گزارش کارآموزی پارک جنگلی تلار در محیط زیست شهرستان قائم‌ شهر

تعداد صفحات: 23 فرمت فایل: مشخص نشده کد فایل: 500003018
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: گزارش پروژه کارآموزی محیط زیست و انرژی
قیمت قدیم:۵,۱۰۰ تومان
قیمت: ۴,۶۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه گزارش کارآموزی پارک جنگلی تلار در محیط زیست شهرستان قائم‌ شهر

  رشته : تکنولوژی محیط زیست

  مقدمه :

  ایجاد پارک‌های جنگلی و ملی و مناطق حفاظت شده به دلیل حفاظت از طبیعت و حیات وحش است. ایجاد استراحتگاه و مناطق تفرج‌گاهی برای مردم لازم و ضروری است. با افزایش جمعیت و ایجاد شهرهای بزرگ و مراکز صنعتی در سال‌های اخیر احتیاج مردم به مناطق تفرجگاهی بیشتر شده و مسئولین شهرها را بر آن واداشت که پارک‌های عمومی بیشتری در داخل و اطراف شهرها به وجود بیاورند.

  دفتر جنگل‌کاری و پارک‌های سازمان جنگل ها تعداد زیادی پارک‌های جنگلی در کشور ایجاد کرد تا علاوه بر ایجاد محل‌های تفرج‌گاهی برای مردم بتواند اکوسیستم‌های ویژه منطقه‌ای را نیز در مقابل تخریب انسان‌ها حفظ و حراست بکند. اگرچه اولین جنگل دست کاشت با نام پارک جنگلی اهواز در سال 1342 احداث گردید ولی پارک جنگلی تهران (پارک خرگوش دره ) با وسعتی بالغ بر 140 هکتار اولین تفرج‌گاه جنگلی دست کاشت است که در سال 1343 پس از ملی شدن جنگل‌ها به منظور ایجاد فضای سبز و محلی برای تفرج شهروندان تهرانی احداث گردیده است. پارک جنگلی هراز و سی‌سنگان طبیعی است که در سال 1344 احداث شده‌اند.

  در حوزه اداره کل منابع طبیعی منطقه ساری تعداد 9 پارک جنگلی وجود دارد که به شرح زیر می‌باشد :

   

   

  چکیده :

  پارک جنگلی تلار قائم شهر واقع در جاده نظامی قائم شهر یکی از پارک‌های جنگلی سرسبز و زیبای استان مازندران می‌باشد که نیاز به حفاظت و نظارت بیشتری دارد. در پارک‌های جنگلی کلاً تأسیساتی مثل پیاده‌رو – پارکینگ – جاده – سرویس بهداشتی – آب‌نما – فضای گل‌کاری – نیمکت – اتاقک‌های چوبی سرپوشیده – رستوران – زمین ورزشی – باغ کودکان – محل پیک‌نیک و ... ضروری است. پارک‌ها، جنگل ها، مراتع، دریاها و کلاً پدیده‌های طبیعی و زیبا منابع اصلی و تفرج‌گاهی هستند. انسان در این مناطق به تفریح و تفرج می پردازند و از زیبایی‌های طبیعت لذت می‌برد و روح و روان خسته خود را التیام می‌بخشد.

   

   

  معرفی استان مازندران :

  مساحت استان مازندران حدود 23830 کیلومتر مربع معادل 5/1 درصد سطح کشور است. بر اساس تقسیمات جغرافیایی و سیاسی شامل 15 شهرستان 43 بخش، 46 شهر، 110 دهستان می‌باشد. جمعیت تقریبی آن بر اساس آخرین سرشماری سال 1375 حدود 000/600/2 نفر ( 3/4 درصد کل کشور ) که شامل 46 درصد جمعیت شهری و 54 درصد جمعیت روستایی می‌باشد.

  استان مازندران از سمت شمال به دریای خزر، از شرق به استان گلستان، از سمت جنوب به استان‌های تهران و سمنان و قزوین و از سمت غرب به استان گیلان محدود می‌گردد.

  این استان دارای حدود 000/169/2 هکتار منابع طبیعی ( جنگل و مرتع ) بوده است که حدود 91 درصد سطح استان را تحت پوشش دارد. استان مازندران از شرایط اقلیمی و زیستگاهی متنوعی برخوردار است.

   

  معرفی شهرستان قائم شهر :

  شهرستان قائم‌شهر که مرکز آن شهر قائم‌شهر است یکی از شهرستان‌های استان مازندران به شمار می‌رود و از لحاظ موقعیت جغرافیایی در مرکز استان واقع شده است. در تصمیمات سیاسی قبل از انقلاب دقیقاً شهرستان میانی این استان بوده است. شهرستان قائم‌شهر از سمت شمال به جویبار، از سمت شرق به ساری، از سمت جنوب به شهرستان سوادکوه ( ارتفاعات البرز ) و از سمت غرب به شهرستان بابل محدود می‌گردد.

  وسعت قائم‌شهر 4585 کیلومتر می‌باشد این شهرستان دارای 2 بخش و از 150 روستا تشکیل شده است. از لحاظ بعد مسافت شهر قائم‌شهر کوتاهترین فاصله را با شهر ساری ( مرکز استان مازندران ) دارا می‌باشد.

  جمعیت این شهرستان حدود 000/295 نفر می‌باشد. 590 خانواده که 52 درصد شهری و 48 درصد روستایی می‌باشد.

   

  خاک :

  حاشیه باریک در شمال محدوده شهرستان قائم‌شهر را خاک‌های شور و قلیایی می‌سازد. بافت خاک‌ها در بیشتر مناطق اصولاً سنگین است. در اراضی رودخانه سیاهرود بافت خاک متوسط اراضی ساحلی سبک تا خیلی سبک دارند.

  ناهمواری و شکل زمین :

  در شهرستان قائم‌شهر سه تیپ ناهمواری دیده می‌شود. بخش جنوبی شهرستان تیپ ناهمواری کوهپایه‌ای دارد که ارتفاع آن بین 200 تا 800 متر تغییر می‌یابد و تقریباً آخرین برجستگی کوه‌های البرز هستند که بر قسمت جلگه‌ای تغییر می‌یابد و تقریباً آخرین عوارض برجستگی کوه‌های البرز هستند که به قسمت جلگه‌ مربوط می‌شود و دامنه‌های کم‌شیب کوهپایه‌ها پوشیده از جنگل و باغات میوه است لیکن در نواحی پست‌تر دامنه‌ها در صورتی که امکان سوار شدن آب بر زمین میسر باشد بخش میانی که قسمت عمده سطح شهرستان را تشکیل می‌دهد از جلگه‌های نسبتاً هموار آبرفتی تشکیل شده است که با شیبی ملایم به سمت شمال کشیده شده است. بخشی از شمال ادامه همان جلگه به سمت دریاست حداکثر ارتفاع زمین در این قسمت 18 – متر از سطح دریای آزاد قرار دارد و بدین ترتیب حدود 1 متر از سطح دریای خزر بلندتر است شیب زمین عمدتاً از شمال به جنوب بوده.

   

  ساختمان زمین‌شناسی :

  ساختمان زمین‌شناسی حوزه نفوذ قائم‌شهر در نواحی جلگه‌ای با کوهپایه‌ای متفاوت است. نواحی جلگه‌ای از نظر زمین‌شناسی ساختمان ساده دارد.

  این قسمت از نهشت‌های رسوبی و آبرفتی دوران چهارم تشکیل شده است. بافت زمین از رسوبات نرم آبرفتی است که در نتیجه فعل و انفعالات آب و هوای جریان آب‌های سطحی از نواحی کوهستانی مجاور کنده شده در این قسمت جای گذاشته شده است این رسوبات به روی رسوبات قدیمی‌تر از خود قرار گرفته‌اند.

   

 • فهرست و منابع گزارش کارآموزی پارک جنگلی تلار در محیط زیست شهرستان قائم‌ شهر

  فهرست:

  مقدمه ..................................................................................

  1

  چکیده .................................................................................

  3

  معرفی استان مازندران ...................................................

  4

  معرفی شهرستان قائمشهر ..............................................

  5

  وسعت جنگل‌های قائمشهر ..............................................

  8

  تعریف پارک‌های جنگلی ..................................................

  10

  هدف از تأسیس پارک های جنگلی .................................

  10

  پارک جنگلی طبیعی ..........................................................

  12

  پارک جنگلی مصنوعی .....................................................

  12

  تأسیسات پارک های جنگلی ............................................

  13

  پارک جنگلی محل تفریح و تفرج .....................................

  15

  اکوتوریسم ........................................................................

  16

  توریسم ..............................................................................

  17

  مشاهده عملی.....................................................................

  18

  پیشنهادات ..........................................................................

  19

  منابع ...................................................................................

  20

   

  .

  منبع:

  - بر اساس تحقیقات از اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران ( ساری )

  - شهرداری شهرستان قائم‌شهر

  - اداره محیط زیست شهرستان قائم شهر

  - مقاله‌ی دکتر جلالی

  .

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت