گزارش سمینار معرفی و انواع و جنس چرخ دنده ها

مشخص نشده
1387
170
word
27 MB
10003644
قیمت قدیم:۲۳,۶۰۰ تومان
قیمت: ۲۱,۵۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش سمینار معرفی و انواع و جنس چرخ دنده ها

  گزارش سمینار مکانیک

  پیشگفتار:

  تحقیق پیشرو حاصل تلاش ۹ تن از دانشجویان دانشگا ه آزاد اسلامی واحد مشهد در نیم سال دوم تحصیلی در سال 1387 می باشد.

  این کتابچه تفصیل مطالب ارائه شده در سمینار است که به طور کامل تر و دایره‌ی  مطالب وسیع‌تر آماده گردیده است.

    فصل اول:

   

  معرفی و انواع و جنس چرخدنده ها

  معرفی چرخ دنده ها

   مقدمه:

     چرخدنده ها یکی از پرکاربردترین قطعات در صنعت می باشد .البته با این وجود همیشه    نقشی ناپیدا را در زندگی بشر امروز ایفا کرده است .در واقع کمتر کسی است که اطلاعات مختصری در مورد چرخدنده ها داشته باشد حتی مهندسان که در صنعت فعالیت می کنند اطلاعات کمی در مورد چرخدنده ها داشته و بجز کلیات چیزی نمی دانند.

     با توجه به پیشرفت صنعت و نقش انکار ناپذیر چرخدنده ها در قسمتهای مختلف صنعت لازم است که با توجه به رشد صنعتی کشور دانشجویان مکانیک آشنایی بیشتری با چرخدنده پیدا کرده و با انواع مختلف و نحوه عملکرد و نحوه تراشیدن آنها آشنا شوند. البته در این زمینه مطالب بسیاری در منابع مختلف موجود می باشد که با مراجعه با آنها می توان اطلاعات افی در این زمینه بدست آورد.

  در این تحقیق سعی شده است تا مطالب کلی در مورد انواع و مزایا و معایب و مشخصات فنی آنها ارائه شده است تا منبعی منسجم و مختصر در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

  تاریخچه چرخدنده ها:

    از زمان دقیق استفاده چرخدنده ها آگاهی نداریم ولی از حدود سه هزار سال پیش انسانها از چرخدنده های چوبی استفاده می کردند.بنظر می رسد نخستین چرخدنده ها از چوب ساخته شده اند.تمدنهای قدیم از چرخدنده ها استفاده های مختلفی می نمودند به عنوان مثال رومیان از چرخدنده های چوبی در آسیباب ها برای انتقال نیرو استفاده می کردند و یا یونانیان برای ادوات نجومی خود چرخدنده های کوچکی از جنس فلزات می ساختند.

  در زمان قرون وسطی نیز از چرخدنده ها در آسیاب های آبی استفاده می شد و با اخترع ساعت انواع چرخدنده ها از انواع کوچک و بزرگ در ساعت های مختلف اسفاده می شد.

  در قرن نوزدهم با وجود آمدن کشتیهای بخار و ماشینهای ابزار و...چرخدنده ها کابرد گستردی پیدا کردند و با آغاز قرن بیستم با به عرصه آمدن خودرو و هواپیما دریچه نوینی به روی چرخدنده سازی گشوده شد و این صنعت همراه با پیشرفت صنایع دیگر به جلو می رفت و توسعه می یافت.                                          

     چرخدنده :

  چرخدنده جزئی از اجزای ماشین است که برای انتقال  حرکت و توان از محور خود به چرخدنده ای دیگر و در نتیجه به محور آن از طریق دندانه هایش بکار می رود.

  بوسلیقه چرخدنده ها می توان حرکت دورانی و گشتاور گردشی را بدون لغزش از محوری به محور دیگر (در فاصله محور های کم)منتقل نمود.همچنین به کمک چرخدنده ها می توان نسبت انتقال و جهت گردش مورد لزوم را بدست آورد.

  شرط معمول اینست که حرکت  انتقال یافته یکنواخت باشد. ازمیان دوچرخ دنده درگیرآنکه کوچکتر است که معمولا گرداننده هم هست  پینیون و چرخ دنده دیگر چرخ دنده نامیده می شود.

  چرخ‌دنده وسیله‌ای است برای انتقال گشتاور که به کمک آن می‌توان مقدار گشتاور و یا سرعت دورانی را کاهش یا افزایش داد. همچنین به کمک چرخ دنده ها می‌توان جهت حرکت را تغییر داد.

    محاسن چرخدنده ها:

  1)انتقال نیروی بیشتر:

  اگر دو دستگاه ماشین تراش  را یکی با چرخدنده و دیگری با چرخ تسمه است را مقایسه کنیم خواهیم دید کدامیک بهتر می باشد.بطوریکه ملاحظه می شود در ماشین تراش چرخ تسمه ای به محض بارگذاری زیاد تسمه ها سرخورده و ماشین از حرکت باز می ایستد ولی چنانچه ماشین با چرخدنده مجهز نماییم می توانیم در ماشین سرعتهای زیادتری ایجاد نماییم و همچنین می توانیم بوسلیه دستگاه جعبه دنده نیروی بیشتری را انتقال داد. بطور کلی دوام چرخدنده ها به مراتب بیشتر از چرخ تسمه ها می باشد.

  2)انتقال نیرو روی محورهای مختلف:

    از چرخدنده ها می توان برای انتقال نیرو در محورهای موازی و متنافر و متقاطع استفاده نمود.

   

  3)تبدیل حرکت دورانی به خطی و بالعکس:

  به طور مثال به کمک چرخ و شانه می توان می توان حرکت دورانی  را به مستقیم  و یا بالعکس تبدیل نمود.

   

  معایب چرخدنده ها:

  1)حرارت ایجاد شده بین دو چرخدنده ها:

  اغلب اوقات دو چرخدنده که با هم درگیر بوده و عمل انتقال نیرو انجام می دهند در اثر ردش و تماس با یکدیگر و تاثیر نیروهای متقابل بین آنها حرارت ایجاد شده و در اندک مدتی احتمال شکستن و یا خراب شدن آنها خواهد بود برا جلوگیری از این عمل سعی نمود:

  در محل قرار گرفتن چرخدنده ها روغن وجود داشته باشد و باید بین دو چرخدنده لقی وجود داشته باشد تا از گرم شدن و خسارت ناگهانی جلوگیری شود.

   

  2)صداهای ناهنجار:

  معمولا در چرخدنده های ساده بیشتر است.

  3)شکستن و خرد شدن

  شرایط فیزیکی لازم در چرخدنده ها :

  1)مقطع حقیقی دندانه ها با مقطع تئوری یکی باشد.

  2)فاصله دندانه ها بایستی یکسان و درست باشد.

  3)دایره گام حقیقی بر دایره گام تئوری منطبق و با محور چرخش چرخدنده هم مرکز باشد و همچنین نقطه تماس دو چرخدنده درگیر در دایره گام (قطر متوسط چرخدنده)باشد.

  4)سطح پیشانی و دامنه دندانه ها باید صاف و دارای سختی کافی برای مقاومت در مقابل سایش و جلوگیری از ایجاد صدا در هنگام چرخش باشند.

  5)محورهای مرکزی و یاتاقانها دارای استحکام کافی باشند تا در اثر بارهای وارده در هنگام کار بتوانند فاصله مرکز تا مرکز مطلوب را حفظ کنند.

   

  انواع چرخدنده ها:

  چرخدنده ها را می توان به چند صورت تقسیم بندی کرد ممکن است بر حسب شکل ظاهری و نوع کاربرد و روش ساخت آنها طبقه بندی کرد اما در اکثر مواقع چزخدنده ها بر حسب شکل ظاهری طبقه بندی می شوند:

  چرخدنده ساده :

  ساده ترین نوع چرخدنده ها هستندکه دارای دندانه های موازی با محور چرخش هستند و برای انتقال حرکت بین دو شافت موازی بکار می رود.

  دندانه های این چرخ دنده ها به موازات محور دورانشان تراشیده می شوند. این چرخ دنده ها از نظر طراحی و ساخت درمقایسه با انواع دیگرچرخ دنده ساده تر هستند وبرای انتقال قدرت بین دو شفت موازی مورد استفاده قرار می گیرند

   

  چرخدنده های مارپیچ و شانه ای

   

  چرخ دنده های مارپیچ موازی

        یک چرخدنده مطبق یا مرحله ای به طوری که درشکل (12-21) نشان داده شده متشکل از دو چرخدنده ساده و یا  بیشتر بوده که به یکدیگر بسته شده اند. هر یک از آنها نسبت به چرخدنده مجاور خود  به مقدار حاصل  تقسیم گام  قوسی  بر تعداد  چرخ دنده ها جلوتر قرار دارد . در یک جفت  چرخ دنده معمولی ساده  نیرو  به سطح دنده و در تمام  عرض وارد می شود. چرخ دنده های مطبق نیرو  ابتدا به  قسمتی در عرض سطح ، کمی بعد  به  قسمت و یا مرحله بعدی و  به همین  ترتیب  به  مرحله های  بعدی وارد می گردد. در نتیجه دندانه ها  با  ضربه کمتری با یکدیگر تماس پیدا خواهد کرد. به همین جهت چرخ دنده های مرحله ای  نسبت به چرخ دنده های ساده به مراتب آرامتر و نرمتر کار می کنند.

  اگر تعداد مراحل و یا طبقات به بینهایت میل کند، نتیجه یک چرخ دنده مارپیچ خواهد بود. چرخدنده های مارپیچ به کار رفته در انتقال قدرت بین دو شفت موازی شکل (12-22 الف) به چرخ دنده های مارپیچ موازی موسوم بوده و چرخدنده های مارپیچ به کار رفته در انتقال قدرت بین دو شفت غیر موازی    (12-22 ب ) به چرخدنده های مارپیچ متقاطع موسوم می باشند.

  اگر یک  صفحه  مطابق شکل ( 12-23 الف )  بر روی استوانه  پایه  غلت بخورد ، خطی به موازات محور استوانه و واقع در صحفه سطح اینولوت دندانه چرخدنده ساده را ایجاد خواهد کرد. بنابراین موقعی که یک جفت چرخدنده ساده درگیر می باشند تماس بین دندانه ها در امتداد خطی به موازات چرخدنده ها می باشد.اما اگرخط درصفحه مطابق شکل (12-23ب) نسبت به محور استوانه مایل باشد، سطح دندانه یک چرخ مارپیچ را تولید خواهد کرد.

  این سطح به یک اینولوت مارپیچی موسوم بوده  و به طوری که نشان داده شد  دارای اجزای متشکل از خط مستقیم می باشد. وقتی که یک  جفت چرخ دنده مارپیچ موازی با هم درگیر می باشند، تماس بین دندانه های خطی درامتداد این اجزا می باشد. موقعی که دو چرخدنده ساده با یکدیگر مماس می شوند. تماس در کل عرض سطح  صورت گفته حال آنکه در مورد چرخ دنده های مارپیچ تماس در یک انتها شروع  و تدریجاً در امتداد دنده پیشروی می کند.

  این مطلب در شکل ( 12-24 ) که درآن خطوط مستقیم a-a ، b-b ، c-c وغیره خطوط تماس متوالی را مشخص می کنند، نشان داده شده است.این تماس تدریجی درامتداد سطح دندانه موجب ضربه کمتر شده و بنابراین چرخ دنده های مارپیچی نسبت به چرخ دنده های ساده خیلی آرامتر عمل کرده، طول عمر بیشتر داشته و مقاومتر می باشد.

 • فهرست و منابع گزارش سمینار معرفی و انواع و جنس چرخ دنده ها

  فهرست:

  فصل اول(معرفی چرخدنده و انواع آن)  

  تاریخچه چرخدنده ها

  محاسن چرخدنده ها

  معایب چرخدنده ها

  شرایط فیزیکی لازم در چرخدنده ها

  انواع چرخدنده ها

  چرخدنده ساده

  چرخدنده های مارپیچ

    چرخدنده های مارپیچ موازی

    چرخ دنده های مارپیچ متقاطع

    چرخدنده تک مارپیچ

    چرخدنده های دومارپیچ

    چرخدنده های شانه ای

  چرخدنده حلزونى

    چرخ دنده حلزونى دوپوش

    موارد کاربرد چرخ دنده های حلزونی

  چرخدنده های مخروطی

    کاربرد چرخدنده های مخروطی

    معایب و مزایای چرخدنده های مخروطی

  چرخدنده های هیپوییدی

    کاربرد چرخدنده های هیپوییدی

  جعبه دنده ها (چرخ دنده های خورشیدی)

    طرز کار مجموعه دنده سیاره ای

    سیستم های دنده سیاره ای کمپوند

    طرز کار گیربکس اتوماتیک

    مجموعه دنده های سیاره ای و نسبت انتقال دور

    اجزای مجموعه دنده های سیاره ای

    دنده های گیربکس اتوماتیک

  فصل دوم

  روشهای ساخت چرخدنده ها

    چرخ دنده ها وچرخ دنده تراشی

    عملیات چرخدنده تراشی

    تراشکاری چرخدنده های ساده

    تراشکاری چرخدنده های مارپیچ

    تراشکاری چرخدنده ی شانه ای

    تراشکاری دندانه های حلزون و چرخ حلزون

  روش های استفاده شده در صنعت برای ساخت چرخدنده

    روش هابینگ

    توسط دستگاه صفحه تراشی

    توسط ماشین کله زنی

    روش ریخته گری

    توسط قالبهای fine blanking

  فصل سوم

  روغنکاری چرخ دنده ها

    روغنهای فشار بالا

    روغنهای مخصوص چرخ دنده‌ های پلاستیکی

    روغن افشانی مکانیکی نوبه‌ای

    فصل چهارم

  معرفی استانداردها و نمایش برخی جداول

    فصل پنجم                                                   

  معرفی نرم افزارها، سایت ها و ...

    فصل ششم(گزارش تحقیقات انجام شده)                            تحقیق 1 : شکست حاصل از خوردگی در چرخ دنده های مارپیچ                                    ماشینهای سنگین

  تحقیق 2 : خوردگی و سایش در چرخ دنده های ساده                 

  تحقیق 3 : شبیه سازی دینامیکی چرخ دنده وتخمین بزرگی خطا

    فصل هفتم

  ضمایم (اصل مقالات)                           

    فصل هشتم

  منابع و مآخذ

   

  منبع:

  Dontyne Systems - http://www.dontyne.co.uk

   

   
  Offers gear design software for spur and helical gears which include ISO 6336 gear rating and optimisation. Program description and demo downloads are available.

   

  Web Gear Services - http://www.webgearservices.com/ Excel based gear design software with DXF file creation, consulting and training services. Site contains a programme description, ordering information and a forum.

   

   

     Gears simulator - http://www.terra.es/personal/jdellund/simulator.htm
  Use Gears simulator to design and simulate mechanical systems including gears, chain and belt drives and other components. The site includes the online help and a FAQ. A 30 days trial demo can be downloaded.

   

   

  QuikGear - http://quickgear.bizland.com
  Offers involute gear calculations software, spline and spline gage calculations software covering six major spline standards. Site includes software, gear definitions and formula. Freeware and commercial version.

   

   

  Hexagon - http://www.hexagon.de/index.htm
  Mechanical engineering software including tolerance analysis, gear design, shaft design and spring calculation.

   

   

  MITCalc - http://www.mitcalc.com
  A mechanical and technical calculation package. It includes solutions for gearings, belt, chain, springs, beams, shafts, and many others. MITCalc support 2D and 3D CAD systems and many international standards. Description of software and downloads. 

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول