تحقیق مقاله فرهنگ طبیعت معماری در آثار آلوار آلتو

تعداد صفحات: 29 فرمت فایل: powerpoint - word کد فایل: 6768
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: تحقیق مقاله مهندسی معماری
قیمت قدیم:۵,۹۰۰ تومان
قیمت: ۳,۸۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله فرهنگ طبیعت معماری در آثار آلوار آلتو

  زندگی نامه

        در سال1898 در دهکده کورتان ( (kuortaneازتوابع شهر جیاسکیلا در غرب فنلاند متولد شد

  .او بزرگترین فرزند خانواده اش بود. پدرش نقشه بردار و مادرش منشی دفتر پستی بود.وقتی پنج ساله بود خانواده او به شهر جیاسکیلا که از شهرهای اصلی ودر زمره مراکز فرهنگی این کشور است و امروزه نیز به دلیل سنت قوی تعلیم وتربیت به آتن فنلاند معروف است مهاجرت کردنددر آنجا محیط اطرافش تفاوت بسیاری با زادگاهش داشت زمین صاف به ارتفاعات که توسط دریاچه ها احاطه شده بودند تغییر یافته بود جاده های روستایی تبدیل به خیابانهای شبکه ای شهری شده بود شلوغی و ازدحام شهر جایگزین صدای احشام در روستا شده بود. 

  در سال 1916 برای ادامه تحصیل در رشته معماری به هلسینکی رفت و در دانشگاه پلی تکنیک مشغول تحصیل شد. ولی تحصیلات او به دلیل جنگ داخلی فنلاند متوقف ماند جنگی که نهایتا در سال 1918 به جدایی فنلاند از روسیه انجامید.در 1921 با مدرک معماری  فارغ التحصیل شد و بعد از یک سال خدمت وظیفه دفتر شخصی اش را در سال 1923 در جیاسکیلا افتتاح کرد. یک

   سال بعد با دستیارش "آینو مارسیو"ازدواج کرد. آینو فردی متعادل و آرام بود و ایده های بلند پروازانه آلتو را کنترل می کرد. همچنین او مسئول طراحی داخلی ساختمانهایی بود که آلتو طراحی می کرد. آینو در سال 1949 پس از یک زندگی کوتاه در گذشت.

  در 1927 در مسابقه طراحی ساختمان شرکت تعاونی کشاورزی در جنوب غرب فنلاند برنده شد و همراه خانواده اش به تورکو محاجرت کرد.تورکو دارای پیشینه قدیمی و ارتباطات خوبی با دیگر بخشهای اروپا بود و تاثیر بسیاری در آلتو گذاشت.

  در 1929 آلتو طراحی نمایشگاه هفتصدمین سال جشن سالیانه تورکو را  قبول کرد که یکی از اتفاقات مهم  در شکل گیری معماری مدرن فنلاند بود. همچنین طراحی مرکز آسایشگاه مسلولین در پای مییو در سال 1932 از کارهای بزرگ او و موثر در معماری اروپا بود. احاطه طبیعت بر مصنوع به عنوان نقطه شروع طراحی تبدیل به امضای کارهای آلتو شده بود.

  بعد از مسافرت به امریکا در سالهای 1938 و 1939 آلتو بیشتر به متعارف سازی (standardazation)و همگونی استاندارد علاقه مند شد. آنجا به نمونه های طبیعی اهمیت می داد جایی که با کنار هم قرار دادن اجزا آنرا تبدیل به عضو بزرگتری از متغییرهای مختلف می کرد.

  با شروع جنگ جهانی دوم فعالیتهای آلتو برای مدتی دچار وقفه شد . علاقه او به کشورش سبب شد تا به دنبال راهی جهت بازسازی آوارهای جنگی باشد . در این راه در پیشرفت تکنولوژی خانه های پیش ساخته و طراحی پلان آنهانقش به سزایی داشت . بعد از پایان جنگ طراحی ساختمان خوابگاه دانشجویان  MIT را شروع کرد . این اولین ساختمان در خارج از کشورش بود که او طراحی می کرد .

  او سپس فعالیتش را در کشورش بیشتر کرد و در سال 1952 با یکی دیگر از همکارانش به نام "السا کیزا" ازدواج کرد . السا همانند همسر اولش نتوانست در او تاثیر بگذارد . آلتو بین سالهای 1963 تا 1968 رئیس آکادمی فنلاند بود و پس از آن در سالهای پایانی به علت خستگی و پیری کار چندانی انجام نمی داد . سرانجام در 11 می سال 1976 درگذشت.

   فنلاند

  فنلاند مجموعه ای از دریاچه ها و جنگلهاست .سرزمینی وسیع که مساحت آن نسبت به جمعیت آن بسیار است . مس الوار و آب منابع طبیعی این کشور را تشکیل می دهد و دارای این مزیت است که ده هزار دریاچه آن با چهار یا پنج راه آبی به یکدیگر متصل می شوند . همچنین به دریای آزاد در جنوب و غرب این کشور راه دارد.

  مهمترین ماده خام در فنلاند چوب است . درختان در ماههای تابستان بریده می شوندو شش ماه در جنگل باقی می مانند تا خشک شوند . سپس  از  طریق دریاچه ها و رودخانه ها با طی صدها کیلومتر و در مدت یک سال از شمال به جنوب این کشور می رسند تا در آنجا توسط کارخانه های سلولز سازی به خمیر کاغذ تبدیل شوند .

  در فنلاند معماران و جنگلبانان شخصیت اجتماعی برجسته ای دارندو از طبقات مرفه هستند .اجداد آلتو نیز جنگلبانانی بودند که  از این رفاه نصیب داشتند.

   

  شخصیت خصوصی

  آلتو برای خواست مردم از هر طبقه و اهل هرکجا که باشند احترام قائل بود . او از آشنایی و مصاحبت با مردم لذت می برد و تجربه کسب می کرد.او فردی نا آرام و سرزنده بود و نمی شد کارهایش را پیش بینی کرد . همچنین انسانی نترس از بر خورد با دیگران جسور و خونگرم بود .او آرامش را در مسافرت می دانست و به همراه همسرش مرتبا به ایتالیا و سوییس مسافرت می کرد .

  برای آلتو معماری جزیی از زندگی است. او در استفاده از مواد آلی صریح و بی پروا بود .آجر به عنوان مصالح بنایی به او اجازه می داد تا فرمهای مختلفی را به وجود آورد . به عنوان مثال در خانه فرهنگ هلسینکی جایی که حرکت آزادانه خطوط تا رسیدن به فرم دلخواه آلتو را سبب شد . او با استفاده از آجر خود را از فرم مدرنیست ها رها کرد. همچنین در کارهایش به چوب اهمیت بسیار می داد و آنرا به عنوان یکی از مصالح معماری به درستی بکار می برد .

   

  خصوصیات معماری آلتو

  کارگاه معمار(آلتو استودیو)

   

  در میان معمارانی که برای وحدت بخشیدن به ساختار و عناصر تعریف فضا بدون از دست دادن قالب کلی معماری مدرن از عهده بر آمدند می توان به آلوار آلتو اشاره کرد.تعبیر خاص آلتو از پلان آزاد را نمی توان از طریق تمایز معمولی بین اجزا ساختاری و پر کننده ثانوی در کارهایش تشخیص داد . البته اندام های ساختاری در ساختمانهای آلتو وجود دارند اما هیچ تداوم یا نظام با قاعده ای را بوجود نمی آورند . در کارهای آلتو به سختی می توان ساختار اسکلتی منظم یا تیغه ها و دیوارهای آزاد یافت .ولی با این وجود ساختمانهای اوبی تردید نمونه هایی از پلان آزاد هستند .به بیان دیگر آنها هرگز خود را به عنوان چیزهای ایستا و مستقل نمی بندند بلکه بدون از دست

  ویلا مایرا

   

   دادن هویتشان باز می مانند و کاملا در زمره اجزای سازنده محیط قرار می گیرند . بیشتر آنها به مثابه چیزهایی با احساس که به ارگانیسم معماری زندگی می بخشند ظاهر می شوند . ستونها آزادانه در دور و بر قرار می گیرند و فضا را پر می کنند . اجزای نا ساختاری به شیوه زنده شبیه هم رفتار می کنندو اغلب نمی توان ساختاری یا غیر ساختاری بودن آنرا تشخیص داد . در نتیجه به نظر می رسدکه فرمهای ساخته شده آلتو فعالانه فضا را تسخیر می کنند . این عناصر واقعا باز هستند و شکل تمام شده ای ندارند به همین دلیل کثرت وتداوم را تداعی می کندکه باعث تلفطق بنا با محیط اطراف می شود. این ویژگی از طریق استفاده ازفرمهایی که با تملک فضا شکل می گیرند و گسترش می یابند بوجود

   

  می آیند بدین ترتیب ساختمان را می توان با ارگانیسم زنده مقایسه کرد. اسکیس های آلتو نشان می دهد که چگونه او در یک زمان از داخل به خارج و از خارج به داخل کار می کندو ساختمان را به عنوان نوعی رویارویی با محیط در نظر می گیرد. به این ترتیب تعبیر متفاوتی از دید جدید در کار وجود دارد آلتو به جای برداشت از جهان باز هندسی نمونه ای پویا بوجود می آورد. رابطه اروپای شمالی(اسکاندیناوی) با طبیعت نشان می دهد که محیط را به مثابه تعامل پیچیده نیرو ها می دانند و نه نمودی از هماهنگی جهانی .این رابطه در کارهای آلتونیز دیده می شود و به درستی معماری آلتو را به عنوان مدرنیسم رمانتیک می شناسند.(در تقابل با معماری کلاسیک جنوب اروپا)چون هم راه حلهای آزاد او عمیقا مدرن اند و البته متفاوت از سبک بین المللی.

   

  ویلا مایرا

  از جمله ویژگیهای مهم در پلان های آزاد آلتو استفاده از دیوار موجی شکل است گاهی چنین دیوارهایی در داخل یافت می شوند که از جمله می توان به نمونه های اولیه یعنی غرفه فنلاند در نمایشگاه جهانی نیویورک اشاره کرد. گاهی حرکت موجی شکل کل ساختمان را در بر می گیرد. مانند خوابگاه دانشجویان MIT در کمبریج . نیروی خلق فضا در دیوار موجی شکل بیشتر از سطوح صاف است . دیوار موجی شکل سبب می شود فضا جمع شود و گسترش یابد و تعامل مشخص بین مناطقی که بدین ترتیب شکل می گیرد به وجود می آید. در چنین ارگانیسم پیچیده ای وحدت از طریق  مضمون بوجود می آید . به هر حال جهان آزاد نقطه مشترک حرکت است و تصور فضایی جدید نقش آیین مشترک را دارد 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله فرهنگ طبیعت معماری در آثار آلوار آلتو

  فهرست:

  زندگی نامه ................................................................................... 3

  فنلاند ...........................................................................................5  

  شخصیت خصوصی..........................................................................7

  خصوصیات معماری آلتو  ................................................................... 8

  تحلیل آثار ..................................................................................... 12

   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت