پایان نامه بررسی نسب وارث کودک ناشی از تلقیح مصنوعی

تعداد صفحات: 55 فرمت فایل: word کد فایل: 10003810
سال: 1384 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: پایان نامه حقوق
قیمت قدیم:۱۲,۱۰۰ تومان
قیمت: ۱۰,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پایان نامه بررسی نسب وارث کودک ناشی از تلقیح مصنوعی

  مقدمه»

  جامعه بشری دائماً در حال تغییر و تحول است. روز به روز مسائل جدیدی پیش می آید که از جنبه های مخلف نیاز به بررسی و پژوهش دارد.

  علم حقوق نیز ناگزیر است تا همزمان با این تحولات، توسعه یابد تا جوابگوی نیازهای جامعه باشد چون در غیر اینصورت مشکلات عدیده ای بر سر راه جامعه قرار می گیرد. لذا فقدان قانون در مورد مسائل جدید منجر به هرج و مرج می گردد. یکی از مسائل جدید که از جنبه های مختلف قابل بررسی است تا مسئاله روشهای جدید باروری به طریقه مصنوعی می باشد. مسئاله تلقیح مصنوعی ابتداءاً در مورد گیاهان و حیوانات انجام شد و کم کم در مورد انسان هم انجام شد و نتایج مثبتی داشت. تلقیح مصنوعی می تواند باعث حل مشکلات بسیاری از خانواده ها شود که از نعمت داشتن فرزند محروم اند. ولی البته همچون دیگر مسائل جدید، باعث نگرانی ها و مخلفت هایی هم شده است. این مسئاله فقط از جنبه حقوقی اهمیت ندارد و چه بسا جنبه های اخلاقی و اجتماعی آن مهمتر از جنبه حقوقی آن باشد. مسائلی همچون ترکیب اسپرم با تخمک در خارج از رحم، انتقال جنین زوجین به رحم زن ثالث، ترکیب اسپرم مرد وزن بیگانه، پرورش جنین در لوله آزمایشگاه، اهداء تخمک/ جنین و ..... سئوالات بیشماری را ایجاد می کند.

  تلقیح مصنوعی انواع گوناگونی دارد: از جمله تلقیح مصنوعی با اسپرم شوهر، تلقیح مصنوعی با اسپرم بیگانه، حالت مادر جانشین و حالت اهداء تخمک / جنین: که مادر این نوشته به بررسی تلقیح با اسپرم شوهر و با اسپرم بیگانه و حالت مادر جانشین پرداخته ایم و بحث اهداء تخمک/ جنین را مورد بررسی قرار نداده ایم.

  دراین نوشته، آنچه بیشتر مورد توجه است، بررسی مشروعیت یا عدم مشروطیت طرق تلقیح مصنوعی و بررسی نسب و آثار آن از جمله ارث طفل حاصل از این طرق است. به این معنا که طفل حاصل از طرق تلقیح مصنوعی به چه کس یا کسانی ملحق می شود و آثار این الحاق چیست؟

  و همچنین نظرات فقهاء و حقوقدانان را مورد بررسی قرار داده ایم.

   

  فصل اول

   

  1- تعاریف و کلیات:

  تلقیح مصنوعی عبارت است از داخل کردن منی مرد به وسیله آلات پزشکی و یا  هر وسیله دیگر غیر از مقاربت در رحم زن.

  طفل حاصل از عمل مزبور را طفل حاصل از تلقیح مصنوعی می نامند

  لقاح در لغت به معنای آبستن شدن و تلقیح به معنای آبستن کردن است.

  بنابر این معنای لغوی لقاح از معنای حقوقی آن دور نگردیده است چون لقاح مصنوعی د اصطلاح حقوقی یعنی بارور شدن جنس مؤنث ( اعم از انسان و حیوان و گیاه) با وسایل مصنوعی و تلقیح مصنوعی هم به معنای بارورکردن  جنس مؤنث ( اعم از انسان و حیوان و گیاه) از راه وارد کردن اسپرم در رحم جنس مؤنث با وسایل مصنوعی است بدون انجام مقاربت طبیعی

  نسب:

  نسب از نظر لغت، مصدر و به معنی قرابت و علاقه و رابطه بین دو شیئی است و در زبان فارسی، آن را نژاد می گویند[1]

  نسب از نظر اصطلاح حقوقی:

  در قانون مدنی ایران تعریفی از نسب نشده است ولی علماء حقوق تعاریفی ارائه داده اند:  از جمله آقای محمد عبده بروجردی نسب را چنین تعریف کرده است:

  « نسب علاقه ای است بین دونفر که به سبب تولد یکی از آنها از دیگری یا تولدشان از شخص ثالث حادث می شود»

  آقای دکتر سید حسن امامی نسب را چنین تعریف کرده است:« نسب، مصدر است و به معنی قرابت و خویشاوندی می باشد. و اضافه کرده است: « نسب امری است که به واسطه انعقاد نطفه از نزدیکی  زن و مرد به وجود می آید. از این امر، رابطه طبیعی خونی بین طفل وآن دو نفر که یکی پدر و دیگری مادر باشد موجود می گردد»[2]

  نسب، اعم از پدری یا مادری ممکن است مشروع باشد یا نامشروع و همچنین ممکن است حاصل از نزدیکی طبیعی باشد یا حاصل از تلقیح مصنوعی

  روش تلقیح مصنوعی توانسته است باعث از بین رفتن مشکلات خانواده هایی شود که به دلایلی از جمله عنن یا انزال سریع و یا عیوب مجاری آلات تناسلی زن و مرد از نعمت داشتن فرزند محروم بوده اند.

  2- تعریف مسئاله و موضوع تحقیق:

  در حال حاضر امکان فرزند دارشدن زوجین نا بارور از طریقی جدید وجود دارد که در این جریان ممکن است از اسپرم مرد بیگانه و یا تخمک زن بیگانه استفاده شود ویا تخمک و اسپرم زن و شوهر در خارج از رحم ترکیب شوند و یا از رحم زن ثالثی استفاده شود و یا از جنین اهدایی استفاده شود که بررسی وضعیت حقوقی طفل حاصل از این روشها از اهمیت فراوانی برخوردارمی باشد.

  3- سئوالات اصلی تحقیق:

  1- آیا نسب طفل ناشی از تلقیح مصنوعی از نظر شرعی مشکلی دارد یا خیر؟

  2- آیا طفل ناشی از تلقیح مصنوعی در انواع گوناگون آن ارث می برد یا خیر؟

  3- نسب طفل ناشی از تلقیح مصنوعی به چه کسی می رسد و از چه کسی ارث می برد؟

  4- فرضیه های تحقیق:

  1- نسب طفل ناشی از باروری مصنوعی در انواع مختلف آن مشروع و قانونی است.

  2- در حالت مادر جانشین، طفل منسب به پدر و مادرحکمی خواهد شد.

  5- اهداف تحقیق:

  1- تبیین و روش ساختن نسب وارث طفل ناشی از تلقیح مصنوعی

  2- بررسی موانع و مشکلات تلقیح مصنوعی از جمله در مورد نسب وارث کودک ناشی از آن

  3- بررسی وضعیت طفل در شرع و قانون

  6- اهمیت تحقیق:

  با توجه با اینکه این مسائل در جامعه ظهور می کند و انجام می شود و تقاضای زیادی هم ممکن است برای آن وجود داشته باشد و از طرف دیگر در مورد مسائل حقوقی و تکالیف و وظایف حقوقی طرفین ابهام و پیچیدگی وجود دارد، اهمیت این تحقیق روشن میشود.

  7- روش تحقیق و شیوه گرد آوری مطالب:

  روش این تحقیق، روش تحلیل منطقی و استدلالی است.و روش اصلی گرد آوری مطالب، روش کتابخانه ای است و همچنین استفاده از شبکه های اطلاعاتی کامپیوتری.

   

  فصل دوم

   

  تاریخچه تلقیح مصنوعی:

  تلقیح مصنوعی به شکل علمی تقریباً موضوعی جدید است که توانستد مشکلات خانواده هایی  را برطرف کند. تلقیح مصنوعی در ابتدا نژاد یا تکثیر نسل حیوانات مورد استفاده قرار گرفت و اولین آزمایش را در این مورد یک دانشمند آلمانی به نام Lud wig Jacobi در سال 1765 میلادی روی ماهی ها انجام داد. در نیمه اول قرن نوزدهم تلقیح مصنوعی روی ماریان و گاو وگوسفند انجام شد و نتیجح مثبت حاصل گردید. در اواخر قرن نوزدهم یکی از دانشمندان روسی به نام Elie Ivenoff تلقیح مصنوعی را در چهار پایان با متدی خاص معمول ساخت که بعدها آن روش به طور گسترده مورد عمل قرار گرفت.

  با پیشرفت صنایع و فنون، دامنه تلقیح مصنوعی به انسان نیز سرایت نمود. تکنیک های جدید تلقیح مصنوعی در امر توالد موجود انسانی به کار گرفته شد و دنباله آزمایش ها روی انسان انجام پذیرفت. یک پزشک انگلیسی در سال 1799 گزارش در این زمینه به دولت انگلستان داده است که گزارش مزبور مضبوط است.[3] یکی از پزشکان فرانسوی در سال 1868 میلادی طی گزارش خود خاطر نشان ساخته است که در فرانسه ده مورد تلقیح مصنوعی در روی زن ها انجام شده و قدیمی ترین آنها را مربوط به سال 1838 دانسته است.[4]

  در ایلات متحده امریکا دکتر Marion Sins اولین آزمایش خود را درسال 1866 میلادی در بیمارستان زنان نیویورک سیتی به مرحله اجرا در آورد.

  ازسال 1914 به بعد تقریباً موضوع تلقیح مصنوعی کاملاً توجه علماء و پزشکان را به خود جلب کرد. در سال 1914 میلادی یکی از اطبای انگلیسی مقیم مصر موسوم به دکتر جامسیون شنیده بود که در میان بدویان طریقه ای برای معالجه زنان عقیم وجود دارد که گاه منجر به آبستن شدن زنها می شود و گاهی این گونه زنان می میرند. این اتفاق نظر پزشک انگلیسی را به خود جلب کرد و در اثر بررسیهای فراوان، دریافت که زنان بدوی به قطعه ای از پشم حیوانات افسون می خوانند و آن را به زن نازا می دهند تا به رخم خود بمالد و معتقد بودند که زن با این روش حامله خواهد شد یا خواهد مرد.[5] این پزشک با تحقیقات بیشتر سرانجام دریافت که زنان بدوی پشم را به نطفه مردان آغشته کرده و سپس آن را به زن عقیم می دهند تا آن را استعمال نماید که علاوه بر نطفه مقدار زیادی از میکروب های مضر موجود در پشم وارد رحم زن می گردید و اگر زن دارای بنیه قوی می بود در مقابل میکروبها مقاومت می کرد و الا از پا در می آمد و می مرد.

  دکتر جامسیون پس از خاتمه جنگ جهانی اول به انگلستان مراجعت کرد و به خاطر او چنین رسید که به وسیله تلقیح مصنوعی و از راه صحیح علمی هزاران زن را که آرزوی مادر شدن داشتند بارور کند و به وسیله آلات مصنوعی و لوله آزمایش نطفه مرد را به رحم زن منتقل نماید. کم کم تلقیح مصنوعی در انگلستان رواج پیدا کرد و  البته اعتراضاتی را هم به دنبال داشت با وجود اعتراضات مذکور از تلقیح مصنوعی جلوگیری نشد و امروزه در انگلستان اطفال ناشی از تلقیح مصنوعی به طور چشم گیر مشاهده می گردند.

  در ایتالیا و در شهر واتیکان پاپ رهبر کاتولیک های جهان تلقیح مصنوعی را تحریم کرد. ولی بعضی از کشورهای اروپائی و امریکائی تلقیح مصنوعی را مباح دانسته اند.[6]

  در حقوق اسلام بحث تلقیح مصنوعی سابقه ندارد ولی مصادیقی وجود دارد که با تلقیح مصنوعی مشابهت دارد. از جمله احادیثی که در این زمینه وجود داردمربوط به مساحقه [7]است که به طور خلاصه مفاد حدیث چنین است که ابا جعفر و ابا عبدلله علیهما السلام می گفتند حضرت امام حسن در مجلس پدرش حضرت علی (ع) حضورداشت که عده ای وارد شدند و می خواستند مسئاله را از حضرت علی (ع) سئوال کنند. بعلت عدم حضور آن حضرت در مجلس مسئاله در نزد امام حسن (ع) مطرح گردید و آن مسئاله چنین بود که مردی با زن خود جماع کرده است و زن در همان حالت با دختر با کره ای مساحقه نموده و در نتیجه این عمل نطفه از رحم زن وارد رحم دختر گردیده و دختر حامله شده است. تکلیف چیست؟

  حضرت امام حسن(ع) فرمودند که مهر دختر باکره را از زن باید گرفت و به دختر داد زیرا طفل حاصل از این مساحقه از رحم دختر خارج نخواهد شد مگر با ازاله بکارت وی سپس زن را چون محصنه بوده است باید رجم کرد و پس از آنکه طفل متولد گردید باید این طفل به صاحب نطفه تحویل شود و دختر مزبور را باید تازیانه زد.

 • فهرست و منابع پایان نامه بررسی نسب وارث کودک ناشی از تلقیح مصنوعی

  فهرست:

  مقدمه .........................................................................................................................

  فصل اول- تعاریف و کلیات.......................................................................................

  فصل دوم-تاریخچه.....................................................................................................

  فصل سوم- تلقیح مصنوعی........................................................................................

  فصل چهارم- مادر جانشین........................................................................................

  نتیجه گیری کلی.........................................................................................................

  فهرست تفصیلی مطالب»

   

  مقدمه..........................................................................................................................

  فصل اول- تعاریف و کلیات.......................................................................................

  تعریف مسأله و موضوع تحقیق...................................................................................

  سئوالات اصلی تحقیق.................................................................................................

  فرضیه های تحقیق......................................................................................................

  اهداف تحقیق..............................................................................................................

  اهمیت تحقیق.............................................................................................................

  روش  تحقیق و شیوه گرد آوری مطالب.....................................................................

  فصل دوم- تاریخچه تلقیح مصنوعی...........................................................................

  فصل سوم- تلقیح مصنوعی........................................................................................

  مبحث اول- تلقیح مصنوعی با اسپرم شوهر................................................................

  گفتارنخست- جواز یا حرمت تلقیح مصنوعی با اسپرم شوهر.....................................

  گفتار دوم- آثار مالی و غیر مالی نسب ناشی از تلقیح مصنوعی با اسپرم شوهر..........

  بند اول- آثار مالی.......................................................................................................

  الف) توارث................................................................................................................

  ب) نفقه......................................................................................................................

  ج) سایر آثارمالی.........................................................................................................

  بند دوم- آثار غیر مالی................................................................................................

  الف)حرمت نکاح........................................................................................................

  ب) حضانت................................................................................................................

  ج) تربیت....................................................................................................................

  د) ولایت.....................................................................................................................

  مبحث دوم- تلقیح مصنوعی با اسپرم بیگانه................................................................

  گفتار نخست- وضع حقوقی - فقهی ( جواز یا حرمت) تلقیح مصنوعی با اسپرم بیگانه

  گفتار دوم- دلایل مخالفان و موافقان این روش...........................................................

  1- اطلاق و عموم پاره ای از آیات قرآن ....................................................................

  2- اطلاق و عموم پاره ای از روایات..........................................................................

  3- مقتضای قاعده احتیاط...........................................................................................

  گفتار سوم- نسب ناشی از لقاح مصنوعی با اسپرم بیگانه............................................

  بند اول- نسب ناشی از لقاح به شبهه با اسپرم اجنبی..................................................

  بند دوم- نسب طفل ناشی از لقاح عمدی با اسپرم غیر شوهر(اجنبی).........................

  1-قائلین به عدم ثبوت نسب......................................................................................

  2- قائلین به ثبوت نسب.............................................................................................

  الف) رابطه طفل با زوج ( شوهر زن)..........................................................................

  ب) رابطه طفل با زوجه (مادر)....................................................................................

  ج) رابطه طفل با صاحب آب.......................................................................................

  فصل چهارم- مادر جانشین........................................................................................

  مبحث اول- قرارداد مادر جانشین...............................................................................

  گفتار اول- تعریف قرارداد مادر جانشین.....................................................................

  گفتار دوم- نظرات مخالفان و موافقان.........................................................................

  مبحث دوم- وضعیت فقهی حالت مادر جانشین.........................................................

  گفتار اول- لقاح داخل رحمی.....................................................................................

  بند اول- حالت جانشینی در بارداری...........................................................................

  بند دوم- حالت جانشینی با باروری مصنوعی.............................................................

  گفتار دوم- لقاح خارجی رحمی ................................................................................

  بند اول- فراهم کردن زمینه لقاح بین اسپرم و تخمک در آزمایشگاه............................

  بند دوم- انتقال جنین تشکیل شده به رحم مادر جانشین............................................

  مبحث سوم- نسب در حالت مادر جانشین.................................................................

  مبحث چهارم- مادر کیست؟......................................................................................

  گفتار اول- حالت جانشینی در بارداری.......................................................................

  گفتار دوم- حالت جانشینی با باروری مصنوعی..........................................................

  مبحث پنجم- آثار نسب..............................................................................................

  گفتار اول-حرمت نکاح..............................................................................................

  گفتار دوم-حضانت.....................................................................................................

  گفتار سوم- ولایت قهری............................................................................................

  گفتار چهارم- الزام به انفاق.........................................................................................

  بند اول- انفاق بین کودک و صاحب اسپرم..................................................................

  بند دوم- انفاق بین کودک و صاحب رحم اجاره ای....................................................

  گفتار پنجم- توارث....................................................................................................

  بند اول- توارث بین صاحب اسپرم و کودک...............................................................

  بند دوم- توارث بین طفل و صاحب تخمک...............................................................

  بند سوم- توارث بین طفل و صاحب رحم اجاره ای ..................................................

  نتیجه گیری کلی.........................................................................................................

   

   

   

  منبع:

  حاتمی،علی اصغر، لقاح مصنوعی از دیدگاه حقوقی، مجله دیدگاههای حقوقی شماره16-12 (سال78-1377)

  - حسینی خواه،سید جواد، تلقیح مصنوعی، مجله دانش پژوهان، شماره5

  - قبله ای، خلیل، بررسی احکام فقهی و حقوقی کودکان نامشروع، مجله دیدگاههای حقوقی، شماره16-12

  - مهرپور، حسین، نگرشی به وضعیت حقوقی و شرعی باروری مصنوعی، مجله تحقیقات حقوقی، شماره20-19 (1376)

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت