پروپوزال برنامه ریزی برای احیای مسیر های پیاده شهری با رویکرد مدرن شهر دینی (نمونه موردی محله شیخ صفی)

تعداد صفحات: 21 فرمت فایل: word کد فایل: 1000533
سال: 1392 مقطع: کارشناسی ارشد دسته بندی: پایان نامه شهرسازی
قیمت قدیم:۴,۹۰۰ تومان
قیمت: ۴,۳۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروپوزال برنامه ریزی برای احیای مسیر های پیاده شهری با رویکرد مدرن شهر دینی (نمونه موردی محله شیخ صفی)

  چکیده

  هدف از پژوهش حاضر برنامه ریزی برای احیای مسیرهای پیاده شهری با رویکرد مدرن شهر دینی (نمونه موردی محله شیخ صفی) است که در تحقیق حاضر برای نظرسنجی و اطلاع از نظرات شهروندان در رابطه با رویکرد دینی در پیاده راه های اردبیل از تکنیک پرسشنامه استفاده شده که نوع سؤالات آن به صورت بسته طرح شده است. لازم به ذکر است که در قسمت پرسشنامه، چهار مؤلفه سرزندگی ، ایمنی و امنیت ، خوانایی و نفوذپذیری منتج از ادبیات موضوع  را انتخاب کرده و پس از نظرسنجی به آنالیز آنها خواهیم پرداخت.جامعه آماری پژوهش در تحقیق کتابخانه ای از مقالات و کتابهای موجود و برای روش میدانی از شهروندان ساکن در اردبیل در سال 1392-93 استفاده شده است که از بین این جامعه تعداد 50 نفر به عنوان نمونه آماری انتخاب خواهد شد.برای تجزیه و تحلیل داده ها از نرم افزار spss استفاده خواهد شد.

  مقدمه

  از سالیان دور در ایران باستان شاهد هنر آفرینی معمارانی بودیم که به جهت فراهم آوردن رفاه و آسایش فرد ساکن در فضا به توجه و اهمیت دادن کوچکترین نیازهای وی پرداخته و خلاقیت های شگفت انگیزی را ارائه کردند. که این مهم تنها به دلیل فرهنگ غنی ایرانیان است. فرهنگی که بیانگر اهمیت فرد وخانواده در اجتماع می باشد. چنانچه به نیازهای خانواده (کوچکترین واحد ساختاری جامعه) پاسخ داده شود و سلامت روحی ایشان تامین گردد، سلامت اجتماع نیز تامین خواهد شد. پاسخگویی به نیازهای خانواده مستلزم ایجاد فضاهای مورد نیاز آنان است. چه بسا هنرمندان و معماران ایرانی که به طول سالیان دراز به خلق این گونه فضاها پرداختند. بنابراین فرایند طراحی، در معماری اصیل اسلامی ایرانی از "نیاز" آغاز شده و به"فرم" خاتمه می یابد. اعتقادات دینی و مذهبی با وجود اشتراکان فراوان در هر مکان رنگ و بوی محلی به خود گرفته و بر اساس آداب و مراسمی که مربوط به مناسبت های مذهبی هستند در هر منطقه دارای ویژگی های خاصی می شوند.کالبد که نشانه های مستقیم و مدلل تعامل انسان با محیط است، قطعا متاثر از آیین است و در رویکرد با مفهوم مخالف هر این تاثیر نهفته است،کما اینکه تلاش برای برقرای یک کالبد با هدف آیین زدایی ،خود به آفرینش آیینی دیگر منجر می شود.به واقع میان دین و معماری پلی وجود دارد که مصداق عینی آن جامعه است. معماری اصیل اسلامی - ایرانی در طول سالیان متمادی با تکیه به مولفه هایی چون فرهنگ و اقلیم، نیازهای انسانی ساکنین را پیش بینی کرده و به شکل هنرمندانه ای آنها را دستمایه شکل گیری فضا های خود قرار داده است، برای نمونه می توان به شکل گیری فضای بیرونی و اندرونی در معماری اصیل خانه و معابر ایرانی اشاره داشت به نظر می رسد اینگونه فضاها جهت رفع برخی نیازهای فرهنگی شکل گرفته اند.در این میان رویکرد مدرن شهری دینی بحث شده است(شاطریان،1386).پیوند بین آیین وکالبد در شهر اردبیل نیز نکته ای قابل تاکید است.شهر در دوره های نخست  تکوین خود با کارکرد نظامی و استحکامی شکل گرفته و بنا به موقعیت چهارراهی با استقرار بازار ، جایگاه تجارتی و بعد ها به قطب تشیع  موقعیت های مذهبی کسب میکند که دستاورد آن شکل گیری و برقراری فضاهای متعدد مذهبی با محوریت مجموعه شیخ صفی است .بنابراین هدف محقق بررسی و برنامه ریزی برای احیای مسیر های پیاده شهری با رویکرد مدرن شهر دینی در این محله است .

  بیان مسئله

  حرکت پیاده طبیعی ترین، قدیمی ترین و ضرور یترین شکل جابجایی انسان در محیط است. پیاده روی دارای اهمیت اساسی در ادراک هویت فضایی، احساس تعلق به محیط و دریافت کیفیت های محیطی است. چهره شهر بیشتر از طریق گام زدن در فضای شهری احساس می شود. اما یکی از نواقص عمده شهرسازی معاصر جهان، سرسپردگی بیش از حد آن به نیازهای حرکت سواره و غفلت از حفظ و ساماندهی فضاهای پیاده و حرکت پیاده است. این امر یکی از عوامل کاهش کیفیت محیط شهری و افول ارزش های اجتماعی، فرهنگی و بصری در فضاهای شهری محسوب می شود. به عنوان واکنش و چاره جویی در برابر این وضع در طول دو سه دهه گذشته، گرایش ها و دیدگاه های جدیدی در عرصه یاد می شود. حاصل این جنبش، پیدایش و«جنبش پیاده گستری» شهرسازی جهان مطرح شده است که از آن به عنوان است که امروزه به عنوان شاخه ای مستقل از برنامه ریزی و طراحی «برنامه ریزی و طراحی پیاده» رواج رشته جدید شهری به حساب می آید. در روال رایج شهرسازی ایران نیز، نوعی غفلت و بی توجهی نسبت به موضوع حرکت پیاده و هم در عرصه نظری و هم در عرصه عملی، به نحوی بارز مشاهده می شود. به همین «پیاده راه ها» فضاهای پیاده یا دلیل پرداختن به این موضوع می تواند به شناخت عمیق تر مسائل شهرنشینی و شهرسازی کنونی و چاره جویی برای بهسازی کیفیت فضا های شهری یاری رساند.

  لینک دانلود پایان نامه این پروپوزال  

 • فهرست و منابع پروپوزال برنامه ریزی برای احیای مسیر های پیاده شهری با رویکرد مدرن شهر دینی (نمونه موردی محله شیخ صفی)

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  انجمن شهرسازی آمریکا،(1387)، مکا نها و مکان سازی ،استانداردهای برنامه ریزی و طراحی شهری ،ترجمه گیتی اعتماد،مصطفی بهزادفر،ساسان صالحی میلانی ، نشر جامعه مهندسان مشاور ایران

  پاکزاد، جهانشاه،(1386)، مقالاتی در باب طراحی شهری،گردآورنده الهام سوری،نشر شهیدی.

  مدنی پور،علی،(1387)فضاهای عمومی و خصوصی شهر، ترجمه فرشاد نوریان، نشر شرکت پردازش و برنامه ریزی شهری، تهران.

  کاشا نیجو، خشایار، (1385) اهمیت فضاهاى پیاده در شهرهاى هزاره سوم، فصلنامه جستارهاى شهرسازى. سال پنجم. شماره 17 - 18 .

  کاشانی جو، خشایار، 1389 ، بازشناخت رویکردهای نظری به فضاهای عمومی شهر ری

  ملک ، ماندانا(1385) تهیه سند معطوف به حضور پیاده گذر امام زاده یحیی تهران ،پایان نامه کارشناسی ارشد طراحی شهری، دانشگاه شهید بهشتی

  شاطریان ،رضا،آشنایی با فرم ،فضا و نظم در معماری ،تهران بزرگ

  پیر نیا ،محمد کریم،آشنایی با معماری اسلامی،ساختمان های درون شهری و برون شهری ،تدوین غلام حسین معماریان،تهران،1371

  توسلی،محمود،،ساخت شهر و معماری در اقلیم گرم و خشک،تهران :نشر آب 1360

  Nosal, Bob. (2009), “Creating Walkableand Transit-Supportive Communities in Halton”Region Health Department of Halton University.

   

  .

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت