پروژه کارآفرینی کارخانه تولیدی صنعتی میثاق

تعداد صفحات: 30 فرمت فایل: word کد فایل: 400003205
سال: نامشخص مقطع: صنایع دسته بندی: طرح توجیهی کارآفرینی صنایع فلزی و خودروسازی
قیمت قدیم:۵,۸۰۰ تومان
قیمت: ۴,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروژه کارآفرینی کارخانه تولیدی صنعتی میثاق

  ویژگی های عمومی شرکت تولیدی – صنعتی میثاق

  شرکت تولیدی و صنعتی میثاق یک شرکت خصوصی است که در سال 1362 با هدف افزایش ظرفیت تولیدی در داخل کشور و خود کفایی کشور در زمینه تولید قطعات خودرو در شهرک صنعتی سیمین دشت شهرستان کرج تاسیس گردید .

  شرکت تولیدی و صنعتی میثاق در کرج – شهرکت صنعتی سیمین دشت – بعد از فلکه دوم شماره 36 واقع شده است . شرکت قطعه سازان میثاق تولید انواع قطعات و مجموعه های فلزی خودرو از جمله : اگزوز ، جک ، سپر ، گلویی باک بنزین و زاپاس بند ، را برای خودرو سازان داخلی از جمله سایپا ، ایران خودور ، گروه بهمن (ایران وانت ) ، کرمان خودرو ، پارس خودرو و شرکت مرتب عهده دار می باشد . ظرفیت این کارخانه با در نظر داشتن نیاز بازار های داخلی و کارخانجات خودروسازی به تولید بالغ بر 1500 تن انواع اگزوز و 1200 تن در سال در زمینه سایر محصولات می باشد . همچنین در تولید انواع جک هیدرولیک ، جک مکانیکی و پانتوگراف نیز شرکت فعال می باشد .

  این کارخانه از مجهزترین کارخانجات تولید قطعات خودرو می باشد و در این خصوص از بهترین ماشین آلات تولیدی از جمله انواع پرس های ضربه ای و هیدرولیک ، گیوتن ، تراش ، فرز ، خم کن و خط تولید مکانیزه اگزوز سازی استفاده می کند با راه اندازه کامل خط خودکار تولید انباره اگزوز در این شرکت ، ظرفیت تولید انواع اگزوز به 3000 تن در سال رسیده است . این کارخانه حدود 75 نوع محصول تولید می کند که به تفکیک 1000-500 گلویی اگزوز ، 500-300 اگزوز نیسان ، 400-300 اگزوز پژو در ماه تولید می کند .

  این کارخانه با هدف بهبود کیفیت محصولات تولیدی خود اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی جهت ارتقای سطح دانش پرسنل ، ساخت و راه اندازی آزمایشگاه مجهز به دستگاههای تست مطابق با استاندارد های خودروسازان و ایجاد واحد طراحی مهندسی نموده است .

  اقدامات انجام شده توسط واحد فنی – مهندسی

  واحد فنی – مهندسی میثاق با استفاده از جدیدترین روش ها در زمینه طرح ریزی پیش هنگام کیفیت محصول و بهره گیری از جدیدترین نرم افزارهای طراحی مشغول به فعالیت می باشد . این واحد با توجه به نیاز شرکت های خودرو سازی اقدام به طراحی اگزوز خودرو کاروان متعلق به شرکت سایپا ، اگزوز خودروی PK متعلق به شرکت پارس خودرو و اگزوز وانت مزدا 2000 متعلق به گروه بهمن و مزادا سواری و ماشین باری نموده که مورد تایید شرکت های سفارش دهنده قرار گرفته است از جمله دیگر اقدامات واحد طراحی – مهندسی طراحی سپر فلز زیبا جهت استفاده در خوروهای وانت تولید کارخانه سایپا بوده که هم اکنون تولید و بر روی وانت های نیسان نصبت می گردد و از سایر اقدامات صورت گرفته طراحی و ساخت مجموعه زاپاس بند و اگزوز خودروی کاروان ساخت شرکت سایپا می باشد که از مزایای زاپاس بند طراحی شده قرار داشتن پیچ انتقال نیرو در داخل صندوق عقبل و همچنین قابلیت استفاده از آچار چرخ جهت جابجایی زاپاس با نیرویی اندک می باشد و این واحد با تغییر خط تولید کارخانه ایران وانت از مزادا 1600 به مزادا 2000 اقدام به طراحی و تولید اگزوز خودروی مربوطه را نموده که مورد تایید مراجع خارجی نیز قرار گرفته است .

  اقدامات انجام شده توسط واحد آزمایشگاه

  خط مشی آزمایشگاه شرکت میثاق انجام صحیح و به موقع آزمایش ها بوده و توانایی انجام آزمون هایی نظیر سالت اسپری ، سختی سنجی ، متالوگرافی ، اندازه گیری ابعادی و آزمونهای کیفی جوشکاری را دارا می باشد .

  اقدامات انجام شده توسط واحد کنترل کیفیت

  واحد کنترل کیفیت این شرکت تا کنون اقدام به طراحی و ساخت تجهیزات مربوط به آزمون های عملکرد و دوام محصولات خود ، از جمله آزمون نشتی انباره اگزوز ، آزمون مقاومت داخلی انباره اگزوز و آزمون عملکرد جک خودروهای زانتیا ، پراید و نیسان نموده است .

  با هدف ارتقای سطح کیفیت ، افزایش توان تولیدی و کاهش قیمت تمام شده محصول اگزوز خود اقدام به نصب و راه اندازی خط تولید انباره اگزوز و دستگاه پانچ لوله داخلی انباره اگزوز ، لوله خم کن CNC نموده است خط خودکار تولید انباره اگزوز که از سه واحد مجزا تشکیل شده است توانایی تولید انباره در اشکال گرد و بیضوی را دارا بوده و با استفاده از آن امکان تولید انباره اگزوز از ورق هایی تا ضخامت  25/1 میلیمتر وجود دارد . دستگاه پانچ لوله هایی از قطر 32 تا 60 میلیمتر و به طول 600 میلیمتر را دارا می باشد .

  برنامه های شرکت در زمینه توسعه

  شرکت میثاق برای دستیابی به اهداف تجاری خود و همگام شدن با پیشرفت تکنولوژی طرح هایی در زمینه تهیه ماشین آلات مدرن از جمله دستگاه خم کن CNC و نصب Flexible و Joint و Catalytic Convertor بر روی اگزوز را در دست اجرا دارد .

  شرکت قطعه سازان میثاق

  با استقرار و پیاده سازی سیستم های مدیریت کیفیت از جمله استاندارد بین المللی 9000-2000 ISO و9000QS و 19649 TS(9000TS) اهداف زیر را مدنظر دارد :

  ارتقاء مستمر کیفیت محصولات تولیدی

  جلب رضایت مشتریان

  توسعه منابع انسانی و بهبود شرایط کاری کارکنان

  ارتقاء سطح دانش فنی تولید

  خط مشی کیفیت کارخانه تولیدی و صنعتی میثاق

  مدریت کارخانه اعتقاد دارد که برای راهبری و اداره موفق ، ضروری است که مجموعه به طریقی نظام مند شفاف هدایت و کنترل گردد . از این رو با توسعه و استقرار سیستم های مدیریت کیفیت زمینه های لازم جهت بهبود مداوم اثر بخشی و کارایی فعالیت ها را بوجود می آورد .

  کارخانه صنعتی و تولیدی میثاق رمز بقای خود را در رضایت و حمایت مشتریان می داند و در صدد است تا با کسب رضایت مشتریان هدایت کننده نیازهای آنان باشد . از این رو پس از شناسایی نیازها و انتظارات مشتریان ، مسیرهای لازم جهت تامین آن ها را طی خواهد نمود .

  مدیریت کارخانه اعتقاد دارد که رضایت مشتریان بدون تامین رضایت کارکنان مقدور نبوده و بهبود مداوم عملکرد از طریق بکار گیری و مشارکت همگانی کارکنان به وقوع خواهد پیوست . بر این اساس با آموزش کارکنان و ایجاد محیط مناسب جهت ترغیب آنها به مشارکت و پیشرفت در جهت دستیابی به اهداف فوق حرکت خواهد نمود .

  کارخانه میثاق کیفیت و تحقق آن در محصولات تولیدی را مزیت رقابتی خود می شمارد و با ستبرسازی و ترویج فرهنگ کیفیت و تاکید بر پیشگیری از خطا و کاهش انحرافات دستیابی به ضایعات صفر را دنبال خواهد نمود .

  مدیریت کارخانه رسیدن به بازارهای جهانی را از جمله اهداف خود دانسته و در نظر دارد که با بکارگیری فن آوری نوین و دانش روز و افزایش توان رقابتی زمینه حضور در عرصه های جهانی را فراهم آرود .

   

  وظایف پرسنل قبل از تولید

  استفاده از وسایل ایمنی کار

  روانکاوی کامل ماشین آلات و تجهیزات تولیدی

  دریافت برگه گزارش روزانه پرسنل تولید از کیوسک واحد برنامه ریزی

  دریافت و مطالعه دستور العمل تولید مربوطه

  وظایف پرسنل در هنگام تولید

  درخواست کنترل سه نمونه اول از سرپرست و سپس واحد کیفیت

  اطلاع به واحد کیفیت در مورد مشکلات کیفی

  دریافت برگه تعمیر در صورت خرابی ماشین آلات یا ابزار از کیوسک واحد برنامه ریزی

  وظایف پرسنل پس از پایان کار

  هماهنگی با واحد کیفیت در انتقال قطعات نا منطبق به مکان های مربوطه

  تمیز کاری ابزار آلات ، میز کار و .......

  قطع برق اصلی دستگاه

  تحویل برگه گزارش روزانه پرسنل تولید به کیوسک واحد برنامه ریزی

  موادی که کارگران با آن ها در تماسند

  موادی که کارگران با آن ها در تماسند

  شرکت تولیدی و صنعتی میثاق با در اختیار داشتن واحد بازرگانی خارجی مواد اولیه مورد نیاز کارخانه را از طریق کشورهای تولید کننده ورق و لوله آلومنیایز تامین می نماید و یکی از وارد کنندگان این مواد (ورقه و لوله آلومنیایز) در کشور می باشد .

  از دیگر موارد اولیه خام مورد استفاده شرکت لوله های چدنی می باشد . پشم شیشه نیز از موادی است که در تولید بعضی از محصولات این شرکت مورد استفاده قرار می گیرد .

  از محصولات تولید شده فرعی در میثاق می توان آهن قراضه را نام برد که این محصول به فروش میرسد .

  تعداد کارکنان (کارگران و کارمندان ) میثاق

  تعداد کل پرسنل شرکت تولیدی میثاق حدود 300 نفر می باشد که به تفکیک واحدهای فعال شرکت تعداد کارکنان به ترتیب زیر می باشد :

  واحد مدیریت 3 نفر ، واحد فنی مهندسی 20 نفر ، واحد کیفیت 12 نفر ، واحد برنامه ریزی و بازرگانی 20 نفر ، واحد اداری 20 نفر ، واحد مالی 7 نفر و واحد تولید 250 نفر .

  در هر سالن افرادی با تجربه سمت سرپرست سالن را بر عهده دارند که به آن ها استادکار گفته می شود .

   

  مدت زمان کار در میثاق

  پرسنل واحد تولید در دو شیفت کاری صبح (Morning Shift) و بعد از ظهر (Afternoon) کار می کنند شیفت صبح از ساعت 00 :6 تا 30: 13 و شیفت بعد از ظهر از ساعت 00 :14 تا 30 :21 میباشد . در میان زمان کاری هم 15 دقیقه به عنوان استراحت و صبحانه در شیفت صبح از ساعت 45 :8 الی 00: 9 در نظر گرفته شده است از ساعت 30 :13 الی 00: 14 (نیم ساعت ) زمان نهار و استراحت کارگرانی منظور شده است که در دو شیفت مشغول به کار هستند .

  کارگاه خمکاری دو درب ورودی و خروجی است که توسط درب شمالی به محیط یرون راه دارد و توسط درب غربی هم به واحدهای دیگر راه دارد . در گوشه محوطه باز شرکت و در کنار درب شمالی کارگاه خمکاری انبار لوله ها قرار دارد که لوله ها در آنجا انبار می شوند و بسته به نیاز جهت تولید آن ، لوله ها به قسمت برشکاری لوله منتقل می شوند برشکاری نیز در قسمت شمالی این کارگاه قرار دارد .

  روند تولید :

  مواد اولیه ای که در این سالن مورد نیاز است ورق های آلومنیایز و روغنی ، لوله و میله گرد هستند . ورق های آلومنیایز از کشورهای خارجی به کشور وارد می شود . ورق های روغنی در داخل کشور در شهر هایی مثل اصفهان و ساوه تولید می گردد .

  لوله های مصرفی برای تولید منبع های اگزوز خودروهایی از قبیل پیکان ، پراید ، پژو و..... استفاده می شوند . لوله ها بر حسب قطر و سایز دهانه ی لوله متفاوت هستند . بعضی 13 میلیمتر و برخی دیگر 90 میلیمتر و ..... هستند لوله هایی که قطر 13 میلیمتری دارند جهت استفاده در باک بنزین پراید مناسب هستند و لوله هایی که قطر 90 میلیمتری دارند در منبع اگزوز پیکان استفاده می شوند مراحل ذیل به توضیح روند تولید پرداخته است :

  بکارگیری اولین مرحله است . مواد اولیه تولید به داخل کارخانه بارگیری می شوند . مواد مورد نیاز وارد کارگاه می شوند و اضافات آنها در انبار جنبی سالن ذخیره می شود . 

 • فهرست و منابع پروژه کارآفرینی کارخانه تولیدی صنعتی میثاق

  فهرست:

  فصل اول :

  ویژگی های عمومی شرکت تولیدی – صنعتی میثاق .....................................

  فصل دوم :

  خط تولید شرکت تولیدی – صنعتی میثاق...................................................

  فصل سوم :

  فرآیندهای تولیدی صنعتی ....................................................................

  فصل چهارم :

  مبحث های .. مورد بررسی توسط واحد کنترل کیفیت ...................................

  دستور العمل شماره گذاری ابزار آلات ......................................................

  دستور العمل آدیت محصول ..................................................................

  کنترل محصول / مواد اولیه ..................................................................

  روش اجرایی اقدام اصلاحی / پیشگیرانه ..................................................

   

   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت