تحقیق مقاله ماهی رامیزی

تعداد صفحات: 5 فرمت فایل: word کد فایل: 6287
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: تحقیق مقاله تحقیق و مقاله رایگان
قیمت قدیم:۳,۰۰۰ تومان
قیمت: ۰ تومان
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله ماهی رامیزی

   

  بارش پروانه ای یا همون رامیزی از خانواده ماهییان سیچلاید بوده و نگهدارنده تخم و نوزادان خود می باشند. از ویژهگیهای زیبای این ماهی رنگ آنهاست که بسیار زیبا و چشم زننده است. همچنین باله پشتی این ماهی که در ابتدای آن 2 تا 3 بالچه کوچک و به رنگ سیاه و بلندتر از بقیه زیبایی خاصی به ماهی بخشیده و همچنین وجود دانه های رنگی روشن که به رنگ آبی آسمانی است بر روی باله هایش در زیر نور چراغ باله های ماهی را از بقیه فضا متمایز می سازد و از همه مهمتر خال سیاه بزرگ و خطی که از روی چشماش عبور کرده می باشد.
  رامیزیها را می توان با ماهیهای دیگه نیز نگهداری نمود اما توجه کنید که ماهیهای دیگه هم اندازه با رامیزی انتخاب شوند تا آسیبی به آنها نرسانند همچنین می توان با غذاهایی چون آرتمیا و بیومار و کرم خونی و غذاهای دیگه تغذیه نمودشان.
  تشخیص نر و ماده:
  ماهی نر:
  1: دارای رنگی ساده است.
  2: شکم ماهی نر هم رنگ بدنش بوده و کمی متمایل به رنگ سفید است.
  3: دارای باله های پشتی و شکمی و همچنین شاخکهای بلند و کشیده ای است.
  4: زیاد فعالیت نکرده و بیشتر گوشه نشین است.
  5: ماهی نر دارای لوله مخرجی نوک تیز و کوچکی است.
  ماهی ماده:
  1: دارای رنگی زیبا و تیره است ( پر رنگتر از جنس نر ).
  2: شکم ماهی ماده به رنگ قرمز می باشد.
  3: دارای باله های ساده و کوتاهتری نسبت به نرهاست
  4: فعالتر بوده و بیشتز جست و خیز می نماید.
  5: لوله تخمی ماهی ماده دارای سری گرد و بزرگی نسبت به ماهی نر می باشد.
  تکثیر رامیزی:
  اول از همه می خوام به شما عزیزان بگم که ماهیهای رامیزی نیز مثل بعضی از ماهیهای مانند ( پرت فیش ها ) تکثیر نمی شوند ( بخاطر اینکه عقیم شده اند ). اما باز هم نهوه تکثیرش را به شما عزیزان می گویم : چون ممکن هست که بطور شانسی جفتی پیدا بشه که تخمهاش باربر بشه.
  برای این منظور کافی است که یک جفت ماهی نر و ماده را انتخاب و در آکواریومی کوچک با تزئیناتی که خواهم گفت نگهداری کنید.
  رامیزیها همانند خانواده سیچلاید ها دوست دارند که واسه تکثیر یک گودال کنده و داخل آن تخم ریزی کرده و از نوزادان خود نگهداری نمایند.
  برای این کار بهتر است که گودالی را باسنگهای تیره درست کرده و یا از تکه سنگهای صاف و صیقلی استفاده کنید اما اینو به خاطر داشته باشید که از سنگهای سیاه و تیره استفاده کنید همچنین میتونید این اجازه را به ماهی خود بدهید که واسه خودش گودالی را حفر نماید. بعد از این کارها ماهیها را به آکواریوم رها کنید تا با دیدن سنگهای تیره و تنها بودنشان شروع به جفتگیری نمایند ( از نگهداری ماهیهای دیگه داخل آکواریوم تکثیر خودداری نمایید حتی از لجن خوار ) ماهیها بعد از چند روز شروع به جفتگیری می نمایند که ابتدا ماهی ماده گودالی را حفر می کند و یا اگر گودال حاضری باشد داخل آن را تمیز می نماید سپس ماهی نر نیز به داخل گودال می آید و ماهی ماده شروع به رقص جالبی می کنه ( سر خود را به طرف گودال یا محلی که انتخاب کرده می کنه و شروع به جلو و عقب رفتن می کنه و به نظر میرسد که داره محلی را که انتخاب کرده به ماهی نر نشون میده ) بعد از این رقصهای پی در پی ماهی ماده شروع به تمیز کردن داخل گودال یا سنگ می کنه. سپس هردو ماهی داخل گودال رفته ( در این موقع هست که لوله مخرجی هر دو ماهی کمی به طرف بیرون می آید که لوله مخرجی ماهی ماده بزرگتر و دارای سری گرد است و لوله مخرجی ماهی نر کوچکتر و نوک تیزتر می باشد ). ماهی ماده شروع به مالیدن لوله تخمی خود به محل تخم ریزی می نماید که با این عمل تخمهای خود را به تخته سنگ می چسباند و ماهی نر نیز هماهنگ با آن شروع به اسپرم پاشی می نماید.
  موقع اتمام تخم ریزی وقت آن رسیده که یکی از ماهیها نگهداری تخمها و نوزادانشان را به عهده بگیرند ( که بیشتر ماهی نر این کار را به عهده می گیرد ) اما بعضی موقع نیز اتفاق می افتد که هر دو ماهی نگهداری را به عهده بگیرنند.
  اما موقعی که یکی از ماهیها این مسعولیت را به عهده گرفت شروع به زدن و راندن ماهی دیگه میکنه که باید ماهی دیگه را از محل دور و در محلی مجزا و دور از چشم ماهی نگهدارنده تخمها نگه داشت و خوب تغذیه اش نمود تا برای دوره بعدی کاملا" آماده باشد.
  دمای آب آکواریوم تکثیر را روی 28 درجه ثابت نگهداری و از یک حباب هوا نیز برای ایجاد اکسیژن مورد نیاز ماهی مولد استفاده نمایید ماهی مولد شب و روز بالای سر تخمها ایستاده و با باله هایش آب تازه را از روی تخمها عبور میدهد بعد از گذشت 36 ساعت نوزادان از تخم بیرون می آیند که والدین خود آنها را برای شنا و تغذیه راهنمایی می کنند.
  همانطور که گفتم ممکن است که هیچ تخمی به نوزاد تبدیل نشود و یا اینکه والدین تخمهای خود را قبل از بیرون آمدن از تخم بخورند که با مشاهده این عمل در دوره بعدی تخم ریزی بعد از تخم ریزی. ماهیها را از تخمهایشان دور سازید و کنار تخمها یک سنگ هوا قرار دهید که شبانه روزی باید کار کند.
   
  نوزادان را بعد از بیرون آمدن از تخم با آرتمیای تازه تغذیه نماییدشان و اگه والدینشان از آنها نگهداری می کنند بهد از مدتی که نوزادان خود توانایی شنا و پیدا کردن غذا را داشتند ( توانایی زندگی مستقل را دارند ) از والدینشان دور کنید چون ممکن است بعد از مدتی به نوزادان آسیب برسانند.
   
  تغییر جنسیت در رامیزی:
  آیا رامیزی توانایی تغییر جنسیت دادن را دارد؟ باید در پاسخ گفت که ( بله ) ماهی رامیزی توانایی تغییر جنسیت را دارد. من خودم هم اصلا" این مسئله را نمی دونستم تا اینکه با چشمای خودم مشاهده نمودم.
  راسته شو بخواهید من 3 عدد ماهی رامیزی را از بازار خریداری نمودم که یکی نر و دوتای دیگه هم جنس ماده بودند. رامیزیهای من شروع به جفتگیری نمودند و یکی از ماده ها با جنس نر جفت شده و تخم ریزی نمودند و بعد از چند روز هم ماده دیگری رو با همان نر جفت زده و باز هم تخم ریزی نمودند. برای بار سوم که می خواستند با همدیگه جفت شوند جنس نر به خاطر بیماری قارچی که در ناحیه پیشانی اش بود مرد و این بار جفتگیری با بد شانسی روبه رو شد. ناچار تصمیم به خرید جنس نر دیگه ای کردم ولی نتونستم ماهی رامیزی نر پیدا کنم ( چون همه ماهیهای رامیزی مغازه ای که من از آنجا خرید می کردم جنس ماده بودند ) تا اینکه چند روز گذشت و من هر دو ماهی ماده را کنار همدیگه انداخته بودم و از خرید ماهی نر هم منصرف شده بودم.
  بعد از گذشت چند روز متوجه کم فعالیتی و گوشه گیر شدن یکی از ماده ها شدم و با خودم فکر کردم که نکنه همون بیماری جنس نری که مرده بود و گرفته اما هیچ علامتی از عامل بیماری مشاهده نمی شد. بعد از چند روز دیگه رنگ ماهی ماده تغییر کرد و به نظر می اومد که باله هاش نیز بلندتر شده اند اما به نظرم می اومد که به خاطر بیماری اش ضعف کرده و لاغر شده واسه همین هم باله هاش درازتر به نظر می آیند. اما اینطور نبود که من فکر می کردم بلکه ماهی ماده تماما" تغییر یافته بود و به ماهی نر تبدیل شده بود.
  من هم از این مسئله بسیار خوشحال بودم واسه همین هم هردو ماهی نر و ماده ( یا بهتر بگم هر دو ماهی ماده را که یکی تغییر یافته و دیگری همون ماده بودنش را ترجیح داده بود ) را با هم جفت زده و در آکواریومی دیگر پرورش دادم تا اینکه ماهیها با هم جفت و تخم ریزی نمودند

   

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله ماهی رامیزی

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت