پایان نامه قواعد حاکم بر حراج در حقوق ایران

تعداد صفحات: 128 فرمت فایل: word کد فایل: 10003814
سال: 1386 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: پایان نامه حقوق
قیمت قدیم:۱۹,۴۰۰ تومان
قیمت: ۱۷,۳۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پایان نامه قواعد حاکم بر حراج در حقوق ایران

  مقدمه

  هر کجا که انسان زیست می‌کند با مال همراه است او از طبیعت انتقاع می‌برد تا به اهداف خود برسد چون به نحو اجتماعی در گروهها، قبیله‌ها و شهرهای کشور زندگی می‌کند. بلحاظ استفاده زیاد با کمبود منابع مالی مواجه می‌شود به همین جهت برای ادامه زندگی انسان را بیشتر به تنظیم و رعایت مقررات راغب کرده است، دولت‌ها بعنوان نمایندگان ملت، برای رسیدن انسان به مقاصد او تشکیل شده است.

  هر فردی ممکن است در رسیدن به اهداف مالی و رفع نیازهای اجتماعی، اقتصادی و ... خود از طرق مختلف یکی را انتخاب و اقدام نماید معاملاتی را انجام دهد و گاهی روش خاص را برگزیند مثلا برای فروش مال خود می‌تواند بدون کسب سود مال  را بفروشد یا با کسب سود بفروشد یا اساسا به کمتر از میزان خریداری شده بفروشد. یکی از آن طرق می‌تواند حراج باشد از طرفی دیگر اصل وفای به عهد از اصول اولیه انسانی است به لحاظ گرایش و تعلقات انسان در مواردی قادر به اجرای این اصل نیست و از آنجا که برای هر فردی ممکن است حوادث و مشکلات و موانعی بوجود آید و زندگی روزمره خصوصا معاملات اقتصادی او را دچار مخاطره و تزلزل نماید و یا در اثر این حوادث سرمایه‌اش را از دست بدهد و همچنین اینکه در اثر عوامل اجتماعی دیگر از اموال خود چشم پوشی کرده و آنرا رها کند و نتواند به تعهدات و عهد خود وفا کند. برای این قبیل موارد قواعد شرعی و قانونی وضع گردیده، گاهی مال او توقیف و به طریق حراج به فروش می‌رسد که این ممکن است ناشی از حکم مقام قضائی یا دستور اداری مقام صالح می‌باشد گاهی مالی که صاحب کالا رها کرده متروکه و بلا صاحب تلقی و به طریق حراج بفروش می‌رسد.

  آنچه موجب طرح عنوان پایان نامه برای بررسی قواعد حاکم به حراج در حقوق ایران گردیده اینست که اولا بسیار مشاهده می‌کردم که در بازار کلمه حراج بکار برده می‌شود و از آن یک تصور در ذهن داشتم تا مفهوم حقوقی آن را بررسی نمایم ثانیا بعنوان یک دانشجوی حقوق همیشه حراج را همراه مزایده دیدم و در فرهنگهای زیادی اختلافی بین آنان ندیدیم ثالثا با توجه به سابقه کاری در اجرای احکام مدنی دادگاهها علاقه‌مند بودم، تفاوت مفهوم حراج و مزایده را بیشتر مورد بررسی قرار بدهم. برای بررسی اینکه حراج به چه مفهوم است، سابقه تقنینی آن چگونه است و ماهیت حقوقی حراج چیست بدوا در این پایان‌نامه به ارائه تعریف‌هایی که از حراج ارائه گردیده پرداختم و سپس سوابق تقنینی حراج اعم از قانون و آیین‌نامه‌ها را به همراه بررسی سوابق فقهی حراج بیان نمودم و سپس با استنباط از آنچه در بخش‌های فوق بیان نمودم ماهیت حقوقی حراج را بررسی کردم.

  از بررسی در کتب حقوقی کمتر با منابعی جهت تعریفی از حراج و ماهیت آن برخوردم و حتی ندیدم. در روشهای تحقیقی در حقوق روشی که از قانون، عرف، رویه قضائی، عقاید علمای حقوق پیروی نمی‌کند و روش دیگر با استناد به یکی از منابع حقوقی بویژه نص قانون، عرف و ... بیان نظر ‌شود.

  از آنجایی که اساساً پیرامون حراج، در کنکاش اینجانب تا حال هیچ تحقیقی ارائه نشده است در رساله حاضر از هر دو روش تحقیقی استفاده گردیده و هم منابع فقهی را مستند قرار گرفته و هم منابع قانونی، از عرف نیز در مواردی بعنوان فهم عامه و رویه عملی بکارگیری شده، نظریه علمای حقوق و علمای مذهبی نیز بیان گردیده، در جهت استنباط قضات از این منابع رویه قضائی نیز مستند قرار داده شده همچنین نظریات شورایعالی ثبت را بعنوان مرجع تخصصی اداری در مواردی بیان شده است و با استفاده از همه منابع نظر خویش را اعلام کردم.

  اینجانب عنوان پایان‌نامه را شناسایی حراج در حقوق ایران پیشنهاد کردم اما در جلسه کمیته تخصصی گروه حقوق دانشگاه آزاد واحد دامغان که از اساتید مجرب برخوردارند با عنوان قواعد حاکم بر حراج در حقوق ایران تصویب شد و این تصویب علاوه بر اینکه از نظر اخلاق عملی برای اینجانب به جهت ارائه طرحی جهت ارشاد علمی دارای بعد آموزشی بوده است. ضمنا به یاری من آمده زیرا در طرح بحث و ارائه پلان که به این شکل در پایان نامه ارائه شده از عوامل آن تغییر عنوان بوده است زیرا بررسی مقررات مستلزم ارائه کلیه مقررات حاکم بر حراج در ابتدای امر بوده تا سپس ماهیت آن بررسی شود بر خلاف آنچه در پایان‌نامه‌ها رویه معمول است به همین لحاظ به شکل مندرج در پایان‌نامه بشرح فوق ارائه پلان گردیده است

   

   

  بیان مسئله:

  در این پایان‌نامه که شامل بخش فصل .............. گفتار ....... و بند است بشرح ذیل است در بخش اول تعاریف حراج ارائه گردیده است و حراج در قانون شهرداری و آیین‌نامه معاملاتی شهرداری و حراج در قانون ثبت اسناد و املاک و آیین‌نامه اجراء مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرا و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی و حراج در قانون نظام  صنفی و قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع و آیین‌نامه معاملات دولتی و همچنین حراج در قانون تجارت و مقررات امور گمرکی و قانون محاسبات عمومی و قانون تجارت الکترونیکی و اداره تصفیه و امور ورشکستی بررسی گردید و در بخش دوم به تعریف مزایده و مزایده در معاملات دولتی، تشریفات آن و مزایده در قانون اجرای احکام مدنی بطور مفصل بیان گردید و بخش سوم به بیان شرایط بورس و تمایز آن با حراج پرداخته شده، بررسی فقهی حراج را به بخش چهارم اختصاص دادیم و در بخش نهایی به ماهیت حقوقی حراج پرداختم. در این بخش با بررسی تعاریف حراج و جروح و تبدیل تعاریف ارائه شده حراج را تعریف نمودیم و اقسام حراج، مشخصات حراج، شرایط انعقاد و اعتبار حراج، ثمن معامله در حراج و اینکه آیا حراج نوعی دلالی، حق‌العمل کاری مناقصه است و ویژگیهای حراج از مباحث عمده این بخش است.

  فرضیه‌ها:

  1- حراج روشی از معامله است

  2-  حراج مشابه مزایده است

  3- ماهیت حقوقی حراج با سایر نهادها متفاوت است

   

  روش کار: روش تحقیقی این پایان‌نامه توصیفی بوده است.

  اهداف تحقیق: اهداف تحقیق این است که حراج و سابقه تحقیقی آن بیان، ماهیت حقوقی حراج تبین و توضیح داده شود و اعلام گردد که حراج با سایر نهادها مشابه است با متفاوت است و ویژگیهای خاص خود را دارد.

   

  سابقه: تاکنون هیچ تحقیقی خاص پیرامون حراج صورت نگرفته است.

  بخش اول: تعاریف و اصطلاحات حراج

  تعریف حراج

  حراج Auction

  در لغت: درباره اصل این واژه در میان زبان‌شناسان اتفاق نظر وجود ندارد. برخی ریشه آن را عربی دانسته‌اند، اما تحقیقات نگارنده این سطور نتوانست برای آن منشاء عربی معلوم بدارد. همچنین برخی ریشه آن را سامی دانسته، گویند نخستین بار مصری‌ها این واژه را بکار برده‌اند. در زبان عربی نیز از آن به مزایده و مزاد علنی تعبیر می‌شود.

  در حقوق: عبارت از بیعی است، با ندا در دادن برای فروش چیزی تا اینکه به آخرین قیمت پیشنهادی فروخته شود. به عبارت دیگر از در معرض فروش گذاشتن کالایی در میان جمعی تا هر کسی که بهای بیشتر بدهد به او بفروشند[1].

  حراج به تخفیف ثالث بر وزن هرات، فروش مال در حضور جمع به وسیله عرضه آن به

  جمعیت به این ترتیب که پیشنهاد کننده بالاترین قیمت مشتری محسوب است (ترمینولوژی حقوق[2]) حراج و مزایده فرق دارند، ولی غالباً به غلط به جای هم بکار می‌روند[3].

  حراج har[r]j [عر:حراج] (اِم .) 1. فروختن چیزی با قیمت پایین‌تر از قیمت اصلی آن: اجناس را در فصل حراج که قیمت‌ها پایین‌تر بوده خریده است. هنوز هم حراج منزل مرحوم وزیر دربار، کماکان باقی است (نظام‌السلطنه 2/345). فرش دربار حراج است. حراج/کو خریدار؟ حراج است حراج (نسیم شمال: از صبا تا نیما 2/69). 2. (اِ.) نوعی مزایده حضوری به این صورت که فروشنده قیمتی برای کالا پیشنهاد می‌کند و خریداران به ترتیب، قیمت را بالا می‌برند تا سرانجام کسی که بالاترین قیمت را پیشنهاد می‌کند، می‌خرد: نباید در آن حراج، بالاترین قیمت را پیشنهاد می‌کرد. حراج گاه مکانی که در آن چیزی را حراج می‌کند: اسم آن جا را بازار مکاره ... و حراج گاه ... گذاشت حراجی منسوب به حراج شده یا مورد حراج[4].

  حراج در حقوق در حقوق به معرض بیع گذاشتن مطاع در میان جماعتی، تا آنکه بها بیشتر دهد بدو فروشند و نام دیگر این نوع فروش مزایده است و لفظ حراج عربی نیست چه در عربی حرج به معنی گناه و تنگی است که با این معنی مناسبت ندارد. در اول این لفظ را مردم مصر اصطلاح کردند (از فرهنگ نظام) مزایده. بر من یزید فروختن بر من یزید گذاشتن. بر من مزایده گذاشتن. آب انستاس کرملی گوید: حراج کلمه است که فروشندگان چند بار بر زبان آرند پیش از آنکه کالا را به طور قطع بفروشند. پس حراج، باقیماندن کالاست بر قیمتی نزد دلال و چنین بازار را بازار حراج گویند نشوء اللغه العربیه. و گاه با تشدید راء تلفظ کنند. حراج چی حراج کننده دلال. حراج کردن: عرضه کردن رخت و کالا و متاع تا هرکس گران‌تر خرد بدو فروشند (ناظم الاطباء) حراج. به مزایده گذاردن[5].

  حراج: مزایده: چیزی را به مزایده گذاشتن، حراجی: دکانی که در آن حراج کنند[6].

   

  فصل دوم: بررسی تعاریف ارائه شده پیرامون حراج

  تعاریفی که عیناً از فرهنگ‌های لغت آورده شده خود نشان از تفاوت در برداشت از حراج دارد، زیرا بعضی‌ها از نوع رفتار در اعمال حقوقی حراج را تعریف نمودند و عده‌ای نیز با نوع اعمال عملی برداشت و به ارائه تعریف گام نهادند و برخی نیز آن را مشابه مزایده دانسته و برخی آن را با مزایده متفاوت دانستند. با این تهافت نظرات و اینکه در کتب بعضی از نویسندگان حقوقی نیز حراج را مشابه مزایده دانستند. از این جهت بعد از بیان مقررات و سابقه قانون و آیین‌نامه‌های پیرامون حراج و عناوین مشابه آن به پذیرش یا رد تعاریفی بیان شده می‌پردازیم.

   

  مبحث اول: حراج در قانون شهرداری

  برای انتظام امور در شهر و رعایت حقوق شهروندان، تقسیمات حوزه شهری، حقوق متقابل شهروندان مقرراتی پیرامون مدنیت چه در سابق چه در حال حاضر در تمام دنیا تعیین و مصوب گردیده در مورخه 11/4/1334 قانون شهرداری به تصویب رسیده است. در این قانون از حراج نام برده نشده است.

  گفتار اول: آیین‌نامه معاملات شهرداری تهران مصوب 17/9/1344 مجلس شورای ملی

  در این آیین‌نامه در فصل پنجم با عنوان مزایده در ماده 14 بیان می‌دارد:

  فصل پنجم مزایده.

  ماده 14- فروش اموال منقول از طریق حراج و اموال غیرمنقول به طور کلی از طریق مزایده انجام خواهد یافت. در مورد اجاره اموال غیرمنقول که برآورد اولیه آن سالیانه شصت هزار ریال باشد، بدون مزایده و برای زائد بر آن انتشار آگهی مزایده ضروری است.

  تبصره 1: ...

  تبصره 2: در مورد حراج بایستی روز و محل حراج قبلاً آگهی شود و در آگهی اطلاعات لازم راجع به نوع اشیاء قید گردد که در مقابل فروش اشیاء وجه نقد دریافت می‌شود و پرداخت هر نوع مالیات و عوارض بر عهده خریدار خواهد بود.

  ماده 15- مقرراتی که در این آیین‌نامه برای انتشار آگهی و سایر تشریفات مناقصه پیش‌بینی شده است در مورد مزایده و حراج نیز بایستی رعایت گردد.

  با توجه به مفاد مواد فوق شرایط حراج در معاملات شهرداری تهران به شرح ذیل است:

  در معاملات شهرداری تهران حراج همانند مزایده و مناقصه نیاز به آگهی دارد.

  شرایط و نوع کالا باید در آگهی درج شود.

  فروش نیز نقدی است.

  حراج ناظر به اموال منقول است.

 • فهرست و منابع پایان نامه قواعد حاکم بر حراج در حقوق ایران

  فهرست:

  مقدمه. 1

  بیان مسئله: 3

  فرضیه‌ها: 3

  بخش اول: تعاریف و اصطلاحات حراج. 4

  فصل دوم: بررسی تعاریف ارائه شده پیرامون حراج. 5

  مبحث اول: حراج در قانون شهرداری.. 6

  گفتار اول: آیین‌نامه معاملات شهرداری تهران مصوب 17/9/1344 مجلس شورای ملی.. 6

  گفتار دوم: آیین نامه مالی شهرداری ها مصوب 12/4/1346 مصوب مجلس شورای ملی و مجلس سنا. 7

  گفتار سوم: آیین‌نامه طرز وصول عوارض شهرداری و جرایم مستنکفین از پرداخت نامبرده مصوب 13/7/1317 مصوب مجلس شورای ملی  8

  گفتار چهارم: آیین‌نامه معاملات شهرداری پایتخت مصوب 25/1/1355 مجلس شورای ملی و مجلس سنا 11

  مبحث دوم: حراج در قانون ثبت اسناد و املاک کشور 13

  گفتار اول: حراج در قانون ثبت اسناد مصوب 26/12/1310. 13

  گفتار دوم: حراج در قانون اصلاحی ثبت اسناد املاک مصوب 1358. 14

  گفتار سوم: قانون الحاقی به قانون ثبت مصوب 3/11/1355. 15

  گفتار چهارم: آیین‌نامه ترتیب اتخاذ ارزیاب و نحوه ارزیابی موضوع قانون الحاق یک تبصره به ماده 34 قانون ثبت.. 16

  مبحث سوم: حراج در آیین‌نامه اجراء مفاد اسناد رسمی لازم‌الاجرا و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی مصوب 6/4/1355 وزیر دادگستری   16

  گفتار اول: درخواست اجراء مفاد اسناسنامه رسمی.. 16

  گفتار دوم: شرایط اجرای حراج مطابق فصل نهم از ماده 140 آیین‌نامه. 19

  گفتار سوم: موارد توقیف عملیات حراج. 21

  گفتار چهارم: موارد بی‌اعتباری فروش در حراج. 22

  مبحث چهارم: حراج در مقررات نظام صنفی.. 24

  گفتار اول: آیین‌نامه اجرای موضوع ماده 51 قانون نظام صنفی. 25

  گفتار دوم: آیین‌نامه اجرایی ماده 84 قانون نظام صنفی.. 27

  مبحث پنجم: حراج در قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع کشور 29

  مبحث ششم: حراج در آیین‌نامه معاملات دولتی.. 31

  گفتار اول: آیین‌نامه معاملات دولتی مصوب 10/2/1334 مجلس شورای ملی.. 31

  گفتار دوم: آیین‌نامه معاملات دولتی مصوب 27/12/1349 مجلس شورای ملی.. 31

  مبحث هفتم: حراج در قانون تجارت.. 34

  گفتار اول: تصدی به عملیات حراجی چیست؟ 34

  گفتار دوم: بررسی نظریات.. 36

  مبحث هشتم: حراج در مقررات امور گمرکی.. 37

  گفتار اول: حراج در قانون تعرفه گمرکی مصوب 6/4/1334. 37

  گفتار دوم: حراج در قانون امور گمرکی مصوب 3/3/1350. 39

  گفتار سوم: نحوه حراج در آیین‌نامه اجرایی قانون امورگمرکی.. 40

  گفتار  چهارم: نحوه اقدام خصوص کالای متروکه در فرودگاه 43

  مبحث نهم: حراج در قانون جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی.. 44

  مبحث دهم: حراج در قانون محاسبات عمومی.. 45

  مبحث یازدهم: حراج در قانون تجارت الکترونیکی مصوب 17/10/82 مجلس شورای اسلامی.. 46

  گفتار اول: شرایط فروشنده کالا و ارائه دهنده خدمات در قانون تجارت الکترونیک... 47

  گفتار دوم: شرایط تامین کننده جهت انجام معامله و خدمات در قانون تجارت الکترونیک... 47

  مبحث دوازدهم: حراج در قانون اداره تصفیه و امور ورشکستگی.. 48

  بخش دوم: مزایده 49

  فصل اول: معنای لغوی و اصطلاحی.. 49

  فصل دوم: سابقه تقنینی در خصوص مزایده معاملات دولتی و مفهوم آن. 50

  فصل سوم: تشریفات مزایده در قراردادههای دولتی.. 52

  فصل چهارم: مزایده در اجرای احکام مدنی.. 54

  گفتار اول: اجرا حکمی که محکوم به آن پرداخت وجه از ناحیه محکوم علیه است. 54

  گفتار دوم: اصلاح آیین‌نامه قانون تشکیل دادگاه عمومی و انقلاب مصوب 19/6/87 و نحوه اجرا 55

  گفتار سوم: اصول مقدماتی حاکم بر اقدامات مدیر دفتر و دادورز و مامورین اجرا جهت اجرای اجرائیه. 56

  گفتار چهارم: نوع معامله در اجرای احکام مدنی.. 58

  مبحث دوم: نحوه مزایده اموال منقول. 58

  گفتار اول: محل مزایده 58

  گفتار دوم: زمان مزایده 59

  گفتار سوم: آگهی مزایده 60

  گفتار چهارم:‌ دعوت از طرفین برای مزایده 62

  ‌گفتار پنجم: جلسه مزایده 64

  گفتار ششم:‌ توافق محکوم علیه و محکوم له در جلسه مزایده 68

  گفتار هفتم: موارد رد مامورین اجرا برای مزایده 69

  گفتار هشتم: مبلغ پایه در مزایده 70

  گفتار نهم: ضمانت اجرای عدم اقدام ضابطین از دستور دادورز  در مزایده 71

  گفتار دهم: نحوه پرداخت وجه معامله در مزایده 72

  بند چهارم) ضمانت اجرای عدم پرداخت ثمن مطابق شرایط.. 73

  گفتار یازدهم: فروش قسمتی از مال توقیف شده در جلسه مزایده 73

  گفتار دوازدهم: تحویل و تسلیم مال فروخته شده به برنده مزایده 74

  گفتار سیزدهم: اتمام عملیات مزایده در اموال منقول. 75

  گفتار چهاردهم: موارد به اعتباری مزایده 75

  مبحث دوم: مزایده اموال غیرمنقول. 76

  گفتار اول: مندرجات آگهی فروش اموال غیرمنقول. 76

  گفتار دوم:‌ اتمام عملیات مزایده در اموال غیرمنقول. 77

  بخش سوم: بورس و تمایز آن با حراج. 79

  فصل اول: مبنای لغوی و اصطلاحی بورس... 79

  فصل دوم: ارکان بورس... 80

  فصل سوم: نحوه سرمایه‌گذاری در بورس... 81

  گفتار اول: خرید. 81

  گفتار دوم: فروش... 81

  گفتار سوم: اعلامیه خرید و فروش... 81

  فصل چهارم: خصوصیات معاملات بورسی.. 82

  بخش چهارم: بررسی سابقه فقهی حراج. 84

  بخش پنجم: ماهیت حقوقی حراج. 88

  فصل اول: بررسی تعاریف و ارائه تعریفی از حراج. 88

  فصل دوم: اقسام حراج. 89

  گفتار اول: حراج به جهت پایان فصل مصرف.. 89

  گفتار دوم: حراج به جهت توسعه اولیه فروش کالا. 90

  گفتار سوم: حراج به جهت تغییر شغل.. 90

  گفتار چهارم: حراج به جهت تعطیل واحد صنفی.. 90

  گفتار پنجم: حراج فصلی و حراج غیرفصلی.. 90

  گفتار ششم: حراج جمعی.. 91

  فصل سوم: مشخصات حراج. 91

  گفتار اول: حراج دولتی.. 91

  بند اول: حراج در مقام فروش کالا. 92

  بند دوم: حراج در مقام اخذ حقوق دولتی.. 92

  گفتار دوم: حراج خصوصی.. 92

  بند اول: حراج اشخاص حقیقی.. 93

  بند دوم: حراج اشخاص حقوقی.. 93

  فصل چهارم: شرایط انعقاد و اعتبار حراج. 93

  گفتار اول: اصل آزادی قراردادها 93

  گفتار دوم:  قصد و رضای طرفین.. 94

  گفتار سوم: اهلیت طرفین.. 100

  گفتار چهارم: موضوع حراج. 102

  بند اول: مورد حراج باید در جلسه حراج وجود داشته باشد. 103

  بند دوم: مورد حراج باید قابلیت تملک مالیت داشته باشد. 103

  بند سوم: مورد حراج باید مقدورالتسلیم باشد. 103

  بند چهارم: مورد حراج باید معین باشد. 103

  بند پنجم: مورد حراج نباید مبهم باشد. 104

  گفتار پنجم: مشروعیت جهت در حراج. 105

  فصل پنجم: ثمن معامله در حراج. 105

  فصل ششم: آیا حراج نوعی دلالی است.. 107

  فصل هفتم: آیا حراج نوعی حق‌العمل کاری است.. 109

  فصل هشتم: آیا حراج نوعی مناقصه است.. 110

  فصل نهم: ویژگیهای حراج. 111

  نتیجه‌گیری.. 119

  منابع و ماخذ. 122

   

  منبع:

  اصول حاکم بر قراردادهای دولتی. سیداسماعیل حسینی، چاپ سوم، 1378؛ انتشارات بهنامی.

  المعه الدمشقیه، شهید اول، 786-734 ه‍. چاپ اول. یلدا. تهران. 1411ه‍.ق.1991 م.

  المعه الدمشقیه. شهید اول. ترجمه و تبیین. علی شیروانی/محسن غرویان. چاپ قدس قم. سال 1384. ناشر انتشارات دارالفکر.

  الطبعه المحققه الاولی: محقق حلی. منشورات الاعلمی، طهران 1389ه‍-1969م.

  تحریر الوسیله، حضرت امام خمینی(ره)، جلد دوم، چاپ دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم.

  ترجمه فارسی شرایع الاسلام، تالیف محقق حلی، جلد اول، ترجمه ابوالقاسم ابن محمد احمد یزدی، انتشارات دانشگاه تهران، 1346.

  ترجمه مباحث حقوقی شرح لعمه. لطفی، اسدا...، چاپ دوم، انتشارات مجد. 1385.

  ترمینولوژی حقوق. جعفری لنگرودی، دکتر محمدجعفر. انتشارات کتابخانه گنج دانش. چاپ دهم. 1378.

  جامع الشتات، جلد دوم، محقق الفقیه، میزاابوالقاسم قمی، چاپ اول، تابستان 1371، موسسه کیهان، سوال 37.

  حقوق بازرگانی ورشکستگی، دکتر محمد صفری، چاپ اول، انتشارات شرکت سهامی انتشار، 1376.

  حقوق تجارت، جلد اول، ستوده تهرانی، دکتر حسن، چاپ اول، نشر دادگستر.

  حقوق تجارت، دکتر حسن ستوده، جلد سوم، تهران، نشر دادگستر، چاپ اول، 1374.

  حقوق تجارت، دکتر حسنی حسن. چاپ سوم، پاییز 1383، نشر میزان، شماره 874.

  حقوق تجارت، عبادی محمدعلی، چاپ هفدهم، 1380، کتابخانه گنج دانش.

  حقوق تجارت، کاتبی دکتر حسینقلی، چاپ نهم، 1380، کتابخانه گنج دانش.

  حقوق تجارت، کلیات، معاملات تجاری، تجار و سازماندهی فعالیت تجاری، اسکینی، دکتر ربیعا، چاپ سوم، 1382، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت).

  حقوق مدنی، حجه الاسلام والمسلمین دکتر حبیب طاهری، جلد چهارم، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم. چاپ اول. 1375..

  حقوق مدنی قواعد عمومی قراردادها، دکتر ناصر کاتوزیان،جلد اول، چاپ سوم، 1374. انتشارات شرکت سهامی انتشارات با همکاری بهمن برنا. شماره 152.

  حقوق مدنی معاملات معوض، دکتر ناصر کاتوزیان، دوره عقود معین (1)، چاپ چهارم، 1371، شرکت انتشارات با همکاری بهمن برنا. شماره 219 و 221.

  دانشنامه حقوق خصوصی، انصاری، معسود و طاهری، دکتر محمدعلی. جلد 2، انتشارات محراب فکه؛ چاپ اول، 1384..

  شرح جامع قانون اجرای احکام مدنی، علی مهاجری، جلد اول، چاپ دوم، انتشارات فکرسازان، 1384.

  شرح جامع قانون اجرای احکام مدنی، علی مهاجری، جلد دوم، چاپ دوم، انتشارات فکرسازان، 1384.

  عملیاتی در رابطه با بورس، مریم اکبرزاده، چاپ اول، 1385، ناشر انتشارات ره آور هنر.

  فرهنگ دادرسی، حسین کریمی، چاپ اول، 1378، دفتر نشر فرهنگ اسلامی.

  فرهنگ سخن، انوری، دکتر حسن، چاپ اول، چاپخانه مهارت انتشارات سخن، زمستان 1381،

  فرهنگ علامه دهخدا.

  فرهنگ عمید (رقعی)، حسن عمید، 1386، موسسه انتشارات امیر کبیر.

  فرهنگ فارسی عمید، حسن عمید. انتشارات امیرکبیر، چاپ 86-1363.

  فرهنگ فارسی، محمد معین. انتشارات امیرکبیر. چاپ ششم. 1363.

  قانون اجرای احکام مدنی در نظم حقوقی کنونی، منصور اباذری فومشی، چاپ اول، انتشارات خرسندی، 1386.

  مجموعه تنقیح شده قوانین و مقررات حقوقی معاونت حقوقی و توسعه قضایی قوه قضاییه، چاپ روزنامه رسمی. جلد اول و دوم.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت