گزارش کارآموزی آشنایی با لیزر و بررسی دستگاه های لیزر در پزشکی

مشخص نشده
مشخص نشده
147
مشخص نشده
555 KB
500003664
قیمت قدیم:۱۷,۵۰۰ تومان
قیمت: ۱۴,۷۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی آشنایی با لیزر و بررسی دستگاه های لیزر در پزشکی

  چکیده

  کلمه لیزر از حروف اول عبارت

  Light Amplification by Sitmulated Emission of Radiation

  تشکیل شده است . امروزه علم استفاده از لیزرهای کم توان بسیار گسترده شده و به نام لیزر درمانی یا Low Level Laser Therapy (LLLT) شناخته می‌شود .

   تاثیر لیزرهای کم توان ،‌گرمایی و تخریبی نبوده ، بلکه به صورت فتو شیمیایی است . فوتون وارد بافت شده ، در میتوکندری‌ها و غشای سلولی جذب شده ، انرژی نوراتی به انرژی شیمیایی ( به صورت ATP) تبدیل شده و ATP منجر به تحریک و پرولیفراسیون سلولی می‌شود . نفوذ پذیری غشای سلولی تغییر می‌کند و منجر به تغییرات فیزیولوژیک می‌شود . این تغییرات ماکروفاژها ، فیبروبلاست‌ها ، سلول‌های اندوتلیال ،ماست‌سل‌ها ،برادی کینین و سرعت هدایت عصبی را تحت تاثیر قرار می‌دهند . در واقع لیزرهای کم توان اثر تنظیمی بر روی فعل و انفعالات حیاتی ( Biomodulatory Effect) دارند ( به همین علت لیزر سرد نیز نامیده می‌شوند .)‌ با مطالعات و تحقیقاتی که در سراسر دنیا بر روی لیزر تراپی انجام می‌شود کاربردهای درمانی این روش طیف وسیعی از ترمیم بافت و التیام زخم تا کاهش درد را در بر می‌گیرد . این امر بیانگر اهمیت طول موج ، دوز درمانی و فرکانس های انتخاب شده است .

   طول موج‌های قرمز ( 700- 600 نانومتر ) و مادون قرمز (700 نانومتر به بالا) نورهای اصلی در لیزر تراپی هستند . عمق نفوذ اشعه لیزر به بافت برای تحریک فیزیولوژیک سلول‌ها و بافت ، به طور موج اشعه بستگی دارد . تنها 5 درصد شدت نور قرمز ، قابلیت نفوذ به بافت زیر جلدی داشته و بیشترآن در سطح جذب می‌شوند. بنابراین از نور قرمز بیشتر در سطح (مانند بیماری‌های پوستی و نظیر آن ) استفاده می‌شود . امنا در مورد لیزرهای مادون قرمز 20 درصد شدت اشعه به بافت زیر جلدی می‌رسد و در نتیجه در درمان مفاصل ، عضلات ، کاهش درد و... کاربرد دارد .

   

  کاربردهای لیزر درمانی

  اشعه لیزر پس از تابش و رسیدن به سطح داخل سلول دارای اثراتی است . از جمله تنظیم و متعادل ساختن :

  متابولیسم سلولی

  تولید کلاژن

  حرکت و دگرانولاسیون ماست‌سل‌ها

  حرکت و فعالیت ماکروفاژها

  ساخت فیبروبلاست ها (‌از جمله باز جذب فیبرین )

  پروتئین سازی

  تولید ADP-ATP

  تغییر نفوذ پذیری و پتانسیل غشای سلولی و تحریک پمپ سدیم / پتاسیم و در نهایت برداشت بیشتر کلسیم

  وازودیلاتاسیون ( خون غنی از اکسیژن )‌

  آنژیوژنز ( بهبود تغذیه بافتی )

   پاسخ‌های سیستمیک

   افزایش سیر کولاسیون اکسیژن و بهبود مصرف گلوکز

   ساخت DNA (‌از طریق تحریک فیتوهماگلوتینین )

  تحریک فاگوسیتوز

  تغییر سطوح مدیاتورها ( هیستامین و پروستاگلاندین‌ها ) یا اندروفین ها

  آزاد سازی اندروفین‌ها

   افزایش متابولیسم سراتونین ( در کاهش درد )

   سرکوب فعالیت نوسی سپتورها ( Nociceptor)

  با توجه به اثراتی که در بالا اشاره شد می‌توان به برخی از کاربردهای لیزر کم توان در درمان بیماری‌های مختلف اشاره کرد:

  التیام زخم ( از جمله زخم‌های فشاری و یا عفونی )

  ترمیم آسیب‌های بافت نرم (‌هماتوم ، ضرب دیدگی‌ها ، درد و... )

   بیما‌ری‌های پوستی (‌سوختگی ، خراشیدگی ، اگزما ، آکنه ، هرپس و ... )‌

  کاهش درد (‌حاد و مزمن ) و اثرات ضد التهابی

   بیماری‌های روماتولوژیک یا فیزیوتراپی (‌تاندونیت ، بورسیت ،‌کپسولیت ، آرتریت و..)

  تحریک نقاط طب سوزنی با استفاده از اشعه لیزر به جای سوزن

  افزایش قدرت کشش بافت آسیب دیده پس از ترمیم (TensileStrength)

   متعادل ساختن کلاژن و کاهش اندازه اسکار به دنبال بریدگی ، سوختگی و یا جراحی .

  تحریک و تقویت سیستم ایمنی بدن

   کمک به مقابله با عفونت

   بهبود فونکسیون عصب (‌ترمیم تدریجی اعصاب آسیب دیده یا حتی قطع شده )

   

   

  فصل اول

   

  مقدمه

  تعریف و تاریخچه لیزر و لیزر تراپی

   در دوران تمدن یونان – روم (‌تقریباً از 6 قرن پیش از میلاد تا قرن دوم میلادی ) ، لیزر به خوبی شناخته شده بود . لیزر ،‌گیاهی خودرو (‌احتمالاً از رده گیاهان چتر ) بود که در ناحیه وسیعی در اطراف سیرن (لیبی امروز) می‌رویید . این گیاه در مواردی نیز « لیزر پیتیوم » نامیده می‌شد و مردم به علت خواص اعجاز آمیزش آن را هدیه‌ای جانب خدا می‌پنداشتند .

   لیزر برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از ذات الریه گرفته تا تعدادی از بیماری‌های واگیردار بکار می رفت و پادزهر موثری برای مارگزیدگی ، عقرب گزیدگی و نیش پیکان‌های زهر آلود دشمن محسوب می‌شد . همچنین به علت طعم لذیذش ،‌ چاشنی عالی محسوب می‌شد و در غذاها به کار می رفت . یونانی‌ها و رومی‌ها بسیار کوشیدند تا بتوانند لیزر را کشت کنند اما در این کار موفق نبودند و به تدریج لیزر کمیاب شد . به نظر می‌رسد که این گیاه در حدود قرن دوم میلادی کاملاً از بین رفته باشد . از آن زمان تا کنون با وجود کوشش‌های بسیار ،‌ کسی موفق نشده است لیزر را در صحراهای جنوبی سیرن پیدا کند .

  لذا به نظر می‌رسد که این لیزر طبیعی به صورت گنجیه گمشده تمدن یونان – روم در آمده باشد .

   با این مقدمه باستانی ،‌که شاید تنها از نظر کلامی و برخی کاربردها با مفهوم جدید « لیزر» شباهت داشته باشد ، تاریخ تولد لیزر را از نور آغاز می‌کنیم .

   

   نور چیست ؟

  این سئوالی است که احتمالاً پیشینیان ما هزاران سال پیش از خود می‌پرسیدند . پاسخ این سئوال در طول سالیان دراز و همراه با پیشرفت علوم و دانش انسان ( به تدریج از زمان اعتقاد به خدایان روشنایی تا لیزر )، بدست آمده است . البته ، همواره جنبه‌های تاریکی در توضیح ماهیت نور وجود داشته است که حتی هنوز هم بطور کامل مشخص نشده اند . لذا هرگاه انسان اطلاعات جدیدتری از ماهیت و خواص نور بدست می آورد ، تعریف جامع‌تری برای آن ارائه می‌کند .

   در دوران قدیم ، بسیاری از جوامع بشری خدایان خورشید را مسئول سلامتی و بهبود می‌دانستند .

  از همین رو ، فنیقی‌های دوران باستان ، « بال » را به عنوان خدای خورشید و سلامتی می‌پرستیدند .

  یونانی‌ها نیز « هلیوس » خدای نور ،‌خورشید و بهبودی را به علت تاثیرات منحصر بفردش ستایش می‌کردند و عبارت « هلیوتراپی » از همین کلمه اقتباس شد . نور درمانی را نیز مصریان باستان انجام می‌دادند . آنان در سال 440 پیش از میلاد ، از تاثیرات تسکینی نور بر زخم‌ها ، شکستگی‌ها و درمان آبله استفاده می‌کردند .

  یونانی‌ها ، نخستین کسانی بودند که کوشیدند طبیعت نور و چگونگی دیدن را توضیح دهند .پس از ظهور علوم تجربی ، دو نظریه‌ درباره‌ی ماهیت نور مطرح شد . یکی از آنها ، نظریه‌ی ذره‌ای نیوتن بود که نور را متشکل از باریکه‌ای از ذرات می دانستند که تابع قوانین حرکت می‌باشند و دیگری ، نظریه‌ موجی بود که طبیعت موجی را برای نور پیشنهاد می‌کرد .

   تفکر در خصوص لیزر ، در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 میلادی و بر مبنای فیزیک کوانتومی پایه گذاری شد . در آغاز دانشمندانی نظیر « بور » و « پلانک » تئوری‌هایی مطرح کردند که در ادامه توسط نابغه قرن،« آلبرت اینشتین»،‌تکمیل شد‌.(‌شکل 1-1) « اینشتین » در سال 1917 ،‌اصل و جوهره پیچیده نور را به عنوان یک سیستم الکترودینامیکی در مقاله‌اش تحت عنوان « تئوری کوآنتومی تشعشع » بیان کرد . این کشف که بر پایه تئوری‌های کوانتومی استوار بود ، به این موضوع می‌پرداخت که تابش نور را می‌توان بسته‌های گسسته انرژی ( به نام فوتون ) به حساب آورد که در آن هر فوتون دارای انرژی خاصی ( مطابق با فرکانس امواج آن بسته) می‌باشد .

   « اینشتین » ، نظریه‌ وجود فوتون‌ها و گسیل‌آ»ها را براساس پدیده نشر برانگیخته ( گسیل القایی یا تحریک شده ) مطرح کرد ، اما این موضوع مدت‌های طولانی تنها در یک کنجکاوی در آزمایشگاه باقی ماند و تا دهه‌ی پنجاه ، هیچ کس پتانسیل باور نکردنی این مفهوم را درک نکرد . اما سرانجام ، با تحقیقات کاربردی براساس این نظریه ، امکان استفاده از آن و تولید « میزر » و به دنبال آن لیزر ، فراهم شد .

   

  پیدایش میزر

   ایده اولیه پدیده لیزر توسط « اینشتین» مطرح شد و پس از او در سال 1940، دانشمندی روسی به نام « فابریکانت » در رساله دکتری خود ، تولید تابش‌های تقویت شده را به اثبات رساند . سپس در سال 1954، « چالز تانز » فیزیکدان دانشگاه کلمبیا ، با استفاده از گاز آمونیاک در ناحیه مایکروویو ، موفق به ساخت « میزر» شد که این نخستین کاربرد برای پدیده گسیل القایی محسوب می‌شد (‌شکل 1-2) این پدیده تقریباً بطور همزمان در آمریکا و شوروی بررسی شد اما درهر حال ، میزر همواره با نام « چالز تانز » همراه می‌باشد ؛ زیرا این ام را او و براساس حروف اول کلمات "Microwave Amplification by the Stimulated Emission of Radiation" برای این پدیده برگزید .

   «‌تانز » می‌‌گوید ایده میزر ، پیش از تشکیل جلسه « انجمن فیزیک آمریکا » و در یک صبح بهاری در سال 1951 در زمانی که روی نیمکتی در پارکی واقع در واشنگتن نشسته بود ، در ذهنش جرقه زد . او ایده خود را برای « هربرت زیگر » و « جیمز گوردون » و «نیکلای باسوف » در « موسسه‌ی فیزیک لبدوف » در مسکو ، محاسبات دقیقی به منظور تعیین شرایط مورد نیاز جهت عملکرد میزر انجام دادند و مدت کوتاهی پس از ارائه گزارش « تانز » ، نتایج خود را منتشر کردند . سهم این افراد به همراه « تانز » در عرضه‌ی میزر ، در سال 1964 با اهدای جایزه نوبل فیزیک به این سه تن ، به رسمیت شناخته شد .

  (نمودار و جداول در فایل اصلی موجود است)

   ساخت لیزر

  پس از ساخت میزر « تانز » و دیگر فیزیکدانان ، به فعالیت در محدوده طول موج‌های کوتاه‌تر از مایکروویو (‌محدوده مرئی و مادون قرمز ) پرداختند . آنان دریافتند که برای تولید گسیل القایی در این محدود جدید ، شرایط فیزیکی در مقایسه با میزر ،‌مشکل‌تر می‌باشد . در نهایت ، « تانز » و «‌آرتور شاولو» در سال 1958 با چاپ مقاله‌ای جامع ،‌تفاوت‌های کار درمحدوده مرئی و و مایکروویو را مشخص کردند .

   در همین سال‌ها « گوردن گلد » دانشجوی دکترای دانشگاه کلمبیا ، به فعالیت در زمینه تعیین شرایط و امکانات مورد نیاز برای گسیل القائی ، در ناحیه طول موج مرئی پرداخت و نتایج کار خود را در سال 1957 در دفترچه‌ای یادداشت کرد ؛ اما تلاشی در جهت چاپ این نتایج به عمل نیاورد . او پس از مدتی سعی کرد تا کار خود را به ثبت برساند . لذا به سرعت یادداشت‌های خود را برای ثبت رسمی ارائه داد .

  اما علت مشاوره حقوقی نادرست ، این کار تا اوایل سال 1959 ( 9 ماه پس از ثبت فعالیت تانز و شاولو ) انجام نشد. با وجود این « گلد » نخستین کسی بود که در یادداشت‌های خود ، کلمه « لیزر » را بکار برد در حالی که « تانز» و « شاولو» ایده خود را تحت عنوان « میزر نوری » توصیف کرده بودند .

   به انتشار نتایج کار « تانز » و « شاولو» ، مسابقه‌ای برای ساخت لیزر آغاز شد . شرکتی به نام TRG با همکاری « گلد » توانست با ارائه پیشنهاد برای ساخت لیزر به « پنتاگون » یک میلیون دلار برای این کار دریافت کند .« شاولو » ، « گلد » و بیشتر محققان تصور می‌کردند که گازها ، بهترین مواد برای ساخت لیزر می‌باشند ، اما فیزیکدان جوانی به نام « تئودور میمن » در « آزمایشگاه تحقیقاتی هاگز » در کالیفرنیا با این عقدیه موافق نبود . او از کریستال‌های « یاقوت مصنوعی » برای ساخت لیزر استفاده کرد ؛ علی رغم این که نظریه‌های موجود ، کاربرد این ماده را تایید نمی کردند . در نهایت او توانست در اواسط سال 1960 ، نخستین لیزر جهان را با استفاده از میله یاقوت مصنوعی بسازد ( شکل 1-3) این لیزر ( لیزر یاقوت ) ، از نوع « لیزر جامد » و با نور قرمز رنگ بود . بدین ترتیب ، « عصر لیزر» آغاز شد .

   مسیر « میمن » برای ساخت وارائه این لیزر ساده نبود مدیر آزمایشگاه « هاگز » پس از مدتی فعالیت « میمن » ، از او خواست تا کار روی لیزر یاقوت را متوقف کند . مجله معتبر "Physical Review Letters" نیز گزارش او را تحت این عنوان که میزر دیگری ساخته شده است ، رد کرد . اما سرانجام مطلب کوتاهی از کار « میمن » در مجله "British Journal Nature" درسال 1960 به چاپ رسید و او به عنوان نخستین سازنده لیزر معرفی شد .

   خبر ساخت نخستین لیزر به سرعت در سراسر جهان طنین انداز شد و در مدت کوتاهی ، لیزرهای مختلف با طول موج‌ها و مواد فعال مختلف به بازار عرضه شدند . پیش از پایان سال 1960 ، دومین لیزر حالت جامد توسط « پیتر سوروکین » و « استیونسون » در شرکت IBM از ماده فلوریدا کلسیم حاوی یون‌های سه ظرفیتی اورانیم ساخته شد ؛ اما این لیزر هرگز کاربرد مهم و عمده‌ای پیدا نکرد . پس از آن ، نخسیت لیزر گازی جهان ( لیزر هلیم – نئون ) توسط پروفسور ایرانی ، « علی جوان» ، با همکاری « بنت » و « دونالد هریوت » در «‌آزمایشگاه تلفن بل » در نیوجرسی آمریکا در دسامبر سال 1961 متولد شد (‌شکل 1-4) این لیزر در محدوده مادون قرمز نزدیک عمل می‌کرد . پس از « علی جوان » ، نوع دیگری از این لیزر توسط دیگر محققان در محدوده نور قرمز ساخته شد . در سال 1961 ، « جانسون » و « ناسو» ، لیزر حالت جامد « نئودیمیم» را از ماده « تنگستات کلسیم » به عنوان ماده میزبان حاوی یون‌های « نئودیمیم» تولید کردند و به دنبال آن نیز در همین سال ، « الیاس اسنیتزر »، نخستین لیزر « نئودیمیم – شیشه » را ساخت . سه سال بعد ، « گسیک » ، « مارکوس » و « ون اوترت » ، لیزر « نئودیمیم – یاگ» را ابداع کردند که امروزه یکی از پر مصرف‌ترین انواع لیزر در کاربردهای تجاری است .

   در پاییز 1962 ، نخستین « لیزرهای نیمه هادی » را « رابرت هال » و همکارانش و دو گروه مستقل دیگر ارائه کردند . این سه تیم در « آزمایشگاه تحقیقات جنرال الکتریک » ، «مرکز تحقیقات واتسن IBM » و «‌ آزمایشگاه لینکلن MIT» توانستند به سرد کردن دیودهای « آرسنید گالیم » در نیتروژن مایع ، لیزر نیمه هادی تولید کنند . در سا‌ل‌های بعد ، برخی از مهم‌ترین لیزرهایی که در حال حاضر مورد استفاده می‌گیرند ، ساخته شدند .

  « ویلیام بریج » در سال 1964، اساس « لیزر آرگن » را پایه ریزی کرد . در همین سال ، « کومار پتل » نخستین « لیزرگاز کربنیک » را ساخت که امروزه یک اسب کاری نیرومند در صنایع بکار گرفته می‌شود . نخستین « لیزر شیمیایی » را « کاسپار » و « پیمنتل » در سال 1965 از کلرید هیدروژن تولید کردند . « سوروکین » و « لانکارد » نیز در « مرکز تحقیقات واتسن IBM» در سال 1966، نخستین « لیزر رنگی» را از مواد آلی ساختند .

   دهه 60 با رشد ناگهانی و سریع ساخت انواع لیزر همراه بود ، اما این سرعت در دهه‌ی 70 کاهش یافت . مهم‌ترین ابداعات در این سال ها ، ساخت « لیزرهای اگزایمر » و « لیزر الکترون آزاد » بود . در لیزرهای اگزایمر اولیه ،‌ از تحریک اتم‌های گاز خنثی ،‌در حین اتصال به یکدیگر و تشکیل مولکول ، استفاده می‌شد ؛ اما از اواسط دهه‌ 70، علاقه به ترکیب‌های هالیدی گازهای کمیاب افزایش یافت . امروزه این لیزرها بخش عمده‌ای از تجارت لیزر را تشکیل می‌دهند . لیزر الکترون آزاد را نیز در سال 1975، « جان مدی » در دانشگاه « استانفورد » ساخت . اما این لیزر تا مدت‌ها به صورت آزمایشگاهی باقی ماند . 

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی آشنایی با لیزر و بررسی دستگاه های لیزر در پزشکی

  فهرست:

  چکیده........................................................................................................................ 1

  فصل اول

  مقدمه.......................................................................................................................... 4

  نورچیست................................................................................................................... 5

  پیدایش  لیزر............................................................................................................... 7

  ساخت لیزر................................................................................................................. 8

  لیزر در پزشکی........................................................................................................... 12

  ظهور لیزر تراپی......................................................................................................... 15

  معرفی مراکزی که در دوره کارورزی به آنجا رفتم.......................................................... 20

  فصل دوم: مبانی و اصول لیزر

  مفاهیم اولیه ............................................................................................................... 23

  برخورد نور با ماده...................................................................................................... 26

  ماهیت نور و لیزر........................................................................................................ 28

  اساس تشکیل لیزر...................................................................................................... 31

  ماده فعال................................................................................................................... 33

  کاواک........................................................................................................................ 33

  منبع انرژی ................................................................................................................ 33

  نحوه تولید لیزر .......................................................................................................... 35

  خواص لیزر................................................................................................................ 37

  تک فامی................................................................................................................... 38

  همدوسی................................................................................................................... 38

  واگرایی کم و هم راستایی............................................................................................ 38

  شدت بالا و درخشندگی.............................................................................................. 39

  طبقه بندی لیزرها........................................................................................................ 39

  لیزرهای حالت جامد................................................................................................... 42

  لیزرهای مایع ............................................................................................................. 44

  لیزرهای گازی............................................................................................................ 48

  لیزرهای نیمه هادی .................................................................................................... 52

  لیزرهای پلاسما.......................................................................................................... 55

  فصل سوم:انواع لیزرها و اصول دستگاههای لیزر تراپی

  مقدمه......................................................................................................................... 57

  انواع لیزرها در دستگاههای لیزر تراپی.......................................................................... 58

  لیزر هلیوم- نئون......................................................................................................... 62

  لیزر ایندیوم- کالیم- آلومینیوم – آرسناید....................................................................... 63

  لیزر گاز کربنیک......................................................................................................... 64

  لیزهایND – Yag ................................................................................................. 66

  لیزر یاقوت................................................................................................................. 67

  لیزر کریپتون............................................................................................................... 67

  شرایط انتخاب و بکارگیری دستگاه لیزرتراپی................................................................ 68

  گذشته،حال و آینده دستگاههای لیزر تراپی.................................................................... 70

  لیزر دیودی و نحوه ساخت آن..................................................................................... 71

  انتقال انرژی در مواد نیمه هادی.................................................................................... 73

  نحوه ساخت دیود لیزر................................................................................................ 78

  ساختمان داخلی دیود لیزر........................................................................................... 82

  میزان واگرایی و اندازه پرتو.......................................................................................... 82

  وابستگی درجه حرارت به توان خروجی....................................................................... 84

  رفتار زمانی دیود لیزر.................................................................................................. 86

  نحوه موازی کردن پرتوی لیزر...................................................................................... 89

  انواع دیود لیزر............................................................................................................ 90

  لیزر تراپی چیست....................................................................................................... 92

  فیزیولوژی بافت و لیزر............................................................................................... 95

  برهم کنش نور با بافت................................................................................................ 98

  فصل چهارم

  نکات عملی در ارتباط با دستگاهها.............................................................................. 104

  کالیبراسیون................................................................................................................ 110

  عوامل مکانیکی در بهم خوردن کالیبراسیون................................................................... 111

  معرفی دستگاهها و اپراتوری آنها................................................................................. 112

  معرفی دستگاه Mustang ...................................................................................... 114

  اپراتوری  Mustang.............................................................................................. 118

  معرفی لیزر قلمی....................................................................................................... 120

  معرفی  AZOR-2k-02 ....................................................................................... 121

  اپراتوری AZOR-2k-02....................................................................................... 122

  معرفی دستگاه ILP و اپراتوری آن............................................................................. 124

  فصل پنجم

  نکات ایمنی.............................................................................................................. 127

  تقسیم بندی لیزر از لحاظ انرژی.................................................................................. 129

  روش های ایمنی....................................................................................................... 130

  خطرات ناشی از پرتو................................................................................................. 131

  خطرات چشمی......................................................................................................... 133

  خطرات دندان........................................................................................................... 134

  خطرات غیر وابسته به پرتو......................................................................................... 135

  فصل ششم

  نتیجه گیری............................................................................................................... 137

  منابع و ماخذ

  منبع:

  کتاب : مبانی لیزر پزشکی ، مولف دکتر عباس مجد آبادی ، ناشر : انتشارات گسترش علوم پایه ، چاپ : 1381، محل چاپ : تهران .

   کتاب : لیزر تراپی ، مبانی ، اصول و کاربرد لیزر کم توان ، مولفان : مهندس رضا اسلامی فارسانی ، دکتر بابک آشتیانی عراقی ، دکتر سید کامران کامروا ، دکتر فرهاد رضوان ، ناشر : بشری ، چاپ : 1384 ،‌ محل چاپ : تهران .

   کتاب : اصول لیزر درمانی کم توان ، نویسنده : خانم دکتر سهیلا مکملی ، ناشر : انتشارات بشری ، چاپ :1384 ، محل چاپ : تهران .

   مهندس جان محمدی مدیر عامل شرکت آویژه درمان

  مهندس ترجمان

   دکتر مکملی ، دکتر یوردخانی ، دکتر سرور ، دکتر راه انجام دکتر حسینی در بخش لیزر بیمارستان میلاد

  دکتر ثقفی استاد دانشکده فیزیک پلاسما واحد علوم تحقیقات

   و با تشکر و سپاس فراوان از کمک‌ها و راهنمایی‌های استاد راهنمایم جناب آقای دکتر احمدی که در راستای انجام هر چه بهتر کارورزی‌ام مرا یاری کردند .

  www.pubmed.com

  www.MedLine.com

  www.Laser.nu

  www.healthstarlaser.com

  www.Laser.net

  www.seratus.com

  www.Atten.com

  www.thorLaser.com

  www.Laserdevices.com

  www.idfilaser.com

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول