گزارش کارآموزی اجرای ساختمان فلزی در شرکت سایت

تعداد صفحات: 59 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 500003595
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: گزارش پروژه کارآموزی مهندسی عمران
قیمت قدیم:۸,۷۰۰ تومان
قیمت: ۵,۹۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی اجرای ساختمان فلزی در شرکت سایت

  رشته عمران - کارهای عمومی ساختمان

  مقطع کاردانی

  گزارش کارآموزی

  مقدمه:

  با توجه به این که پروژه ای حاضر در مورد ساختمان های اسکلت فلزی می‌باشد ما تلاش خود را بر این پایه متمرکز می کنیم که مراحل حساس ساخت و ساز یک اسکلت فلزی را در این پروژه از ابتدا تا زمان ساخت یک مرور کنیم و پدیده های خطرآفرین نظیر زلزله، سیل، طوفان و لغزش لایه های زمین می توانند خطر جدی برای جان و مال انسانها به دنبال داشته باشند. در این میان رویداد زلزله در طول تاریخ آثار غیر قابل جبرانی را به همراه داشته است. خوشبختانه در حال حاضر با توجه به پیشرفت های علم مهندسی زلزله، در صورت به کارگیری اصول و ضوابط پیشگیری، خسارات ناشی از زلزله می تواند به حداقل ممکن برسد.

  تهران بزرگ که در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز قرار گرفته، عموما بر روی رسوبات آبرفتی عهد حاضر بنا شده است که با وجود گسل های فعال در این ناحیه، این شهر، مانند اکثر شهرهای کشور در خطر جدی وقوع زمین لرزه قرار گرفته است، تهران با خطر نسبی بسیار زیاد زلزله مشخص شده است.

  زمین لرزه، از آزاد شدن ناگهانی انرژی انباشته شده در سنگهای پوسته زمین ایجاد می شود. این آزاد شدن انرژی به صورت امواج زلزله آغاز و باعث لرزش سطح زمین می گردد. قرار گرفتن ایران در بخشی از کمربند کوهزایی آلپ- هیمالیا، یکی از جوانترین نواحی کوهزایی جهان محسوب می شود، باعث شده است که فلات ایران از لحاظ لرزه خیزی بسیار فعال بوده، و به علت عدم ساخت وسازهای مناسب هراز چندگاهی هزاران نفر با رویداد زمین لرزه های ویرانگر به کام نیستی بروند.

  تجربه ثابت نموده است که روشهای پیشگیری و آمادگی نقش موثری در کاهش خسارت ناشی از زلزله دارد. یکی از محورهای مهم برای محقق نمودن روشهای پیشگیری و آمادگی در به حداقل رساندن خسارات ناشی از زلزله، آشنایی همگانی با زلزله است.

   بی تردید شناخت پدیده زلزله و ارائه الگوهای مناسب برای آمادگی و مقابله جمعی و فردی از قبل، در هنگام و بعد از زلزله می تواند از آثار مخرب آنها بکاهد.

   

  چکیده:

  در این گزارش مراحل اجرای یک پروژه ساختمانی از ابتدا که به صورت زمین می باشد را تشریح و توضیح داده است. اجرای گود برداری در زمین های مختلف را و چگونگی انجام این گودبرداری را شرح داده است. سپس بعد از گودبرداری نحوه قالب بندی فوند اسیون نگهداری خاک های اطراف گود و قالب بندی اطراف گود و نحوه قالب و اقسام قالب بندی را توضیح داده است. سپس به سراغ ریختن بتن و ترکیبات بتن که از چه چیزهایی تشکیل شده است و نحوه اجرای بتن مگر و بتن اصلی فوند اسیون را به طور کامل و طرح اختلاط بتن و جزئیات یافتن میلگرد در فوند اسیون و شرح میلگردهای مختلف از جمله روش پیشگیری از زنگ زدگی و نگهداری آن و شرح چاله آسانسور و نحوه استقرار آن در ساختمان و جزئیات نصب اسکلت آسانسور بر روی چاله آسانسور و همچنین نحوه اتصال ستون های ساختمان به بتن فونداسیون به صورت کامل شرح داده شده است و جوشکاری در ساختمان و نحوه جوش و به کار بردن الکترودهای مختلف در اجرای جوش اسکلت نیز به صورت کامل و مبسوط شرح داده شده است.

  مکان کارآموزی:

  ساختمان دفتر مرکزی خیریه فاطمه زهرا(س) واقع در سید خندان خیابان شهید کلور پلاک 12 که نقشه ها و مدارک اخذ پروانه از شهرداری تهران منطقه 4 اخذ گردیده است واقع در زمین به مساحت 77 متر مربع که در هر طبقه 100% بنا داده شده است در 6 طبقه کلا بالغ بر 462 متر مربع که شامل یک طبقه زیر زمین جهت انباری تاسیسات در نظر گرفته شده است. همچنین همکف برای استفاده از پارکینگ در نظر گرفته شده است که دو واحد پارکینگ جایگزین می شود و 4 طبقه روی پارکینگ برای استفاده از مکان اداری و دفتر مراجعه مردم نیز ایجاد گردیده است. ساختمان با فوند اسیون بتنی و بتن درجا ایجاد گردیده و سازه ساختمان از جنس فلز به صورت شرق و غرب از سیستم گیردار و از شمال و جنوب سیستم بادبند ساختمان را در مقابل بارهای جانبی محافظت می کند سقف ها تیرچه و بلوک و دیواره ها خارجی از سفال 20cm و داخلی از سفال 10cm می باشد. نما کار از آلومینیوم و کف ها و دیوار راه پله ها از سنگ صلصالی ایجاد گردیده است. در شرکت ساختمانی سایت ساخت و ساز و نگهداری و تولید ساختمان های مسکونی و آموزشی که می توان از ساختمان های مسکونی در منطقه 4 شهرداری واقع در تهران پارس و مدرسه طوبی منطقه 12 شهرداری واقع در میدان شهدا خیابان عظیم زاد خان نام برد.

  معرفی شرکت:

  شرکت سایت: شرکت ساختمانی و تاسیساتی سایت در سال 1362 با ترکیبی از مهندسین عمران و تاسیسات و معماری با هدف به کارگیری و هماهنگی تجربه و تخصص در امکانات اجرایی و مشارکت در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور عزیزمان شکل گرفته است و هم اکنون نیز با اجرای پروژه های مسکونی= آموزشی= درمانی و از جمله مذهبی و با توکل به خداوند متعال نیز خدمات قابل توجه ای به جامعه اسلامی نیز انجام داده است. با توجه به نیاز کشور نسبت به اماکن مسکونی و آموزشی سرلوحه فعالیت شرکت نیز به این دو نوع می باشد و ساخت سازه ها بر اساس مقررات ملی ساختمان و دستورالعمل هایی که از سوی شهرداری تهران ابلاغ می گردد و برای نگه داری و توسعه محیط زیست کماکان تحت نظر شهرداری تهران به کار خود ادامه می دهد و از نظر کیفی دقیقا بر اساس مواد و مصالح درجه 1 که در بازار موجود می باشد از بهترین مصالح موجود بهره برداری می گردد.

  (نمودار و جداول در فایل اصلی  موجود است)

  انجام بازدید های مرحله ای در حین ساخت که شامل:

  مرحله گودبرداری

  مرحله فوند اسیون

  مرحله شروع و اجرای اسکلت

  مرحله سقف زنی

  مرحله سفت کاری

  (توضیح اینکه این بازدیدها صرفا به منظور نظارت عالیه بر کار مهندسین ناظر انجام می شود و بار حقوقی برای شهرداری ایجاد نمی کند و مسؤولیت اجرای صحیح ساختمانها کماکان بر عهده ی مهندسین ناظر می باشد).

   

  ساختمان ها از نظر اسکلت به دو گروه تقسیم می شوند:

  الف) اسکلت فلزی

  ب) اسکلت بتنی

  ساختمان های فلزی نیز خود به سه گروه تقسیم می شوند:

  الف) دو طرف بادبندی

  ب) دو طرف خمشی

  ج) یک طرف بادبند، یک طرف خمشی

   

  الف) دو طرف بادبندی

  در این حالت تمامی تیرها به صورت مفصلی اجرا می شود. این تیرها در مقاومت سازه در برابر زلزله شرکت نمی کنند و تنها مهاربندها(بادبندها) نیروی زلزله را تحمل می کنند. در این حالت تیر مفصلی تنها و تنها نیروی ثقلی را تحمل می کند، که تیر به صورت زیر اجرا می شود.

  ب) دو طرف خمشی

  در این حالت بنا به لحاظ شرایط معماری در هیچ کدام از طرفهای ساختمان نمی توان بادبند اجرا کرد، لذا برای مقاومت در برابر زلزله باید ساختمان دو طرف خمشی(صلب) طراحی شود.

  در این حالت تیرها علاوه بر تحمل بار ثقلی، در برابر نیروها و لنگرهای عظیم زلزله نیز مقاومت از خود نشان می دهند، یعنی تیرها و ستونها با هم اندرکنش دارند و در حقیقت سیستم پایدار در برابر زلزله قاب مقاوم خمشی می باشد، تیرها در این سیستم به صورت زیر اجرا می شوند:

  ج) یک طرف بادبند، یک طرف خمشی

  در این سیستم در یک جهت ساختمان بادبند و در جهت دیگر به دلیل عدم استفاده از بادبند تیرها به صورت صلب اجرا می شوند.

  و با توجه به اینکه اکثر زمینها در این منطقه عرض 6 متر و یا 8 متر دارند و با توجه به ضوابط مربوط به پارکینگ، نورگیرها و راه پله و... امکان استفاده از بادبند وجود ندارد، لذا تقریبا 80% از ساختمان ها از این سیستم استفاده می کنند.

  نکته 1:تیرهای مرتبط با بادبندهای EBF، الزاما نباید به صورت زنبوری اجرا شوند بلکه حتما باید از تیرآهن نورد شده و یا تیر ورق استفاده نموده و در ثانی باید این مقاطع را به کمک ورق تقویتی و STIFFNER (سخت کننده) تقویت نمود.

  نکته 2: ساختمان هایی که دو طرف صلب هستند ستونهای آن الزاما بایستی به صورت باکس اجرا شوند، زیرا در هر دو وجه ستون باید از جوش نفوذی برای اجرای اتصالات صلب استفاده نمود و همان طور که می دانیم جان تیرآهن باریک و ضعیف بوده و اگر جوش نفوذی روی آن اجرا شود دچار اعوجاج می شود و از بین می رود. 

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی اجرای ساختمان فلزی در شرکت سایت

  فهرست:

  مقدمه

  بررسی بازدیدهای مرحله اول در حین ساخت

  تقسیم بندی ساختمانها از نظر اسکلت

  2 طرف بادبندی

  دو طرف خمشی

  یک طرف بادبند، یک طرف خمش

  ستونهای کوتاه

  مکان مهاربندها(بادبندها)

  انواع مهاربندها

  باگذاری

  استاتیکی

  دینامیکی

  بازدیدها

  سازه نگهبان

  فوند اسیون

  مهاربندها

  اتصالات

  بدون شرح

  منابع و ماخذ 

   

  منبع:

  آیین نامه زلزله 2800 ایران ویرایش دوم 1378

  آیین نامه 519 بارگذاری

  مبحث دهم مقررات ملی ساختمان

  مبحث نهم مقررات ملی ساختمان

  تعمیر و نگهداری ساختمان

  نوشته: حسین زمرشیدی

  بارگذاری و سیستم های باربر

  نوشته: دکتر داود مستوفی نژاد و مهندس مهدی فضیلتی

  مبانی اجرای سازه های فولادی

  نوشته: رضا خدادادی 

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت