پایان نامه مرکز همایش های مشهد ( با رویکرد اصول پایدار در معماری ایران )

تعداد صفحات: 333 فرمت فایل: word کد فایل: 10002839
سال: 1387 مقطع: کارشناسی دسته بندی: پایان نامه مهندسی معماری
قیمت قدیم:۳۹,۹۰۰ تومان
قیمت: ۳۷,۸۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پایان نامه مرکز همایش های مشهد ( با رویکرد اصول پایدار در معماری ایران )

  طرح نهائی دوره کارشناسی 

  حوزه اول:

  پیشنهاد طرح تحقیق

  حوزه اول:پیشنهاد طرح تحقیق

  پیشگفتار:

  مشارکت به معنای عام خود از گذشته های بسیار دور در زندگی انسان وجود داشته ولی به معنای جدید خود بخصوص در عرصه ی سیاست پس از جنگ جهانی دوم در جهان غرب آغاز شده و به شرق گسترش یافت.

  این مشارکت در بعضی کشورهای صنعتی جهان (بخصوص آنهایی که در جنگ شکست خورده بودند) در زمینه ی اقتصاد و صنعت آغاز شد تا مردم را در حاکمیت شریک سازند و پایه های اقتصاد و صنعت مستحکم گردد و به اقتدار حکومت ها کمک کند و به حاکمیت مشروعیت بخشد. (نظر به تئوری ایجاد تمدن های بزرگ پس از جنگ های بزرگ)

  دخالت آگاهانه ی مردم در تمام عرصه های زندگی امروزه شرایطی را می تواند به وجود آورد که آنها بتوانند در سرنوشت خود مداخله نمایند.

  در ایران مشارکت های سنتی در امور شهر و امور مذهبی از گذشته وجود داشته و با وجود تمام
  دگرگونی های صدساله ی اخیر ایران هنوز هم با قدرت در شهرها و روستاهای دور و نزدیک وجود دارد.

  عزاداری های مذهبی ساختن مسجد نمونه هایی از این مشارکت های مردمی اند که به صورت سنتی اتفاق می افتد.

  مشارکت های مردمی جدید را می توان برنامه هایی دانست که دولت برای تحقق اهداف خاص خود به کار می گیرد و با ساماندهی و برنامه ریزی های لازم تلاش دارد تا در زمینه هایی که در زندگی اجتماعی جامعه پیشینه ای داشته، مشارکت مردمی را جلب کند.

  برای نمونه تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا از تلاش های دولت برای جلب مشارکت مردمی در اداره مور شهرهاست.

  از نظر تاریخی می توان آغاز الگوی مشارکتی جدید اداره امور شهرها در ایران را انقلاب مشروطیت در سال 1287 ه .ش دانست. در واقع تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب قانون اساسی و متمم آن، خود نخستین تجربه های مشارکتی به شمار می روند، موضوعی که با توجه به خودکامگی همیشگی نظام سیاسی ایران قبل از انقلاب بی سابقه می نمود.

  با توجه به افزایش جمعیت شهرنشین از سال 1335 و ازدیاد شهرها هنوز قسمت اعظم جامعه سنتی از اصول شهروندی بی بهره اند. گسترش کالبد شهر، پیچیدگی و تنوع روابط اجتماعی اقتصادی و سیاسی و فرهنگی در شهر از جمله مشکلاتی است که مدیریت شهری ایران با آن درگیر است.

  بدون شک "فرهنگ شهروندی" در شهرهای ایران هنگامی تحقق خواهد یافت که به شهروندان مسئولیت شرکت در اداره امور جامعه واگذار شود.

  طرح موضوع واهمیت آن

  حیات مدنی از جدی ترین موضوعاتی است که به جامعه ی بشری رنگ و بوی انسانی و حرکت و رشد می بخشد و فضای شهری از جمله فضاهایی است که حیات مدنی در آن جریان یافته وحادثه ها وواقعه ها رخ می دهند.

  وقایع و حوادث حیات مدنی را به حیات واقعه ای تبدیل نموده و سبب می گردند خاطره ها شکل گیرند. بنابراین فضای شهر مکان اصلی حیات واقعه ای است و محل انباشت خاطره های فردی و جمعی.

  با توجه به افزایش جمعیت شهرنشین در ایران و روند رو به رشد آن نیاز به تبادل اطلاعات و مراودات فرهنگی در جهت بهتر شدن اداره ی امور شهرها امری لازم و ضروری می نماید.

  اداره ی امور شهرها می تواند به صورت دولتی مردمی که چیزی جز کنشی متقابل از روابط رسمی و غیررسمی نیست اتفاق بیفتد زیرا حکومت ها تنها و بدون حضور مردم نمی توانند حکومت کنند و برای اداره ی امور به مردم متکی اند. بنابراین تنها بخشی از تصمیم گیری ها و فعالیت های مختلف مربوط به زندگی شهری می تواند به صورت رسمی و دولتی اتفاق افتد و سایر تصمیمات مرتبط با حیات مدنی شهرها باید به وسیله مردم و با مشارکت عمومی به وقوع بپیوندد.

  چیستی پروژه:

   مرکز همایش های مردمی فضایی عمومی مردمی در عین حال دارای رسمیت جهت فرآیندها و روابط رسمی و غیررسمی و کنش و واکنش مردم و دولت از طریق گفتمان می باشد.

  مرکز همایش های مردمی "مشهد" به منظور پاسخگویی به برخی نیازهای فرهنگی اجتماعی و تأمین مکانی مناسب و در خور شخصیت شهر مشهد به عنوان بزرگترین شهر مذهبی کشور و یکی از کلان شهرهای ایران جهت برگزاری جلسات و همایش ها و سمینارها و سایر فعالیت های مردمی و جمعی و مکانی جهت استقرار نهادهای مردمی (NGO) ها و تشکل ها و نمایندگی ارگانهای دولتی و غیردولتی مختلف مرتبط با مردم در نظر گرفته شده است.

  با توجه به معنای معماری گذشته ی ایران از جهت ایجاد فضاهای شهری و هسته های کالبدی محلی و اجتماعی لزوم بررسی  الگوبرداری از نظام و اصول پایدار معماری در این دوره خالی از اهمیت نیست و نیز کوششی است در جهت هویت مند نمودن فضای معماری در قالب یک معماری ایرانی در دوره ی معاصر.

  در این راستا لازم است به بازشناسی مختصر موضوعاتی چون مردم، فرهنگ، پیشینه ی تمدن، هویت، هویت مندی فضا، تبادل فرهنگی مردم، شهرنشینی، سنت ها و ارزش ها، جنبش های اجتماعی، فضای شهری گذشته و امروز ویژگی های عام و خاص فضای جمعی و ... پرداخته شود.

  حوزه دوم

  شناخت

  بخش اول: مطالعات پایه

  فصل اول: شناخت مراکز همایش

  شناخت مراکز همایش

  فضاهای اجتماعی از جمله فضاهایی هستند که اگر چه تغییرات فراوانی را در گذر زمان به خود دیده اند، اما قدمتی به طور تاریخ حیات اجتماعی بشر دارند. انسان به دلیل خصلت اجتماعی اش در حیات خود خواهان زندگی اجتماعی بر اساس مبادله اندیشه و کار می باشد. از این رو مفاهیمی مانند جمع و اجتماع و جامعه با وجود تحولات شگرف، همواره برای انسان شناخته شده و ملموس بوده است. افراد در جمع و در کنار یکدیگر از یک روح جمعی برخوردار می شوند.

  از آنجایی که مراکز برگزاری همایش های شهری جزئی از فضاهای اجتماعی شهر محسوب         می شوند، برای شناخت موقعیت تاریخی این گونه مراکز به تاریخچعه ی فضاهای اجتماعی اشاره می نماییم.

   

  تاریخچه احداث فضاهای اجتماعی

  می توان برای شناخت تاریخی فضاهای اجتماعی، ابتدا به یونان باستان اشاره کرد. یونانی که عنوان اولین حکومت دموکراسی و جامعه مدنی را در تاریخ بشری به یدک می کشد.

  آگورا مشهورترین فضای عمومی در ساختار شهری شهرهای یونان باستان بوده است. میدان عمومی اصلی که گردهمایی مردم شهر در آنجا رخ می داده است. آگورا نخست و پیش از هر چیز دیگر محلی جهت خرید و فروش بود. ارسطو می نویسد: "تقریباً در هر شهر لزوماً باید هم فروشنده و هم خریدار وجود داشته باشد تا خواستهای متقابل یکدیگر را برآورند و این است ثمربخش ترین آسایش زندگی و به همین دلیل است که انسان در یک اجتماع گردهم آمده اند." و برای مراسم عمومی امور حکومتی و معاوضه کالا و خدمات استفاده می شوند.

  در کتاب معماری حضور زمان و مکان در مورد ویژگی های آگورا آمده است که در مرکز شهرهای یونان (پولیس) آگورا، پلکان پرستشگاه و تئاتر شهر وجود داشته. دیدارگاه اصلی ساکنان شهر آگورا است که مجسمه های گوناگونی در آن قرار گرفته اند و نشانه هایی دارد که تجربه ی دیدار از شهر را بعد تاریخی و فرهنگی می بخشد. در یک طرف این میدان، بولئوتریون یا تالار شهر واقع بوده است.

  نوربرگ شولتز بیان می کند: توصیف دولت شهرهای یونان نشان می دهد که کاربرد مکان و موقعیت مکان به کیفیات مشخص جاهای آن ارتباط  دارند. از نگاه شولتز در این شهرها هر مکان با کاربری خود دقیقاً در جای مناسب خود قرار گرفته است. وجود مکانی به نام آگورا جهت دیدار مردم در فضایی که با توجه به عناصر عینی، تئاتر، مجسمه ها و بازار، بعد تاریخی فرهنگی پیدا کرده حضور تالار شهر در میان این عناصر اهمیت فضاهای اجتماعی را چندین برابر می کند.

  فضاهای عمومی با شرایطی که از آگوراهای یونان باستان توصیف کردیم در تمام شهرهای سنتی و متمدن بشری وجود داشته که البته نونع استفاده از این گونه فضاهای شهری بر اساس فرهنگ و خصوصیات اجتماعی موجود در هر منطقه متفاوت بوده و هست.

  در بررسی شهرهای باستانی ایران خصوصاً شهرهای ساسانی نیز شاهد وجود عناصر جامعه مدنی و فضاهای اجتماعی هستیم به طوری که در زمان ساسانیان مجلس قانون گذاری که از نمایندگان مردم تشکیل شده بود به نام بهارستان احداث شد. وجود این مجلس از افتخارات ایرانیان محسوب می گردد و نشان از اهتمام این فن در نهادینه کردن عناصر جامعه مدنی در آن دوران بوده است. حتی با ورود اسلام سازمان کالبدی استفاده شده در شهرهای ایرانی که بر اساس شهرهای ساسانی بود تغییر عمده ای نکرد اگر چه با توجه به نفوذ اسلام سازمانهای دینی و مساجد نقش مهمی را در نظام اجتماعی شهرها ایفا کردند با حمله مغول به ایران اوضاع شهرهای ایران به ویرانی نهاد و خسارتهای جبران ناپذیری به گسترش و روند شهرنشینی آنها وارد شد که از این جمله شهرها می توان به نیشابور و ری اشاره کرد. این وضع تا هنگام حکومت صفویه ادامه داشت و از این زمان به بعد شهرنشینی دوباره رونق پیدا کرد و دو شهر اصفهان و شیراز که پایتخت شاهان صفوی و زندیه بود از آبادی و رونق بیشتری برخوردار بودند.

  در بررسی وضعیت شهرهای سنتی ایران پس از ورود اسلام نیز به فضاهای اجتماعی به بسیاری می توانیم اشاره کنیم که بر اساس خصوصیات فرهنگی مردم ایران تعریف شده اند. از جمله این فضاها می توان به میادین و مساجد اشاره کرد.

  آقای حسین سلطان زاده در کتاب فضاهای شهری در بافتهای تاریخی ایران میدان را این گونه تعریف
  می کنند: فضاهای باز وسیعی که دارای محدوده ای محصور یا کمابیش معین بودند و در کنار راهها یا در محل تقاطع آنها قرار داشتند و دارای کارکردی ارتباطی، اجتماعی، تجاری، ورزشی، نظامی یا ترکیبی از دو یا چند کارکرد بوده اند.

  یکی از  انواع میدانهای موجود در شهر های سنتی ما میدان های عمومی شهری بوده که کمابیش در تمام سکونتگاه ها شهر یا روستا به میدان یا میدانچه عمومی وجود داشت که محل تجمع مردم بوده و بعضی از فضاهای عمومی مانند مسجد، آب انبار یا نهر آب و به نسبت وسعت سکونتگاه تعدادی فضای تجاری یا بازار در پیرامون یا مجاور آن قرار داشته آقای دکتر سلطان زاده این گونه فعالیتها و فضاهای موجود در میدانهای عمومی را توصیف می کند. (فضاهای شهری در بافتهای تاریخی ایران، ص 102)

  فعالیتها و فضاهایی که پیرامون میدانهای عمومی وجود داشتند از لحاظ سلسله مراتب کارکردی بیشتر از نوع فعالیتها و فضاهای عمومی و شهری بودند؛ مانند مسجد جامع. بازار و سایر فضاهای تجاری. فضاهایی برای گذران اوقات فراغت و در مواردی برخی از فضاهای اداری و حکومتی که عموماً با کارکردی متناسب با نقش کارکردی و میدان و همزمان با آن ساخته می شوند.

  در دوران معاصر

  در دوران معاصر تلاشهای عمده ای، در جهت باز زنده سازی مکانهای عمومی (که عموماً در بافت قدیمی شهرها واقع شده) صورت گرفته است. متخصصان با تزریق کاربری های فرهنگی اجتماعی جدید به مراکز عمومی واقع در بافت های کهن به قصد و احیاء مکانهای گمشده ی این بافت ها به فکر باز زنده سازی خصوصیات گذشته فضاهای عمومی شهرها پرداختند.

  آنچه در احیاء فضاهای عمومی شهرها، حائز اهمیت است، جنبه هویت بخشی به شهر و شهروند   می باشد که باعث ایجاد حس تعلق میان آن دو می گردد که به تبع آن مشارکت شهروندان را در اداره امور شهر برمی انگیزد. امروزه در احداث مراکز مربوط به اداره امور شهرهایی که دارای خصوصیات جامعه مدنی هستند، آنچه مورد توجه قرار می گیرد، اهمیت به حضور مردم در جهت مشارکت می باشد. یکی از فضاهای فرهنگی که با خصوصیات اجتماعی نقش ترویج فرهنگ مشارکت را در میان مردم دارد، مراکز گردهمایی های مدنی شهرها می باشد. این گونه مراکز برای یاری رساندن و تحقق بخشیدنِ اصول جامعه مدنی در شهرها احداث می گردد. در واقع تبلور یک جامعه مدنی در مراکز گردهمایی شهرها صورت می پذیرد، فضایی که مردم در آن با مسئولان ارتباط برقرار می کنند، با مشکلات و پیشرفت هایی که در شهر آنها صورت می پذیرد، آشنا می شوند. تشکلهای غیردولتی در غالب بخش های صنفی، حزب های سیاسی، کانون های اجتماعی در آن شکل می گیرد و مفهوم مشارکت عینیت پیدا می کند.

 • فهرست و منابع پایان نامه مرکز همایش های مشهد ( با رویکرد اصول پایدار در معماری ایران )

  فهرست:

  حوزه اول:پیشنهاد طرح تحقیق .........................................................................  1

    پیشگفتار ............................................................................................................................................... 2

     طرح موضوع واهمیت آن.................................................................................................................... 3

    چیستی پروژه........................................................................................................................................ 4

    

   

  حوزه دوم: شناخت ..........................................................................................  6

  بخش اول: مطالعات پایه ........................................................................................................ 7

  فصل اول: شناخت مراکز همایش................................................................. 7

     شناخت مراکز همایش.......................................................................................................................... 7

     تاریخچه احداث فضاهای اجتماعی................................................................................................... 8

      در دوران معاصر.............................................................................................................................. 10

     تعریف مراکز همایش شهری............................................................................................................. 12

     وظایف مراکز برگزاری همایش های شهر ......................................................................................... 12

  ویژگی های مراکز برگزاری همایش های شهر.................................................................................... 13

  سیتی هال ............................................................................................................................................... 14

  تعریف سیتی هال.................................................................................................................................... 15

  تاریخچه و منطق تمرکز تجهیزات خدماتی در شهر............................................................................ 16

  ضرورت ایجاد مرکز همایش های مردمی در شهر مشهد .................................................................. 21

  تجزیه و تحلیل کلی پراکندگی ادارات، سازمانهای دولتی و عمومی در شهر مشهد............................ 22

  طرح ایجاد مجتمع های اداری خدماتی................................................................................................ 23

  محاسن ایجاد مجتمع اداری خدماتی................................................................................................. 24

  کاربری های مستقر.............................................................................................................................. 25

   

  فصل دوم:  بررسی تعاریف و ضوابط عملکردی کیفی، فضاهای مرکز همایش............. 28

  انواع گردهم آیی و تعاریف آن............................................................................................................... 28

      کنفرانس Conference................................................................................ 29

      کنوانسیون..................................................................................................... 29

      سمینار Seminar........................................................................................... 31

      سمپوزیوم (Symposium)............................................................................. 31

      میزگرد (Round  Table) ............................................................................ 32

      فوروم (Forum)............................................................................................ 33

      مجمع (Assembly)...................................................................................... 33

      کارگاه آموزشی (Workshop)........................................................................ 33

      سخنرانی (Lecture)...................................................................................... 34

      کمیسیون (Commission)  .......................................................................... 34

      کمیته (Committee)................................................................................... 34

      مناظره.......................................................................................................... 35

      انستیتو (Institute) ...................................................................................... 35

      جلسه .......................................................................................................... 35

    گروه بندی گردهمائی ها .................................................................................... 36

     الف) گروه اجلاس های بسته.............................................................................. 36

     ب) گروه اجلاسهای باز...................................................................................... 36

      

  انواع مراکز اجتماعات و استانداردهای موجود ........................................................ 37

  تالار اجتماعات.......................................................................................................................... 37

  مراکز برگزاری گردهمایی........................................................................................................ 38

  تالار و اصول و معیارهای کلی در طراحی آنها ...................................................................... 38

  اکوستیک در تالارها................................................................................................................... 39

  حجم.......................................................................................................................................... 39

  فرم............................................................................................................................................. 40

  پخشایی...................................................................................................................................... 40

  حدود تقریبی حجم سالن ها.................................................................................................. 41

  حجم مناسب فضاهای مختلف در مراکز گردهمایی به ازاء هر نفر شرکت کننده.................... 42

  فصل سوم : نیازهای فضایی ولازمه های کلی مراکز گردهمایی..................................... 43

  فرمهای مربوط به سطوح زیر بنا................................................................................................ 43

   

  تنوع بهره گیری از فضا و قدرت در نوع سالنهای اجتماع .................................................... 46

  سالنهائی که اختصاصاً برای برگزاری کنفرانس و کنگره طرح می شوند.................................. 47

  سالنهای هنری چندمنظوره......................................................................................................... 47

  تغییرات در ابعاد سالن .............................................................................................................. 48

  پیش بینی انجام تغییرات در نحوه چیدن و نوع صندلی ها ..................................................... 49

  طراحی ادیتوریومها..................................................................................................................... 50

  پلان های مستطیل شکل............................................................................................................. 52

  پلان های بادبزن شکل.............................................................................................................. 56

  پلانهای شش ضلعی .................................................................................................................. 59

  پلانهای مدور و بیضوی.............................................................................................................. 61

  سالنهای نمایشگاهی.................................................................................................................... 63

  شکلهای نمایشی پلانها............................................................................................................... 66

      الف سالنهای با صحنه مرکزی .............................................................................................. 67

      ب سالنهای به شکل قطاع دایره (با زاویه مرکزی گسترده تا 135 درجه) ......................................... 67

      پ سالنهای به شکل قطاع دایره (با زاویه مرکزی 90 درجه) ......................................................... 67

      ت سالنهای شش ضلعی (با زاویه صفحه 60 درجه) .................................................................. 68

      ث سالنهای مستطیل شکل.................................................................................................... 68

      ج سالنهای بادبزن شکل ...................................................................................................... 68

  معیارهای طراحی ......................................................................................................................... 69

  معیارهای مربوط به پخش صدا بدون استفاده از تجهیزات صوتی ............................................. 69

        الف توانائی های شخصی سخنران......................................................................................... 69

         ب فرم پلان و حجم تالار و چگونگی استقرار حضار................................................................... 69

         پ مشخصات و ویژگی های آکوستیکی محیط........................................................................... 70

  تقویت و تعدیل صدا به کمک وسائل و تجهیزات صوتی ............................................................ 70

  روابط بین سالن و صحنه .............................................................................................................. 73

  ارتفاع شاخص دید به سکو.......................................................................................................... 75

  ارتفاع صحنه یا سکو....................................................................................................................... 76

  تراز چشم ناظر .............................................................................................................................. 76

  فاصله قائم بین تراز متوسط چشمان ناظر و بالاترین نقطه روی سر ........................................... 76

  حداکثر زاویه قائم دید رو به بالا.................................................................................................... 77

  حداکثر زاویه قائم دید رو به پائین................................................................................................. 77

  جزئیات طراحی ردیف صندلی ها................................................................................................. 77

  شیب کف سالن ............................................................................................................................. 78

  خطوط منظر.................................................................................................................................... 79

  زاویه دید به پرده نمایش................................................................................................................ 79

  فاصله دید ..................................................................................................................................... 80

  زاویه قائم دید .............................................................................................................................. 81

  معیارهای مربوط به مشاهده تصاویر تلویزیونی............................................................................. 81

  سکو یا صحنه................................................................................................................................ 81

  سقف ادیتوریوم و تأسیسات و تجهیزات آن................................................................................. 82

  ملزومات مربوط به مسائل آکوستیک............................................................................................... 84

  ملزومات مربوط به نورپردازی و روشنائی...................................................................................... 84

  ملزومات مربوط به تهویه مطبوع..................................................................................................... 85

  ملزومات مربوط به کنترل حریق..................................................................................................... 85

  ملزومات مربوط به نمایش بر روی پرده......................................................................................... 86

  ملزومات مربوط به دید حضار........................................................................................................ 86

  ملزومات مربوط به سقف صحنه برای نمایشهای بزرگ................................................................. 86

  جایگاه............................................................................................................................................. 87

  گنجایش جایگاه............................................................................................................................... 87

  آرایش جایگاه.................................................................................................................................. 88

  جزئیات مربوط به صندلیها و نحوه چیدن آنها........................................................................................ 88

           صندلیهای ثابت و دائمی............................................................................................................. 88

          مبانی مربوط به اندازه های بدنی انسان................................................................................................. 89

            وضعیت ...................................................................................................................................... 90

            وزن ........................................................................................................................................... 90

            ارتفاع.......................................................................................................................................... 91

            پشتی صندلی................................................................................................................................. 91

            عرض صندلی................................................................................................................................ 91

            عمق صندلی................................................................................................................................. 92

            شیب صندلی ................................................................................................................................ 92

            دسته صندلی................................................................................................................................. 92

            زیردستی جهت نوشتن.................................................................................................................... 92

            راحتی صندلی............................................................................................................................... 93

           صندلیهای ثابت ادیتوریوم................................................................................................................ 93

  استاندارد میزها و ترتیب چیدن آنها به شکلهای مختلف ............................................................ 95

  ملزومات صحنه در سالنهای چندمنظوره........................................................................................ 95

               کلیات..................................................................................................................................... 95

               طراحی موقعیت صحنه یا سکو............................................................................................. 97

  انواع صحنه یا سکو................................................................................................................. 97

         صحنه مرکزی............................................................................................................... 97

         صحنه انتهائی................................................................................................................... 98

         پیش صحنه...................................................................................................................... 98

  تطبیق پذیری صحنه......................................................................................................... 100

              بیرون صحنه......................................................................................................................... 102

              تراز هم سطح با کف صحنه اصلی........................................................................................ 102

   

              تراز هم سطح با کف جایگاه................................................................................................. 103

              تراز پائین تر از کف سالن..................................................................................................... 103

              تراز هم سطح با کف زیرزمین و انبارها................................................................................ 103

              صحنه های قابل برچیده شدن............................................................................................... 104

              ابعاد صحنه ها ..................................................................................................................... 105

             ابعاد صحنه برای اجزای تئاتر و نمایشهای معمولی ...................................................................... 105

            ابعاد صحنه برای اجرای کنسرت های گروهی106

  اداره کردن صحنه .............................................................................................................. 106

  سیتم تعلیق ........................................................................................................................... 107

  صحنه هابا سکوهای بالا و پائین شونده............................................................................... 110

  جابجائی افقی صحنه ........................................................................................................... 110

  ملزومات عمومی صحنه ها.................................................................................................... 112

         پرده ایمنی....................................................................................................................... 112

        پرده پیش صحنه................................................................................................................... 113

        پرده های صحنه.................................................................................................................... 113

        استفاده از دکورهای پیش ساخته............................................................................................... 114

        روش نمایش چندتصویری..................................................................................................... 116

      اندازه و چگونگی تصاویر....................................................................................................... 116

  شیوه های نمایش بر روی پرده............................................................................................ 117

          الف پروژکسیون مستقیم .......................................................................................................... 117

          ب پروژکسیون غیرمستقیم........................................................................................................... 117

              پ پروژکسیون از پشت پرده................................................................................................... 117

   

  اتاق پروژکسیون..................................................................................................................... 118

  پرده های نمایش.................................................................................................................... 119

             الف پرده های یکراست....................................................................................................... 119

              ب پرده های جمع شونده....................................................................................................... 120

              پ پرده های قابل حمل     ..................................................................................................... 120

          مشخصات و جنس پرده ها......................................................................................................... 120

   

  فصل چهارم: بررسی فضاهای جمعی و سابق آنها در ایران و جهان................................ 122

  ویژگی‌های عام فضاهای جمعی ................................................................................................122

  ساختمان‌ها و فضاهای همگانی ایران در دوره بعد از اسلام................................................................ 124

  کاروانسراهای ایران                                                                                                124

  پیشینه تاریخی                                                                                                   125

  ویژگی‌های معماری کاروانسراهای ایران.......................................................................................... 127

  میادین                                                                                                                129

  میدان، فضایی شهری برای گفت و گو............................................................................................. 129

  نتیجه                                                                                                              131

  میدان‌های پیاده شهری ..................................................................................................................... 132

  تاریخچه مختصری از میادین سنتی در ایران ..................................................................................... 136

  تاریخچه مختصری از میادین اروپایی ................................................................................................ 140

  آگوارا                                                                                                                                                141

   فوروم                                                                                                                                               141

  پیاتزا                                                                                                                                                 142

  انواع میدان............................................................................................................................................ 143

      میدان‌های عمومی.................................................................................................................................... 143

      میدان‌های تجاری.................................................................................................................................... 143

      میدان حکومتی....................................................................................................................................... 143

      میدان‌های نظامی...................................................................................................................................... 144

      میدان‌های محله‌ای................................................................................................................................... 144

      میدان‌های ارتباطی                                                                                                                                    144

  میدان ورزشی......................................................................................................................................... 144

  بررسی نمونه‌هایی از میادین ایرانی....................................................................................................... 145

        میدان نقش جهان                                                                                                                                      145

           میدان امام خمینی در همدان.................................................................................................................. 148

           حرم مطهر امام رضا (ع)....................................................................................................................... 149

    بازار .................................................................................................................................................... 149

  مقدمه............................................................................................................................................... 149

              مشخصات کاربردی عناصر متشکله بازارها و مراکز محله..................................................................................... 151

              بازار مکان بنیادهای جمعی.......................................................................................................................... 152

              نقش بازار در شهرهای ایران (هسته اجتماعی- فرهنگی)..................................................................................... 153

              بازار و توان فرهنگی آن............................................................................................................................... 154

              بازار و محیط اقتصادی شهرها...................................................................................................................... 155

              خصوصیات فضایی معماری معاصر....................................................................................................... 156

              فضاهای همگانی در هم‌جواری‌های معماری معاصر ایران.................................................................... 157

  فصل پنجم :بررسی اجمالی اصول پایدار درمعماری ایران........................................... 160

  مقدمه...................................................................................................................................................... 160

  رابطه فرهنگ ومعماری.......................................................................................................................... 168

  معماری تاثیر عوامل فرهنگی بر فرم .................................................................................................... 171

       الف- اهمیت مفهوم شکل یا فرم در فرهنگ معماری........................................................................................ 171

     ب: عوامل فرهنگی موثر در شکل گیری فضای معماری...................................................................................... 175

       ج: بازتاب فرهنگ در صورت فضای معماری.................................................................................................... 177

    مبانی فرهنگ ایران و تاثیر آن بر معماری............................................................................................. 177

   

  مفهوم سیر از ظاهر به باطن در معماری اسلامی ایران......................................................................... 182

  عوامل بنیادی معماری در ایران............................................................................................................. 183

  اصل سیر از کثرت به وحدت................................................................................................................ 184

  اصل سیر از ظاهر به باطن..................................................................................................................... 185

  اصل فراوری و انتظاع از طبیعت........................................................................................................... 186

  اصل ساماندهی اهداف کارکردی ، سازه ای و کالبدی.......................................................................... 186

  شفافیت ( گستره پهنه دید ).................................................................................................................. 187

  هندسه        .......................................................................................................................................... 188

  هندسه علمی.......................................................................................................................................... 189

  هندسه شهودی....................................................................................................................................... 189

  انعکاس.................................................................................................................................................. 192

  اصل درون گرایی در عین برونگرایی................................................................................................... 192

  درون گرایی........................................................................................................................................... 193

  تقارن...................................................................................................................................................... 195

  تقارن به مثابه اصلی زیبا شناختی.......................................................................................................... 197

  تقارن به عنوان اصلی در ساخت و ساز................................................................................................ 197

  مرکزیت.................................................................................................................................................. 199

  محور گرایی........................................................................................................................................... 200

  سیالیت ( گسترش پهنه دید )................................................................................................................ 201

  تباین یا نا همگونی................................................................................................................................. 201

  تعادل و توازن........................................................................................................................................ 202

  سلسله مراتب، تداوم (سلسله مراتب دسترسی) (اصل رده‌بندی فضایی)............................................. 204

   

  اصول و روشهای طراحی شهری............................................................................ 206

  فضای خارجی ، فضای داخلی.............................................................................................................. 207

  اصل سادگی و فضای محصور در شهر ایرانی...................................................................................... 209

  خصوصیت ایستایی و پویایی فضای محصور........................................................................................ 210

  اصل مقیاس و تناسب ................................................................................................................... 211

  اصل فضاهای متباین...................................................................................................................... 212

  اصل قلمرو .................................................................................................................................... 212

  اصل ترکیب ( کمپوزیسیون ) ....................................................................................................... 213

  آگاهی از فضا................................................................................................................................. 213

  بخش دوم: نمونه های تطبیقی   ....................................................................... 215

   مقدمه..................................................................................................................................................... 215

  مرکز فرهنگی ژورژ پمپیدو .................................................................................................................. 215

  سیتی هال لندن...................................................................................................................................... 221

  مجموعه تالار شهر جدید توکیو............................................................................................................. 224

  تالار شهر بوستون ................................................................................................................................. 225

  نمونه های داخلی................................................................................................................................. 228

  سیتی هال تهران..................................................................................................................................... 228

  تالار شهر تبریز....................................................................................................................................... 29

   

  بخش سوم: مطالعات زمینه .................................................................................. 231

  بازشناسی شهر مشهد........................................................................................................................... 231

  چگونگی پیدایش شهر مشهد............................................................................................................. 231

  سلسله مراتب رشد تاریخی شهر مشهد.............................................................................................. 232

   موقعیت جغرافیایی شهر مشهد......................................................................................................... 234

   مطالعات اقتصادی................................................................................................................................. 235

   مطالعات جمعیتی.................................................................................................................................. 236

   عوامل اصلی رشد جمعیت شهر مشهد.............................................................................................. 237

  نقاط و عناصر شاخص شهر مشهد.................................................................................................... 238

  تغییرات کالبدی در قرن حاضر............................................................................................................ 240

  ساختار کالبدی در قرن حاضر............................................................................................................. 241

  الگوی توسعه شهر مشهد.................................................................................................................. 241

  مطالعات اقلیمی و بررسیهای محیطی شهر مشهد................................................................................. 242

  موقعیت جغرافیایی شهر مشهد ..................................................................................................................  242

  دما ...................................................................................................................................................... 243

  رطوبت نسبی......................................................................................................................................... 244

  تجزیه و تحلیل بارندگی .......................................................................................................................... 244

  وزش باد .............................................................................................................................................. 247

  تابش آفتاب ........................................................................................................................................... 248

  شرایط حرارتی در فضای آزاد ................................................................................................................... 248

  پیشنهادات ماهانی ................................................................................................................................... 248

  پیشنهادات انجمن معماران آمریکا............................................................................................................... 249

  پیشنهادات طراحی در مشهد...................................................................................................................... 250

  جهت استقرار ساختمان ............................................................................................................................ 253

  جهت استقرار ساختمانهای یک طرفه ........................................................................................................... 258

  جهت استقرارساختمانهای دو طرفه .............................................................................................................  259

  بافت مجموعه .......................................................................................................................................  260

  الگوی اشغال زمین .................................................................................................................................. 262

  انتخاب مصالح ساختمانی ......................................................................................................................... 262

   

  عوامل موثر در مکانیابی پروژه......................................................................... 263

  دلایل انتخاب سایت.......................................................................................................................... 263

           از دیدگاه عملکردی و کارایی.................................................................................................... 263

            همجواری ................................................................................................................................ 263

            جوابگویی به نیازهای گروه های ذینفع .................................................................................. 264

            مساحت..................................................................................................................................... 264

          مقیاس دانه بندی......................................................................................................................... 264

          مناسب مکانی.............................................................................................................................. 264

          انطباق با کاربری اراضی شهر ی................................................................................................ 264

               دسترسی به شبکه معابر ............................................................................................................. 266

  هماهنگی با جهت توسعه شهر .................................................................................................... 267

  خوانایی سایت ............................................................................................................................. 267

   

  حوزه سوم: تجزیه وتحلیل............................................................................... 269

    تبیین برنامه ها و اهداف پروژه...................................................................................................... 270

  شناسایی جمعیت مخاطب  .......................................................................................................... 270

           تبیین کلیت فعالیت ها وفضاهای پروژه........................................................................................ 271

  تدوین مبانی نظری پروژه..................................................................................... 273

            مبانی نظری عام...................................................................................................................... 273

            مبانی نظری خاص پروژه...................................................................................................... 275

  تعیین اجزاء وتدقیق برنامه فیزیکی........................................................................ 277

         فضای شهری و مردمی.................................................................................................................. 277

         فضاهای مؤثر در ایجاد یک فضای اجتماعی زنده و پویا............................................................. 277

         فضای شهری روباز (میدان یک فضای همگانی)........................................................................... 278

         فضاهای شهری سربسته................................................................................................................. 279

        فضای همگانی سرپوشیده............................................................................................................... 279

        سرسرا (فضای اطلاع رسانی)...................................................................................................... 281

        فروشگاه مرکز ............................................................................................................................... 282

        تریا ............................................................................................................................................... 2872

        رستوران........................................................................................................................................ 282

        نمایشگاه ها..................................................................................................................................... 283

        نمایشگاه دائمی مرکز....................................................................................................................... 283

         نمایشگاه های موقت (عناصر جامعه مدنی مرکز)......................................................................... 283

         سالنهای سخنرانی.......................................................................................................................... 285

         تالار............................................................................................................................................... 285

         چیدمان تالار ................................................................................................................................ 285

         صندلی.......................................................................................................................................... 286

          بالکن............................................................................................................................................. 287

          راهروهای تالار............................................................................................................................. 287

          صوت و اکوستیک در تالار ........................................................................................................... 288

          حجم........................................................................................................................................... 289

          فرم................................................................................................................................................ 289

          طنین............................................................................................................................................. 290

         نورپردازی تالار............................................................................................................................ 291

         خروجی ها و ورودی های سالن..................................................................................................... 291

         سالن انتظار یا لابی.......................................................................................................................... 292

         نکاتی در مورد طراحی سالن انتظار................................................................................................. 292

         سالن گردهمایی شهری.................................................................................................................. 292

         اتاق مترجمین ................................................................................................................................ 293

         اتاق خبرنگاران............................................................................................................................... 293

         اتاق کنترل ..................................................................................................................................... 293

         فضای مختص تشریفات.................................................................................................................. 294

         فضای مخصوص فیلم برداری......................................................................................................... 294

         سالن با ظرفیت اندک ..................................................................................................................... 295

         سالنهای چندمنظوره..................................................................................................................... 295

         فضاهای همگانی در جهت تقویت عناصر جامعه مدنی ................................................................ 296

         حوزه مربوط به ارگانهای غیردولتیNGO..................................................................................... 296

         فضای مربوط به احزاب سیاسی....................................................................................................... 298

         فضای پاسخگویی مسئولان............................................................................................................ 298

         کتابخانه مرکز................................................................................................................................ 299

         قفسه باز......................................................................................................................................... 299

         قسمت مطالعه................................................................................................................................. 299

          قسمت قفسه بسته.......................................................................................................................... 299

         بخش اینترنت.................................................................................................................................. 299

          حوزه اداری مرکز ....................................................................................................................... 299

         مدیریت مرکز «بخش روابط عمومی».............................................................................................. 300

         حوزه معاونت امور اداری و مالی................................................................................................... 301

         حوزه معاونت فنی......................................................................................................................... 301      

         بخش خدمات ............................................................................................................................... 302

         سرویس های بهداشتی................................................................................................................... 302

         پارکینگ.......................................................................................................................................... 302

         نمازخانه....................................................................................................................................... 302

  حوزه چهارم: طراحی.......................................................................................... 303

   تحلیل وآنالیز سایت...................................................................................................................... 304

   تجزیه وتحلیل زمین طرح....................................................................................................... 304

   هندسه زمین طرح................................................................................................................... 304

  سیستم های دسترسی............................................................................................................... 304

  محورهای دید مطلوب.............................................................................................................. 305

  دیداز خارج از سایت به درون سایت...................................................................................... 305

  دید از درون سایت به خارج سایت......................................................................................... 305

  کاربری های مجاور سایت........................................................................................................ 306

  ابعاد و شیب زمین.................................................................................................................... 306

  نتایج سایت آنالیز........................................................................................................................... 306

  ملاحظات معماری مجموعه........................................................................................................... 308

  ملاحظات سازه ای مجموعه......................................................................................................... 310

  ملاحظات تأسیساتی مجموعه....................................................................................................... 311

  ارائه برنامه فیزیکی............................................................................................................................... 312

  ارائه مدارک نهایی................................................................................................................................. 32

  .

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت