تحقیق مقاله آفات مهم انباری

تعداد صفحات: 6 فرمت فایل: word کد فایل: 3059
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: تحقیق مقاله مهندسی کشاورزی زراعت
قیمت قدیم:۵,۰۰۰ تومان
قیمت: ۲,۹۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله آفات مهم انباری

  1- سوسک بزرگ کابینت                              Trogoderma        versscolor

  راسته coleoptero                  و خانواده   Dermestidne

  حشره کامل شبیه لمبه گندم است طول بدن آن 2-4 میلی متر، شکل آن بیضی و به رن سیاه می باشد.

  روی هر یک از بالبوشها موهای خاکستری رنگ وجود دارد که تراکم آنها سبب ایجاد *** عرضی نامنظم گردیده است. حشره کامل و لارو را در طبیعت در زیر پوست درختان نیز می توان یافت که از مواد حیوانی مختلف تغذیه می کنند. در آسیای مرکزی یکی از آفات مهم تخم پروانه و پیله کرم ابریشم به شمار می رود. لارو آن به خز، پوست، چرم، مواد پشمی و غیره حمله می کند، و همچنین به محصولات گیاهی خشک، مواد داروئی، غلات انباری و فراورده های غذایی نیز خسارت شدید وارد می سازد. حشره کامل 20 تا 30 روز زندگی کرده و تخمگذاری یک هفته پس از ظهور انجام می گیرد. هر حشره ماده حدود 50 تخم می گذارد این حشره معمولاً 1 تا 2 نسل و در مناطق گرمسیری 3 نسل در سال دارد.

  سوسک عدس                                                             Bruchus Lentis

  راسته               cdeoptera                و خانواده      Bruchidne

  سوسک عدس که در ایران در سال 1340 توسط فرحبخش گزارش شده است و فقط به عدس حمله کرده و خسارت آن شدید است. حشره کامل سوسک کوچکی است به طول 3 تا 5/3 میلی متر و به عرض 4/1 میلیمتر. شاخکها 11 مفصلی و مفاصل از قاعده به سمت بالا به تدریج بزرگ تر می شود. پاهای جلوئی نارنجی رنگ ولی قاعده رانها دودی رنگ است. پاهای وسطی به استثنای رانها که سیاه رنگ است نارنجی و پاهای عقبی سیاه است و در انتهای هر ران دو زائده خار مانند دیده می شود.

  سوسک عدس تا حدودی شبیه سوسک نخودفرنگی بوده و در سال فقط یک نسل دارد و زمستان را به صورت حشره کامل سپری می کند، بعد از یک دوره ی کوتاه تغذیه جفتگیری انجام می شود ماده ها تخم های خود را به وسیله ی یک ماده ی لزج روی غلافهای عدس می چسبانند. دوره ی رشد جنین کوتاه و به طور متوسط 10 روز به طول می انجامد. لاروهای حیوان به محض خارج شدن از تخم به داخل غلاف نفوذ کرده و از آنجا به درون خانه راه پیدا می کنند، اگر لاروی بعد از خروج از تخم نتواند بلافاصله به داخل غلاف نفوذ کند از بین خواهد رفت. لاروها پس از این که به رشد کامل رسیدند در داخل دانه محل مناسبی برای شفیره شدن درست می کنند و در آنجا تبدیل به شفیره می شوند و سپس حشرات کامل ظاهر می شوند.

  سوسک رنگارنگ قالی                                                Anthrenus

  راسته               coleoftera                و خانواده      Dermestidae

  حشره کامل سوسک کوچکی است به طول 2 تا 3 میلی متر که صفحه پشت سینه محدب و سیاه رنگ است. یالپوشها سیاه رنگ شفاف و با فلس های زرد و سفید رنگ آرایش شده است. شاخکها لامفصلی که هم مفصل انتهایی بزرگ تر از سایرین است 6 مفصل وسطی تقریباً به یک اندازه است و کوچکتر از دو مفصل قاعده می شود. این حشره در تمام مواقع سال در انبارها دیده می شود. دوره ی زندگی کامل آن طولانی است.

  یک حشره ی ماده می تواند 15 تا 40 عدد تخم بگذارد و تخم ها حدود 20 روز بعد باز می شوند و لاروها از مواد مختلف حیوانی مثل پشم، پَر، مو، شاخ، و غیره تغذیه می کند و خسارت آن به پشم و فرش و البسه پشمی زیاد است. تغذیه از مقوا، پنبه، گونی، چرم و ابریشم نیز دیده شده است. و این آفت در سال یک نسل دارد.

  سوسک چرم                           Dermestes      macalatus

  راسته                           coleoptera               و خانواده      Dermestidae

  طول بدن حشره کامل 7 تا 10 میلی متر و رنگ آن قهوه ای مایل به قرمز است. این سوسک به وسیله خار کوچک موجود در انتای بالپوشها دندانه های ریزی که در روی بالپوشها دارد براحتی از گونه های دیگر مشخص می گردد.

  تخم ها استوانه ای و به طول 2/1 تا 9/1 میلی متر و در ابتدا سفید شفاف و بعداً تیره می شود. لارو کامل به طول 10 تا 12 میلی متر است. این حشره بیشتر از چرم و پوست خام که دارای پروتئین زیاد باشد تغذیه می نماید و به همین جهت به آن سوسک چرم می گویند آفت علاو ه بر این از لاشه حیوانات، استخوان، شاخ، ماهی خشک، انواع پوست و دانه های غلات وکاکائو، اسفنج حمام، بیسکویت، پنیر، کشک و غیره نیز تغذیه می کند و پس از تغذیه کامل برای شفیره شدن در چوب حفره هایی ایجاد می کند و اغلب خسارات سنگینی به ساختمان ها و کشتی ها وارد می سازد و زمستان گذرانی آن در اطاقک شفیره و یا در دالانهای لارو می گذارند. و در سال یک نسل دارد و طول عمر حشرات کامل 5 تا 6 ماه و یا تا یک سال می تواند باشد.

  شب پره کاکائو                                   Ephestia     elutella

  راسته                           Lepidoptera                       و خانواده      Pyralidue

  طول بدن این حشره 8 تا 10 میلی متر و پهنای بدن با بال های باز 18-14 میلیمتر است رنگ بدنش از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره متغیر است در انتها و مرکز بالهای جلویی، نوارهای موجدار عرضی تیره رنگ زیادی دیده می شود برای شناسایی لاروها می توان از چگونگی پراکندگی موهای بدن استفاده کرد.

  این آفت در درجه اول روی کاکائو، شکلات حاوی گردو، فندق، بادام زمینی، پرالین، نوگا، مغز گردو، مغز بادام و فندق و در درجه دوم روی میوه های خشک گوناگون مثل انجیر، خرما، و کشمش و همچنین از نان قندی، ادویه جات و غیره تغذیه می کند و لاروها قبل از تغذیه ابتدا با تنیدن تار درون مواد غذایی پناهگاه استوانه ای می سازند و در آنجا مشغول به تغذیه می باشد و در اندک زمانی تمام سطح مواد غذایی با تارهای لاروی پوشیده می شود لاروها پس از رشد به طول 10 تا 11 میلیمتر می باشند و رنگ آن سفید یا زرد و گاهی نیز قرمز یا خاکستری است. این آفت در همه کشورهای نیمه گرمسیری دیده می شود و برحسب شرایط اکولوژیک محیط می تواند 2 تا 5 نسل در سال بوجود آورد.

  شب پره خشکبارEphestia     cautella = Ephestia   cadra                

  راسته                           Lepidoptera                       و خانواده      Pyralidue

  این شب پره بسیار شبیه به شب پره کاکائو است که طول بدن آن 10 تا 12 میلی متر و عرض بدن با بال های باز در حدود 20 میلیمتر می باشد و به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای می باشد. حشره ی ماده پس از جفت گیری تخم های خود را روی مواد غذایی گوناگون به ویژه میوه های خشک مانند خرما، انجیر، کشمش، مغز گردو، فندق، پسته، کاکائوی خام و شکلات صورت می گیرد. لاروها به رنگ متمایل به زرد، سروپیش قفس سینه قهوه ای و طول بدن هنگامی که به رشد نهایی می رسد در حود 14 میلی متر است. لاروهای جوان پس از خروج از تخم به سرعت شروع به تنیدن تار کرده و مواد غذایی فوق تغذیه می کنند. لاروها پس از رشد کامل درون پیله ای که خود تنیده تبدیل به شفیره می شود و سپس حشرات کامل ظاهر می شود.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله آفات مهم انباری

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت