پایان نامه بررسی مردم شناختی روستای فشارک در راستای باز تولید آن

تعداد صفحات: 155 فرمت فایل: word کد فایل: 10001610
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: پایان نامه شهرسازی
قیمت قدیم:۲۲,۱۰۰ تومان
قیمت: ۲۰,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پایان نامه بررسی مردم شناختی روستای فشارک در راستای باز تولید آن

   پایان نامه برای دریافت  درجه کارشناسی ارشد (M.A)

  گرایش : مردم شناسی 

  چکیده

  هدف از این پژوهش بررسی مردم شناختی روستای فشارک در راستای احیای دوباره روستا می باشد. در این رهگذر تلاش شد تا با استفاده از نتایج مردم نگاری و روش و شیوه انسان شناسی کاربردی، در ابتدا در جستجوی علل و عوامل مؤثر در توسعه و در نهایت در جستجوی راه حل هایی برای توسعه اقتصادی باشیم تا از این طریق بتوان از موج روز افزون مهاجرت های روستایی به شهر ها کاسته و یا آن را تعدیل ساخت.

  یافته های این پژوهش نشان داد که جدای از عوامل طبیعی ، تاریخی و سیاسی ، عامل مهم و بنیادی دیگری که در شکست طرح توسعه مؤثر می باشد ،بی توجهی به زمینه های فرهنگی است. اگر    توسعه ای وارد یک جامعه بشود ، بدون آن که هیچ گونه انطباقی با بافت سنتی آن جامعه داشته باشد،  نه تنها باعث از هم گسیختگی این بافت  می شود و کوهی از مشکلات اجتماعی ، فرهنگی را بوجود می آورد بلکه موجب بوجود آمدن ارزش های جدیدی می شود که ناهماهنگ با محیط و شرایط سنتی جامعه است .نتیجه این ناهمگونی تضاد ها و اختلافاتی است مابین سنت و مدرنیته که در نهایت  حاصل آن  مهاجرت است.

  در آخر به عنوان نتیجه این پژوهش می توان چنین گفت که توسعه فرآیندی است چند بعدی که باید در مسیر آن جایی نیز برای فرهنگ گشود.حال این که چگونه می توان توسعه و سنت را با یکدیگر آشتی داد،در این پژوهش تا حدودی به آن پرداخته شده است، اما هنوز به تحقیق و تفحص بیشتری نیاز است که به امید خدا در فرصت های آتی به بررسی پیرامون آن پرداخته خواهد شد.  

   

  مقدمه

  روند روز افزون مهاجرت به شهر ها ادامه دارد.معضلات و آسیب های ناشی از این مهاجرت ها گویاترین متغیرها برای بررسی وضعیت جوامع می باشند.مطالعه عوامل اثرگذار مهاجرت، بیشترین مساعدت را به جامعه شناسان و مردم شناسان برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی می نماید.

  شهرهایی که آمادگی و امکانات لازم را برای میزبانی از این مهاجرین ندارند ، روزانه با معضلات و مشکلات بیشتری روبرو خواهند شد.سوء استفاده ها به منظور و هدف کسب نفع شخصی آن هم به هر قیمتی، رشد صعودی فساد و جرم را سرعت می بخشد.

  برای آن که بتوان تمام این نابسامانی ها را بهبود بخشید باید به سرچشمه این آب گل آلود رجوع کرد.بسیاری از اندیشمندان و بزرگان علوم اجتماعی معتقدند برای حل مشکلات شهری بایستی به توسعه روستایی پرداخته شود، تا روستایی بالاجبار به ترک روستا وادار نشود و برای یافتن زندگی بهتر به شهر مهاجرت نکند.

  اصلاحات ارضی در پیش از انقلاب و ورود امکاناتی از قبیل راه های ارتباطی و برق و مخابرات و حتی گاز نیز نتوانست به این امر کمک کند که به علت دسترسی آسان به شهرها امر مهاجرت را سهولت بخشید.توسعه فرایندی است چند بعدی که در اجرای آن باید علاوه بر توجه به مسائل اقتصادی و موقعیت جغرافیایی منطقه به بعد فرهنگ نیز توجه شود.توسعه ای که بعد فرهنگی یک جامعه را نادیده بگیرد ، ممکن است تغییراتی را در آن جامعه بوجود آورد اما لزوماً این تغییرات نفع همگانی را به همراه نخواهد داشت ،که شاید حتی در ساختار آن جامعه نیز اختلالاتی را بوجود می آورد.

  توسعه زمانی پیروز و مؤفق است که مشارکت مردمی را همراه داشته باشد.در این هنگام است که      می توان اذعان داشت جامعه به بلوغ و رشد کافی رسیده است. زیرا این دوره زمانی است که ملت ها با اعتماد به نفس رشد می کنند و توانایی و استعداد خودشان را برای ساختن کشور خود به کار        می گیرند.

  انسان شناسان کاربردی تلاش می کنند تا با بررسی فرهنگ و با کمک از یافته های مردم نگاری به برنامه ریزی صحیح و دقیق و همه جانبه برای حل مشکلات مردم پرداخته و در این راستا از نیروی مردمی به نفع خود مردم کمک می گیرند.هدف ایشان به حداقل رساندن آسیب های ناشی از ورود یک نوآوری می باشد.

  حال زمان آن رسیده که انسان شناسان در ایران نیز روش کاربردی را پیشه کنند تا بتوانند مردم شناسی را به ابزاری برای تغییر جامعه به سوی رشد و توسعه سوق دهند.

   

  در این تحقیق در ابتدا به تعریف واژگانی که از ابعاد توسعه به شمار می آیند پرداخته شده است و بعد از شناخت منطقه مورد تحقیق ، تلاش شد تا عوامل تأثیرگذار در رشد و توسعه و پایداری منطقه را شناسایی کرده تا شاید بتوان با یافتن این عوامل به بازسازی مجدد روستا پرداخته شود و با شیوه های نوین به بهره برداری روستا به نفع اهالی و ساکنین روستا اقدام کرد.این امر نه تنها روستا را از تخریب

  کامل نجات خواهد داد، بلکه به امر بازگشت مجدد روستاییان به شهرها کمک خواهد کرد.

  بخش اول

  فصل اول

  بیان مسئله                                                        

  فرایند توسعه به منظور بازسازی خرابی های پس از جنگ جهانی دوم با همفکری اندیشمندان سیاسی و انسانی با الگوئی کاملاً غربی دراروپا مطرح شد.هدف از این طرح رشد اقتصادی و تغییرات در کل جهان بود اما از آن جایی که برای اجرای یک برنامه ریزی باید بستر لازم برای آن فراهم باشد عدم آمادگی در کشورهای جهان سوم باعث شکست طرح توسعه شد و اگر ماحصل آن برای عده ای خاص بهبود وضعیت بود،مابقی را دچار وضعیت بدتری از گذشته کرد و یا در همان وضعیت سابق نگه داشت.یکی از نتایج توسعه در ایران گسترش شهرنشینی بود .توسعه،شهر را به مرکز ارتباطات سرمایه داری ،مبادلات و کار دستمزدی تبدیل کرد و بالعکس روستاییان را با فقر و نداری روبرو نمود. در نتیجه روستاییانی که دیگر تاب و توان مقاومت در برابر سختی و مشکلات را نداشتند مهاجرت کرده و به امید یافتن زندگی بهتر در شهر سکنی گزیدند.

  این مهاجرت ها در سال 1340 با اجرای قانون اصلاحات ارضی تشدید گردید*.مالکان بزرگ علاوه بر زمین صاحب سرمایه نیز بودند،بنابراین کشاورزان که نمی توانستند با دست خالی بر روی زمین به کشاورزی بپردازند به ناچار به ترک زمین و مهاجرت به شهرها برای رهایی از بیکاری روی آوردند.آنانکه کمی اقبال یارشان  بود به کار در کارخانه های صنعتی و گروهی که به دلایلی  نتوانستند به استخدام کارگاه ها و کارخانه ها درآیند به مشاغلی کاذب و یا شغل هایی با درآمد پایین و بخورو نمیر پرداختند.

  کم آبی،عدم نظارت و مدیریت صحیح در پیش از انقلاب ، جنگ هشت ساله در ابتدای انقلاب و مسائل بعد از آن و هم چنین اوضاع نابسامان اقتصادی در سال های اخیر نرخ مهاجرت ها  را بالا برده، به گونه ای که اکنون به دلیل نرخ بالای مهاجرت روستاییان به شهرها و گسترش حاشیه نشینی ،جامعه با بی نظمی های اجتماعی،اقتصادی وبه طور کلی فرهنگی روبرو شده است.

  گروهی از دانشمندان علوم انسانی معتقدند برای حل مشکلات شهری بایستی به توسعه روستایی پرداخته شود تا بتوان به بازگشت دوباره مردم به روستاها کمک کرد.در ضمن بایستی روستا را به منبعی درآمدزا تبدیل کرد تا از بار و فشار اقتصادی که بر اثر مهاجرت بی رویه به شهرها از جمله شهرهای بزرگ وارد شده است، کاسته شود.

   

   

   

  ...........................................................................................................................

  *ر.ک:شهرنشینی در ایران،فرخ حسامیان،ص21و20

  اینها مسائلی است که بارهاو بارها راجع به آن از دیدگاه جامعه شناسان وجمعیت شناسان و اقتصاددانان مطرح و مورد بررسی قرار گرفته است.این بار بر آن شدیم تا مسئله را از دیدگاه مردم شناسانه بیان کرده و علل و عوامل ترک روستا و  روابط بین این عوامل را از این دیدگاه مورد دقت و بررسی قرار دهیم.

  در این پژوهش روستای فشارک از توابع اصفهان را به عنوان روستای موردی انتخاب و درصدد برآمدیم تا با بررسی عوامل فرهنگی  و موقعیت جغرافیایی(آب و هوا و زمین های قابل کشت ومزارع روستا) ظرفیت های مثبت و منفی آن را شناسایی کرده و بدانیم چرا  روستا با وجود امکاناتی مانند وسایل ارتباطی نظیر مخابرات و جاده آسفالت و غیره که پیش از این وجود نداشت،از سکنه خالی شده و فقط در ایامی خاص میزبان مهاجرین شهرنشین شده است.امید است با شناخت عوامل فرهنگی به برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی کمک کرد تا طرح های خود را در راستای اساس و اصولی استوار سازند که موجبات احیای مجدد روستاها را فراهم ودر نهایت از مهاجرت بیشتر به شهرها جلوگیری شود.

  فصل دوم

  اهمیت وضرورت پژوهش

  امروزه گسترش شهرنشینی ازمعضلاتی است که کشورهای درحال توسعه با آن روبرو                   می شد.گروهی شهری شدن را یکی از خواص توسعه یافتگی می دانند،غافل از اینکه شهرنشینی که مطابق با ساختارهای اجتماعی و فرهنگی یک جامعه نباشد،بحران های شهری و نابسامانیهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی را به همراه خواهد داشت.

  گروه کثیری از ساکنین فعلی شهرها روستاییانی هستند که به اجبار زمین های کشاورزی را رها و به شهر ها مهاجرت کرده اند.گروهی از آنان هیچ گاه نمی توانند با شهر و قوانین شهری ارتباط برقرار کنند.در نتیجه روستایی شاداب و تلاشگر دیروز تبدیل به شهرنشین از خود بیگانه امروز می شود که دچار روزمرگی شده و تنها برای لقمه ای نان از صبح تا شام بدون هدف با نارضایتی تنها کار می کند و هیچ امیدی به آینده ندارد.

  تلاش برنامه ریزان برای از بین بردن معضلات و مشکلات شهرنشینی ادامه دارد .گروهی ممانعت از مهاجرت بیشتر را عامل کم شدن این معضل می دانند ، به همین دلیل راه حل مناسب برای کاهش مهاجرت را توسعه روستایی دانسته تا روستایی علی رغم میل باطنی خود مجبور به ترک روستا نشود.علاوه بر معضلات و پیامدهای ناشی از مهاجرت ها که به عنوان اهمیت این تحقیق ذکر شد، پایین آمدن سطح تولیدات در کشور و گسترش حجم واردات ، ضرورت تحقیق را برای یافتن راه کارهایی در جهت توسعه و پایداری روستاها ایجاب می کند و از سویی دیگر عشق به زادگاه اجدادی   انگیزه ای برای این پژوهشگر شد تا شاید بتواند خدمتی به روستا و روستاییان کرده و از خود یادگاری برای آیندگان به ارمغان بگذارد.

  فصل سوم

  هدف ها وسوالات پژوهش

  هدف اصلی

  هدف اصلی در این پژوهش تحلیل مردم شناختی روستای فشارک در راستای بازتولید و احیاء آن    می باشد.

   

  هدف های فرعی

  بررسی نقش پدیده های طبیعی در توسعه و پایداری روستا

  بررسی نقش فرهنگ در توسعه و پایداری روستا

  بررسی نقش مهاجرت در توسعه و پایداری روستا

  بررسی نقش نوسازی در توسعه و پایداری روستا

   

  سوالات پژوهش

  آیا پدیده های طبیعی در توسعه و پایداری یک روستا دارای اهمیت است؟

  آیا بین فرهنگ و توسعه و پایداری یک روستا رابطه وجود دارد؟

  آیا مهاجرت در توسعه و پایداری روستا تاثیر گذار است؟

  آیا اصولاً هر گونه توسعه ای در پایداری یک روستا مؤثر است؟

  فصل چهارم

  روش پژوهش

  در این پژوهش از تحقیق میدانی و مشاهده مستقیم و مشارکت آمیز استفاده شده است. پدیده های تاریخی را در گذشته و حال از طریق تحقیق کتابخانه ای و مطالعه تاریخ منطقه و مناطق اطراف به دست آورده و مسائل مربوط به خود روستا از طریق مشاهده مستقیم و با مصاحبه با ساکنین روستا و یا با افرادی که به گونه ای با مسائل روستا در ارتباط بوده اند،انجام شده است.از ابزار عکاسی وفیلم برداری برای ضبط و ثبت اماکن و مراسم استفاده شده است.در بعضی موارد نیز از اسناد و مدارکی  که در منطقه موجود بود مانند اشکال،اماکن و یا اسامی و یا اجسام به تفسیر در مسائل پرداخته شد که امید آن است که پژوهشگر توانسته باشد رسم امانت داری را به خوبی ادا کرده باشد.

   

 • فهرست و منابع پایان نامه بررسی مردم شناختی روستای فشارک در راستای باز تولید آن

  فهرست:

  مقدمه

  بخش اول(کلیات)

   فصل اول

        بیان مسئله......................................................................................17

     فصل دوم

        اهمیت و ضرورت پژوهش................................................................19

     فصل سوم

        هدف ها و سئوالات پژوهش...............................................................20

     فصل چهارم

        روش پژوهش................................................................................21

     فصل پنجم

        پیشینه ی پژوهش............................................................................22

     فصل ششم

        مفاهیم و اصطلاحات.......................................................................25

    فصل هفتم

        معرفی جامعه ی مورد بررسی

           - اصفهان................................................................................27

           - موقعیت جغرافیایی استان......................................................... 27

           - آب و هوای استان...................................................................27

         - جغرافیای تاریخی اصفهان........................................................28

           - جمعیت استان........................................................................29

           - فشارک................................................................................29

   

   

   

  بخش دوم( مطالعات نظری) 

   فصل اول

   ادبیات پژوهش

           - توسعه.................................................................................32 

           - فرهنگ...............................................................................32

           - انسان شناسی کاربردی............................................................32

           -انسان شناسی اقتصادی.............................................................33

           - تاریخچه توسعه.....................................................................35

  فصل دوم

  دیدگاه های نظری

           - دیدگاه توسعه اقتصادی............................................................37

           - دیدگاه توسعه اجتماعی............................................................37

           - دیدگاه توسعه فرهنگی.............................................................38

           - دیدگاه توسعه روستایی............................................................40

           - نظریه اقتضایی توسعه............................................................43

           - نظریه هوزلیتز در مورد سنت و توسعه......................................44

   

  فصل سوم (چارچوب نظری)

           - کارکرد گرایی.....................................................................45

            - کارکرد اقتصادی روستا........................................................45

            - کارکرد اجتماعی فرهنگی روستا.............................................45

            - کارکرد روانی روستا............................................................46

           - کنش متقابل نمادی.................................................................46

   

   

   

   

  بخش سوم( یافته های پژوهش)

  فصل اول( یافته های توصیفی )

         ............................................................................49  روستای فشارک

       1- پدیده های طبیعی....................................................................49

       2- تاریخچه روستا......................................................................55

       3- جمعیت................................................................................85

       4- ساختار اجتماعی و سیاسی........................................................87     

       5- ساختار فرهنگی.....................................................................91

     6- ساختار اقتصادی...................................................................103        

     7- سازمان ها و تأسیسات روستا...................................................110   

      8-تولیدات صنعتی.....................................................................114

   فصل دوم

  یافته های تحلیلی..........................................................................118   

    -اثر پدیده های طبیعی بر توسعه..........................................119

  -اثر تاریخ بر توسعه........................................................121

  -اثر اقتصاد بر توسعه......................................................123

  -اثر جمعیت بر توسعه.....................................................124

  -اثر فرهنگ بر توسعه.....................................................125

   نتیجه گیری........................................................................128

       روستای فشارک......................................................................133

        با روستاییان..........................................................................135

        نقشه استان............................................................................143

        نقشه راه ها...........................................................................144

        طرح هادی...........................................................................145

        خلاصه گزارش طرح هادی......................................................146

      کاربری اراضی وضع موجود و پیشنهادی روستا.............................149

      منابع....................................................................................150

   

   

   

   

  فهرست جداول                                                                           

  جدول شماره 1- مزارع 1345(مرکز آمار ایران).............................52

  جدول شماره 2- اسامی آب های روستا...........................................55

  جدول شماره 3- انواع گیاهان......................................................57

  جدول شماره 4- تعداد جمعیت.....................................................86

  جدول شماره 5- لبنیات..............................................................107

  جدول شماره 6- شیرینی جات.....................................................107

  جدول شماره (1-7)انواع ابزار....................................................108

  جدول شماره (2-7)انواع ابزار....................................................108

  فهرست عکس ها                                                                      

  عکس شماره 1- منظره ای از جاده روستا و کوه مارشنان...................50

  عکس شماره 2- استخر مزرعه حنا ،چشمه و ورودی مزرعه..............51

  عکس شماره 3- پیرمرد روستایی با ساعت ،ساعت آب را .................55

  عکس شماره 4- گیاه خارشتر ، از نوع گیاهان دارویی......................56

  عکس شماره 5- بازارچه ،ورودی روستا از محله تلّز.......................60

  عکس شماره 6- نمایی از روستا..................................................62

  عکس شماره 7- بکوب درهای قدیمی........................................... 63

  عکس شماره 8-نقش دو طاووس پشت به پشت،سر در خانه ها.............63

  عکس شماره 9- نقش طاووس در ورودی خانه............................... 64

  عکس شماره 10- جایگاه کوزه در قدیم..........................................64

  عکس شماره 11-کوزه کارکرد خود را از دست داده و......................65

  عکس شماره 12- نمایی از خانه دو طبقه...................................... 66

  عکس شماره 13- آسیا دستی در آشپزخانه،کارکرد خود را از دست داده 64

  عکس شماره 14- خانه های جدید و قدیمی در کنار یکدیگر.................65

  عکس شماره 15- سقف های قدیمی با پوشش ایزوگام........................72

  عکس شماره 16- امامزاده احمد..................................................73

  عکس شماره 17- برج دیده بانی..................................................74

  عکس شماره 18- قلعه...............................................................75

  عکس شماره 19- مسجد بزرگ ده................................................76

  عکس شماره 20- ورودی ضلع شرقی تکیه....................................77

  و عکس افتتاحیه حسینیه سال 49.................................................78

  عکس شماره 21- سنگ پنجه علی...............................................79

  عکس شماره 22- آسیا آبی........................................................84

  عکس شکاره 23- تنوره آسیا آبی................................................85

  عکس شماره 24- دیدار فرزندان از پدر مادر در نوروز...................89

  عکس شماره 25- پوشاک مردم در قدیم واکنون..............................95

  عکس شماره 26- طبل زنی در روز عاشورا................................101

  عکس شماره 27- مراسم عزاداری و علم گردانی...........................101

  عکس شماره 28- مراسم نخل گردانی.........................................102

  عکس شماره 29- مراسم زنجیر زنی در عاشورا...........................103

  عکس شماره 30- همان باغ ،سال 60مزرعه حنا...........................104

  عکس شماره 31-کاچی ، غذای سنتی روستا.................................105

  عکس شماره 32- تفاوت بین ذرت سفید ومعمولی..........................105

  عکس شماره 33- پژوهشگر در هنگام پخت نان با زنان روستای......106

  عکس شماره 34- فرش بافی...................................................110

  عکس شماره 35- حمام قدیمی.................................................111

  عکس شماره 36- خانه بهداشت...............................................111

  عکس شماره 37- مخابرات....................................................112

  عکس شماره 38- نمایی از پارک............................................112

  عکس شماره 39- سرویس های بهداشتی جدید که .......................113

  عکس شماره 40- سنگ گارنت معدن روستا..............................114

  عکس شماره 41- پرورش شتر مرغ.......................................116

   

   

  فهرست طرح ها                                                                    

  طرح اتاق ایوانی............................................................... 66

  طرح تنور در آشپزخانه های امروزی..................................... 69

  .

  منبع:

  -ادیبی ، حسین و انصاری ، عبدالمعبود ، نظریه های جامعه شناسی ،1383 ، چاپ دوم ، تهران ، نشر دانژه.

  2- آزاد ارمکی ، محمد تقی ، جامعه شناسی توسعه ، اصول ها و نظریه ها ، 1386، چاپ اول ، تهران، نشر علم

  3- ابن بطوطه ، سفرنامه ، جلد اول ، 1376 ، محمد علی  موحد  ، تهران ، نشر سپهر نقش..

  4-ازکیا، مصطفی و غفاری غلامرضا ، توسعه روستایی با تأکید بر جامعه روستایی ایران ، 1386، چاپ دوم ، تهران ، نشر نی.

  5- ازکیا ،مصطفی ، جامعه شناسی توسعه و توسعه نیافتگی روستایی ایران ، 1374 ،چاپ چهارم ، تهران،  نشر اطلاعات.

  6- افضل الملک ،میرزا غلام حسین،سفرنامه اصفهان ، 1372،ناصر افشارفر، اصفهان،نشر دانشگاه اصفهان.

  7-اوشیدری ،جهانگیر ،دانشنامه مزدیسنا ،1386، چاپ چهارم ، تهران ، نشر مرکز.

  8- بدری فر، منصور ، جغرافیای انسانی ، 1381، چاپ پنجم ، قم ، نشر الهادی.

  9- بیتس ،دانیل و پلاگ ، فرد ، انسان شناسی فرهنگی ، 1387، محسن ثلاثی ، چاپ ششم ، تهران ، نشر چاوشگران نقش.

  10– پانوف ، میشل و  پرن ، میشل ،فرهنگ مردم شناسی ، 1384، اصغر عسگری خانقاه ، چاپ دوم ، تهران ، نشر سمت.

  11- پاپلی یزدی ، محمد حسین ،قنات های یزد ،1382 ،نشر پژوهشکده ی مردم شناسی .

  12- پهلوان ، چنگیز ، فرهنگ شناسی ، 1387 ، چاپ اول ، تهران ، نشر پیام امروز .

  13-جرلد ام ، مایر داولی سیلز ، پیشگامان توسعه ، 1368 ، سید علی اصغر هدایتی و علی یاسری ، چاپ اول ، مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها.

  14- جعفری،عباس،گیتا شناسی ایران،کوه ها و کوهنامه ایران،1379،چاپ دوم،تهران،نشر امیر.

  15 – حسامیان،فرخ و دیگران،شهرنشینی در ایران،1383،چاپ ششم،تهران،نشرآگاه.

  16 – خسرو ، ناصر، سفرنامه ،1384 ، دبیر سیاقی ، محمد چاپ هشتم ، تهران ، نشر زوار .

  17- دهخدا،فرهنگ نامه،1337،تهران،سیروس.

  18-دوپویی،فرانسیس،انسان شناسی اقتصادی،1385،محدثه محب حسینی،تهران،نشر علم.

  19- زنده دل ، حسن ، استان اصفهان ، 1377 ، تهران ، نشر ایرانگردان .

  20 – شربتیان ، یعقوب ، مردم شناسی اعتقادات دینی ، 1384،چاپ اول ،تهران ،نشر ندای آریانا.

  21- شفیعی نیک آبادی ، علی ، گرکویه ، سرزمینی ناشناخته بر کویر ایران ، 1376 ، چاپ دوم ، اصفهان ، نشر غزل.

  22 – صفی نژاد،جواد،نظام های آبیاری سنتی در ایران ، 1359،نشر موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی.

  23- فربد ، محمد صادق ، مبانی انسان شناسی ، 1380 ، چاپ سوم ، تهران ، نشر پشوتن .

  24- فربد ، محمد صادق ، درآمدی بر نظام خانواده و نظام خویشاندی ، 1383 ، چاپ اول ، تهران ، نشر پشوتن .

  25- فکوهی ،ناصر ،تاریخ اندیشه و نظریه های انسان شناسی ، 1384 ،چاپ سوم ، نشر نی .

  26-  کردوانی ، پرویز ، منابع و مسایل آب در ایران ، 1387 ، چاپ نهم ، تهران ، نشر دانشگاه تهران

  27 – کریستن سن ، آرتور ، ایران در زمان ساسانیان ، 1377 ، رشیدی یاسمی  ، نشر دنیای کتاب.

  28-گریشمن ، رومن ، ایران از آغاز تا اسلام ، 1384 ، محمد معین ، چاپ شانزدهم ، تهران ، نشر شرکت انتشارات علمی فرهنگی.

  29- لوئیس ، آرتور ، برنامه ریزی توسعه ، 1370 ، ارائی نژاد  ،چاپ اول ، نشر امیرکبیر. 

  30 – مهیار ، محمد  ، فرهنگ جامع و نام ها و آ بادی های کهن اصفهان ، 1382 ، اصفهان ، نشر فرهنگ مردم .

  31- نیک خلق ، علی اکبر ، جامعه شناسی روستایی ، 1379 ، چاپ اول ، تهران ، نشر چاپ پخش.

  .

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت