی ها

  دارایی ها

  معادله حسابداری

  =

  سرمایه

                           

   

  بخش چهارم: حساب

  در بسیاری از رشته های علمی اطلاعات مربوط به آن رشته طبقه بندی و خلاصه می شود.این کار باعث می گردد دانش ما درمورد یک یا چند موضوع خاص به شکل مناسب تری مرتب و قابل بیان می شود. در حسابداری ابزار اصلی ثبت و خلاصه کردن اطلاعات مالی حساب نامیده میشود. حساب به منزله پرونده ای مفصل از تغییراتی است که در یک دارایی خاص، یک بدهی خاص یا حقوق صاحبان سهام طی یک دوره زمانی رخ می دهد.

  معمولاً برای اینکه دسترسی به اطلاعات موجود در حساب ها آسانتر شود، همه حساب های مربوط به یک واحد تجاری در یک دفتر خاص به نام دفتر کل به صورت جداگانه نگهداری می شود.

  در دفتر کل، حساب ها به سه گروه دارایی ها، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام تقسیم می شوند. وجوه نقد، حساب های دریافتنی، ملزومات ، اثاثه، وسایط نقلیه، آپارتمان ، زمین، حساب های پرداختنی، وام پرداختنی و حقوق صاحبان سهام عناوین برخی از حساب هایی است که دربسیاری از موسسات استفاده می شود.

  حساب یک طرف بدهکار و یک طرف بستانکار دارد. تا در زمان کاهش یا افزایش بنا به ماهیت حساب مبلغ بدهکار یا بستانکار شود.

  بدهکار: یعنی هرشخص یاحساب که انتفاعی بگیرد.

  بستانکار: یعنی هر شخص یا حساب که انتفاعی بدهد.

  کلیه دارایی ها ماهیت بدهکار دارند، یعنی افزایش دارایی موجب بدهکار شدن و کاهش آن موجب بستانکار شدن حساب دارایی مربوط می شود. اما ماهیت بدهی ها و حقوق صاحبان سهام بستانکار است. یعنی با افزایش آنها حساب مربوط بستانکار و با کاهش آن بدهکار می شود.

  بخش پنجم: ثبت رویدادهای مالی در اسناد حسابداری

  اسناد و مدارک مثبته:

  حسابداران پس از وقوع هر معامله یا رویداد مالی، با توجه به تاثیر آنها بر اجزای معادله حسابداری به تجزیه و تحلیل می پردازند ولی معمولا برای تجزیه و تحلیل رویدادهای مالی نیاز به مدارک و شواهدی دارند تا بر مبنای آنها تشخیص دهند چه تغییراتی در اجزای معادله حسابداری ایجاد شده است. بنابراین فقط براساس اسناد و مدارک مرتبط می توان به تجزیه و تحلیل رویدادهای مالی پرداخت. بدین منظور، حسابداران، پس از وقوع هر رویداد مالی اسناد و مدارک مربوط را جمع آوری می کنند.

  درحسابداری به اسناد ومدارکی که دلالت بر وقوع یک معامله یا رویداد مالی مشخص دارد، اسناد مثبته گفته می شود. این مدارک نشان دهنده تاریخ، مبلغ و ماهیت رویداد مالی است. اسناد حسابداری در حسابداری از اهمیت خاصی برخوردارند، به دلیل آنکه اولاً مبنای تجزیه و تحلیل و ثبت رویدادهای مالی در مدارک و دفاتر حسابداری قرار می گیرند وثانیاً برای پیگیری و رسیدگی بعدی نقش مهمی دارند.

  فاکتور فروش،رسید بانکی، قبض آب و برق و رسید صندوق نمونه هایی ازاسناد و مدارک مثبته هستند.

  سند حسابداری:

  قبل از ثبت رویدادهای مالی در دفاتر رسمی، سند حسابداری باید تهیه گردد. سند حسابداری، برگه ای است که اطلاعات مربوط به یک یا چند رویداد مالی قبل از ثبت در دفاتر حسابداری در آن نوشته می شود. پس از جمع آوری و بررسی اسناد و مدارک مثبته، حسابدار تجزیه وتحلیل رویدادهای مالی را انجام داده وسپس سند حسابداری را تنظیم می کند.

  نحوه ثبت اطلاعات درسند حسابداری:

  اولین قدم در ثبت سند، انتخاب گزینه گزارشات حسابداری پس از ورود به نرم افزار حسابداری شرکت می باشد. در بین فهرست گزارشات گزینه سندحسابداری را انتخاب می کنیم تا سند حسابداری بر روی صفحه ظاهر شود. سند حسابداری به ترتیب شماره از شماره یک آغاز و به ترتیب ادامه می یابد. تاریخ سند یک اصل مهم است که همیشه به تاریخ روز می باشد، اما امکان تغییر تاریخ نیز وجود دارد. شرح عمومی سند بعد از مشخص کردن تاریخ انجام می گیرد. مرحله بعد تعیین حساب های مورد نیاز است که با کلیک بر روی سرفصل حساب ها به ترتیب کل ، معین وتفضیلی ظاهر میشود. با انتخاب سرفصل حساب ها کد و نام حساب بر روی سند قرارمی گیرد. نوشتن مبالغ بدهکار و بستانکار براساس مدارک مثبته در مرحله بعد انجام می شود. آخرین قسمت زدن یک سند، شرح سند است که معمولا در یک خط شرح مختصری از رویداد مالی تایپ می شود. با این کار ثبت سند حسابداری به اتمام می رسد. با وجود سیستم های حسابداری، حسابدار تنها وظیفه زدن سند را به عهده دارد و با ثبت زدن، اطلاعات مورد نیاز به طور خودکار وارد دفاتر کل، معین و تفضیلی می شود. دفتر روزنامه هم پس ازثبت سند توسط حسابدار در دفتر روزنامه نوشته می شود  تا کلیه ثبت ها در یکجا و به ترتیب روز در اختیار باشد.

 • فهرست و منابع پروژه کارآفرینی شرکت نساجی تک تاب ظریف (سهامی خاص)

  فهرست:

  چکیده................................................................................................................................ 1

  فصل اول: معرفی شرکت نساجی تک تاب ظریف

  بخش اول: تاریخچه شرکت............................................................................................... 4

  بخش دوم: سرمایه و سهام شرکت.................................................................................. 4

  بخش سوم: موضوع شرکت.............................................................................................. 5

  بخش چهارم: مرکز اصلی شرکت..................................................................................... 5

  بخش پنجم: اجزای شرکت................................................................................................. 5

  بخش ششم: اداره امور شرکت......................................................................................... 6

  بخش هفتم: سال مالی و صورتحساب شش ماهه............................................................. 6

  بخش هشتم: وضعیت پرسنل............................................................................................. 7

  فصل دوم: حسابداری

  بخش اول: حسابدار........................................................................................................... 9

  بخش دوم: تعریف حسابداری........................................................................................... 9

  بخش سوم: وضعیت مالی............................................................................................... 10

  بخش چهارم: حساب....................................................................................................... 11

  بخش پنجم: ثبت رویدادهای مالی در اسناد حسابداری.................................................. 12

  بخش ششم: سند پرداختی.............................................................................................. 15

  بخش هفتم: لیست بیمه.................................................................................................... 16

  بخش هشتم: تنخواه گردان............................................................................................. 17

  بخش نهم: تراز آزمایشی حساب های دفتر کل.............................................................. 18

  بخش دهم: صورت های مالی طبقه بندیشده.................................................................. 19

  بخش یازدهم: بستن حساب ها....................................................................................... 33

  فصل سوم: نتیجه گیری

  نتیجه‌گیری ..................................................................................................................... 38

  منابع................................................................................................................................ 39

   

  منبع:

  اصول حسابداری 1و 2

  مولفان: حمید حقیقت- محمد حسین قائمی

  بازسازی وتجدید نظر، کمیسیون تخصصی برنامه ریزی وتایف رشته حسابداری بازرگانی

  طرح طبقه بندی و ارزشیابی مشاغل

  تدوین: علی اکبر ابن علی

  انتشارات مدیریت

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت