گزارش کارآموزی اجرای ساختمان مسکونی در شرکت چکاد افزار گلستان

تعداد صفحات: 49 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 500003560
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: گزارش پروژه کارآموزی مهندسی عمران
قیمت قدیم:۷,۷۰۰ تومان
قیمت: ۴,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی اجرای ساختمان مسکونی در شرکت چکاد افزار گلستان

  کاردانی عمران 

  مقدمه :

   

  در سالهای اخیر دانشجویان زیادی در رشته عمران سراسر کشور پذیرفته می شوند و به همین نسبت فارغ التحصیلان این رشته یعنی مهندسان عمران هم با سرعت پا به عرصه کار می گذارند .

  مهندسی عمران شغلی پشت میزی نیست و یک فارغ التحصیل باید به امور اجرایی کاملا تسلط داشته باشد . در این بین دانشگاهها با  ارایه واحدهایی نظر آزمایشگاهها واجرا و واحدهایی نظیر اینها مخصوصا کارآموزی سعی در یاری دانشجویان برای تلسط بر امور اجرایی دارند . با این حال بسیاری مشاهده می شوند که از مهارت اجرا بهره مند نیستند .

  امید است در سالهای آتی باتغییراتی در سیستم ارائه واحد عمران تعداد واحد های کاراموزی و ترمهای آن افزایش پیدا کند . 

  انواع ساختمان :

  انواع ساختمان از نظر سیستم، باربری قطعات ساختمان و نوع مصالح به کار رفته در سیستم باربر ساختمان آنها را به پنج قسمت تقسیم می شود :

   

  1- ساختمان با مصالح بنایی یا ماسونری یا ساختمان با دیوار باربر :

              دراین نوع ساختمان ها باربرهای کف و سقفها و دیوارها به دیوار منتقل شده و از دیوار به پی و از آنجا به زمین انتقال می یابد به همین خاطر این گونه ساختمان ها به ساختمان های با دیوار باربر نیز موسوم اند.

              از نظر مصالح دیوار باربر دیوار های آجری، دیوارهای سنگی و دیوارهای با بلوک سیمانی را می توان نام برد. دیوارهای خشتی و گلی هم در بعضی از روستاهای دوردست هنوز کاربر دارد که چون مقاومت چندان برابر زلزله ندارند در حال منسوخ شدن بوده و ساخت آنها توصیه نمی گردد مگر در موارد خیلی ضروری و آن هم با ایجاد تسهیلات لازم.

              بر طبق آئین نامه ماده 2800 (طرح ساختمان در برابر زلزله) به علاوه ی طبقه زیر زمین می توان ساخت و چنانچه تعداد طبقات بیشتر باشد مجاز به ساخت این گونه ساختمان ها نیست.

   

  2- ساختمان های اسکلت بتن مسلح :

              در این جا مانند قابهای فلزی بار توسط قاب عمل می شود. فقط جنس قاب از بتن مسلح می باشد منظور از بتن مسلح بتنی است که در داخل آن به تعداد لازم و کافی میلگردها کار گرفته شده و هر دوی مصالح (بتن و میلگرد) در مقاومت قطعه در برابر بتنهای فشاری مقاومت می نماید البته بتن در برابر تنشهای کششی مقاومت کرده و گاهی در مقابله با تنشهای فشاری هم با بتن مشارکت می کند.

   

  مراحل اجرایی ساختمان :

              اجرای یک ساختمان را می توان به سه مرحله عملیات خاکی، سفت کاری و نازک کاری تقسیم نمود.

              عملیات خاکی شامل پیاده کردن نقشه تسطیح زمین، پی کنی، گود برداری، حفر چاه های فاضلاب و از این قبیل کارها می باشد .

   

  سفت کاری :

              اصولاً به اجرای اسکلت بندی ساختمان مربوط می شود. که شامل پی سازی، دیوار چینی، عایق کاری، اسکلت بندی و ستون، تیرریزی اجرای سقف شیب بندی و از این قبیل مسائل می باشد.

  نازک کاری :

              شامل کارهایی از قبیل اندودها، سفید کاری، کاشی کاری، سنگ نما، فرش کف ، موازییک یا سنگ پلاک، نقاشی، در و پنجره ، نماسازی ، شیشه ، لوله کشی ، نصب ادوات برقی و مکانیکی و سایر موارد تا تشکیل ساختمان خواهد بود.

  پیاده کردن نقشه و عملیات خاکی :

              اولین مرحله از اجزای ساختمان، پیاده کردن نقشه می باشد که عبارت است از انتقال اندازه های روی نقشه در روی زمین با ابعاد و مقیاس طبیعی. معمولاً نقشه پی کنی یا پی سازی را در روی زمین پیاده می نمایند بهتر است قبل از پیاده کردن نقشه روی زمین مورد احداث تسطیح گردیده و کلیه مواد و خاکهای زائد و نباتی وریشه های احتمالی گیاهان، برداشته و از محل کارگاه خارج گردد.

  پیاده کردن نقشه را می توان به دو صورت انجام داد :

  با استفاده از دوربین نقشه برداری برای ساختمان ها با پلان بزرگ و متنوع

  با استفاده از متر و طناب برای ساختمان های معمولی

  در اینجا فقط روش استفاده از متر و طناب برای پایده کردن نقشه شرح داده می شود:

   

  برای پیاده کردن نقشه وسایل مورد نیاز برای کار شامل متر، طناب میخ چوبی و گچ می باشد در صورتی که زمین دارای شیب باشد به شمشه، تراز و شاقول نیز نیاز
  می باشد. منظور پیاده کردن زوایای قائمه در روی زمین است که با استفاده از قضیه فیثاغورت در زمین مثلث قائم الزاویه عمل پیاده کردن نقشه را انجام می دهیم . در مثلث قائم الزاویه مربع وتر برابر است با مجموع مربعات دو ضلع دیگر :

              حال اگر مثلثی داشته باشیم که طول و عرض اضلاع آن 5 متر و دیگر اضلاع آن 3 و 4 متر باشد ، مثلث حتماً قائم الزاویه خواهد بود. زیرا روش کار بدین صورت است که : یک محور مشخص را در نظر می گیریم بنابراین سه ضلع ساختمان معلوم و مشخص است که این محور را به وسیله میخ کوبی در دو انتهای آن و طناب کشی مشخص می کنیم.

              از یک نقطه معلوم A در روی یک محور که یک گوشه از کار می باشد، شروع می کنیم در این نقطه A میخ چوبی کوبیده و به دور آن طناب کشی نموده و یک سرطناب را در امتداد AB قرار داده و طرف دیگر طناب را در امتداد حدود عمود بر ان قرار می دهیم.

              از نقطه A به ول دقیق 4 متر در امتداد ثابت AB علامتگذرای می کنیم (نقطه B) سپس از نقطه A روی طناب و در امتداد AC به طول دقیق 3 متر علامت می گذاریم. (نقطه C) طناب را در امتداد AC آنقدر جابجا می کنیم تا فاصله BC دقیقاً 5 متر شود در این صورت محور AC عمود بر محور AB خواهد بود و زاویه قائمه ABC پیاده شده است به همین ترتیب می توان ساختمان را پیاده نمود. برای کنترل از صحت پیاده شدن بایستی مستطیل پیاده شده را در نظر گرفت و قطرهای اصلی آن را اندازه گرفته که بایستی با هم برابر باشند. چنانچه برابر بود عملیات به درستی انجام شده و در غیرن این صورت بایستی مجدداً کنترل شود.

              نقشه های ساختمان معمولا در دو جهت عمود بر هم محوربندی شده اند که این محورها در یک جهت با اعداد و در دو جهت عمود با حروف مشخص شده اند. هدف از پیاده کردن نقشه تعیین محل این محورها در روی زمین است که به توجه به ابعاد پی کنی و پی سازی و غیره این محورها برای پی کنی ، پی سازی نصب صفحه، ستون نصب ستون و دیوار چینی به کار می آید و چون در هنگام پی کنی این محورها از بین می روند، لذا آنها را تا فاصله 2 الی 3 متر به جلو و خارج انتقال داده میخ کوبی می نمایند تا در مواقع لزوم دیگر بتوان با استناد به آنها کارها را انجام داد . مسأله دیگر این است که از نظر کارهای ارتفاعی بایست یک نقطه ثابت و مشخص در روی زمین در نظر گرفت که ارتفاع بقیه نقاط ساختمان سازی نسبت به آن سنجیده شود ، این نقطه مشخص که به نمال می تواند با مشخص کردن محلی از دیوار همسایه باشد، با بتن ریزی با ابعاد دلخواه مثلاً 20*20 در 40 سانتی متر در نقطه خارج از ساختمان تعیین نمود.

  عملیات خاکی در ساختمان شامل موارد زیر است :

  1- برداشت خاکهای زائد و نباتی و ریشه کنی درختان و گیاهان و خارج نمودن آنها از محل مورد احداث

  2- تسطیح و رگلاژ و در صورت لازم غلطک زنی و کوبیدن

  3- پی کنی جهت اجرای فنداسیون (پی)

  4- گودبرداری محل احداث زیرزمین

  5- کانال کنی برای محل احداث کانال های تأسیسات

  6- حفر چاه های فاضلاب

  7- خاک ریزی کف اتاقها به میزان لازم در طبقه مجاور زمین طبیعی (طبقه همکف) با خاک مناسب و کوبیدن آنها با وسائل مناسب.

   

  گودبرداری محل زیرزمین :

              به طور کلی از نظر اقتصادی و گودبرداری ها و پی کنی ها بایستی با وسایل و ماشین آلات گودبرداری مکانیکی انجام بپذیرد ولی در کارهای معمولی و کوچک ممکن است استفاده از ماشین مقرون به صرفه نباشد و انجام آن با وسایل دستی اقتصادی ترمی باشد.

              مسأله ای که در گودبرداری ها چه به صورت دستی و چه به صورت ماشینی را باید در نظر گرفت که خارج کردن خاک حاصل از حفاری به بیرون است.

   

              در پی کنی های انجام شده حداکثر ارتفاعی را که می توان خاک را با وسایل بالا پرتاب نمود 2 متر است، لذا چنانچه عمق گودبرداری بیش از 2 متر باشد
  خاک برداری بایستی همانند شکل زیر به صورت پله به پله صورت گیرد تا بتواند با انتقال خاک از یک ارتفاع به ارتفاع دیگر خاک را از داخل گودال خارج نماید .

              در گود برداری هایی که با ماشین انجام می شود سطح شیب داری در مدخل گود ایجاد می شود تا محلی برای عبور کامیون جهت حمل خاک به خارج از گود به وجود آید .

  پی کنی :‌

  پی کنی جهت ایجاد فنداسیون ( پی ، شالوده ، فونیزه ) در داخل زمین ایجاد می شود .

  پی کنی به توجه به نقشه های اجرایی و ابعاد پی ها و با در نظر گرفتن قالبها می باشد . مثلاً اگر قالب پی آجری به ضخامت  سانتی متر باشد چنانچه مربعی به ضلع 150 سانتی متر باشد اگر از هر طرف 15 سانتی متر جهت قالب بندی در نظر بگیریم ، بایستی ابعاد 180در 180 سانتی متر حفاری گردد .

  پی سازی :

              نقش پی در ساختمان تحمل بارهای وارده از ساختمان و انتقال آن به زمین زیر آن است . بنابراین پی ساختمان بایستی دو خصوصیت زیر را دارا باشد .

  1- جنس پی و نوع آن و ابعاد آن بایستی طوری باشد که خود بتواند بارهای وارده را با اطمینان کامل تحمل نماید .

  2- ابعاد پی به ویژه طول و عرض آن باید به گونه ای باشد که بتواند با ایمنی کافی بار وارده را با توجه به مقاومت خاک به زمین انتقال دهد . بر حسب نوع ساختمان و خاک محل و موارد دیگر ، پی ساختمان را به صورت غیر مسطح و مسطح می توان ساخت .

   

  پی های غیر مسلح :

              این نوع پی ها معمولاً برای ساختمان های با مصالح بنایی ( دیوار باربر ) کاربرد دارد، از نقطه نظر مصالح به کار رفته انواع و اقسام مختلف دارد .

  شفته ریزی : شفته مخلوطی است از خاک محل ، شن و ماسه ، آهک و آب

   

  پی های مسلح :‌

              پی های بتن مسطح برای تحمل بار دیوارها و ستون های بتنی به طور کلی برای انواع ساختمان ها کاربرد دارد و بسته به وزن طبقات ( تعداد طبقات ) و موقعیت آن در روی زمین و همچنین جنس و مقاومت خاک از یکی از انواع متداول فنداسیون های بتن مسطح می توان استفاده نمود .

              نحوه عمل فن ها از این قرار است :

              بار وارد بر آن را در روی یک سطح نسبتاً بزرگ خاک توزیع می نماید و در نتیجه شدت تنش وارده ( نیرو بر واحد سطح ) را کامل داده ،‌ تا خاک بتواند در کمال اطمینان وزن وارده را تحمل نماید . به عنوان مثال اگر مقاومت مجاز 2 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب باشد و ستونی با مقطع 20*20 وزن 40 تن را بخواهد تحمل نماید تنش وارد بر ستون 100 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب فرو می رود که اگر بخواهیم ستون را مستقیماً در روی زمین قرار دهیم و خاک تحمل نکرده و ستون در زمین فرو می رود بنابراین بار 40 تن را باید بر روح سطح بزرگتری که همان سطح پی است را توزع نمود تا تنش وارده به خاک از مقاومت پی مجاز آن کمتر شود و زمین بتواند آنها را تحمل نماید .

   

  انواع فنداسیون های گسترده بتون مسلح :‌

  1- پی های منفرد :‌

  این فونداسیون ها بار تنها یک ستون را تحمل می کند .

  2- پی های مرکب ( چند ستونی ) :

              این فونداسیون ها بار 2 یا چند ستون را تحمل می کند .

              این فونداسیون ها موقعی به کار می روند که معمولاً پی ها نزدیک به هم و عملاً در یکدیگرند تداخل نموده و یا خیلی نزدیک هستند .

   

  3- پی دیوار ( نواری ) :

              این نوع پی ها معمولاً بار دیوارهای پیوسته بتنی و یا دیوارهای با مصالح بنایی یک ساختمان را تحمل می نمایند . گاهی در زیر ستون های کناری در مجاور ساختمان های دیگر نیز از این نوع پی استفاده می شود .

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی اجرای ساختمان مسکونی در شرکت چکاد افزار گلستان

  فهرست:

  انواع ساختمان                                                                                                               1

  1- ساختمان با مصالح بنایی یا ماسونری یا ساختمان با دیوار باربر                             1

  2- ساختمان های اسکلت بتن مسلح                                                                       1

  مراحل اجرایی ساختمان                                                                                                  2

  سفت کاری                                                                                                                   3

  نازک کاری                                                                                                                  3

  پیاده کردن نقشه و عملیات خاکی                                                                                    3

  گودبرداری محل زیرزمین                                                                                              6

  پی کنی                                                                                                                         7

  پی سازی                                                                                                                       7

  پی های غیر مسلح                                                                                                          7

  پی های مسلح                                                                                                                8

  انواع فنداسیون های گسترده بتون مسلح‌                                                                           9

  آرماتور گذاری                                                                                                             10

  آرماتورهای طول یا راسته                                                                                               12

   خاموت                                                                                                                        12

   ادکا                                                                                                                             13

  بتن ریزی                                                                                                                      13

  دیوارها                                                                                                                          14

  - دیوارهای حایل                                                                                                15

  - دیوارهای باربر                                                                                                 15

  - دیوارهای  زیرزمین                                                                                          15

  - دیوارهای غیرباربر                                                                                            16

  - دیوارهای برشی                                                                                               16

  ستون                                                                                                                            17

  نکاتی در مورد ستونهای لاغر                                                                                        18

  پله های بتن مسلح                                                                                                         19

  انواع پله های بتن مسلح                                                                                                 19

  آجر                                                                                                                              20

  قیر                                                                                                                                20

  گونی                                                                                                                            21

  عایق کاری با قیر و گونی                                                                                               23

  ساختمان های اسکلت فلزی                                                                                            28

  مزایای ساختمانهای اسکلت فلزی                                                                                    28

  شیب بندی                                                                                                                    30

  اجرای پله                                                                                                                      30

  سقف تیرچه و بلوک                                                                                                      31

  اندود ها                                                                                                                        32

  گچ                                                                                                                               37

   

  کاشی کاری                                                                                                                  37

  تاسیسات مکانیکی                                                                                                         38

  سنگ                                                                                                                            39

  شیشه                                                                                                                             41

  در و پنجره                                                                                                                    43

  انواع در و پنجره در ساختمان های مسکونی                                                                     44

  درها                                                                                                                              44

  نماها                                                                                                                             44

  درهای خارجی                                                                                                              44

  انواع سنگ چینی                                                                                                           45

   

   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت