پروژه کارآفرینی کارگاه تولید زغال

تعداد صفحات: 52 فرمت فایل: word کد فایل: 400003574
سال: نامشخص مقطع: صنایع دسته بندی: طرح توجیهی کارآفرینی صنایع چوب و سلولزی
قیمت قدیم:۸,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۲۰۰ تومان
دانلود فایل
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروژه کارآفرینی کارگاه تولید زغال

  خلاصه طرح :

  در این طرح به بررسی تولید زغال پرداخته شده است ، برای بررسی طرح از روش های آماری و اقتصادی و برآورد های مالی استفاده شده است ، این طرح شامل چهار فصل میباشد ، فصل اول به بیان کلیاتی از قبیل مقدمه ، تاریخچه ، مجوز های قانونی مورد نیاز ، وضعیت بازار ، میزان واردات و صادرات و ... پرداخته است ، فصل دوم به بیان روش انجام کار پرداخته است ، بازدید از واحد کاری مشابه ، نیروی انسانی ، نحوه تامین سرمایه و ... از جمله عناوین موجود در این فصل میباشد ، فصل سوم به بررسی طرح از دیدگاه اقتصادی پرداخته است ( طرح توجیهی یا BP ) ، عناوینی از قبیل نیروی انسانی مورد نیاز ، میزان سرمایه گذاری ، مواد اولیه مورد نیاز ، ماشین آلات مورد نیاز و ... از جمله عناوین موجود در این فصل میباشد ، در نهایت فصل چهارم به بیان نتیجه اجرای طرح می پردازد .

  فصل اول

  کلیات

  مقدمه :

  هر محصول ویژگیها و مشخصات خاصی دارد که پیش از هر گونه بررسی فنی، مالی و اقتصادی طرح، لازم است این خصوصیات به درستی شناخته شوند. شناخت صحیحی از مشخصات و انواع مختلف محصول، بدون تردید، راهنمای مناسبی جهت تصمیم گیریهای لازم در انتخاب روش و عملیات تولید و محاسبات بعدی مورد نیاز خواهد بود.

  در این ارتباط یکی از موثرترین روشهای قابل استفاده، به کارگیری استانداردهای مدون ملی و جهانی هر یک از محصولات م یباشد. علاوه بر این جهت بررسی بازار لازم است تا شماره تعرفه گمرکی (نامگذاری بروکسل) محصولات نیز مشخص گردد تا درباره روند واردات و صادرات محصول و مقررات آن شناخت لازم حاصل شود.

  زندگی امروز انسانها متشکل از ناهنجاریها و مشکلات عدیده ای می باشد. از این رو انسان تمام تلاش خود را معطوف به یافتن راه های مناسبی جهت ارتقای کیفی زندگی خود می نماید. طی سالیان دراز انسان تلاش نموده است تا با استفاده بهینه از امکانات و همچنین ابتکارات -که جزء لاینفک ذات بشری است- راههایی را برای پیشرفت بیشتر، توسعه و بهبود زندگی بیابد. لذا تمامی ابتکارات و دستاوردهای بشری که امروز ، مورد استفاده قرار می گیرد، در این جهت مورد بهره برداری قرار گرفته است. یکی از معضلات بشر امروز مشکل انرژی است. هرچند بشر امروز به دنبال سوختهای نو و جدید می باشد ، ولی نیم نگاهی هم به منابع موجود دارد. روزانه درختان زیادی در جهان به دلایل مختلفی مثل کاغذسازی و یا ساخت مصنوعات چوبی و.... قطع می شوند که شاخه و برگهای آنها بی استفاده رها می شود. ما به دنبال استفاده بهینه از آن هستیم و با توجه به اینکه مقدار گرمایی که زغال چوب تولید می کند ، از خود چوب بیشتر می باشد؛ لذا از آن برای تامین انرژی برای پخت و پز و... می توان استفاده نمود.

  نام کامل طرح و محل اجرای آن :

  تولید  زغال

   

  محل اجرا :

   

  دلایل انتخاب طرح :

  طبق برنامه ریزی دولت یکی از مهمترین اهداف برنامه چهارم توسعه کشور و همچنین چشم انداز بیست ساله کشور حرکت به سمت صادرات غیرنفتی است. در حال حاضر عمده صادرات ایران مربوط به صادرات کالاهای نفتی می باشد، لذا برای رشد و گسترش صادرات غیرنفتی، برنامه ریزی برای افزودن واحدهای جدید و همچنین استفاده بهینه از امکانات فعلی، ضروری به نظر می رسد. زغال از ضایعات چوب را نمی توان به عنوان کالایی استراتژیک در نظر گرفت، اما می توان اینگونه عنوان نمود که اهمیت آن به عنوان یکی از سوختهای در دسترس بیان نمود.

   

  وضعیت و میزان اشتغالزایی :

  تعداد اشتغالزایی این طرح 22 نفر میباشد .

   

  تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

  نام و کد محصولات

  زغال چوب از زمانهای پیش از تاریخ تولید شده است، نخست در گودالها و بعدها در کوره ها. پیش از پایان قرن هجدهم از قرع های آهن استفاه نمی شدند. در قرع ها، اسیداستیک و محصول فرعی متانول می توانستند در مقادیر بیشتر بازیافت شوند. با این وجود وقتی این محصولات فرعی می توانستند تولید شوند، بازیافت آنها مقرون به صرفه نبود.

  در اصل، زغال چوب به عنوان یک سوخت بدون دود و بدون بو برای گرم کردن و پخت و پز استفاده می شد و هنوز امروزه برای این منظورها و توسط مردم کشورهای توسعه نیافته پوشیده از درخت استفاده می شود. در صنعت، زغال چوب در ذوب فلزات استفاده می شود. به علاوه، زغال چوب برای تولید کربن فعال شده و غذاهای بریان شده استفاده می شود.

   

  تعریف، ویژگیها و مشخصات فنی محصول

  در این بخش نام و کاربرد، طبقه بندی، مشخصات فنی و بسته بندی محصول مورد بررسی قرار خواهد گرفت. محصول مورد بررسی، زغال از ضایعات چوب می باشد. از سوختن اندام گیاه یا حیوان، زغال به دست می آید. زغال ماده ای اسفنج مانند و سیاه است و تقریباً می توان آن را کربن خالص دانست. علت آن که از داغ کردن یا سوزاندن چوب یا استخوان حیوان، زغال پدید می آید؛ این است که آن ها بر اثر حرارت ، آب و گازهای نهفته در خود را از دست می دهند و فقط جسم جامدی از خود بر جای می نهند.

   

  برای تهیه زغال چوب دو راه وجود دارد:

  -1 مقداری چوب و هیزم را روی هم انباشته، در هوای آزاد آتش می زنند . این شیوه قرنهاست که در جنگلهای شمال اروپا از آن پیروی می شود. ولی اشکالش این است که گازهای متصاعد از چوب در هو ا پراکنده می شود و به هدر می رود.

  -2 چوب ها را جمع آوری کرده با نقاله هایی به کوره های مخصوصی می برند. همین که آتش بر افروخته شد، دریچه تنور را می بندد و آن گاه چوب ها در فضایی بسته، به تدریج مبدل به زغال می شوند. زغالی که از ضایعات چوب به دست می آید برای مصارفی چون منقل کباب پزی و قلیان و استفاده در بخاری های زغالی و.... دارد.

  زغال تهیه شده از ضایعات چوب کاربردها و انواع گوناگونی دارد که عبارتند از: زغال عادی، زغال گرد ، زغال ریخته گری و..... البته از زغال، استفاده های دیگری نیز می شود. از جمله در زمینه زغال اکتیو و حتی در زمینه پزشکی که جزء بحث ما نیست.

  یکی از جدیدترین موارد استعمال زغال همان است که در جریان جنگ جهانی اول کشف گردید. دانشمندان دریافتند که اگر زغال را در معرض حرارت شدید قرار بدهند، حالتی پیدا می کند که نیروی جذب گازش ، افزون می گردد. زغالی که بدین گونه به عمل می آمد به درد ساختن ماسک ضدگاز می خورد. امروزه ما چنین زغالی را زغال زنده می نامیم. اکنون طرز تهیه زغال زنده به گونه دیگری صورت می گیرد . روش تولید آن بدینگونه می باشد که بخار بسیار گرمی را از میان زغال عبور می دهند تا بدین وسیله سوراخ های اسفنجی آن بیشتر شود.

  آنگاه اگر گازهای سمی از میان چنین زغالی بگذرند، به وسیله عمل جذب سطحی از بین می روند. به گفته آن « زغال زنده » دیگر، مولکول های گازهای سمی بر سطح زغال زنده می نشیند. یکی از خواص بسیار مهم است که گازهای سمی را به مقدار فراوان جذب می کند، ولی اکسیژن هوا را به مقدار اندک. از این رو کسی که ماسک ضدگاز به صورت زده به راحتی اکسیژن را تنفس می کند، ولی در ضمن از شر گازهای سمی نیز آسوده است.

  زغالی که مورد نظر پروژه می باشد زغالی است که برای قلیان و کباب پزی و یا بخاری های زغا لی که در برخی مناطق به کار می رود، استفاده می شود که هم به صورت عادی مصرف می شود و هم به صورت قالبی و فشرده شده. دانه های زغال چوب به عنوان یک افزودنی غذایی برای حیوانات اهلی استفاده می شوند. زغال چوب به دلیل واکنش پذیری و خلوص برای تولید دی سولفید کربن و سیانور قلیایی – فلزی استفاده می شود. به علاوه زغال چوب برای تولید پودر سیاه استفاده می گردد.

  استفاده های فلزشناسانه زغال چوب شامل تولید فروسیلیکون، سیلیکون خالص، فرومنگنز و مس تصفیه کننده است.

  زغال چوب قالب گرفته شده به عنوان یک carburizing granulate نیز مصرف می شود. دانه های زغال چوب برای بازپخت مورد استفاده قرار می گیرند. زغال چوب در ریخته گری ها و همچنین پوسته زدایی ورقه های فلزی و سیمها مورد استفاده قرار می گیرد. در کشورهای فاقد رسوبات زغال سنگ، زغال چوب در فرآیندهای کوره های بلند مورد استفاده قرار می گیرد.

  ذرات ریز زغال چوب مخلوط با چسب نشاسته به بریکت فشرده می شوند تا در صنعت و مصارف خانگی و کباب کردن مورد استفاده قرار بگیرند. از انواع آنها می توان از گریلیس، کینگزفورد و مچ لایت نام برد. بریکت های زغال چوب طولانی تر از زغال چوب کلوخه می سوزند. بریکت ها بدون شعله یا بو می سوزند و حرارت ثابتی را تولید می کنند. تقاضای رو به افزایش و ثابتی برای زغال چوب برای کباب کردن وجود دارد.

   

  مشخصات فنی محصول

  کیفیت زغال چوب عمدتاً به نوع چوب استفاده شده برای ساختن زغال چوب بستگی دارد. زغال چوب تولید شده از چوب سخت، مخصوصاً راش، فشرده و محکم است . برعکس، زغال چوب حاصل از چوب نرم (درختان وابسته به خانواده کاج ) نرم و متخلخل است . دلیل این امر ساختارهای متفاوت چوب است که در طول زغالی شدن زیاد تفاوت نمی پذیرد.

  زغال چوب عالی سیاه و براق است . بدون شکاف است و وقتی می شکند، صدایی فلزی تولید می کند . کربن 78 درصد وزنی است . این کرب ن یک نوع بلوری و ظریف - موجود در زغال چوب تولید شده در قرع 90 گرافیت می باشد. این کربن خالص و بدون سولفور است. زغال چوب علاوه بر کربن حاوی بین 10 تا 18 % هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن می باشد که در 875 درجه سانتیگراد می گریزند . آب موجود زغال چوب به درجه حرارت و رطوبت نسبی هوا بستگی دارد و بین 5 تا 8 درصد متفاوت است.

   

  بسته بندی محصول

  زغال چوب می تواند در bulk یا در سیلوها ذخیره شود. زغال چوب در bulk یا کانتینرها، در کیسه های بزرگ، یا در کیسه های کاغذی روی پالت ها حمل می شود. زغال چوب نمی تواند بلافاصله پس از تولید حمل شود، زیرا مدت معینی برای اشباع آن با اکسیژن جوی لازم است. این واکنش شدید است و ممکن است منجر به خوداشتعالی شود. در هیچ شرایطی نباید زغال چوب حمل شده حرارتی بالاتر از حرارت محیط داشته باشد.آلمان بیان می دارد که زغال چوب کلوخه می تواند 4 روز پس از تولید و خاکه « قانون کالاهای خطرناک » زغال چوب یا زغال چوب ریز شده 8  روز پس از تولید حمل شوند.

   

  شماره تعرفه گمرکی محصول

  در داد و ستدهای بین المللی جهت کد بندی کالاها در امر صادرات و واردات و تعیین حقوق گمرکی و سود بازرگانی، بیشتر از دو نوع طبقه بندی استفاده می شود. یکی از ط بقه بندیها نامگذاری بروکسل و دیگری طبقه بندی مرکز استاندارد تجارت بین الملل می باشد.

  روش طبقه بندی مورد استفاده در بازرگانی خارجی ایران، طبقه بندی بروکسل است که بنابر نیازها و کاربردهای خاص موجود، بعضاً تقسیم بندیهای بیشتری در زیر تعرفه ها انجام گرفته است.

   

   

  استاندارد محصول

  طبق بررسی های انجام شده و اطلا عاتی سازمان استاندارد ملی ایران کسب شد در حال حاضر شماره خاصی برای استاندارد ملی زغال چوب ذکر نشده است.

   

   

   

  کالاهای قابل جانشین

  کالای مورد بررسی زغال از ضایعات چوب می باشد. به همین دلیل تنوع در مواد اولیه بسیار زیاد است و شما می توانید از هر چوبی برای این کار استفاده کنید که با توجه به موارد مصرف کیفیت چوب مصرفی در کالای نهایی تاثیر می گذارد.

  بهترین زغال چوب عبارتند از زغال چوب لیمو، زغال چوب انگور، زغال چوب بلوط و زغال چوب سپیدار و..... بسته به نوع منطقه و پوشش گیاهی آن زغال چوب نیز فرق می کند (در هر منطقه ای که با توجه به نوع پوشش گیاهی از آن برای تهیه زغال استفاده می شود ).

  امروزه زغالهای قالبی نیز تولید می شود که پس از تهیه زغال های عادی آنها را پودر کرده و با مقداری صمغ گیاهی (صمغ عربی) به آن اضافه می کنند و توسط پرس در قالبهای گوناگون و به شکلهای مستطیلی و یا قرص (گرد) عرضه می کنند که در این محصولات از گردو (پوشش چوبی) نیز استفاده می کنند که روند تولید همانند تولید زغال چوب می باشد. یعنی پس از اینکه گردو ها تبدیل به زغال شد، آنها را پودر کرده و به شکلهای مختلف در می آورند.

  استفاده از زغال فشرده (بریکت) افزون بر مزایای اقتصادی ، روند تخریب جنگلهای کشور را نیز کاهش می دهد. زغال فشرده فرآورده ای پرانرژی است که با استفاده از فناوری پیشرفته و از ضایعات زغال حاصل می شود. این فرآورده دارای مقاومتی حدود چهار برابر زغال طبیعی (چوب سوخت) بوده و میزان گرمای آن نیز تا سه برابر بیشتر از زغال طبیعی است. دامنه استفاده از این فرآورده در تولید انرژی و نقش اساسی آن در بسیاری از کشورها تاکنون ناشناخته مانده است، در زمان حاضر، تحقیقات وسیعی توسط کشورهای صنعتی و پیشرفته برای استفاده از زغال فشرده به عنوان تامین انرژی انجام می شود . برای تولید زغال فشرده ، از ریزترین قسمت های چوب که معمولاً دور ریز می شوند، استفاده می شود و با استفاده بهینه از این ضایعات ، می توان از شدت تخریب جنگلها جلوگیری کرد. تبدیل ضایعات به زغال فشرده می تواند تا 20 درصد کارایی چوب جنگلهای کشور را افزایش دهد. ارزش حرارتی زغال فشرده نیز که از 45 درصد خاکه زغال، 30 تا 45 درصد شاخه ای ریز و 10 تا 25 درصد مواد چسبنده تشکیل شده است، بسیار بالا می باشد.

 • فهرست و منابع پروژه کارآفرینی کارگاه تولید زغال

  فهرست:

  خلاصه طرح :............................................................................................................................................................. 4

  فصل اول..................................................................................................................................................................... 5

  کلیات........................................................................................................................................................................... 5

  مقدمه :......................................................................................................................................................................... 6

  نام کامل طرح و محل اجرای آن :............................................................................................................................... 7

  محل اجرا :.................................................................................................................................................................. 7

  مشخصات متقاضیان :.................................................................................................................................................. 7

  دلایل انتخاب طرح :................................................................................................................................................... 7

  وضعیت و میزان اشتغالزایی :...................................................................................................................................... 8

  تاریخچه و سابقه مختصر طرح :................................................................................................................................. 8

  نام و کد محصولات..................................................................................................................................................... 8

  تعریف، ویژگیها و مشخصات فنی محصول................................................................................................................ 8

  برای تهیه زغال چوب دو راه وجود دارد:................................................................................................................. 9

  مشخصات فنی محصول............................................................................................................................................ 11

  بسته بندی محصول.................................................................................................................................................. 11

  شماره تعرفه گمرکی محصول.................................................................................................................................. 12

  استاندارد محصول.................................................................................................................................................... 12

  کالاهای قابل جانشین............................................................................................................................................... 13

  بررسی بازار و قیمت فروش.................................................................................................................................... 14

  بررسی روند تولید.................................................................................................................................................... 15

  در حال حاضر واحداد های فعال در زمینه تولید زغال از ضایعات چوب کم می باشد . در زیر اطلاعات واحدهای تولیدی فعال ارائه گردیده است:........................................................................................................................................................................ 15

  کد آیسیک 37201137.......................................................................................................................................... 15

  روند مصرف............................................................................................................................................................. 16

  بررسی روند واردات و صادرات.............................................................................................................................. 17

  کشور های عمده تولیدکننده و مصرف کننده........................................................................................................... 17

  بررسی قیمت فروش محصول مشابه........................................................................................................................ 17

  پارامترهای مختلفی بر قیمت محصول موثر خواهند بود که برخی از پارامترهای مهم در ذیل شرح داده شده است: 17

  مجوز های قانونی :................................................................................................................................................... 19

  مراحل صدور جواز تاسیس :................................................................................................................................... 19

  شرایط عمومی متقاضیان ( اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی ) دریافت جواز تاسیس.......................................... 20

  1-   اشخاص حقیقی............................................................................................................................................... 20

  2-   اشخاص حقوقی.............................................................................................................................................. 20

  مدارک مورد نیاز:...................................................................................................................................................... 20

  اصلاحیه جواز تاسیس :........................................................................................................................................... 21

  تعریف:...................................................................................................................................................................... 21

  صدور پروانه بهره برداری :..................................................................................................................................... 21

  مراحل صدور توسعه طرح :..................................................................................................................................... 22

  فصل دوم.................................................................................................................................................................. 23

  روش انجام کار......................................................................................................................................................... 23

  جنبه های ابتکاری بودن و خلاقیت به کار رفته شده :........................................................................................... 24

  فهرست تجهیزات مورد نیاز و برآورد قیمت آنها :.................................................................................................. 24

  مشخصات نیروی انسانی مورد نیاز از لحاظ مفید بودن و توانایی کار :.................................................................. 25

  نیروی تولیدی :......................................................................................................................................................... 25

  نیروی غیر تولیدی :.................................................................................................................................................. 25

  مطالعات فنی تولید :................................................................................................................................................. 25

  معرفی روش های مختلف تولید............................................................................................................................... 27

  در حال حاضر در ایران و سایر کشورها از دو روش جهت تولید زغال از ضایعات چوب استفاده می شود........ 27

  تشریح فرایند تولید منتخب :.................................................................................................................................... 28

  تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژی های مرسوم در فرآیند تولید......................................................................... 29

  بررسی ایستگاهها، مراحل وشیوه های کنترل کیفیت.............................................................................................. 29

  تعیین ظرفیت، برنامه تولید و شرایط عملکرد واحد............................................................................................... 31

  معرفی مواد اولیه طرح و برآورد مصرف هر یک..................................................................................................... 32

  تامین مواد................................................................................................................................................................. 35

  برآورد مصرف مواد اولیه.......................................................................................................................................... 35

  پیشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح................................................................................................................. 35

  برای انتخاب مکان پروژه چند عامل مهم است که در ذیل به بررسی آنها پرداخته شده است:............................. 35

  مواد اولیه:................................................................................................................................................................. 36

  بازار فروش:............................................................................................................................................................. 36

  حمل و نقل:.............................................................................................................................................................. 36

  ارزیابی مالی اقتصادی طرح :................................................................................................................................... 36

  فصل سوم................................................................................................................................................................. 38

  امور مالی طرح.......................................................................................................................................................... 38

  سرمایه گذاری ثابت طرح :...................................................................................................................................... 39

  خرید دفتر کار :........................................................................................................................................................ 39

  هزینه زمین - هزینه محوطه سازی - هزینه ساختمان سازی :................................................................................ 40

  هزینه ماشین آلات و تجهیزات :............................................................................................................................... 41

  هزینه تاسیسات و تجهیزات عمومی :....................................................................................................................... 42

  وسایل اداری و خدماتی............................................................................................................................................ 42

  ماشین آلات حمل و نقل درون/ برون کارگاهی....................................................................................................... 43

  هزینه های قبل از بهره برداری................................................................................................................................ 43

  هزینه سرمایه گذاری ثابت :..................................................................................................................................... 44

  برنامه تولید سالانه :.................................................................................................................................................. 44

  مقدار و ارزش مواد اولیه مصرفی :........................................................................................................................... 45

  هزینه تامین انرژی مورد نیاز :.................................................................................................................................. 45

  هزینه خدمات نیروی انسانی :.................................................................................................................................. 46

  مجموع اقلام سرمایه در گردش :............................................................................................................................. 46

  کل سرمایه گذاری :.................................................................................................................................................. 47

  هزینه تولید :............................................................................................................................................................. 47

  هزینه ثابت :.............................................................................................................................................................. 47

  هزینه متغییر :............................................................................................................................................................ 48

  قیمت تمام شده محصول :....................................................................................................................................... 48

  فصل چهارم.............................................................................................................................................................. 49

  جمع بندی – نتیجه گیری و پیشنهادات.................................................................................................................. 49

  نتایج حاصله از اجرای طرح :.................................................................................................................................. 50

   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت