طرح توجیهی تولید و مونتاژ تابلو های برق فشار قوی و فشار ضعیف

تعداد صفحات: 27 فرمت فایل: word کد فایل: 400003700
سال: نامشخص مقطع: صنایع دسته بندی: طرح توجیهی کارآفرینی صنایع برق و الکترونیک
قیمت قدیم:۵,۵۰۰ تومان
قیمت: ۴,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه طرح توجیهی تولید و مونتاژ تابلو های برق فشار قوی و فشار ضعیف

  مقدمه:

  برق یکی از صنایعی است اگر نتوان گفت بیشترین بازار را در جهان به خود اختصاص داده است ولی با اطمینان کامل می توان یکی از صنایع مهم در جهان می باشد.

  در حال حاضر بیشترین بازار کار را در  رشته های برق سیستم های قدرت به خود اختصاص داده اند که در این رشته ها یکی از مهمترین مشاغلی که درکشور های بزرگ دنیا وجو دارد صنعت تابلو سازی مدارهای فرمان و قدرت می باشد که توانسته بازار خوبی را برای افراد ایجاد کند، زیرا تمامی کارخانجات و اداره ها و موسسات و حتی ساختمانهای بزرگ و کوچک به این صنعت نیازمندند. امروزه در شهرهای بزرگ و کوچک کارگاها و شرکتهای زیادی مشغول به کار می باشند که توانسته اند افراد زیادی را از نظر شغلی تامین کنند و این صنعت روز به روز پیشرفته تر می شود تا جایی که سیستم های کنترل میکانیکی در تابلوهای برق کم کم از رده خارج می شوند و سیستم های هوشمند (PLC) توانسته بازار کار را در دست بگیرند و کشور ما نیز در حال توسعه در این زمینه ها می باشد ولی هنوز تمامی کارخانجات و شرکتها نتوانسته اند این سیستم جدید را بر روی

   

  دستگاه ها و وسایل خود پیاده کنند زیرا در کشور ما متخصصان زیادی در این زمینه وجود ندارند ولی چندین شرکت و کارگاه اقدام به تولید این نوع تابلوهای سیستم هوشمند کرده اند .

   

   

  اهمیت موضوع:

  اهمیت و ضرورت این طرح این است که بتوان با نحوه تولید تابلوهای صنعتی بزرگ و کوچک به منظور توزیع انرژی الکتریکی بعد از خط انتقال به واحد های صنعتی آشنا شد.

  بیان موضوع:

  برق و سیستم های قدرت و تابلوهای آن از مهمترین عوامل به راه افتادن کارخانجات و صنایع و موسسات می باشد به طوری که بدون آن نمی توان هیچ نوع تولیدی را در یک کشور بدون آن داشت پس باید آن را جدی گرفت و به آن اهمیت زیادی داد.

   

   

  روش تحقیق:

  روش جمع آوری اطلاعات از طریق برخی کتاب ها و سایت ها و نیز پرسش و پاسخ از کارگاه های دیگر و همچنین مشاهده عینی وسایل و دستگاهها و محصولات تولیدی بود.

   

   تابلو های فشار متوسط

  این تابلو در پست ها و سوییچ برد های توزیع مورد استفاده قرار می گیرد و در سطوحولتاژی 20 و 33 کیلو ولت طراحی و تولید می گردند و معمولا بصورت چند سلولی مونتاژمی شوند.

  در ذیل به چند نمونه از تولیدات می توان اشاره نمود:

  تابلو های تولیدی شن و ماسه

  این شرکت به صورت تخصصی در خصوص طراحی و تولید انواع تابلوهای برق تولیدی های شنو ماسه فعالیت دارد . این تابلوها معمولا دو بخشی بوده و شامل یکدستگاه قدرتی که کلیه لوازم تاسیسات موتوری در ان نصب می گردد و بخش دیگر تابلویکنترل پیانویی می باشد.

  تابلوهای وسایل اندازه گیری

  این تابلوها معمولا بصورت تیپ می باشند که با نظارت شرکت برق جهت نصب کنتورهایمصرف برق تولید گردیده و در واحدهای کارخانجات و ادارات نصب می شوند.

  مراحل کلی ساخت تابلو:

  1- بخش فلز و جوشکاری:

  بطور کلی نوع دستگاههای استقرار یافته در این بخش ادوات سنگین فلز کاری می باشد که به ترتیب عبارتند از:

  دستگاه برش - دستگاه نقطه جوش - دستگاه پرس - خم کن برقی -    رکتیفایر- گرد بر- پانچ 8 تنی -  دریل ستونی و...

  همه قطعات ابتدا وارد بخش برش شده و به اندازه های مطلوب مطابق نقشه درمی آیند. سپس با توجه به فرم و وضعیت مورد نیاز برای هر قطعه به بخش های پانچ و خم کاری و مته کاری برده می شود (البته بعضی از قطعات مستقیما به بخش خم کاری می روند و برای بعضی دیگر ابتدا به بخش پانچ و بعد به بخش خم می رود و بعضی از قطعات ممکن است یکی از دو حالت فوق را نداشته باشد. که شرح این فرآیندها در مراحل بعدی بطور کامل توضیح داده خواهد شد ).

  قطعات خارج شده از این بخش وارد بخش جوشکاری می شود در این بخش قطعات مختلف ورودی ، با توجه به نیازشان جوشکاری می شوند. برای از بین بردن اثر خال جوشها و به منظور یکنواخت کردن

   

  سطح فلز در رنگ کاری بخش های جوشکاری شده خارجی را به بخش فرزکاری می برند در این بخش سطوح جوشکاری خارجی را توسط سنگ فرز صاف می کنند این مرحله پایان کار بخش فلزکاری و تأمین یا تغذیه ورودی بخش رنگ کاری می باشد .

  2- رنگ کاری:

  قطعات ساخته شده در بخش فلزکاری پس از پرداخت کاری وارد بخش رنگ کاری می شود.

  دراین بخشاز رنگ های ساده برای محیط باز و رنگ های چرمی برای محیط  بسته استفاده میشود.

  پودر رنگ را در داخل دستگاه رنگ پاش ریخته و آن را با ولتاژ 20 kv  بار دار می کنند و بدنه تابلو را به زمین متصل میکنند و عمل پاشش را انجام میدهند . 

  و بعد آنها را از (چنگک) آویزان می کنند تا رنگ کمی خود را بگیرد و خشک شود. سپس قطعات نیمه خشک شده را به  (کوره) منتقل می کنند و در درجه حرارت  180  0c در مدت 20 دقیقه قرار می دهند.

   

  3- مونتاژ بدنه و اسکلت داخلی:

  در این بخش کلیه قطعات رنگ آمیزی شده با توجه به مکانهایی که برای آنها مشخص شده به همدیگر متصل می شوند. البته در مونتاژ بدنه به خاطر تلرانسی که در ساختمان قطعات وجود دارد و همچنین عدم اطمینان پانچ زنی در مرحله فلزکاری بعضی از سوراخ کاریها در این بخش روی قطعات صورت می گیرد.

   

  4- مونتاژ الکتریکی:

  بدنه و اسکلت مونتاژ شده در بخش مونتاژ وارد این بخش می شود و در این بخش کلیه ادوات الکتریکی شامل ، فیوز کلید کنتاکتور رله فتوسل لامپ و شینه ها روی اسکلت داخلی تابلو نصب می شود و این اسکلت داخلی ، روی پایه های داخلی تابلو نصب می شود. البته در مورد (شینه های الکتریکی) داخل تابلو باید توضیح داد که این شینه ها از (نوارهای مسی) که به صورت کلاف هستند در بخش (برش شمش) با توجه به اندازه های مورد نیاز بریده و خم و سوراخ می شود و روی آن (وار نیش) قرار می گیرد سپس مدار توسط تکنسین برق تست می شود و تابلو تکمیل شده به انبار مربوطه منتقل می شود .

   

  خلاصه طرح :

  موضوع طرح:تولید و مونتاژ تابلوهای برق فشار قوی و فشار ضعیف

   

  نوع تولیدات: تابلوهای برق فشار قوی و فشار ضعیف با ظرفیت 3600 متر مربع در سال

   

  تعداد شاغلین: 11

   

  مشخصات سرمایه گزاری طرح (ارقام به میلیون ر یال )

  سرمایه گذاری کل طرح: 3186.81

  سرمایه گذاری ثابت: 2273.28

  سرمایه در گردش: 859.53

  درآمد سالیانه: 10800

  سود ویژه: 3362.63

  دوره بازگشت سرمایه: 8.11 ماه

  نرخ بازدهی سرمایه: 148٪

 • فهرست و منابع طرح توجیهی تولید و مونتاژ تابلو های برق فشار قوی و فشار ضعیف

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت