تحقیق مقاله زبان های برنامه نویسی

تعداد صفحات: 21 فرمت فایل: word کد فایل: 6554
سال: 1386 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: تحقیق مقاله مهندسی کامپیوتر
قیمت قدیم:۵,۱۰۰ تومان
قیمت: ۳,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله زبان های برنامه نویسی

  تاریخچه ویژوال بیسیک .NET

   ویژوال بیسیک .NET توسعه یافته BASIC می باشد. BASIC توسط پروفسور John Kemeny و Thomas Kurtz از کالج Dartmouth برای نوشتن برنامه های ساده ایجاد شد و این طراحی از اواسط دهه 1960 آغاز گردید.

  هدف از BASIC اولیه, آموزش برنامه نویسی بود. BASIC توسط انواع متفاوتی از کامپیوترها مورد استفاده قرار گرفت و سرمشق سایر زبان ها شد. با توسعه واسط گرافیکی کاربر (GUI) توسط میکروسافت, در اواخر دهه 1980 و اوایل 1990 بیسیک تکامل تدریجی خود را به سوی ویژوال بیسیک انجام داده بود که توسط گروه میکروسافت در سال 1991 انجام  پذیرفت. در زمانیکه ویژوال بیسیک در مرحله ظهور بود, توسعه برنامه های کاربردی تحت ویندوز میکروسافت عملی طاقت فرسا بود. با آمدن ویژوال بیسیک ایجاد برنامه های کاربردی تحت ویندوز بسیار آسان شد.

  ویژوال بیسیک زبان برنامه نویسی میکروسافت ویندوز است. برنامه های ویژوال بیسیک در محیط توسعه یافته مجتمع (IDE) طراحی و ساخته میشوند. IDE به برنامه نویس این اجازه را می دهد که برنامه های خود را به صورت مناسب و راحت ایجاد, اجرا و خطا یابی کند. پردازش مربوط به تولید سریع یک نرم افزار کاربردی را اغلب RAD (Rapid Application Development) می نامند.

  ویژوال بیسیک یکی از زبانهای RAD بوده و بطور وسیعی در دنیا مورد استفاده می باشد. ویژوال بیسیک .NET مشتق شده از زبان برنامه نویسی BASIC است. ویژوال بیسیک خصیصه های متمایز کننده تری نسبت به سایر زبان ها برنامه نویسی دارد مانند واسط گرافیکی کاربر, رسیدگی به رویداد (event handling), دسترسی به .Win32 API ویژگی های شیی گرا, رسیدگی به خطا, برنامه نویسی ساخت یافته و سایر موارد.

  زبان ویژوال C

  این زبان کامپایلر قدرتمندی است که بااستفاده ازآن میتوان برنامه های بزرگ وپیچیده رادر زمان اندکی ایجاد کرد . محیط ویژوال C + + محیط یکپارچه ای است که درآن میتوان برنامه را ایجاد,ترجمه,اجرا وعیب یابی کردبه عبارت دیگر پکیج C+ + حاوی مولفه هایی مانند ویراستار,کامپایلر,پیوند دهنده,برنامه های سودمند ,عیب یاب وسایرابزارهایی است که برای طراحی برنامه در محیط WINبکار می روند.

  محیط توسعه پکیج C بنام DEVELOPER STUDIOاست که آنرابه اختصار محیط توسعه می نامیم تمام ابزارهای دیگر ویژوال C + +را جامعیت می بخشدوبه برنامه نویس اجازه میدهدتا فرایند توسعه برنامه را از طریق پنجره ها, کادرهای محاوره ای ,منوها,نوارهای ابزار,کلیدهای میانبروماکروها ببیندوکنترل کندیعنی این محیط همانندیک اتاق کنترل است.

  انواع فایل هادر ویژوال C

  فایل محیط برنامه(DSW ) :این فایل برای نگهداری محیط کاری پروژه بکار می رود.

  فایل برنامه: برای نگهداری برنامه ویژوال C + + بکار میرود.

  فایل ( HEADER) : آنرافایل سرایندمی گویند که محتویات آنهادربرنامه های دیگر قابل استفاده است .

  فایل بیت نگاشت( BMP): برای نگهداری تصاویر (BMP ) بکار می رود .

  فایل ایکن (ICO ) :برای نگهداری ایکن.

  فایل ترجمه شده (OBJ): پس از کامپایل کردن در برنامه ایجاد می شودوحاوی دستورات ماشین است .

  فایل اجرائی (EXE ): حاوی برنامه اجرایی است .

  فایل اکتیوایکس(OCX) : برای نگهداری اکتیوایکسهای ویژوال C++بکار میرود.

  اکتیوایکس قلب محاسبات توزیع شده مایکرو سافت است که کامپیوتر مارا در اینترنت واینترانت قرار می دهد.

  ویژوال بیسیک 6

  این برنامه در برگیرنده ابزارهای متعددی است که با همکاری یکدیگر امکان توسعه برنامه های کاربردی را فراهم می آورند. این ابزارها به کاربر امکان می دهند تا بطور کامل از ظاهر برنامه خود به هنگام اتمام آن اطلاع یابد, چرا که این زبانها تازمانی که برنامه بطور کامل به پایان نرسیده باشد ظاهر برنامه را به نمایش در نمی آورد.

  ویژوال بیسیک بسرعت در حال تبدیل شدن به یکی از اصلی ترین زبانهای برنامه نویسی کاربردی است در حالیکه رقیبان آن مانند POWER BUILDER بسختی در تقلا هستند تا فاصله خود را با ویژوال بیسیک حفظ کنند.

  با ارائه هر نسخه جدید توسط ماکروسافت قابلیتهای VB به توسعه دهندگان امکان ایجاد برنامه های کاربردی تطبیق پذیرتر میدهد.

  VB5در واقع چاشنی انفجاری در بازار کنترل های اکتیوایکس بودو VB6توازنی مابین DTMLوتوسعه برنامه های کاربردی مبتنی بر COM ایجاد کرد.

   

   

  نظری اجمالی بر delphi

  دلفی بسته نرم افزاری نسبتا" جدیدی می باشد که به جهان کامپیوتر عرضه شد وامکانات برنامه نویسی پیشرفته و قدرتمندی را برای استفاده کنندگان سیستمهای کامپیسوتری به ارمغان آورده , مترجم سریع وقدرتمند آن امکان ترجمه سریع برنامه ها را فراهم آورده .

  دلفی یکی از پرکاربردترین زبانهای موجود در دنیای نرم افزار است که امروزه در زمینه های مختلفی از جمله برنامه های گرافیکی , چندرسانه ای ,پایگاه داده ها ,و… بخوبی از آن استفاده می شود .

  ویرایش های مختلق دلفی 

   1-STANDARD

  2- PROFSSIONAL 

   3- ENTERPRISE

  که هر کدام دارای امکانات وویژگیهای خاصی بوده و برای مقاصد خاصی طراحی شده اند.

  اما همه آنها دارای ویژگیهای مشابه ومشترکی نیز هستند و می توانند برای مقاصد عمومی مورد استفاده قرار گیرند.

  برنامه نویسی شئ گرایی که در دلفی وجود دارد مجموعای است از عبارات شئ گرا که در پاسکال استاندارد تعبیر شده و به آن object pascal گفته میشود.

  ویژوال فاکس پرو

  این برنامه همان فاکس پرو است که بجای تحت dos بودن تحت win است ,یک محیط شئ گرای قدرتمند است وبرای ساخت بانک اطلاعاتی وبرنامه های کاربردی بکار میرودو همه ابزارهای لازم برای مدیریت داده ها را فراهم میسازدبطوریکه میتوانیم

  1-جداول حاوی اطلاعات را سازماندهی کنیم .

  2- پرس و جو کنیم

  3- سیستم بانک اطلاعاتی یکپارچه ای ایجاد کنیم

  4- برنامه کاربردی کامل برای مدیریت داده ها جهت استفاده کاربران بنویسیم

  آشنایی با ویژوال بیسیک 2005

  در این مقاله علاوه بر آشنایی با قابلیت های ویژوال بیسیک دات نت 2 که ویژوال بیسیک 2005 نیز نامیده می شود،باویژگی های مهم نرم افزاری ویژوال استودیوی 2005 نیز آشنا خواهید شد. این ویژگی ها کم و بیش در سایر زبان های دات نت 2 حضور دارند. در این مقاله فرض بر این است که شما قبلا با زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک دات نت آشنا هستید و اکنون مایلید بدانید نسخه جدید چه ویژگی هایی نسبت به نسخه فبلی دارد. در این مقاله تغییر وتحولات زبان ویژوال بیسیک دات نت در دو گروه از پیشرفت ها بررسی شده است. این دو دسته عبارتند از : پیشرفت های مربوط به ویرایشگر کد(Code Editor) و IDE، قابلیت های جدید زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک دو گروه از قابلیت های جدید و مهم دیگر هم وجود دارند: یکی امکانات جدیدی که ویژوال بیسیک2005برای ساختن برنامه نصب و انتشار از طریق وب تعبیه کرده است و دیگری قابلیت های بهبود یافته IDE برای کار باSQL Server که امیدواریم هر یک از این دو را مفصلا در مقالات جداگانه ای در شما ره های آینده تشریح کنیم. منبع اصلی برای نگارش این مقاله سایت MSDN و مقالات آن بوده است؛هر چند برای بررسی دقیق تر قابلیت های مورد بحث ،نرم افزار ویژوال بیسیک 2005 را نصب کردم تا از نزدیک کارایی این قابلیت ها و امکانات را بیازماییم.

  هم قوی تر ،هم آسان ترزبان ویژوال بیسیک از قدیم به آسان بودن معروف بوده است. بسیاری از برنامه نویسان به این دلیل به سمت ویژوال بیسیک روی آوردند که مایلند از امکانات یک زبان برنامه نویسی خوب استفاده کنند:بدون اینکه مجبور باشند با سطوح پیشرفته و پیچیده برنامه نویسی که در زبان های دیگر وجود دارد،در گیر شوند. به همین دلیل نسخه 6 ویژوال بیسیک به آسان بودن معروف بود. در حالی که اغلب برنامه نویسان حرفه ای ،زبان C و جاوا را برای کارها و پروژه های پیشرفته ترجیح می دادند. با ورود پلتفرم دات نت به دنیای سیستم عامل ویندوز ،در این وضعیت تغییرات اساسی به وجود آمد. به طوری که برنامه نئیسان پس از گذشت چند ماه از معرفی رسمی زبان های ویژوال بیسیک دات نت و سی شارپ متوجه شدند که این دو زبان از نظر قابلیت های برنامه نویسی تقریبا برابرند و هر دو حتی از C++ هم بهتر نتیجه می دهند. اما برنامه نویسان ویژوال بیسیک6 خیلی زود به دشوار بودن مهاجرت از یک زبان غیر شی گرا به یک زبان واقعا شی گرا مانند VB.NET  پی بردند. با این حال برنامه نویسانی که این مرحله انتقالی را طی کردند و به این نتیجه رسیدند که ویژوال بیسیک دات نت باز هم زبان  آسان و جذابی است؛ هر چند برنامه نویس را مجبور می کند خود را به سطح بالاتر و پیشرفته از برنامه نویسی،یعنی دنیای برنامه نویسی شی گرا برساند. اکنون آن دسته از برنامه نویسانی که سرانجام باVB.NET خو گرفته اند از خود می پرسند: زبان VB.NET 2.0 واقعا چه مزیتی نسبت به نسخه قبلی دارد؟ آیا باز هم باید طی یک روند دشوار ،به نسخه جدید مهاجرت کنیم؟ یا این که ویژوال بیسیک 2005 اساسا نسبت به VB.NET ارتقای مهمی محسوب نمی شود؟ اگر این مقاله را تا انتها دنبال کنید،متوجه خواهید شد که مایکروسافت در نسخه 2005ویژوال استودیو(که شامل ویژوال بیسیک دات نت 2 نیز هست) کوشیده است در کنار ارتقای کیفیت عملکرد Framework 2.0 بار دیگر آن فضای دوست داشتنی و دلچسب دوران ویژوال بیسیک6 را به عرصه برنامه نویسی بازگرداند. بنابر این آنچه که باید در VB.NET منتظرش باشید،یک IDE قدرتمند تر است که برنامه نویسی را از پیش آسان کرده است. به ویژه باید به مایکروسافت به دلیل دلنشین کردن و ساده تر کردن کار با ابزار های اشکال زدایی(Debugging) و نیز آسان سازی روند مدیریت خطا ها (Exception Handlind) که تسیاری از برنامه نویسان تازه کار از آن فراری هستند، تبریک گفت. در حقیقت مایکروسافت در نسخه جدید سعی کرده است برنامه نویسان را به کمک یک دو جین ابزار جانبی سودمند با پیچیده ترین تکنیک های برنامه نویسی شی گرا آشتی دهد و اهمیت ویژوال استودیوی 2005  نیز در همین موضوع نهفته است.مجموعه ابزارها و امکانات جدید ویژوال بیسیک دات نت2 در راستای تعهد مایکروسافت به نظریه و رهیافت RAD (Rapid Application Development) که زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک اساسا برای تحقق آن پدیده آمده است،قابل توصیف هستند.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله زبان های برنامه نویسی

  فهرست:

  ندارد
   

  منبع:

  ندارد

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت