گزارش از بازدید مهد کودک آریا

تعداد صفحات: 17 فرمت فایل: word کد فایل: 10004040
سال: 1387 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: پایان نامه علوم تربیتی
قیمت قدیم:۴,۸۰۰ تومان
قیمت: ۴,۳۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش از بازدید مهد کودک آریا

  مقدمه:

  خانواده اولین جایی است که نوزاد آدمی پا به عرصه ی وجود می گذارد وتعامل وهم اندیش و اجتماعی  شدن را در آنجا و از دامن مادر می آموزد و به همراه سایر اعضای خانواده پرورش می یابد.

  به همین دلیل لازم است تا والدین و در مرتبهی بعد،سایر اعضای خانواده بانیازهای روانی،مقتصیات سنی،تیپ شخصیتی کودکان وبطور کل تحولات جسمانی و روانی آنان،روش ها و اصل تربیت و ازضای نیازها آشنا باشند، تا بتوانند با تامین بهداشت روانی و تربیت ،انسان هایی سالم از بعد روانی،جسمی و ذهنی ،وافرادی پرطراوت ،با امید پرورش داده و بدینوسیله ،جامه ای سالم را پایه گذاری کنند.زیراجامعه ی سالم بوسیله ی

  انسان های سالم بوجود می آید.

  شناسنامه مهد

  نام : مهد آریا

  سال تأسیس :1385

  نوع ساختمان : مسکونی

  نوع مالکیت : استیجاری

  قدمت ساختمان : 20 سال

  مساحت کل ملک: 400 متر مربع فضای حیاط 90 متر مربع فضای ساختمان 310 متر مربع

  تعداد کلاسها : 7 کلاس

  امکانات : تفریحی آموزشی

  مدیریت : خانم رمضان پور

  آدرس : کمربندی  حاشیه میدان دانش آموز

  تلفن :2232665

  تعداد کلاس : 42 نفر

  تعداد نوبت ها : 2 نوبت

  ساعت شروع وپایان دوره : 5/6 صبح الی 5/5 بعد از ظهر

  یک مهد کودک خوب

  مقدمه

  کودکان در سالهای پیش از دبستان به علت خصوصیات سنی خود نیاز به فضای مناسب برای کار ، فعالیتهای گروهی و حرکت دارند وآموزش در این سالها بیشتر بصورت بازی ، مشاهده وتجربه است . مهدهای کودک افزون بر داشتن مربیان خوب وبا تجربه ، بدلیل ویژگیهای خاص خود به فضای مناسب برای بازی وفعالیتهای گروهی وحرکت دارند ومکانی که برای احداث مهد کودک در نظر گرفته می شود باید تامین کننده مسائل ایمنی ، بهداشتی آسایش کودکان باشد  وبهتر است در جوار فضاهای سبز ، آموزشی ومسکونی احداث شود.

  فضای بازی کودکان با هدف پرورش خلاقیت قوه ابتکار ، باید از یک قسمت اصلی وچند فضای جانبی تشکیل شود که فعالیتهای اصلی ودست جمعی مانند سرود خوانی ، قصه خوانی وبازی با اسباب بازی در آن انجام گیرد

  در مهد کودک باید قفسه های طبقه بندی وقابل دسترسی برای کودکان جهت نگهداری کاغذهای رنگی ، آبرنگ ، مداد رنگی وجود داشته باشد.

  میز وصندلی قابل شست وشو ومتناسب با اندازه های کودک نیز باید درنظر گرفته شود .

  رنگ آمیزی دیوارها باید زیبا ، زنده ، روشن وقابل شستشو باشد

  ایجاد فضای سبز در محوطه باز مهد کودک به لحاظ حفظ سلامت محیط ضروری است در فضای بازی از وسائل بازی مانند تاب ، سرسره ، چرخ وفلک استفاده گردد تا نیازهای کودکانه او را ارضاء کند وعضلات کودک رشد کند تا بتواند به توانایی های خود بیافزاید .

  ایجاد فضای بی خطر برای خواب کودکان ، لازم است محل خواب واستراحت با توجه به نیاز مبرم به آموزش وسکوت ، بهتر است که در جوار ویژه فعالیتهای هنری باشد که به طور نسبی از سر وصدای کمتری برخوردارند.

  باید به درجه حرارت ، نور ، صدا ورنگ نیز توجه شود.

  در محل خواب کودکان تخته خواب باید با نرده محافظت شود

  وسائل بازی که در اختیار کودکان قرار می گیرد می بایست از لحاظ جنس رنگ از موادی ساخته شوند که سلامت کودک را به خطر نیندازند

  در انتخاب تسهیلات شست وشو باید اندازه کودک رادر نظر گرفت در این صورت کودکان می توانند براحتی از آن استفاده کنند

  یکی از عملکردهای سالن های چند منظوره در مهد کودک صرف غذا است لذا کودکان می توانند به عنوان غذا خوری از این فضا استفاده کنند این محل باید تا حدالامکان نزدیک آشپزخانه باشد واز سرویسهای بهداشتی ومحل رفت وآمد کارکنان به دور باشد همچنین برای تغذیه همزمان کودکان باید گنجایش استقرار صندلی ومیز نهار خوری به تعداد کودکان را داشته باشد .

  کودکان باید طی روز از فضای آزاد استفاده کنند و با وسایل بازی همچون تاب و چرخ وفلک بازی کنند

  در یک مهد کودک باید اسباب بازی مناسب سن کودکان چون پازل ، لگو ، مکعب ، عروسک به تعداد مورد نیاز موجود باشد .

  در صورت تعبیه پله تا حد امکان باید ارتفاع آن کم باشد محل ورود پله هایی که در دسترس کوکان می باشد باید با حفاظ و فلزی و چفت مطمئن مسدود گردد .

  در انتخاب مکانهای هنری دو عامل مدنظر قرار می گیرد : 1) دارا بودن چشم انداز مناسب و زیبا که تا حد امکان روبریو سبز و باز باشد . 2) فعالیتهای هنری ، به طور نسبی در آن صورت گیرد . فعالیت های عمومی و انفرادی با هدف افزودن به یادگیری کودکان، تقویت حس همکاری و کنجکاوی از دو قسمت تشکیل شود .

   

  بخشی به فعالیتهای جمعی مانند خواندن و نوشتن می پردازد و بخش دیگر که به           انجام کارهایی نظیر، نقاشی، کار دستی و خانه سازی با بلوک و ... اختصاص
  می یابد.

  مربی خوب : (کودک به محبت نیاز دارد . مربی می تواند این احساس را به کودک بدهد و بداند که چگونه با کودک ارتباط برقرا کند . مربی می تواند به کودک اعتماد به نفس و قدرشناسی یاد بدهد .

  آموزشی خانواده : در سالهای شکل گیری شخصیت کودک یعنی همان     6 سال اول زندگی اول و موثرترین مربی مادر است . از این رو مادران باید مجهز به شیوه های علمی کودک با شند .آموزش مادر کمک می کند که با کودکان خود رفتار مناسب او داشته باشند وبه بروز خلاقیت او کمک نمایند فعالیت های مراقبت برای رشد و تکامل کودکان خردسال موجب پشتیبانی درست از کودکان خردسال شامل کار کردن با والدین به خصوص مادران برا ی افزایش مهارتهای تربیتی آنان مناسب با نیازهای خاص رشد کودکان است .

  بی اشتهایی روانی

  تجربه یک مربی :            

   

  یکی از کودکان کلاسم به نام علی که بسیارخوب غذا می خورد بعد از مدتی  دچار نوعی بی اشتهایی شد .در صدد برآمدنم تا علت این مشکل را بفهمم ، توجه و جست و جو در خانواده او ،متوجه شدم که برادر کوچک علی به تازگی به حرف آمده و حرفهای جلب و بامزه می زند و در خانواده مرتب مورد توجه و تایید است و علی مدتی است که سعی
  می کند با تکرار حرفهای برادرش توجه خانواده را یه خودش جلب کند اما بزگترها او را دعوا کرده اند که چرا مسخره بازی در می آورد .علی چندین بار به شیوه های مختلف سعی کرده که با حرفها و کارهایش توجه خانواده را جلب کند ولی هیچ موفقیتی به دست نیاورده است . تا این که از طریق بی غذایی و بدغذایی با موفقیت توجه خانواده را به خود جلب کرده است .

   

  گزارش بازدید :

  طبق قرار و هماهنگی با مرکز و جناب آقای لنگری استاد محترم روان شناسی بازی داشتیم در روز چهارشنبه /9/1386در ساعت 9 صبح با مینی بوس مرکز بازدیدی از مهد کودک آریا که به مدیریت خانم رمضان پور بود رفتیم .

  ð نمای دیوارها :

  از بیرون تصاویر زیبایی که متناسب با روحیه کودکان در این سنین می باشد طراحی شده بود که جهت ایجاد انگیزه و علاقه به مهد ضرورت داشته و تابلویی با تصاویر کودک با خرگوش برروی سر درب نصب شده بود که خرگوش نماد تیز هوشی و زیرکی و کنجکاوی کودکان می باشد . دیوارها سیمانی و نمای ساختمان سنگ می باشد .

  ð حیاط و فضای بازی :

  حیاط در ابعاد تقریباً 13´ 7 که این فضا برای بازی بچه ها کوچک به نظر می رسد و فاقد فضای سبز می باشد که در محوطه بازی مهد کودک به لحاظ حفظ سلامت محیط ضروری است . وسایل بازی مانند تاب و سرسره و الاکلنگ مشاهده می شود که نقش این وسایل در ارضای نیازهای کودکانه خیلی مهم است و بوسیله آنها عضلات کودک رشد کرده تا بتوانند به تواناییهای خود بیفزایند . یک زیرزمین تقریباً 3´7 نیز دارد که بچه ها در زنگ های ماشین بازی به آنجا می روند و با قوانین و مقررات و حفظ نظم و ترتیب آشنا می شوند .

  در ابتدای ورود دو چیز نظر مرا جلب کرد یکی ماشینی که داخلش شیرینی و میوه های فراوانی قرار داشت و دیگری شن هایی که گوشه ایوان ریخته بودند که وقتی موضوع را جویا شدم ولی به خاطر شب چله جهت مراسم جشن و پذیرایی از بچه ها و اولیاء بود که برای بچه ها بک خاطره به یاد ماندنی و احترام به فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان و حفظ این میراث بود و دومی به خاطراینکه بچه ها در روزهای گرم با سطل های مخصوصی که داشتند مشغول شن بازی شوند که باعث شادابی و تقویت قوهء خلاقیت آنها می شود .

  ð هال:

  داخل هال کپسول آتش نشانی جهت امنیت و تصاویر و راهنمایی رانندگی و تصویر از خانه تا مهد و تصاویر دیگر و یک تابلو که بر روی آن که گواهینامه و تقدیرنامه مربیان نصب شده بود و جاکفشی که کفش بچه ها روی آن قرار داشت .

   

  اندازه هال تقریباً 4‍‍×7 که داخل آن گلهای طبیعی و مصنوعی زیبا و ... توجه را جلب
  می کرد یک تلویزیون جهت تماشای بچه ها داخل هال قرار داشت که طبق گفته مدیریت محترم هفته ای دوبار تمام بچه ها با هم به تماشای کارتونها و فیلم هایی که با CD گذاشته می شد و بر روی صندلی هایشان می نشستند که در حفظ شادابی و تقویت دقت و شنوایی و بالا رفتن آگاهی و ... تأثیر بسزایی دارد . در روزهای گرم از دو کلاسی که در طبقه بالا قرار داشت که برای تماشای تلویویون ، فعالیتهای اصلی و دسته جمعی مانند سرود خوانی و قصه خوانی و بازی با اسباب بازیها استفاده می شود. 
 • فهرست و منابع گزارش از بازدید مهد کودک آریا

  فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

  ندارد

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت