گزارش کارآموزی بانک رفاه ( شعبه سه‌ راه اندیشه )

مشخص نشده
مشخص نشده
89
مشخص نشده
50 KB
500003475
قیمت قدیم:۱۱,۷۰۰ تومان
قیمت: ۸,۹۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی بانک رفاه ( شعبه سه‌ راه اندیشه )

  تاریخچه بانکداری در ایران:

  بانک شاهی ایران:

  صرافان ایرانی در مقام مقابله و رقابت با عملیات بانک جدید شرق برخاستند که اولین بانک بود و مرکزش در لندن و حوزه عملیاتی آن مناطق جنوبی آسیا بود این بانک در سال 1266 شمسی (1888 میلادی) در محل بانک تجاری( بازرگانی سابق) شروع به فعالیت کرد و برای جلب رضایت مشتریان و شروع فعالیت به حسابهای جاری 5/2% به حساب سپرده‌های ثابت به مدت 6 ماه 4% و یکسال 6% منفعت می‌داد. بانک با این اقدام خود 12% از نرخ بهره را کاهش داد و برای اولین بار اقدام به انتشار نوعی پول کاغذی به صورت حواله خزانه برای مبلغ 5قران به بالا و قابل پرداخت در وجه حامل نمود و در سال 1269 در مقابل دریافت 20000 لیره ‌ انگلیسی کلیه شعب و اثاثه بانک را به بانک شاهی واگذار نمود. ولی قبل از آنکه نتیجه قطعی و نهایی این رقابت حاصل شود حریف زورمند جای بانک شرق را گرفت و این حریف بانک شاهی ایران بود که مبتکر آن پاول‌جولیوس دوریتر در مقابل پرداخت 40000 لیره ‌ امتیاز عظیمی برای مدت 70 سال برای کشیدن راه‌آهن، حق انحصاری کلیه معادن جز ( طلا،‌ نقره، سنگ‌های قیمتی)، تأسیس بانک و غیره را بدست آورد. 25 ژوئیه 1872 برابر 10 مرداد 1215 شمسی این امتیاز بعدها لغو شد و امتیاز دیگری که اساس آن تأسیس بانک شاهی ایران بود به مدت 60 سال تأسیس گردید. یکی از عملیات عمده این بانک حق انحصاری نشر اسکناس بود. این بانک بر طبق قرارداد تا بهمن سال 1327 شمسی فعالیت می‌کرد.

  تاریخچه بانک رفاه کارگران:

  بانک رفاه در خرداد ماه سال 1339 به ثبت رسید و در سال 1339 با پنج شعبه شروع به کار کرد از جمله شعبه مرکزی، شعبه راه‌آهن،‌ شعبه دخانیات، شعبه تبریز و شعبه قائم‌شهر. بعدها شعبه‌های دیگر نیز گسترش پیدا کردند و در حال حاضر تعداد آنها از مرز 1350 شعبه می‌گذرد. طرف حسابهای بانک رفاه در درجه اول سازمان تأمین اجتماعی می‌باشد که این سازمان سرمایه ‌ اولیه را در این بانک گذاشتند و قرار بستند که حقوق، وامهای بازنشستگان و کارکنان که بیمه تأمین اجتماعی می‌باشند از طرف این بانک پرداخت شود و سپس شرکتها و وزارت بهداشت و درمان و سازمان علوم پزشکی از سپرده‌گذاران اصلی و بعد نیز مشتریان عادی.

  معرفی بانک رفاه کارگران:

  بانک رفاه یکی از شش بانک تجاری کشور است که از 40 سال قبل به ارائه خدمات بانکی اشتغال ورزیده و اینک با استفاده از فن‌آوریهای نوین به ارائه خدمات وسیع در همه زمینه‌های بانکی به عموم هم‌میهنان مبادرت می‌نماید. بانک رفاه با برخورداری از اعتماد و سپرده‌های مردم و توانایی‌های بالای خود، در اجرای سیاست کلان اقتصادی دولت جمهوری اسلامی ایران بخصوص در بخش صادرات کالاهای غیرنفتی و تولیدات صنعتی و کشاورزی خدمات ارزشمندی را ارائه می‌دهد. بانک رفاه با تدوین یک برنامه 5 ساله عملیاتی در چارچوب برنامه سوم اقتصادی دولت علاوه بر رشد و توسعه سازمانی افزایش منابع و مصارف خود را با نرخ رشد قابل توجهی پیش‌بینی کرده است. این بانک دارای یک شرکت کارگزاری در بورس تهران بوده و یکی از بانکهای مهمی است که عضو هیأت مدیره بورس می‌باشد لذا با داشتن توانایی‌ها و امکانات لازم از طریق شرکت کارگزاری و هم از طریق شعب خود به ارائه خدمات داد و ستد سهام به مردم اقدام می‌نماید. بانک رفاه بدلیل ایفای به موقع تعهدات ارزی از نظر بانک‌های معتبر بین‌المللی یکی از خوشنام‌ترین بانکهای تجاری محسوب می‌گردد که با بیش از 70 کارگزار منتخب از بانکهای تراز اول دنیا نیازهای مشتریان خود را در عملیات بانکی بین‌المللی را مرتفع می‌سازد.

  بانک رفاه می‌کوشد با استفاده از تجربیات پایوران ارشد خود و دستاوردهای علمی جهانی و بهرمندی از خدمات جوانان تحصیل کرده و نواندیش و آموزشهای مدوام هماهنگ با گسترش شبکه شعب، به نحو مطلوبی در خدمت مشتریان بانک و آحاد سرافراز ایران قرار گیرد.

  بانک رفاه به جهت عملکرد مطلوب و ارائه خدمات مناسب به مشتریان موفق شد در سال 1378 لوح تقدیر ریاست محترم جمهوری دریافت کند و این لوح گرانقدر را در کارنامه موفقیتهای خود ثبت و ضبط نماید. این بانک در پروژه‌های عمرانی کشور منجمله راه‌سازی، آب و فاضلاب و راه‌اندازی صنعت و خدمات سهم و نقش ارزنده‌ای ایفا کرده و در جهت شکوفایی اقتصادی کشور تسهیلات صادراتی، تولیدی و کشاورزی به واحدهای فعال در این بخشها اعطا نموده است.

  بانک رفاه در بخش نشر کتاب و صنعت چاپ نیز فعالیتهای چشم‌گیری داشته است بطوری که با حضور شاخص خود و ارائه خدمات وسیع بانکی در دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب در سال 1378 موفق به کسب جایزه لوح بلورین نمایشگاه گردیده است. بانک رفاه پس از چهارده ماه تلاش در آذرماه 1379 موفق به اخذ گواهینامه ایزو گردید.

  بانک استقراضی ایران:

  پس واگذاری امتیاز تأسیس بانک شاهنشاهی ایران به رویتر یکی از اتباع دولت روسیه به نام ژاک برلیا پیشنهاد تأسیس بانک استقراضی ایران را داد. در سال 1269 شمسی با این شخص موافقت گردید که انجمن استقراضی ایران به مدت 75 سال با حق انحصاری طرح عمومی داده شود و از پرداخت هرگونه مالیاتی معاف گردید جز آنکه 10% عواید حاصله را به خزانه دولت بپردازد بعدها انجمن استقراضی ایران تبدیل به بانک استقراضی ایران گردید.

  بانک مزبور برخلاف بانک شاهی قسمتهای شمالی ایران حوزه فعالیت خود قرار داده بود و کمتر به امور بانکی در جنوب می‌پرداخت در تاریخ 22 مرداد سال 1301 شمسی این بانک به دولت ایران واگذار شد.

  چارت سازمانی:

  هر شعبه با توجه به معیارهای مشخصی طبقه‌بندی می‌شود اما چیزی که در همه شعبات مشترک است نمودار سازمانی مشخصی است که با رئیس شعبه، معاونت شعبه و حداقل یک تحویل‌دار آغاز می‌گردد. رئیس شعبه به عنوان مسئول شعبه نظارت برکار سایر کارکنان را به عهده دارد در عین حال که در انجام امور شعبه فعالیت می‌کند. معاونت شعبه که شخص دوم شعبه محسوب می‌شود عموماً مسئول تسهیلات و حسابدار شعبه نیز می‌باشد. تحویل‌دار شعبه که امور مربوط به دریافتها پرداخت نقدی انجام می‌دهد و مستقیماً با تراول و وجه نقد در ارتباط می‌باشد.

  موقعیت و آدرس بانک:

  بانک رفاه شعبه سه راه اندیشه واقع در جاده ملارد سه راه اندیشه می‌باشد که دارای یک رئیس شعبه یک معاون و دو صندوق‌دار و یک تحویل‌دار می‌باشد و سرپرستی بانک

  رفاه واقع در ابتدای سه‌باندی رجائی‌شهر کرج می‌باشد.

  تسهیلات ارزی و صادراتی بانک رفاه:

  بانک رفاه به عنوانی یکی از شش بانک تجاری کشور با استفاده از فن‌آوریهای نوین در راستای سیاست توسعه صادرات غیرنفتی و صدور خدمات فنی و مهندسی دولت جمهوری اسلامی ایران در قالب دو بخش صادراتی و ارزی تسهیلات مالی به صادرکنندگان پرداخت می‌نماید. تسهیلات مذکور به شرح زیر به صادرکنندگانی که به صدور کالا و خدمات مبادرت می‌ورزند اعطا می‌گردد:

  بخش صادرات

  1-1- تسهیلات قبل از صدور کالا

  1-2-تسهیلات بعد از صدور کالا

  1-3- اعطای اعتبار به کشورهای خریدار یا خریداران کالاهای صادراتی، خدمات فنی و مهندسی از کشور در چارچوب مصوبات یا موافقت‌نامه‌های تجاری

  1-1- تسهیلات قبل از صدور کالا:

  تسهیلات قبل از صدور کالا به آن دسته از صادرکنندگانی که جهت خرید، جمع‌آوری، بسته‌بندی و یا تهیه مواد اولیه و سایر هزینه‌های قبل از صدور کالا نیاز به تأمین مالی داشته باشد اعطا می‌گردد.

  مبلغ تسهیلات:

  مبلغ تسهیلات پرداختی متناسب خواهد بود با:

  مبلغ اعتبار اسنادی صادراتی ارائه شده به بانک(حداکثر تا 90%‌ مبلغ اعتبار اسنادی) مبلغ قرارداد منعقده با خریدار کالا در خارج از کشور( حداکثر تا 60% مبلغ قرارداد) مبلغ مشارکت بانک در طرح‌های تولیدی صادراتی پس از انجام بررسی‌های مالی، اقتصادی و فنی و برآورد دقیق نیازهای مالی طرح توسط بانک(حداکثر تا 90% مبلغ سرمایه‌گذاری)

  مدت بازپرداخت تسهیلات:

  تسهیلاتی که به منظور رفع نیازهای مالی صادرکنندگان برای صدور کالا به آنان پرداخت می‌گردد، با توجه به ماهیت کار صادرات که نیاز چندانی به مدت زمان طولانی ندارد کوتاه مدت است و زمان پرداخت هر تسهیلات با توجه به نوع کالاهای صادراتی حداکثر تا یکسال خواهد بود.

  مدت بازپرداخت تسهیلات قبل از صدور به تفکیک کالاهای صادراتی به قرار زیر است:

  محصولات کشاورزی                       9 ماه

  فروش دستباف و صنایع دستی         9 ماه

  کالاهای صنعتی مصرفی                 9 ماه

  کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای          12 ماه

  خدمات فنی و مهندسی                  18 ماه

  (در موارد استثنایی طبق مهلتهای مقرر در قرارداد به تشخیص بانک عمل می‌شود.)

  به متقاضیانی که برای اجرای پروژه‌های تولیدی صادراتی خرید ماشین‌آلات و یا توسعه واحدهای تولیدی خود نیاز به استفاده از تسهیلات بانک داشته باشند، با اعمال شرایط و ضوابطی متناسب با مورد، تسهیلات میان‌مدت( از 1تا3 سال) پرداخت می‌گردد.

  نرخ تسهیلات:

  طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، نرخ سود پیش‌بینی شده برای بخش صادرات 17% در سال تعیین شده است.

  وثایق:

  برای حفظ منافع بانک و حسن‌اجرای قرارداد، یک یا ترکیبی از وثایق زیربنا به تشخیص بانک اخذ خواهد شد:

  غیرمنقول ارزنده شهری و سهل‌البیع

  پوشش بیمه‌ای صندوق ضمانت صادرات ایران

  سفته معتبر

  سپرده مدت‌دار (ارزی و ریالی)

  محل اجرای طرح با بناهای احداث شده و ماشین‌آلات

  اوراق بهادار و مشارکت، ضمانت‌نامه‌های بانکی تعهد شرکتهای بیمه

  سایر وثایق از قبیل اوراق مشارکت، سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس

  نحوه اعطای تسهیلات:

  تسهیلات بانک در قالب یکی از عقود اسلامی به متقاضی اعطا خواهد شد.

  اعمال نظارت بانک:

  از زمان پرداخت تسهیلات حسب مفاد قرارداد منعقده، بانک مجاز خواهد بود بنا به تشخیص و مصلحت خود و نحوه استفاده از تسهیلات پرداختی نظارتهای لازم را به عمل آورد.

  ارائه مدارک مربوطه به صادرات انجام شده:

  استفاده‌کننده از تسهیلات مکلف است که در مدت زمان معینی پس از دریافت تسهیلات که از طرف بانک تعیین خواهد گردید نسبت به ارائه ‌ مدارک قطعی صدور کالا( اظهارنامه‌های کالای خروجی، بارنامه و صدور خدمات در مقابل گواهی پیشرفت یا انجام کار طبق شرایط قرارداد) که بابت آن تسهیلات دریافت نموده است اقدام نماید. زمان مذکور حداکثر تا سررسید قرارداد منعقده در نظر گرفته می‌شود و در موارد استثنایی که گردش کار به زمان بیشتری نیاز داشته باشد بانک می‌تواند با انجام بررسی‌های لازم مهلت مزبور را متناسب با ماهیت کالا افزایش دهد. چنانچه متقاضی در قبال اعتبار اسنادی صادراتی از تسهیلات بانک استفاده نماید این مدت متناسب با سررسید L/C خواهد بود. در صورتیکه مدارک فوق‌الذکر در زمان مقرر به بانک ارائه نشود، براساس بخش‌نامه‌ها بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تسهیلات پرداختی با نرخ سود بخش بازرگانی داخلی تسویه خواهد شد.

  چنانچه متقاضی در قبال اعتبار اسنادی صادراتی تقاضای استفاده از تسهیلات ریالی بانک را داشته باشد، لازم است که در متن اعتبارنامه بانک رفاه به عنوان ابلاغ‌کننده و معامله‌کنند اسناد درج گردد. 

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی بانک رفاه ( شعبه سه‌ راه اندیشه )

  فهرست:

  اریخچه بانکداری در ایران .............................................................................................................. 2

  تاریخچه بانک رفاه کارگران ........................................................................................................... 3

  معرفی بانک رفاه کارگران .............................................................................................................. 3

  بانک استقراضی ایران ..................................................................................................................... 5

  چارت سازمانی .................................................................................................................................. 6

  موقعیت و آدرس بانک .................................................................................................................... 6

  تسهیلات ارضی و صادراتی بانک رفاه ........................................................................................ 7

  تسهیلات قبل از صدور کالا............................................................................................................ 7

  مبلغ تسهیلات .................................................................................................................................. 8

  مدت بازپرداخت تسهیلات ............................................................................................................ 8

  نرخ تسهیلات .................................................................................................................................... 9

  وثایق .................................................................................................................................................... 9

  نحوه اعطای تسهیلات.................................................................................................................... 10

  اعمال نظارت بانک ......................................................................................................................... 10

  ارائه مدارک مربوط به صادرات انجام شده............................................................................... 10

  بازپرداخت ......................................................................................................................................... 11

  تسهیلات بعد از صدور کالا........................................................................................................... 12

  مبلغ تسهیلات ................................................................................................................................ 12

  مدت بازپرداخت تسهیلات ........................................................................................................... 13

  نرخ تسهیلاتی پرداختی ............................................................................................................... 13

  وثایق قابل قبول برای اعطای تسهیلات ................................................................................... 13

  نحوه اعطای تسهیلات.................................................................................................................... 14

  اعمال نظارت بانک........................................................................................................................... 14

  بازپرداخت ......................................................................................................................................... 14

  تسهیلات ارزی.................................................................................................................................. 15

  نوع تسهیلات.................................................................................................................................... 15

  سقف فردی تسهیلات..................................................................................................................... 15

  کارمزد تعهد....................................................................................................................................... 16

  نرخ سود تسهیلات ......................................................................................................................... 16

  دوره بازپرداخت ............................................................................................................................... 16

  عقد قرارداد وثایق............................................................................................................................ 16

  انواع خدمات ریالی و ارزی بانک رفاه......................................................................................... 17

  انواع سپرده های بانکی................................................................................................................... 20

  حساب قرض الحسنه پس انداز.................................................................................................... 20

  قرض الحسنه پس انداز عادی...................................................................................................... 21

  قرض الحسنه پس انداز ویژه ....................................................................................................... 21

  حساب قرض الحسنه جاری ........................................................................................................ 21

  مزایای حساب جاری همراه برای مشتریان در شعب مجهز به این سیستم ................... 22

  حساب جاری دومنظوره ............................................................................................................... 22

  حساب سپرده سرمایه گذاری مدت دار..................................................................................... 23

  حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی ................................................................... 23

  حساب سپرده کوتاه مدت ویژه .................................................................................................. 23

  حساب سپرده سرمایه گذاری بلندمدت.................................................................................... 24

  سپرده سرمایه گذاری مدت‌دار قابل تقسیم ............................................................................ 24

  شرایط تعیین سپرده های سرمایه گذاری بلندمدت ............................................................ 24

  انواع تسهیلات بانک رفاه .............................................................................................................. 25

  سایر خدمت بانک رفاه .................................................................................................................. 28

  انواع واحدهای مربوط به حسابداری ......................................................................................... 36

  حسابرسی ......................................................................................................................................... 36

  انواع حسابرسان................................................................................................................................ 37

  وظایف سازمان حسابرسی ............................................................................................................ 38

  حسابداری دولتی............................................................................................................................. 39

  خصوصیات حسابداری دولتی ..................................................................................................... 39

  اصول کلی حسابداری دولتی ...................................................................................................... 40

  حسابداری بودجه ........................................................................................................................... 42

  تهیه و تنظیم بودجه در بانک ..................................................................................................... 43

  مسئول بودجه در بانک ................................................................................................................. 44

  حسابداری مالی ............................................................................................................................... 44

  حسابداری مدیریت ........................................................................................................................ 46

  انواع حسابهای مورد استفاده ....................................................................................................... 50

  هزینه ها ............................................................................................................................................ 51

  حسابهای انتظامی ........................................................................................................................... 53

  تنخواه گردان ................................................................................................................................... 54

  سپرده ................................................................................................................................................ 55

  حساب بستانکاران .......................................................................................................................... 56

  حواله (عهده شعبه ها)................................................................................................................... 57

  سرمایه ............................................................................................................................................... 58

  دارائی جاری .................................................................................................................................... 58

  دارائی ثابت ....................................................................................................................................... 58

  نقطه سر به سر ............................................................................................................................... 58

  نقش حسابداران در برنامه ریزی و ارزیابی نتایج ................................................................... 58

  برنامه های جاری و در دست اقدام ........................................................................................... 61

  انواع گزارشات تهیه شده در حسابداری .................................................................................. 62

  انواع دفاتر مورداستفاده در حسابداری ...................................................................................... 72

  ثبت عملیات مربوط به تنخواه گردان ....................................................................................... 74

  ثبت عملیات مربوط به سپرده .................................................................................................... 76

  بستن حساب سپرده ..................................................................................................................... 78

  کاربرد سرفصل های حسابهای انتظامی .................................................................................... 78

  بستن حسابها در پایان سال ......................................................................................................... 80

  حسابهای سنواتی ........................................................................................................................... 81

  فرم های مورد استفاده در حسابداری ....................................................................................... 82

  پیشنهادات و انتقادات ................................................................................................................... 85

  فرمها

  پیوستها 

  منبع:

  ندارد.

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول