پایان نامه مجموعه گردشگری سوران

تعداد صفحات: 258 فرمت فایل: word کد فایل: 10001175
سال: 1387 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: پایان نامه مهندسی معماری
قیمت قدیم:۳۲,۴۰۰ تومان
قیمت: ۳۰,۳۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پایان نامه مجموعه گردشگری سوران

  گروه معماری و شهرسازی مشهد

  فصل اول: طرح مسأله

  1-1-‌ ضرورت طرح پروژه

  1-2- روش مطالعه و تحقیق

  1-3- تجزیه و تحلیل امکان‌سنجی پروژه

  1-4- تعریف پروژه

  1-1- ضرورت طرح پروژه

  نیازهای فرهنگی یک جامعه یکی از نیازهای زندگی برای جوامع بشری است و سرعت حرکت جوامع به عوامل مختلف و گوناگونی بستگی دارد که باعث رهنمون ساختن پیشرفت هر چه بیشتر آن می‌گردد. حرکت در جهت فرهنگ‌سازی و برآورد کردن نیازهای مرتبط با آن یکی از اهداف کلان شهرهای ماست که این اهداف را نیز می‌توان اکنون جز سیاست شاخص فضاهای بیرون شهری یافت. این فرهنگ‌سازی‌ها در ابعادی خاص و به منظور پیشبرد اهداف خاصی در شهرها صورت می‌گیرد. بحث توریسم و اقامتگاه‌های موردنیاز آنها با توجه به موقعیت مناطق جدید شهری امری مهم و غیر قابل انکار است. خلق فضاهای توریستی- اقامتی در قالب گردشگاه با تمام امکانات و فضاهای دلپذیر و متنوع به خودی خود می‌تواند کششی قابل توجه برای مخاطبانی باشد که به منظور گذراندن اوقات فراغت خود و یا رسیدن به شهرهای بزرگ ناچارند زمانی را در چنین محیط‌هایی بگذرانند.

  پس چه خوب است بدین منظور بستری مناسب در فضایی پاک و عاری از آلودگی‌های صوتی و محیطی یک کلان شهر ایجاد کرد که بتوان ضمن پاسخگویی به نیازهای مسافرن از پتانسیل‌های خاص این فضاها نیز بهترین استفاده را برد. منطقه سوران یکی از مناطق اطراف شهر مشهد است که به عنوان یک منطقه حاشیه‌ای در کنار شهر مشهد و در حد فاصل (مشهد- شاندیز) بنیان نهاده شده است.

   ولی این منطقه با گذشت زمان چندان به جلو پیش نرفته است و نیاز خاصی در این باره ضروری به نظر می‌رسد. با چنین نگرشی بحث اوقات فراغت هر چه بیشتر خودنمایی می‌کند. با توجه به مقوله فرهنگ و اهمیت به هدایت آن به سمت و سویی خاص که گفته شد، منطقه گردشگری سوران هنوز فاقد یک قطب مناسب تفریحی- اقامتی است. با توجه به نیازهای این منطقه به چنین فضاهایی به نظر می‌رسد طراحی یک مجموعه گردشگری با کیفیت از جمله نیازهای رده اول این ناحیه از اطراف مشهد است.

   

  1-2- روش‌های مطالعه وتحقیق

  1-3- تجزیه و تحلیل امکان‌سنجی پروژه

  پیش‌بینی این که پروژه در حال طراحی تا چه حد نزدیک به واقعیت است، یکی از ابعاد مهم تصمیم‌گیری‌ها در این مرحله‌ می‌باشد. در اینجا بایستی به نکات مهمی توجه داشت که فاکتورهای زیادی را برای تشخیص این امر در نظر گرفت. از مهم‌ترین این فاکتورها بحث اجرایی بودن و ایجاد کششی مناسب در مخاطبین آینده خود است. میزان و نوع تعدد کاربری‌ها در پروژه‌های موردنظر از دیگر فاکتورهاست. باید توجه داشت که تعدد کاربری‌ها در این مجموعه تا چه حد می‌تواند پاسخگو باشد.

   شناخت دقیق نوع مخاطب پاسخ اصلی این سؤال است. قطعاً متناسب با نوع جنس و سن مخاطب بایستی به خلق فضاهای خاص پرداخت. چرا که عدم توجه به این مسأله خود رکودی را ایجاد خواهد کرد که غیر قابل جبران است. پس کاربری‌های موردنیاز یک توریست از درجه مهمی در این تقسیم‌بندی برخوردار است.

  بحث مربوط به زیبایی‌شناسی پروژه و ایجاد توجه به تمامی موارد ذکر شده می‌تواند پروژه را هر چه بیشتر به سمت اجرایی شدن و بالا بردن ضریب اطمینان بالا از کسب موفقیت سوق دهد.

  1-4- تعریف پروژه

  منظور بررسی اهداف مشترکی است که در طراحی یک مجموعه گردشگری می‌توان در نظر گرفت. این اهداف عبارتند از:

  -‌ چه قشری از جامعه را باید طلب کند؟

  - این مجموعه از چه نوع و دارای چه سطح کیفی است؟

  - چه نوع سرویس و یا امکانات رفاهی باید در آن ارایه شود؟

  - بر کدام یک از فعالیت‌های عمومی آن باید تأکید کرد؟

  در این رابطه تهیه لیستی از خلاصه کاربری‌های عمومی و اصلی الزامی است. تهیه فهرست دقیق از فضاهای درآمدزا، که بر مبنای آن فضاهای خدماتی و پشتیبانی طراحی گردد.

  این فهرست هسته مرکزی طرح و توسعه فضا را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که حتی تهیه لیست اجمالی از ملزومات مربوط به رستوران، کافی شاپ و... بر ابعاد و اندازه آنها در طراحی فضایی مثل آشپزخانه بسیار مؤثر است. به منظور پاسخگویی به سؤالات فوق به طور اجمالی می‌توان گفت:

  1-‌‌ عموم افراد جامعه علی‌الخصوص جامعه ایرانگردان، جهانگردان، مسافران و زائران مشهد مقدس که در طول مسیر به این مکان می‌رسند، می‌توانند از امکانات این مجموعه بهره‌مند شوند.

  2- کلیه فضاهای موردنیاز یک توریسم به منظور اقامت راحت در این مکان تعبیه گردیده است.

  3- فضاهای این مجموعه گردشگری را به سه بخش فضاهای عمومی، خدماتی و اقامتی (سوئیت) می‌توان تقسیم کرد. در هر بخش بسته به نوع کاربری فضا سعی شده است که امکانات رفاهی خاصی طراحی شود.

  فصل دوم : مرحله شناخت

   -1-2مقدمه:

  در دومین گام از این رساله مبحث شناخت مطرح می شود.

  در این مبحث (مطالعات پایه) با توجه به مفاهیم رساله (توریستی ، تفریحی ، اقامتی) به بررسی مفاهیم پایه و تعاریف لازم که برای مواجه شدن با این پروژه آشنائی با آنها ضروری به نظر می رسد می پردازیم .

  مباحث در نظر گرفته شده در این بخش از رساله عبارتند از :

  اوقات فراغت ، توریسم و جهانگرد ، اسکان و اقامت ، فضای باز ، تنوع و تفرج ، باغ ایرانی .

  -1-1-2 نگاهی نو به طراحی و سامان‌دهی طبیعت اطراف در عصر حاضر :

  در چند دهه اخیر با بروز انواع مسائل زیست محیطی و روشن شدن ضرورت‌های حفاظت محیط زیست و سیر به سوی پایداری، تأکید می‌شود که تنظیم محیط برای یک زندگی مطلوب نه فقط حق انسان، بلکه حق انواع حیات است (مک هارت 1375) و توجه به همین جنبه بوده است که طراحی منظر را در دهه‌های اخیر به شدت با برنامه‌ریزی کاربری زمین و اکولوژی منظر متصل ساخته است.

  «طراحی منظر عبارت است از فرآیند آگاهانه سازمان‌دهی، برنامه‌ریزی و ایجاد تغییرات کالبدی- فضایی در منظر که شامل سازمان‌دهی عملکردی و بصری مکان‌ها می‌گردد. به طوری که نتیجه حاصل در مجموع تعادل طبیعی محیط زیست را بر هم نزند».

   -2-1-2نگرش‌های اساسی در مورد رابطه انسان و طبیعت در مورد منظر[1]:

  نگرش‌های اساسی در رابطه انسان و طبیعت که به منظر مربوط می‌شود، حاصل دو جهان‌بینی متضاد نسبت به جهان هستی است. اولی دیدگاهی است که انسان را تابع طبیعت و دومی انسان را حاکم بر آن فرض می‌نماید. دیدگاه اول به مفهوم وابستگی و پیوستگی همه چیز در طبیعت است و انسان نیز به عنوان جزئی از آن، همبستگی متقابلی با طبیعت دارد. در دیدگاه دوم، انسان در مرکز جهان ایستاده تا از آن بهره‌‌برداری و محافظت کند.

  گروتر در این مورد توضیح می‌دهد که در دیدگاه اول که منشأ آن را شرق زمینی می‌داند، رابطه انسان و طبیعت و خداوند درون یک رشته به هم پیوسته برقرار می‌شود. در نتیجه حتی آنچه خدائی تلقی می‌‌شود، در ارتباط نزدیک و حتی یگانه با طبیعت قرار دارد و به این ترتیب با خود انسان نیز مرتبط و به آن پیوسته است (گروتر 1375). اما در نگرش دوم که ریشه در فلسفه انسان‌گرایی غربی دارد، انسان‌گرایی تنها فلسفه زندگی تلقی می‌گردد و لذا هر فرد در جستجوی منافع خود است و سعی می‌کند حتی با نادیده گرفتن همه چیز، آن را به دست آورد.

  البته باید توجه داشت که این دو نگرش در تلفیق با دیدگاه‌های اجتماعی و امکانات علمی و فنی و هنری در دوران مختلف، تأثیرات متفاوتی را به ویژه بر منظر شهری به جای گذارده‌اند. نگرش اول از لحاظ اجتماعی بیشتر فردگراست و لذا شکل منظر از خلاقیت‌های فردی تبعیت می‌کند، در این نگرش تمایزی بین خصوصیات هنری و جنبه‌های علمی وجود ندارد و از هر دو شیوه جسم- هنری و علمی- منطقی استفاده می‌‌شود.

  نگرش دوم جامعه‌گرا است و طراحی منظر از تصمیماتی که برای کل جامعه اتخاذ می‌شود، متأثر می‌گردد. در این نگرش تمایز بین هنر و علم که از دوران ساده‌گرایی، فلسفه دکارتی و علم نیوتنی آغاز می‌شودف تشدید شده و به تدریج شیوه‌های علمی- منطقی به جای روش‌های حسی- هنری مسلط می‌گردد. در مورد علم و فناوری نیز این پیوند آنها است که حداقل از 1850 به بعد باعث افزایش دخالت انسان در محیط و تغییر منظر شهری، روستایی و حومه‌ای به ویژه در شهرهای صنعتی می‌گردد  مجموع این تضادها در واقع نشان دهنده یک دوگانگی اساسی در نحوه تفکر و عمل طراحی منظر شهری در طول تاریخ است، انسان همراه با طبیعت و انسان در مقابل طبیعت.

   -2-2اقامت

   -1-2-2بررسی تاریخ اقامت :

  نخستین اتاق  های پذیرایی از مهمانان در زمان قدیم، قسمتی ازخانه های مسکونی  شخصی بود و از مسافران مانند اعضای خانواده پذیرایی می شد. در دوران باستان در خاورمیانه و کشورهای شرقی از رباطها، کاروانسراها و مسافرخانه ها استفاده می شد . اما در روزگاران مدرن تر همزمان با استفاده از دلیجان ، قطار ، کشتی ، اتومبیل ، اتوبوس و هواپیما در کنار افزایش تعداد مسافران ، نیاز به مسکن نیز افزایش یافت و در نتیجه هتل ها، متل  ها، مسافرخانه ها و ... افزایش یافتند.

   -2-2-2تعریف اماکن اقامتی (موقت) :

  اماکن اقامتی موقت به مکانهای گفته می شود که مسافران و جهانگردان مدتی(معمولاً بیش از سه روز و کمتر از یک ماه)  را در آن مکان برای گذراندن اوقات فراغت و تعطیلات و استراحت به دور  از هیاهوی شهر مقیم شوند. این مکانها شامل هتل ها ( از یک تا پنج ستاره) ، متلها، مسافرخانه ها ، پلاژها ، ویلاها، کمپینگ ها و سایر اماکن اقامتی می باشند .

   -3-2-2بررسی در سطح ایران :

  در گذشته فضاهایی مانند ساباط، رباط ، کاربات ، کاروانسرا، خان ، مهمانخانه و دسکره و ... نقش مهمی را در ایجاد امکانات سیر و سفر در داخل ایران ایجاد می کردند.

  در حال حاضر  اماکن اقامتی به مکانهایی گفته می شود که مسافران و جهانگردان مدتی را در آن مکان برای گذران اوقات فراغت و تعطیلات و استراحت ، تفریح ، بازدید از مناطق تاریخی و دیدنی و سایر مقاصد در آن مقیم می شوند . این مکانها شامل هتلها، متلها، مسافرخانه  ها ، پلاژها ، ویلاها ، کمپینگ ها و سایر اماکن اقامتی می باشد .

  -3-2 نمونه هایی از بناهای قدیمی اقامتی  

  -1-3-2 ساباط :

  ساباط به کلیه بناهایی که به منظور آسودن بپا می شده ، چه در شهر و چه در بیرون از آن؛ اطلاق می شده است . در شهرهای جنوبی  ایران هنوزهم این واژه درست در جای خود به کار می رود ولی امروز ساباط را به طور اخص برای بنای سرپوشیده کوچکی به کار می برند که بر روی جاده های بیرون شهر و یا کنار آنها ساخته شده و منحصر است به چند تختگاه و یک آب انبار و گاهی یک یا دو اتاق کوچک که تنها می توان به منظور رفع خستگی و اندکی آسودن پس از پیمودن راه خسته کننده آن را مورد استفاده قرار داد .

   

   

   -2-3-2کاربات :

  کاربات چنانکه پیداست خانه کاروان است ؛ و پیش از اسلام به جای کاروانسرا به کار می رفته و آن نیز مانند رباط دارای اطاق و حوض و یا پایاب است؛ و گاهی فقط دو یا سه اطاق دارد؛  و نمونه آن در آبادیهای کنار شاه راه کهن فارس خودنمایی می کند.

   

   -3-3-2کاروانسرا  :

  به رباطهای بزرگ و جامع کاروانسرا می گویند ؛ چه در شهر و چه در بیرون از آن باشد.کاروانسرا علاوه بر اطاق و ایوان دارای باره بند و طویله و انبار است، و اغلب ورودی آن را بازار کوچکی به نام علاف خانه تشکیل می دهد؛ و بر روی سر دران چند اطاق پاکیزه قرار گرفته که به کاروانسرا اختصاص دارد .

  -4-3-2 دسکره یا مهمانخانه :

  در کنار شهرهای نامی و آباد ، به ویژه پایتختها، کاروانسراهای بزرگ و زیبا و با شکوهی دیده می شود که بیشتر آنها مهمانخانه بوده است،  و پادشاهان وامیران و فرمانروایان مهمانان نامدار و گرامی خود را در آنجا پذیرایی می کردند از جمله مهمانخانه بزرگ شاه عباسی در کاشان و کاروانرای مادرشاه (جای مهمانسرای شاه عباسی) اصفهان و کاروانسرای وزیر در قزوین است .

   

  [1] . مقاله بررسی تحولات اندیشه‌های مؤثر بر شکل‌گیری اصول طراحی منظر شهر در قرن 20 نوشته: شهرزاد فریادی

 • فهرست و منابع پایان نامه مجموعه گردشگری سوران

  فهرست:

  فصل اول :  طرح  مسئله

  1-1-‌ ضرورت طرح پروژه......................................................................................................................1

  1-2- روش مطالعه و تحقیق...................................................................................................................2

  1-3- تجزیه و تحلیل امکان‌سنجی پروژه...............................................................................................2

  1-4- تعریف پروژه..................................................................................................................................2

  فصل دوم : شناخت

   -1-2مقدمه...............................................................................................................................................4

  -1-1-2 نگاهی نو به طراحی و سامان‌دهی طبیعت اطراف در عصر حاضر...........................................4

   -2-1-2نگرش‌های اساسی در مورد رابطه انسان و طبیعت در مورد منظر...........................................4

   -2-2اقامت...............................................................................................................................................5

   -1-2-2بررسی تاریخ اقامت...................................................................................................................5

   -2-2-2تعریف اماکن اقامتی (موقت) ..................................................................................................6

   -3-2-2بررسی در سطح ایران................................................................................................................6

  -3-2 نمونه هایی از بناهای قدیمی اقامتی...............................................................................................6 

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

  -1-3-2 ساباط..........................................................................................................................................6

  -2-3-2کاربات........................................................................................................................................6

   -3-3-2کاروانسرا....................................................................................................................................7 

  2-3-4-  دسکره یا مهمانخانه.................................................................................................................7

  -5-3-2 نتیجه گیری.................................................................................................................................7

   -4-2فضای باز.........................................................................................................................................7

   -1-4-2تعریف فضای باز.......................................................................................................................7

   -2-4-2تقسیم بندی فضاهای باز شهری................................................................................................8

   -5-2فضای سبز.......................................................................................................................................9

   -1-5-2تعاریف فضای سبز شهری........................................................................................................9 

   -2-5-2تقسیم بندی فضای سبز شهری...............................................................................................10

  -3-5-2نتیجه گیری................................................................................................................................10

   -6-2انواع طبقه بندی فضای باز و سبز شهری....................................................................................10

   -7-2طبقه بندی منابع تفرجگاهی.........................................................................................................11

   -1-7-2طبقه بندی کلاوسون...............................................................................................................11

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

   -1-1-7-2مناطقی که اساساً روی منابع طبیعی اتکاء دارند...............................................................11

   -2-1-7-2مناطقی که بر پایه دسترسی شکل گرفته اند......................................................................11

  -3-1-7-2خصوصیات مناطق سه گانه تفرجگاهی در طبقه بندی کلاوسون....................................12

   -8-2تعریف پارک................................................................................................................................14

   -1-8-2انواع پارکها.............................................................................................................................14 

   -2-8-2طبقه بندی پارکها بر حسب اندازه ها.....................................................................................15

  -3-8-2طبقه بندی پارکهای شهری.......................................................................................................16

   -1-3-8-2پارکهای شهر در مقیاس همسایگی....................................................................................16

   -2-3-8-2پارک شهری در مقیاس محله.............................................................................................16

  -3-3-8-2 پارک شهری در مقیاس ناحیه.............................................................................................16

   -4-3-8-2پارک شهری در مقیاس منطقه............................................................................................17

   -4-8-2طبقه بندی گروه مطالعات برنامه ریزی شهری وزارت کشور...............................................17

   -1-4-8-2پارک محله ای....................................................................................................................17

   -2-4-8-2پارک های منطقه ای شهری...............................................................................................18

   -3-4-8-2پارکهای حاشیه ای (پارکهای خارج شهر) ......................................................................18  

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

   -4-4-8-2باغچه ها ، نوارهای سبز، کرتها و باغچه های جلو منازل................................................18

   -5-4-8-2کمربندهای سبز..................................................................................................................18

  -9-2سیر تحول معماری منظر..............................................................................................................19

   -1-9-2باغ‌های دوران باستان..............................................................................................................19

   -2-9-2باغ‌سازی در قرون میانی (قرن 5 تا 15) ...............................................................................20

  -3-9-2 باغ‌های رنسانسی: (در ایتالیا و فرانسه- قرن 15 تا قرن 17) ..............................................21

   -4-9-2باغ و پارک در قرن 18..........................................................................................................22

  -5-9-2پارک در قرن 19......................................................................................................................23

  -6-9-2پارک در قرن 20......................................................................................................................24

   -7-9-2نتیجه‌گیری................................................................................................................................24

   -10-2باغسازی.....................................................................................................................................24

   -1-10-2تعریف باغ.............................................................................................................................24

   -2-10-2انواع باغ و ویژگیهای آن......................................................................................................25

  -3-10-2 باغ ایرانی تاثیر آن بر دیگر هنرها.........................................................................................26

   -4-10-2معرفی باغهایی با ارزش معماری.........................................................................................27

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

   -11-2خاور دور...................................................................................................................................31

   -12-2معرفی باغسازی در ایران..........................................................................................................34

  -1-12-2 باغسازی دوره صفویه..........................................................................................................34

   -2-12-2نمونه های باغهای ایران.......................................................................................................34

   -13-2خصوصیات باغ ایرانی.............................................................................................................45

   -1-13-2هندسه باغ ایرانی..................................................................................................................47

   -2-13-2ابعاد تمثیلی گردش آب و تقسیم هندسی باغ ایرانی..........................................................47

   -3-13-2سایر خصوصیات باغ ایرانی...............................................................................................48

   -4-13-2آب در باغ.............................................................................................................................49

   -5-13-2گیاهان در باغ ایرانی.............................................................................................................52

  -6-13-2پوشش گیاهی باغهای ایرانی.................................................................................................53

   -14-2مباحث نظری....................................................................................................................54

   -1-14-2اوقات فراغت...............................................................................................................54

   -2-14-2تعاریف  ارائه شده از اوقات فراغت..................................................................................54 

  -3-14-2 مقایسه مفهوم « اوقات فراغت » با چند واژه دیگر........................................................55

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

   -4-14-2نقش و کارکرد اوقات فراغت.......................................................................................56

   -5-14-2آثار و نتایج اوقات فراغت...........................................................................................56

  -15-2تفریح و تفرج...................................................................................................................57

   -1-15-2تعریف واژه تفریح................................................................................................................57

   -2-15-2تعریف تفرج.........................................................................................................................58

   -3-15-2منابع تفرجگاهی....................................................................................................................58

   -4-15-2پیش بینی تقاضای تفرجگاهی.......................................................................................58

   -5-15-2رابطه جمعیت و تفرج..........................................................................................................59

   -6-15-2الگوی بهینه بررسی مسائل تفرجگاهی................................................................................60

   -16-2توریسم و جهانگرد...........................................................................................................61

   -1-16-2تعاریف و مفاهیم واژه ها واصطلاحات جهانگردی (گردشگری) ....................................62

   -2-16-2توسعه فرهنگ گردشگری و گذران اوقات فراغت.............................................................63 

  -1-2-16-2تئوریهای جهانگردی.................................................................................................63

   -4-16-2اهمیت جهانگردی و توریسم در جهان...............................................................................64

   -5-16-2ارزشهای فرهنگی و جهانگردی...........................................................................................65

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

   -6-16-2ارزشهای اقتصادی و جهانگردی.........................................................................................65

   -7-16-2بررسی تاثیر جهانگردی بر عوامل مختلف....................................................................66

   -8-16-2اهداف توسعه جهانگردی.....................................................................................................67

   -9-16-2موانع توسعه جهانگردی.......................................................................................................67

   -10-16-2جهانگردی پایداری و توسعه آن......................................................................................68

   -11-16-2نتایج...................................................................................................................................69 

  فصل سوم :  مطالعات پایه

  بررسی استان خراسان..................................................................................................................70 -1-3 

   -1-1-3پیشینه تاریخی.........................................................................................................................70

  -2-3 جغرافیای طبیعی خراسان.............................................................................................................71

  -1-2-3 موقعیت....................................................................................................................................71

  -2-2-3 پستی وبلندیها......................................................................................................................  72

  -3-3 آب و هوای استان خراسان.........................................................................................................72

  بادها...........................................................................................................................................73-1-3-3

  -2-3-3 تنوع آب و هوایی استان خراسان............................................................................................74

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

   -4-3تقسیمات کشوری........................................................................................................................74

   -5-3جمعیت استان..............................................................................................................................75 

   -1-5-3جمعیت و اهمیت آن  ............................................................................................................75

   -2-5-3رشد جمعیت............................................................................................................................76

   -3-5-3تراکم جمعیت.........................................................................................................................77

   -4-5-3سواد.........................................................................................................................................77

   -5-5-3زمینه های اشتغال....................................................................................................................77

   -6-5-3مسکن.....................................................................................................................................78

  صنایع دستی............................................................................................................................78 -7-5-3  

  ..............................................................80 جاذبه های تاریخی و معماری استان خراسان رضوی -6-3

  بناهای یادبود تاریخی..................................................................................................................82 -7-3

  بناهای یادبود مذهبی....................................................................................................................82 -8-3

  فرهنگ و هنر................................................................................................................................83 -9-3

  معرفی چند بنای تاریخی مشهد................................................................................................84 -10-3

  بررسی کلان شهر مشهد............................................................................................................86 -11-3

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

  ................................................................................................. 86 تاریخچه شکل گیری شهر -1-11-3

  موقعیت جغرافیایی .................................................................................................................88  -12-3

  جهت و نوع توسعه شهر...................................................................................................88  -1-12-3

   ............................................................................89 عوامل موثر در تعیین جهات گسترش -2-12-3 

   مطالعات زمین‌شناسی و زلزله‌شناسی....................................................................................92 -13-3

   اقلیم.......................................................................................................................................93   -14-3

     دمای هوا ...........................................................................................................................93-1-14-3

   تابش آفتاب........................................................................................................................94  -2-14-3

   میزان بارندگی.....................................................................................................................95-3-14-3

   رطوبت نسبی.......................................................................................................................95-4-14-3

   وزش باد...............................................................................................................................95-5-14-3

   توصیه های اقلیمی..............................................................................................................96 -6-14-3

   نقش شهر مشهد در استان خراسان........................................................................................96 -15-3

   وضعیت فرهنگی .....................................................................................................................97-16-3

   پوشش گیاهی...........................................................................................................................98-17-3

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

   بررسی‌های جمعیت شهر مشهد.............................................................................................99 -18-3

   تعداد جمعیت و میزات رشدآن........................................................................................99 -1-18-3

  ترکیب جنسی و سنی جمعیت.........................................................................................100 -2-18-3

  توسعه کالبدی شهر و آثار جمعیتی آن.................................................................................100 -19-3

   تعداد زائر و مسافر و آثار جمعیتی آن..............................................................................101-1-19-3

  عوامل افزایش زائر و مسافر.............................................................................................102  -2-19-3 

    بررسی روند توریسم در مشهد.............................................................................................102-20-3

  102 توریسم در مشهد و نقش اقتصادی آن............................................................................ -1-20-3

   بررسی خصوصیات توریسم در مشهد............................................................................103 -2-20-3

   نوسان تعداد مسافران و زائران.........................................................................................105 -3-20-3

   پیش‌بینی توریسم شهر مشهد تا سال1395.....................................................................106-4-20-3

   پیش‌بینی توریسم ویژه مناطق تفریحی و گردشگری........................................................107-5-20-3

  بررسی خطوط کلی توسعه آینده شهر مشهد........................................................................107 -21-3

   کانون‌های مهم توریستی تفریح اطراف مشهد.......................................................................108-22-3

   معرفی جاذبه‌های طبیعی واقع در منطقه ییلاقات مشهد......................................................108 -23-3

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

   جاذبه های توریستی شهر مشهد............................................................................................108-24-3

   نام و آدرس تعدادی از پارکهای شهر مشهد.......................................................................109 -25-3

  نگاهی به تاریخ شاندیز...........................................................................................................111-26-3

   ساختار شهری شهر شاندیز................................................................................................112-1-26-3

   -2-26-3منظر و ارتباط فضایی......................................................................................................113 

   -3-26-3ارگان‌ها و نهادهای دولتی تاثیرگذار.................................................................................114

   سایر ارگان‌ها و نهادهای دولتی تاثیرگذار.......................................................................116 -4-26-3

   تنگناها و محدودیت‌ها.......................................................................................................117-5-26-3

   فقدان تعریف حقوقی و تشکیلاتی....................................................................................117-6-26-3

   فقدان برنامه کالبدی و فضایی شهری...............................................................................117-7-26-3

   فقدان معرفی، تبلیغ و ترویج.............................................................................................118-8-26-3

   امکانات و قابلیت‌ها...........................................................................................................119-9-26-3

   تهیه طرح‌های ویژه گردشگری.......................................................................................119-10-26-3

  مشکلات و محدودیت‌ها................................................................................................119 -11-26-3  

   توان‌ها و قابلیت‌‌ها...........................................................................................................120-12-26-3

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

  الگوها، فعالیت‌ها و روندهای گردشگری سوران..............121 منابع و جاذبه‌های گردشگری : -27-3

   ترکیب گردشگران...................................................................................................................122-28-3

   الگوها و رفتارهای گردشگری...............................................................................................123-29-3

   طرح‌های توسعه......................................................................................................................124-30-3

  فصل چهارم :  مطالعات تکمیلی

   گردشگری به عنوان یک سیستم................................................................................................127-1-4

    عناصر اصلی سیستم گردشگری..............................................................................................128-2-4

  اصول بین المللی گردشگری....................................................................................................130 -3-4

  بررسی ونقد طرح برنامه ملی توسعه گردشگری ایران............................................................134 -4-4

   طرح توسعه ملی گردشگری ایران............................................................................................135-5-4

   انواع گردشگری........................................................................................................................135-6-4

   گردشگری روستایی..................................................................................................................137-7-4

   گردشگری شهری......................................................................................................................138-8-4

   گردشگری درطبیعت (طبیعت گردی) ...................................................................................140 -9-4

   گردشگری پایدار....................................................................................................................143-10-4

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

   اصول گردشگری پایدار.........................................................................................................144-11-4

   گردشگری فرهنگی.................................................................................................................145-11-4

   اکوتوریسم..............................................................................................................................147-12-4

   گردشگری و تکنولوژی..........................................................................................................148-13-4

   انواع جاذبه ها گردشگری......................................................................................................152-14-4

   شاخصهای کیفی طراحی منظر...............................................................................................154-15-4

  طراحی محیط و منظر........................................................................................................154 -1-15-4

   -2-15-4برنامه‌ریزی تفرجی.............................................................................................................155

   -3-15-4بستر طراحی و امکان سنجی و محدودیتها......................................................................156

  -4-15-4پوشش گیاهی.....................................................................................................................156

   -5-15-4پوشش گیاهی منطقه.........................................................................................................158

   -6-15-4انتخاب گیاهان برای استقرار در طراحی( الف)..............................................................158

   -7-15-4انتخاب گیاهان برای استقرار در طراحی(ب)...................................................................160

   -8-15-4بافت...................................................................................................................................161

   -9-15-4معرفی و انتخاب گیاهان قابل رشد در سایت..................................................................161

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

   -10-15-4ترکیب عملکردی درختان..............................................................................................162

   -16-4گذرها در طراحی سایت........................................................................................................162

  -17-4 آب در طراحی سایت.............................................................................................................164

   -18-4«آب» در طراحی فضای سبز..................................................................................................164

   -19-4اشکال استفاده از آب در معماری و شهرسازی....................................................................165

   -20-4نگرش‌های گوناگون انسان نسبت به آب..............................................................................166

   ویژگی‌های خاص خط، فرم، رنگ و بافتی...........................................................................167-21-4

   تکنیک‌‌های استفاده از آب......................................................................................................168-22-4

   مبلمان و المان‌های سایت..................................................................................................... 170-23-4

  نتیجه‌گیری...............................................................................................................................172 -24-4

  فصل پنجم :  ضوابط طراحی منظر

   -1-5ضوابط طراحی پارک و فضای سبز........................................................................................173

   -1-1-5ضوابط شهرسازی.............................................................................................................. 173

   -2-1-5ضوابط اجرایی....................................................................................................................173

  -3-1-5 ضوابط مربوط به شهرسازی................................................................................................173

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

   -2-5تعیین ابعاد و اندازه فضاها......................................................................................................174

   -3-5ضوابط گذرها..........................................................................................................................174

   -4-5ضوابط کف سازی ...................................................................................................................175

   -5-5ضوابط تجهیزات .....................................................................................................................181

   -6-5بخش خدماتی .........................................................................................................................186

   -1-6-5رستوران مجموعه.................................................................................................................186

  -2-6-5 اغذیه ...................................................................................................................................187

   -3-6-5تریا .......................................................................................................................................187

   -4-6-5چایخانه ................................................................................................................................187

   -5-6-5فضاهای لازم  چایخانه‌ سنتی...............................................................................................188

  -6-6-5 رستوران سنتی .....................................................................................................................188

  -7-6-5 کیوسکهای فروش تنقلات ..................................................................................................189

  -8-6-5نگهبانی و اطلاعات ..............................................................................................................190

   -9-6-5سرویسها .............................................................................................................................190

  -10-6-5 پارکینگ ...........................................................................................................................190

   

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

   -11-6-5اداری.................................................................................................................................191

  -7-5 بخش فرهنگی ..........................................................................................................................192

  -1-7-5  حداقل مساحت مورد نیاز فضاهای رفاهی خدماتی .........................................................192

  -2-7-5 حداقل مساحت مورد نیاز فضاهای تجاری .......................................................................194

  -3-7-5 حداقل مساحت مورد نیاز فضاهای اداری..........................................................................194

  -8-5 درک ارزشهای بصری مناظر...................................................................................................195

   -1-8-5پوشش گیاهی مجموعه....................................................................................................... 195

   -2-8-5ارزیابی پوشش گیاهی .........................................................................................................196

   -3-8-5طراحی مبلمان در فضای سبز..............................................................................................198

   -4-8-5سکوهای نشیمن در فضای سبز...........................................................................................199

  -5-8-5 تدوین برنامه فیزیکی ..........................................................................................................200

   

   

   

   

   

    عنوان                                                                                                                                     صفحه

   

  فصل ششم :    مطالعات تطببقی

  نمونه‌ پارک‌های داخلی..................................................................................................................203 -6

  -1-6 باغ سنگی (پارک جمشیدیه، تهران) .......................................................................................203

  -2-6 طراحی فضاهای عمومی و بناها................................................................................................204

  -3-6 حرکت آب................................................................................................................................207

  -4-6 مصالح........................................................................................................................................208

  -5-6 پارک گلدن گیت......................................................................................................................210

  -6-6 باغ‌ها..........................................................................................................................................212

  -7-6 یادبودها.....................................................................................................................................214

  مجسمه ها و المانها ..................................................................................................................217 -8-6

  فصل هفتم :  مطالعات کالبدی

  7-1- بررسی سایت و تجزیه و تحلیل آن ...........................................................................................218

  7-1-1مشخصات سایت......................................................................................................................218

  7-1-2- محل قرار گیری سایت..........................................................................................................218

  7-1-3- آنالیز سایت انتخابی...............................................................................................................218

  7-1-4- آنالیز سایت سوران(بررسی ساختاری) .................................................................................219

   

  فصل هشتم :  فرآیند طراحی پروژه

   -1-8چگونگی شکل گیری ساختار ( مبانی برنامه ریزی  طرح )...................................................229

   اصول ساختار فضایی در طرح و برنامه‌ریزی پیش از طرح....................................................229-2-8

   تعریف فضا و درک فضایی1............................................................................................ 229 -1-2-8

   زبان الگوهای رفتاری (دستیابی به الگوهای رفتاری برای طراحی) ................................231 -2-2-8

   شناسایی تمایلات رفتاری مخاطبین سایت سوران.................................................................234 -3-8

   شکل گیری ساختار و ایده .....................................................................................................236 -4-8

  -1-4-8 نقش ایده در طراحی ...........................................................................................................237

   نقش ایده در طراحی تفرجگاه............................................................................................238 -2-4-8

   در جستجوی ایده.................................................................................................................239-3-4-8

   شناسایی استفاده کنندگان از منبع تفرجگاه سوران..................................................................240-5-8

   نتیجه گیری................................................................................................................................241-6-8

   اصول و مبانی نظری پروژه....................................................................................................242-1-6-8

   آنالیز ایده اصلی....................................................................................................................243-2-6-8

  منابع و ماخذ .......................................................................................................................................244

  .

  منبع:

  - کتب :

  ارزش ها و نگرش های ایرانیان (یافته های پیمایش در مشهد) ، ویرایش اول ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،  دفتر طرحهای ملی ، تابستان 1381 .

  اصول و روشهای طراحی شهری و فضاهای مسکونی در ایران ، جلد اول ، مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ، وزارت مسکن و شهرسازی ، دوره دوم ، محمود توسلی ، چاپ دوم 1369 .

  اصول و مبانی هنرهای تجسمی (جلد اول) ، حلیمی محمد حسین ، چاپ شرکت افست ، چاپ اول 1372 .

  انسان دوستی و هنر ، زی منکو ولادیسلاو ، علوی نیا جلال ، نشر محور ، چاپ اول 1378 .

  رفتارهای فرهنگی ایرانیان (یافته های طرح پژوهشی فعالیت و مصرف کالاهای فرهنگی در کل کشور ) ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، دفتر طرح های ملی ، تابستان 1382 .

  فضای شهری و روابط اجتماعی – فرهنگی ، نامه پژوهش فرهنگی (فصلنامه تحقیقات فرهتگی ) ، سال هفتم ، دوره جدید ، شماره 5 ، بهار 1382 .

  مبانی هنرهای تجسمی ، نامی غلامحسین ، انتشارات توس ، چاپ اول 1371 .

  نگرشی نو بر هنر معاصر ، هادی سهراب ، چاپ تندیس ، 1379 .

  هنر و جامعه ، رژه باستید ، حسینی غفار، انتشارات توس ، چاپ اول 1374 .

   

  Time –Saver standards for landscape Architecture                                      -                                                 

   

  مقالات :

  1-  مقاله بررسی تحولات اندیشه‌های مؤثر بر شکل‌گیری اصول طراحی منظر شهر در قرن 20 نوشته: شهرزاد فریادی

  2-  جزوه تاریخ معماری با طبیعت و مقاله سیر تغییر پارک‌های شهری از قرن 15 به امروز نوشته: هما بهبهانی

  3- حکمت – علی اصغر ، سرزمین هند (بررسی تاریخی و اجتماعی و سیاسی و ادبی هندوستان از ادوار باستان تا عصر حاضر ) دانشگاه تهران ، 1337 ص 119

  4-  سامی – علی، شیراز دیار سعدی و حافظ ، شیراز ، 1347 ، ص 39 و 40

  5- توکل – محمدسعید ، نگرشی بر تاریخچه باغسازی در دوران تیموریان در هند (1707-1508 م) فصلنامه علمی فضای سبز- سال سوم – زمستان 73 – شماره نهم و دهم – ص 73و72

  6- روحانی – غزاله ، طراحی باغ و احداث فضای سبز تهران،انتشارات فرهنگ جامع , 1371 ص 56

  7- گروتر – یورگ، «زیباشناختی در معماری» پاکزاد – جهانشاه ، همایون – عبدالرضا – تهران، مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه شهید بهشتی، 1375، ص 416  

  8-Tang Dinesty  ( 906-618 میلادی)

  9- Ming Dinesty (1644-1366 میلادی)

   

  - مجلات :

  معمار 2 ، معماری در فضای بینابین ، رضایی رضا.

  معمار 3 ، اصول و الگوهای معماری ایرانی ، صدر هومن.

  معمار 3 ، کیاسما شمایل تقاطع ها ، طاهری فرزانه.

  معمار 9 ، تکنیک های خلاقیت ، افشار نادری کامران.

  معماری و فرهنگ 18 و 19 ، معماری نوگرای ایرانی ، قبادیان وحید .

   

  پایان نامه های کارشناسی ارشد :

  پارک - موزه مشاهیر ایران زمین ، سعید احدیان ، تابستان 1383 .

  طراحی فرهنگسرا در مشهد ، کیاوش قزوینی ، تابستان 1385 .

  هتل شهر جدیدگلبهار ، فرشاد اصفهانی زاده ، بهار 1384

   

  سایت های اینترنتی :

  www.GreatBuihdings.com

  www.shirazcity.org

  www.architectureweek.com

  www.electorotirip.mihanblog.com

  www.eng.archinform.net

  www.archurb.sbu.ac.ir

  www.magiran.com

  www.nazar.ws

  www.irancivilcenter.com

  www.yousefi.persianblog.ir

  www.iran-eng.com

  www.yekshahr.com

  www.tangram3ds.com

  www.ktaweb.com/works/en_index.html

  www.iranhotlinks.com/sec.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت