پایان نامه تاریخ ( شخصیت های برجسته علمی)

تعداد صفحات: 277 فرمت فایل: word کد فایل: 10002844
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: پایان نامه تربیت بدنی
قیمت قدیم:۳۴,۳۰۰ تومان
قیمت: ۳۲,۲۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پایان نامه تاریخ ( شخصیت های برجسته علمی)

  مقدمه

  موضوع: برای شناخت و شناساندن شخصیت های برجسته علمی، یکی از بهترین روشها بررسی آثار مکتوب آنان است که بازتاب آرا و اندیشه ها و تجلیگاه علم و دانش آنهاست از آنجائیکه شناخت دقیق افکار و اندیشه های هر یک از بزرگان  می تواند چراغ روشنگری فراروی نسل جوان باشد ما را بر آن داشت تا برای تحقق این آرمان مقدس، دست به دامن آسمان پرستاره ی علم ادب ببریم تا چراغی برگیریم.

  لذا در این کهکشان، ستاره ای را رصد کردیم که هرچند غبار غرض ورزی وجهل آمیخته با گذشت زمان، چهره ی عالمتاب او را تا حدودی پوشانده است و آنگونه که شایسته شخصیت او بوده برای جهان علم و ادب شناخته نشده است.

   وی شخصیت بی نظیری است که با داشتن مناصب فقاهت و زعامت و نقابت علویان و مناصب مختلف سیاسی، هیچگاه شیفته مظاهر و زخارف دنیوی نشد و لذا بواسطه ی اتصال به حقیقت هستی، اهل دل بود. عاطفه ی سرشار، روحیه ی حساس، وقریحه ی وقاد او باعث گردید که برای بیان حقایق و ثبت وقایع سلاح قدرتمند خود را بکار گیرد و در جهت تحقق اهداف و آرمانهایش گوش به ندای دل دهد که نتیجه آن اشعار نغز و دلنشین و سخنان زیبای اوست که دیوان شعری با چنین گلهایی فراهم آورد. با توجه به اینکه دیوان اشعار این نادره ی دوران بازتاب اندیشه های عمیق و آئینه ی تمام نمای سلوک عرفانی اوست ایجاب می کند که برای شناسایی اندیشمند فرزانه و شاعر گرانمایه، دیوان اشعار او را درکنار آثار گرانبها و ارزشمند فقهی و کلامی اش کاملاً مورد نقد و بررسی علمی و ادبی قرار گیرد.

   اهداف: لذا در این کار تحقیقی هدف ما بر آن بوده است که آرا  و اندیشه های یگانه ی دوران را از میان اثر ارزنده ی ادبی اش( دیوان اشعار) مورد ارزیابی و نقد بررسی قرار داد  تا از میان اشعار به بازخوانی نظریات و افکار عالمانه ی    « شاعر فقیه» بپردازیم. بنابراین در شناخت ابعاد شخصیتی این ادیب گرانقدر نیازمند آن هستیم که پاسخ های قانع کننده ای در قبال پرسش های زیر داشته باشیم:

  نحوه ی تجلی افکا رو اندیشه های رضی در دیوان چگونه بوده است؟

  تأثیر شریف رضی بر ادبای پس از خود و ادبیات عرب به چه میزان بوده است؟

  جلوه های انتساب به دودمان علوی و میزان تأثیر آن بر شخصیت وی چقدر می  باشد؟

  گردآورنده نهج البلاغه واقعاً کیست؟ و تأثیر آن بر ادبیات عرب چگونه و تا چه اندازه ای بوده است؟

  فرضیه ها:

   با توجه به اینک رضی یک فقیه برجسته و آشنا به ظرایف علوم اسلامی است ولی اشعار خود را مرکب اندیشه های علمی و ادبی و مباحث فلسفی قرارداده و برای بیان مقاصد وتشریح مسائل علمی و عملی بهره های فراوان از آن برده است و در هر جائی که نیاز بوده  به طرح مباحث اخلاقی و مبانی فلسفی انسان شناسی و معادشناسی پرداخته است. سبک منحصربه فرد او در هجویات نمونه ی بازر اخلاق اسلامی است. و یا غزلهای عاری از وصف« می» و توصیف نوازندگان و خوانندگان زیباروی، حاکی از محتوای مکتب و تعالیم عرفانی وی است.

   وی با تأسیس اولین دانشگاه مدرن علوم اسلامی و تربیت شاگردان فاضل و فقهای نامداری چون شیخ  طوسی(ره) و نگارش و گردآوری کتاب گوهربار

  « نهج البلاغه» تأثیر انکارناپذیری بر ادبیات جهان اسلام و عرب و ادبای پس از خود برجای گذاشت. لذا او با این اقدام خدمت ارزنده ای به جهان ادبیات و علم و اندیشه ی بشری نمود. ولی کار پرثمر او دچار تردید واقع شده و در برخی از محافل سخن از گردآورنده و یا نگارنده نهج البلاغه به میان می آید که او واقعاً کیست؟

   ما نیز د راین مجموعه با توجه به اسلوب نگارش نهج البلاغه و تطبیق آن با سبک نوشتاری رضی در کتابهای ماندگارش و با بیان دلایل وشواهد و قرائن ثابت نمودیم که افتخار گردآوری نهج البلاغه همچنان برای رضی بوده و خواهد بود.

   انتساب رضی به خاندان علوی وشرافت ذاتی این خاندان باعث گردید که نیروی عجیبی در رضی بوجود آید و چنان مقتدرانه پا به عرصه گذاشت ک در مطالبه ی علنی حقوق خانوادگی خویش در امر خلافت از هیچ مقامی و منصبی هراس به دل نداشت و لذا جسورانه خلیفه ی عباسی را مورد خطاب قرار می دهد و گاهی هم خواسته های قلبی خود را در قالب ستایش پدر به منصه ی ظهور می رساند.حتی برای ابراز انزجار از خلافت عباسی به خلیفه ی فاطمی که در جد و مرام تا اندازه ای با او مشترک بوده اظهار علاقه و محبت می کند.

  مرثیه های رضی هم از این خواسته ی او خالی نیست و شاید اوج قدرت او در نکوهش خلافت اموی و عباسی باشد. وی در ضمن سوگنامه های حضرت سیدالشهداء(ع) با شیوه ای نو، به بیان وقایع تاریخی و ستم های قدرتمندان غاصب می پردازد.

   محتوا:

   پایان نامه ی حاضر در قالب دو باب تدوین شده است که در باب اول به بررسی اوضاع اجتماعی و ادبی قرن چهارم پرداخته که در این فصل علاوه بر بررسی اوضاع سیاسی و اجتماعی، به نقش آل بویه در حرکت فکری و فرهنگی قرن چهارم و مظاهر فرهنگی و ادبی این قرن در قالب محصولات

  فرهنگی نظیر: شعر، نثر، نقد و علم لغت می پردازد.

   در فصل دوم این باب به بررسی زندگی نامه ی سیدرضی از ولادت تا وفات می پرازد که در این میان به شجره نامه ی او ، پدر، مادر، و فرزندان بطور کامل توجه شده است و مطالب مفصلی را در باره مقام و منزلت پدرش سیدابواحمد موسوی و نقش اصلاح گرانه ی او در جامعه آن روز و وساطت میان خلفا و سلاطین و بزرگان آورده ایم  و در ضمن نکاتی هم درقالب همین بحث درباره ی خصوصیات اخلاقی او بیان کردیم.

   در ادامه ی سخن از اساتید و مشایخ رضی و تربیت یافتگان مکتب او و نقش مجتمع عظیم علمی، فرهنگی «دارالعلم» در نهضت فکری و تأسیس مجامع شبیه به آن بطور مفصل بحث شده است. رضی در کنار مناصب و مشاغل رسمی و اشتغال کامل، دست از تدریس و تألیف برنداشت و لذا علاوه بر بیان اسامی تألیفات و فعالیتهای علمی و بررسی شاگردان از اثربسیار ارزشمند او« نهج البلاغه» هم غافل نشده و لذا به بررسی نگاره ها و پژوهش های صورت گرفته در زمینه ی نهج البلاغه و پاسخ به شبهات مطرح شده درباره ی متن و گردآورنده آن نیز پرداخته ایم.

   در باب دوم که به موضوع اصلی تحقیق مرتبط می شود به بررسی ونقد دیوان اشعار رضی و نسخه های خطی کتابخانه  های ایران و جهان می پردازد و دیوان اشعار او را از جهت محتوایی با استفاده از مفاهیم و مضامین وموضوعات قصاید مورد نقد کامل قرار می دهد.

   این باب از شش فصل به ترتیب موضوعات شعری و حجم آنها تدوین یافته است که در هرکدام از این فصول،  با طرح مباحثی به بیان ابعاد و ویژگی ها و ساختار و موضوع و مضامین قصاید دیوان و قالبهای شعری پرداخته ایم که عبارتند از: مدایح، رثا و سوگنامه ها، فخرو حماسه، غزلیات و حجازیات، هجویه ها و پند و اندرزهای حکیمانه.

   لازم به یادآوری است که در هر فصل به تناسب نیاز به شرح و ترجمه ی برخی قصاید و غزلیات نیز اهتمام تمام صورت گرفته است.

   رضی با سرودن ترانه های سرزمین یار(حجازیات) به همه ی دلسوختگان عاشق و عاشقان دلسوخته فهماند و نشان داد که می توان بی آنکه آلوده ی ناپاکی و فساد شوند در مسیر عشق الهی قدم بردارند؛ و در حقیقت از عشق زمینی راهی به وسعت هستی بسوی معشوق اصلی گشود. او ثابت کرد که می توان شب را درکنار محبوب بسر برد بی آنکه به گناه آلوده شد. رضی با طرحی ابتکاری در هجویات بی آنکه متعرض عیوبی شود که احساسات را جریحه دار می سازد، دست به روشی زد که در آن از روش هجویات برای اصلاح اخلاق ناپسند و رفتار زشت مخاطب استفاده نمود. وی عیبهای اشخاص را متذکر می شود نه اینکه متعرض آبروی او شود بلکه وضعیتی پیش آید که خود شخص به اصلاح خویش بپردازد.

   رضی که خود حکیم وارسته است لذا در انتظار فرصتهایی است که درهای حکمت را نثار افراد ومخاطب خویش کند. به حق باید گفت که رضی شایسته ی القابی چون« اشعر قریش» و« رائدالعفاف» است.

   

  پیشینه ی بحث:

  هر چند  که در زمینه ی آثار علمی و ادبی رضی تحقیقاتی صورت گرفته است ولی در مقایسه با شعرای همردیف و همطراز او بسیار اندک است. و شاید یکی از دلایل اصلی آن نبودن منابع کافی در زمینه ی نقد آثار ادبی وی و یا عدم دسترسی آسان به کتابهای اوست و شاید هم مفقود بودن خیلی از آثار وی باشد. ولی با وجود همه ی کمبودها، کارهای قابل توجهی انجام شده است که در جای خود قابل تقدیر و امتنان می باشد. از جمله ی کارهای صورت گرفته، پایان نامه های دانشگاهی است که با وجود همه مشکلات در راه شناخت و نقد زندگی سیدرضی، تلاشهای پسندیده ای کرده اند. ولی به تناسب موضوع تحقیق به بررسی بخشی از زوایای علمی و ادبی پرداخته شده و غالب تألیفات حوزوی نیز با بررسی محوریت نهج البلاغه موضوعات گوناگون با جنبه های فقهی و کلامی او را مورد توجه قرار داده اند.

   با سپاس از تلاش همه کسانی که در این راه زحتمهای فراوانی را متحمل شده اند، ما  نیز در حد توان وضرروت شناساندن این چهره برجسته اسلامی، به محافل علمی و ادبی و محققان و پژوهشگران فارسی زبان، برای تحقق این آرمان مقدس، در پرتو توجهات خداوند متعال  قلم فرسایی نمودیم باشد که مورد رضایت حق تعالی قرار گیرد

  باب اول

  اوضاع سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ادبی

  دوران سید رضی

  فصل اول:

   

  بخش اول : اوضاع سیاسی و اجتماعی و ادبی

  شکوفایی ادب عربی در عصر و دوران حکومت چندین قرن عباسیان در تاریخ اسلام از جایگاه بسزایی برخوردار است ودستآوردهای این دوران بر هیچ صاحبنظر منصفی پنهان و ناشناخته نیست ولی امپراطوری عظیم عباسیان با تمام توان و قدرتی که داشت بالاخره دوران اقتدار و عظمتش به سرآمد و دستگاه عظیم خلافت با همه ی شکوه و جلال ظاهری اش دچار ضعف و ناتوانی شدید گردید و خلفا دیگر آن نفوذ و قدرت سابق را نداشتند. اختلافات داخلی در ارکان قدرت و نفوذ و فشار قدرتهای رقیب و خارجی چون ایرانیان، فاطمیان، و ... باعث ناتوانی خلفا و در نتیجه سلب اختیار از آنان شد. با پیروزی دیلمیان و نفوذ در بغداد، از خلیفه ی عباسی جز نام و تشریفات ظاهری و گاهی مذهبی چیزی باقی نمانده بود؛ و در حقیقت قدرت مطلقه در حوزه ی حکومت امپراطور عظیم عباسیان در دست سلاطین آل بویه که به میل خود و به تناسب شرایط خلیفه ای را عزل می کردند و خلیفه ی دلخواه خود را بجای او برمی گزینند. نیمه دوم  قرن چهارم شاهد وقایع بسیار بزرگی بود که در خلافت فرسوده ی عباسیان تأثیرات بسزایی داشت. این دوره که بنام «عصر دویلات» نیز معروف شده است، قدرت سیاسی عباسیان تقریباً به چند بخش تقسیم گردید که هر یک دولتهای کوچکی بودند که در حفظ حاکمیت خود همیشه با یکدیگر در ستیز و کشمکس بودند که مهمترین آنها عبارت است از: عباسیان در عراق، فاطمیان در شمال آفریقا، آل بویه در عراق و ایران، حمدانیان در حلب و موصل، امویان در اندلس، غزنویان در هند وافغانستان، سامانیان در بخارا، آل زیار در گرگان، عقیلی ها در موصل، و خاندان شاهین در بطائح و برخی از قبایل عرب نیز بر اطراف عراق و شام سلطه یافته بودند. علاوه بر آن تهاجم های رومیان بر مرزهای سرزمینهای اسلامی وزدوخوردهای قرمطیان عراق نیز وجود داشت. [1]

  از وقایع مهم این قرن درواقع روی کارآمدن دولت آل بویه در عراق و ایران است که حتی به نام آنان سکه کردند.[2]

  با سرکارآمدن دولتهای متعدد تحولات گسترده ای در سرزمینهای اسلامی بوجود آمد چنانچه اشاره کردیم دائماً بین این دولتهای کوچک اختلافات و کشمکش بود که نمود اصلی این اختلافات به جهت اختلاف مذهبی در ایام برگزاری حج ابراهیمی بود و گاهی منازعات چنان اوج می گرفت که باعث می شد برخی از کاروانهای وابسته به دیار مورد مناقشه آن سال به مراسم حج نبایند و عملاً مانع آنها می شدند و از طرفی اختلافات میان آنها موجب گردید که به علت عدم تسلط کافی به راهها، راهزنان و دزدان حرفه ای زیادی وجود آیند که راه کاروانیان را می بستند و تمامی دارائیهای آنان را به غارت می بردند.

   از میان همه دولت های مذکور، تا اندازه ای دولت فاطمیان مصر د ر بلاد  مقدسه ی مکه ی مکرمه و مدینه ی منوره از قدرت نفوذ قابل توجهی برخوردار بودند و اکثراً به نام آنان خطبه خوانده می شد. حتی« القادر بالله عباسی برای فرستادن کاروان عراقی به مکه ی مکرمه در سال 396 هجری از ابوالفتح کاردار فاطمینان در مکه اجازه گرفت و او هم به شرط ایراد خطبه به نام فاطمیان به آنها اجازه داد و خلیفه ی عباسی نیز پذیرفت.»[3]

  در ضعف خلافت و خلفای عباسی همین کافی است که آنها حتی اختیار انتخاب وزیر و وکیل را نیز برای خود نداشتند؛ این در شرایطی بود که سلاطین آل بویه هرکسی را که می خواستند عزل ونصب می نمودند.  ضعف خلفا در اصل از زمان المقتدر آغاز شد که در زمان خلافت بیش از سیزده سال نداشت، و آنچنان خلفا ناتوان شدند که خلیفه ای چون «المستکفی» و «الطائع» را از تخت پائین کشیدند و عمامه ی آنها را بر گردنشان پیچیدند و با وضعیت فضیحت بار و تحقیرآمیزی به زندان بردند. اما آل بویه خود نیز از آفت قدرت و ثروت در امان نماند و لذا پس از مدتی برای تصاحب قدرت یا افزایش قدرت و ثروت به جان هم افتادند. اولین طمع کار خاندان بویه عضد الدوله بود که برای افزایش سلطه و نفوذش به ملک پسر عمویش بختیار( عراق) حمله کرد و پس از پیروزی ابن بقیه وزیر بختیار را به پای فیل بستند و پس ازمرگش چندین روز به دار آویختند.[4]

  از میان خاندان آل بویه صمصام الدوله نیز چندان اقبال خوبی نداشت و مورد تهاجم سپاه ایرانی به فرماندهی برادرش شرف الد وله قرار گرفت که ناچار به واگذاری تخت و تاج به وی شد بعد از وفات شرف الدوله برادرش بهاءالدوله زمام حکومت را بدست گرفت و خانواده و بستگانش تلاش زیادی کردند، تا قدرت را از چنگ او خارج سازند، ولی موفقیتی به دست نیاوردند. بنابراین بهاءالدوله از سال 379 ه. تا سال 403 هجری نزدیک به بیست وچهار سال سلطان بلامنازع عراق بود[5].

  رضی از زمان عزالدوله بختیاربن معزالدوله که هشت سال بیشتر نداشت تا زمان سلطان الدوله یعنی سال 406 هجری در چنین اوضاع و احوال سیاسی بزرگ شد؛ و از زمان زندانی شدن پدرش وارد عرصه سیاست گردید و همین امر انگیزه ی او را در ایجاد ارتباط با خلفای عباسی وسلاطین آل بویه تقویت نمود و لذا طرح رابطه ی دوستی با خلفایی چون «الطائع لله» و «القادر بالله» پی ریزی کرد. آغاز رابطه اش با الطائع لله مقارن با دستگیری و زندانی شد. رضی برای شروع، اولین ستایش نامه ی خود را در ستایش الطائع با این قصیده و مطلع شروع نمود:

  بدالفتاح الحلو مقدمه ی تحقیق دیوان الشریف الرضی الجمهوریه العراقیه وزاره الاعلام، الطبعه الاولی 1977 م 

 • فهرست و منابع پایان نامه تاریخ ( شخصیت های برجسته علمی)

  فهرست:

  مقدمه                                                                                                 7-1

  باب اول

  اوضاع سیاسی، اجتماعی فرهنگی و ادبی دوران سید رضی

  فصل اول: اوضاع سیاسی، اجتماعی و ادبی                                        29-9

  بخش اول: اوضاع سیاسی                                                                        9

  بخش دوم: اوضاع اجتماعی                                                                      15

  بخش سوم: اوضاع فرهنگی و ادبی                                                  19

  الف: نقش آل بویه در  نهضت فکری و ادبی قرن چهارم                                 21

  ب: مظاهر فرهنگی و ادبی قرن چهارم                                                       22

  1- شعر                                                                                               23

  2- نثر                                                                                                 27

  3- نقد                                                                                                 28

  4- علم لغت                                                                                          28

  فصل دوم: سید رضی شاعری از تبار علی(ع)                                   77-30

  بخش اول: زندگینامه ی سید رضی

  الف: ستاره ای از افق بغداد                                                                      30

  ب: شجره نامه                                                                                      31

  1- پدر( ابواحمد)                                                                                   32

  2- مادر( شیرزنی از تبار ناصرللحق)                                                        37

  3- ناصر کبیر یا فاتح مازندران                                                                38

  ج: روزگار وصل و غنچه های پیوند                                                         39

  د: غروبی نابهنگام                                                                                 41

  ه: ویژگیها و خصوصیات بارز اخلاقی رضی                                            44

  بخش دوم: زندگی علمی، ادبی و اجتماعی سیدرضی                  

  الف: اساتید و مشایخ رضی                                                                      49

  ب: دانش آموختگان و تربیت یافتگان و روایت کنندگان مکتب رضی                56

  ج: مجتمع علمی« دارالعلم» یا اولین دانشگاه علوم اسلامی                     58

  د: مناصب (نقابت، قضاوت، ریاست « امیرالحاج»                                      61

  ه: تألیفات                                                                                           63

  شعر( دیوان اشعار)                                                                           64

  2- سیره نویسی                                                                                     65

  3- رسائل( مجموعه ی مکاتبات)                                                              65

  4- فقه                                                                                                 65

  5- نحو                                                                                                65

  6- تفسیر                                                                                              66

  الف: حقائق التأویل فی متشابه التنریل                                                         66

  ب: معانی القرآن                                                                                    66

  7- بلاغت                                                                                            67

  الف: تلخیص البیان فی مجازات القرآن                                                        67

  ب: نهج البلاغه                                                                                      67

  ب1: گردآورنده ی نهج البلاغه واقعاً کیست؟                                                68

   ب2: ادبیات نهج البلاغه                                                                         74

  ب3: پژوهش های دانشمندان در اقیانوس نهج البلاغه                                     75

  باب دوم:                         

   نقد و بررسی دیوان سیدرضی                                                        256-78

  فصل اول: دیوان رضی                                                                          79

  الف: نسخه های دیوان در کتابخانه های ایران و جهان                                    85

  ب: شروح یا نگاره هایی بر دیوان                                                             89

  ج: اغراض و موضوعات موجود در دیوان                                        90

  فصل دوم: مدایح                                                                                   92

  الف: ممدوحان رضی                                                                              94

  ب: ساختار قصیده های مدح                                                           109

  ج: مضامین و مفاهیم مدیحه های رضی                                                      114

  ج1: شجاعت                                                                                        114

  ج2: بخشش و بخشندگی                                                                          116

  ج3: خردورزی و نیک اندیشی( عصاره ی چهار خلیفه)                                119

  ج4: مقام ومنزلت اجتماعی                                                                      121

  ج5: تبریک اعیاد و مناسبتها                                                                    124

  ج6: بلیغان در نگاه بلیغ                                                                           125

  مدیحه های رضی در یک نگاه                                                                  126

  فصل سوم: رثاء« سوگنامه»                                                                   130

  الف: افرادی که شاعر در سوگ آنها مرثیه سرایی کرده است                           133

  ب: فرهنگ عاشورا در سوگنامه های حسینی (5 مرثیه با بررسی محتوایی آنها) 138

  ج: غمنامه ی مادر و تجلیل از مقام و منزلت زن مسلمان                                 153

  د: بررسی ساختار سوگنامه های رضی                                                       158

  ه : مضامین و موضوعات سوگنامه ها                                                      162

  ه 1: سرانجام و سرنوشت انسان                                                               164

  ه 2: پدیده ی مرگ و تأثیر آن بر مرثیه های رضی                                       165

  ه 3:بزرگداشت و بیان فضائل متوفی                                                        167

  ه 4: تسلیت و همدردی با بازماندگان متوفی                                                171

  ه 5: اعلان جنگ با مرگ                                                                       172

  ه 6: تجلی رثای دوران جاهلیت در سوگنامه های شاعر                       173

  نقد وبررسی سوگنامه های سید سوگوار                                                       174

  فصل چهارم: فخر و حماسه                                                            178

  الف: بررسی ساختار فخریات                                                                   181

  ب: مضامین فخریه های رضی                                                                 182

  ب1:افتخار به اصل ونسب( شجره ی طیبه)                                       183

  ب2: شاعری الگو در میدان اخلاق و عمل                                         189

  ب3: قله ی عظمت در کوهسار ادب                                                 195

  ج: ابعاد و ویژگی های فخریات رضی                                                        197

  د: مقایسه ای میان فخریه های رضی و متنبّی                                               200

  فصل پنجم: غزلیات و حجازیات                                                                204

  ترانه های سرزمین یار( حجازیات)                                                            206

  الف: بررسی ساختارغزلیات                                                                    210

  ب: مضامین وموضوعات غزلهای رضی                                                   213

  ج: ابعاد و ویژگی های غزلهای رضی                                                        215

  حجازیات یا ترانه های سرزمین یار:                                                 218

   الف: ساختار ترانه های سرزمین یار( غزلهای حجازی)                                218

  متن و ترجمه غزل« لیله السفح»                                                               219

  نقد وبررسی غزل« لیله السفح»                                                                224

  برگزیده غزل« یا ظبیه البان...»                                                                229

  ب: بررسی مکانهای سرزمین حجاز در حجازیات                               232

  ج: مضامین و موضوعات غزلهای حجازی                                                 233

  د: جایگاه حجازیات و تأثیرآن بر ادبیات عرب                                              234

  فصل ششم: هجویات                                                                     237

  الف: موضوعات و مضامین هجوهای رضی                                               238

  1) هجو اخلاقی                                                                                     238

  2) هجو سیاسی                                                                                     240

  ب: نمونه هایی از هجویات رضی                                                              241

  فصل هفتم: پند و اندرز و حکمتها                      

  الف: نمای کلی حکمتهای رضی                                                                243

  ب: نمونه هایی از سخنان حکیمانه ی رضی                                                 244

  زبده البحث (چکیده پایان نامه به زبان عربی)                                               249

  منابع                                                                                                   265

  چکیده انگلیسی                                                                                      269

   

  منبع:

   

  1- قرآن کریم

  2- ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه ، داراحیاء التراث العربی، ج 1

  3- ابن اثیر (عزالدین الجزری) – الکامل فی التاریخ، دار صادر و دار بیروت چاپ 1996 م. نسخه ی دارالفکر 1978 م.– ج 7 و ج 9

  4- ابن جوزی (ابوالفرج عبدالرحمن بن علی بن محمد بن علی)، المنتظم فی تاریخ الملوک و الامم، مطبعه دار المعارف، الطبعه الاولی، 1939 ه.

  5- ابن خلّکان (ابوالعباس شمس الدین احمدبن محمدبن ابی بکر)، وفیات الأعیان، تحقیق شیخ محمد محی الدین عبدالحمید، مکتبه النهضه المصریه الطبعه الاولی، 1984 م.

  6- ابراهیمی (دکتر محمود)، شرح فارسی دیوان ابوالعلاء معرّی (سقط الزند) دانشگاه کردستان، چاپ اول، 1381 ه.

  7- ابراهیم نژاد (محمد)، سید رضی بر ساحل نهج البلاغه، چاپخانه سپهر، چاپ اول بهار 1382 ه.

  8- امینی (علامه عبدالحسین)، الغدیر، دارالکتاب العربی بیروت، لبنان، ج 4.

  9- امینی (علامه عبدالحسین) شهیدان راه فضیلت ترجمه ی شهداء الفضیله .

  10- امینی (دکتر شیخ محمد هادی)، الشریف الرضی، موسسه نهج البلاغه، چاپخانه شمشاد، چاپ اول، 1408 ه، 1366 ش.

  11- ابوعلیوی (حسن محمود)، الشریف الرضی، دراسه عصره و أدبه، مؤسسه الوفاء، بیروت، لبنان، الطبعه الاولی، 1406 ه. 1986 م.

  12- امین (سید محسن)، اعیان الشیعه ، دارالتعارف للمطبوعات، بیروت، 1403ه. ج 2.

  13- بغدادی (ابوبکر احمدبن علی الخطیب)، تاریخ بغداد، دارالکتب العلمیه ، بیروت، لبنان، ج 2.

  14- بروکلمان (کارل)، تاریخ الادب العربی، ترجمه ی عبدالحلیم النجّار دارالمعارف، الطبعه الثانیه ، 1968 م. الجزء الثانی.

  15- تهرانی (علامه آغا بزرگ)، الذریعه الی تصانیف الشیعه ، طبعه النجف، العراق، الطبعه الاولی، 1959 م.

  16- الثعالبی (ابومنصور)، یتیمه الدهر فی محاسن اهل العصر، دارالکتب العلمیه ، بیروت 1403 ه.

  17- الشریف الرضی (ابوالحسن محمد)، دیوان الشریف الرضی، داربیروت، 1403 ه.

  18- الشریف الرضی (ابوالحسن محمد) دیوان الشریف الرضی، صنعه أبی حکیم الخبری، الدکتور عبدالفتاح الحُلو، الجمهوریه العراقیه ، وزاره الاعلام،         الجزء الثانی، و الطبعه الاولی، 1977 م.

  19- الشریف المرتضی (ابوالقاسم) دیوان السید المرتضی، تحقیق رشید الصفار، داراحیاء الکتب العربیه 1958 م.

  20- شهرستانی (هبه الدین)، پیرامون نهج البلاغه، ترجمه ی ماهو نهج البلاغه ، مترجم سید عباس اهری، بنیاد نهج البلاغه.

  21- حسن (محمد عبدالغنی)، تلخیص البیان فی مجازات القرآن، داراحیاء الکتب العربیه ، 1955 م.

  22- الحلّی (الشیخ عبدالحسین) مقدمه کتاب حقائق التأویل، منتدی النشر، الطبعه الاولی، بغداد، 1936 م. ج 5

  23- حکیمی (استاد محمد رضا)، دانش مسلمین، دفتر نشر فرهنگ اسلامی.

  24- حنّا الفاخوری، الجامع فی تاریخ الأدب العربی – الأدب القدیم، دارالجیل، بیروت، لبنان، بدون تاریخ.

  25- خلیل (جرّ)، فرهنگ لاروس، ترجمه ی سید حمید طبیبیان، مؤسسه انتشارات امیرکبیر، تهران 1375 ه ش.

  26- صبحی صالح، نهج البلاغه امام امیرالمؤمنین علی (ع)، دارالاسوه للطباعه و النشر، قم، 1381 ه. ش.

  27- صدر (سید حسن) تأسیس الشیعه لعلوم الاسلام.

  28- زیدان (جرجی)، تاریخ آداب اللغه العربیه ، دارمکتبه الحیات، بیروت، چاپ دوم، 1978 م. ج 2

  29- ذهبی (حافظ) العبر فی خبر من غبر، دارالکتب العلمیه ، بیروت، لبنان، ج 2.

  30- عباس (احسان)، الشریف الرضی، دار بیروت، 1959 م.

  31- عبدالزهراء حسینی (الخطیب)، مصادر نهج البلاغه و أسانیده، مطبعه القضاء، النجف الاشرف، الطبعه الاولی 1965 م.

  32- دوانی (علی)، سید رضی مؤلف نهج البلاغه، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ سوم، 1364 ه.

  33- دیلمی (مهیار)، دیوان، احمد نسیم، مؤسسه النور للمطبوعات، بیروت، لبنان، 1420 ه. 1999 م.

  34- متز (آدم) الحضاره الاسلامیه فی القرن الرابع الهجری، ترجمه ی محمد عبدالهادی، الطبعه الثالثه ، بدون تاریخ، الجزء الاول

  35- محی الدین (عبدالرزاق)، شخصیت ادبی سید مرتضی، ترجمه ی ادب المرتضی، ترجمه ی جواد محدثی، موسسه انتشارات امیرکبیر، چاپ اول، چاپخانه ی سپهر، 1373 ه ش.

  36- محی الدین (عبدالرزاق)، ادب المرتضی من سیرته و آثاره، مطبعه المعارف، بغداد، الطبعه الاولی، 1957 م.

  37- المعجم الوسیط، تألیف مجموعه ی نویسندگان، مکتب نشر الثقافه الاسلامیه ، الطبعه الخامسه ، 1416 ه. 1374 ه. ش، فی جزئین.

  38- مبارک (محمد زکی عبدالسلام) النثر الفنی فی القرن الرابع الهجری، مطبعه السعاده ، الطبعه الثانیه ، 1934 م.

  39- مبارک (محمد زکی عبدالسلام) عبقریه الشریف الرضی، بیروت لبنان، 1403 ه.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت