تحقیق مقاله دوغ

تعداد صفحات: 11 فرمت فایل: word کد فایل: 4393
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: تحقیق مقاله علوم تغذیه
قیمت قدیم:۵,۰۰۰ تومان
قیمت: ۲,۹۰۰ تومان
دانلود مقاله
کلمات کلیدی: دوغ
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله دوغ

  دوغ در بطری پلاستیکی در ارمنستان. بر روی آن با حروف ارمنی و حروف سیریلیک «تان» نوشته شده است.

  دوغ نام گونه‌ای نوشیدنی لبنی است.

  دوغ نوشیدنی ایرانی است که برای تهیه ی آن باید ابتدا ماست ترش را با همزن خوب هم زد سپس مقداری آب و نمک به آن اضافه کرد. سپس یکی از مواد زیر را به آن اضافه کرد : ۱- نعنا ۲- عرق نعنا ۳- پونه. سپس خوب باید هم‌زده و در یک شیشه نوشابه یا هر ظرفی که بتوان درپوش آن را خوب سفت کرد قرار داد. سپس دوغ را در محلی تاریک به مدت ۸ ساعت گذاشته سپس آن را در یخچال گذاشته تا خوب خنک شود.

  دوغ در بطری پلاستیکی در ارمنستان. بر روی آن با حروف ارمنی و حروف سیریلیک «تان» نوشته شده است.

   

  ریشه‌شناسی

  واژۀ دوغ صفت مفعولی است از فعل دوشیدن. (مقایسه کنید با: آمیغ / آمیختن). بنابر این از نظر لغوی دوغ یعنی «دوشیده‌شده».

  روش تهیه دوغ گازدار

  ل از همه باید ماست مناسبی انتخاب کنید. یعنی ماستی که یک دست و ترش باشد ( اگر ترش نیست ماست را در ظرف سر بسته و به مدت ? روز در یخچال نگهداری میکنیم ) سپس ماست را آنقدر هم میزنیم تا کاملا براق شود آنگاه دو برابر ماست موجود آب به آن اضافه میکنیم و میزان نمک هم به دلخواه خواهد بود.

  حال برای گازدار شدن دوغ کافیست دو حبه قند به آن اضافه کنیم

  سپس دوغ را به مدت 10 دقیقه در ظرف سربسته ای ( کاملا بسته و محکم ) خوب هم میزنیم و بعد ظرف حاوی دوغ را در هوای آزاد به مدت یک هفته نگهداری میکنیم.

  اکنون دوغ ما به همراه چند تکه یخ آماده میل کردن است.

  هرگز بیش از حد از قند برای گازدار کردن دوغ استفاده نکنید.

   

  دوغ یا نوشابه؟!

  ▪ وقتی یک نوشابه میخورید، چه اتفاقی میافتد؟

  ۱۰ دقیقه بعد: ۱۰ قاشق چایخوری شکر وارد بدنتان میشود. میدانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمیشوید؟ چون اسید فسفریک، طعم آن را کمی میگیرد و شیرینی اش را خنثی میکند.

  ۲۰ دقیقه بعد: قند خونتان بالا میرود و منجر به ترشح ناگهانی و یکجای انسولین میشود. کبدتان شروع میکند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.

  ۴۰ دقیقه بعد: حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛ مردمکهایتان گشاد میشود، فشار خونتان بالا میرود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها میکند. گیرندههای آدنوزین مغز حالا بلوک میشوند تا از احساس خوابآلودگی جلوگیری کنند.

  ۴۵ دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا میکند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سرخوشی ایجاد میکنند، تحریک میشوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی میشود.

  بعد از ۶۰ دقیقه: اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی میچسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا میکند. میزان بالای قند خون و شیرینکنندههای مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث میشوند.

  مدتی بعد: کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل میشود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع میشود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیتها نیز از دست میرود.

  مدتی بعدتر: کمکم آن غوغایی که در بدنتان ایجاد شده بود فروکش میکند و نوبت به افت قند میرسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریکپذیر میشوید یا خیلی کرخت و بیحال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید، دفع کردهاید؛ آبی که میشد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین میرود و شما هوس یک نوشابه دیگر میکنید.

  ▪ نوشابه خورترین ملت جهان

  سرانه مصرف نوشابه های گازدار در ایران ۴۲ لیتر است. با مقایسه این آمار با آمار دیگر کشورهای جهان به این نتیجه وحشتناک می رسیم که ما در سرانه مصرف نوشابه های گازدار مقام اول را در جهان پیدا کردهایم. برای این که بیشتر وحشت کنید، بد نیست بدانید که:

  ۱) میانگین مصرف نوشابه های گازدار در دنیا برای هر فرد ۱۰ لیتر است.

  ۲) در بیست سال اخیر، مصرف نوشابه های گازدار در کشور، نزدیک به ۱۵درصد رشد داشته است.

  ۳) در طی این بیست سال، مصرف شیر و لبنیات، تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است.

  ۴) سرانه مصرف لبنیات در ایران کمتر از یک سوم استاندار جهانی است.

  ۵) طبق آمار، ۹۰ درصد کودکان ۲۴ ماهه تا ۱۲ ساله کشورمان، روزانه حداقل یک بار پفک و نوشابه مصرف کردهاند.

  ۶) ۲۵ درصد از کودکان ایرانی به نوعی با سوءتغذیه دست به گریبانند.

  ۷) یک سوم از مرگ ومیرهای کشور به علت بیماریهای قلبی عروقی است که یکی از عوامل اصلی بروز آن، تغذیه غلط است.

  طرز تهیه دوغ با شیر خشک

  برای تهیه دوغ( البته نه دوغی که اب را به ماست اضافه میکنیم و همان لحظه اماده است درواقع خودمون عمل میاریمش )با شیر طبیعی :

  شیر را بعد از جوشاندن میگذارید دماش مثل موقعی بشه که مایه ماست را میخواهید بزنید( داغ ولی انگشت را نسوزونه )ولی گرمتر از ان و در ظرف مورد نظر ریخنه و بعد 2 قاشق مربا خوری ماست به ان افزوده و درش را بسته و 3 روز در جای گرم گذاشته و سپس نمک و نعناع زده و در یخچال گذاشته و بعد هم نوش جان میکنید.

  اگرجایی بزارید که افتاب هم بهش بخوره دوغتون گازدار میشه.

  و اما با شیر خشک برای عزیزانی که مثل من با شیرخشک ماست و دوغ میزنند:

  مثل روش بالاست فقط برای اندازه گیری شیرخشک باید ظرفی که میخواهید دوغ را بزنید با لیوان اندازه گیری کنید که چند لیوان اب در اون جا میگیرد و بعد به ازا هر لیوان 3 قاشق غذاخوری شیرخشک حساب کنید

  اب را که گرم کردید شیرخشک را افزوده و کاملا هم میزنید تا مخلوط شوندو سپس مثل روش بالا عمل میکنید .

  نوشیدن دوغ پس از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها

  محققان انگلیسی گزارش دادند، نوشیدن دوغ حاوی باکتری "خوب" از ابتلای بیماران به اسهال ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها کمک می‌کند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، محققان در "مجله پزشکی انگلستان" نوشتند، افرادی که بعداز مصرف آنتی‌بیوتیک، نوشیدنی تولید یک شرکت غذایی فرانسوی را که پایه آن "ماست" است نوشیده بودند، توانستند زودتر بیمارستان را ترک کنند.

   

  آنها دریافتند، هیچ یک از بیمارانی که به آنها این نوشیدنی ماستی داده شده بود، به اسهال ناشی از "کلستریدیوم دیفیسیل"(‪difficile ‪(Clostridiumمبتلا نشدند در حالی که در میان گروهی که یک نوشیدنی با ظاهر مشابه آن را مصرف کرده بودند، ‪۱۷درصد دچار این مشکل روده‌ای شدند.

  این باکتری ویژه، اغلب در برابر آنتی‌بیوتیک مقاوم است و می‌تواند بیماران را به شدت بیمار کند.

  پنج تا ‪۲۵درصد بیمارانی که با انواع آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند، به اسهال مبتلا می‌شوند که یکی از دلایل این موضوع آن است که این داروها برخی از باکتری‌ها را که به طور عادی در روده ساکن هستند، از بین می‌برند

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله دوغ

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت