تحقیق مقاله کنترل غریزه جنسی

تعداد صفحات: 16 فرمت فایل: word کد فایل: 4333
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: تحقیق مقاله بهداشت
قیمت قدیم:۵,۰۰۰ تومان
قیمت: ۲,۹۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله کنترل غریزه جنسی

  کنترل غریزه جنسی

   

  مقدمه :

  بسیاری از جوانان ازکه زمینه یا آمادگی ازدواج را ندارند از فشار غریزه جنسی گلایه داشته وعلیرغم سعی و تلاشی که می کنند حریف این غریزه قدرتمند نمی شوند و لذا به انواع انحرافات جنسی دچار شده و اسیر شهوت می گردند . در حالی که ارزش وجایگاه واقعی انسان ودرجه دینداری و عبودیت او در چنین عرصه ای مشخص می گردد . عرصه ای که به تعبیر رسول اکرم (ص) بزرگترین جنگ که همانا جنگ با نفس است در ان محقق می گردد و خوشا به حال کسانی که در آین اوردگاه سربلند و رو سفید بیرون بیایند . البته پیروزی در این جدال و مبارزه کار آسانی نیست . بخصوص در موقعیتی که فضای پیرامونی جوان و جامعه متاثر از تهاجم فرهنگی دشمنان و البته بی تفاوتی و غفلت مسئولین فرهنگی به سمت فساد پیش رفته و شعله های سرکش گناه و معصیت هر لحظه فروزانتر می شود . جوان بیچاره هم که به دلایل مختلف اعم از مادی و معنوی هنوز امکان ازدواج برایش فراهم نشده واینجاست که باید به خدای بزرگ و ارواح پاک معصومین و اولیاء خدا پناه برد و از آنان استمداد جست .

  طبیعی است که بهترین درمان آلودگی های جنسی و مدیریت آن ازدواج است که به تعبیر روایت نیمی از دین انسان را حفظ می کند و هر چه زودتر صورت گیرد بهتر است اما تا تحقق ازدواج راه های دیگری نیز وجود دارد که می تواند شهوت و غریزه جنسی جوان را مقداری کنترل نموده و او را از آلودگی دور نگه دارد که به اجمال و البته با رعایت مصالح به ان اشاره می شود .

  1 – تقوبت بنیه معنوی و عمق بخشیدن به اعتقادات دینی از طریق انس با قران ، ارتباط با محافل و مجالس دینی، تمرین مبارزه با نفس در پرتو این ارتباطات ،تفکر مستمر در باره عواقب و کیفر گناه در دنیا و آخرت و توبه از معصیت ها و گناهان گذشته که به گفته معصومین (ع) پشت شیطان را می شکند .

  2 – ارتباط صمیمی با والدین و طرح مسائل و مشکلات با انان درتعادل جسمی و روحی انسان نقش مهمی دارد . بدیهی است کسانی که بین انان و خانواده دیوار بی اعتمادی و ارتباط سرد وجود دارد بیشتر در معرض خطر قرار دارند .

  3 – تقویت اراده ، جوان باید با اراده ای قوی و عزمی پولادین در برابر وسوسه های شیطانی ایستادگی کند . شخصی خدمت امام صادق (ص) در باره فردی سخنی گفت و اظهار داشت : بیچاره انحراف جنسی پیدا کرده واسیر شهوت شده است . حضرت فرمود : ایا او حاضر است در برابرمردم نیز آن اعمال را انجام دهد ؟ مرد عرض کرد : نه یا رسول الله ، محال است . او در خلوت این کار را با خود می کند . امام صادق (ع) فرمود : پس معلمو می شود این عمل را با اختیار خود انجام می دهد و اگر اراده کند می تواند آن را ترک نماید .

  4 – پاک سازی محیط پیرامونی ، محیط در سعادت و شقاوت انسان نقش بسزایی دارد لذا باید انسان سعی کند تا آنجا که می تواند محیط پیرامونی سالم و عاری از گناه داشته باشد . محیط خانه ، محیط محل کار ، مدرسه و.... از این قبیل است .

  5 – امیدواری ، انسان باید همواره به فضل و رحمت خداوند امیدوار باشد  قرآن هم می فرماید شیطان سعی می کند شما را از رحمت خدا نامید و مایوس گرداند . لذا جوان گناه کار با این استدلال که " آب که از سر گذشت چه یک وجب ، چه صد وجب " دامنه معصیت و نافرمانی را توسعه داده و خود را بیچاره می کند . در حالیکه آغوش خداوند برای گناهکاران بخصوص جوانانی که فریب شیطان را خورده اند همیشه یاز است و ناامیدی از رحمت پروردگار خود گناه  کبیره و از دام های شیطانی است .

  5 – جهت دهی ، جوانی منبع انرژی متراکمی است که اگر این انرزی هدایت نشود به بیراهه کشیده می گردد .لذا باید ان را جهت دار نمود و از قالب جنسی و شعوتی به رویکرد های دیگر از جمله فزهنگی و علمی ، فعالیت های هنری ، برنامه های ورزشی وتفریحات سالم و مفید سوق داد .

  6 – کار و تلاش ، بیکاری فساد می اورد . در روایت داریم برای دست های خود کار درست کنید والا شیطان آن را برای اهداف خود به کار می گیرد . چنانچه در روایتی دیگر می خوانیم اندیشه گناه را از ذهن خود بیرون کنید چرا که فکر گناه ادمی را به عمل به آن می کشاند .درست است امروز بازار کار آشفته است اما هر جوانی می تواند با توجه به استعداد و علایق خود کارآفرینی کرده و خود را به اشتغالات مفید مشغول نماید. پیغمبر اسلام (ص) از جوان بیکار به شدت متنفر بود و هر قت مرد بیکاری را می دید می فرمود : از چشم من افتادی ..

  7 – تغییر موقعیت ، اگر جوان در موقعیتی زمانی و یا مکانی قرار دارد که ادامه حضور او منجر به تحریک جنسی او می گردد شزاوار است برای پرهیز ار آلوده شدن سریع تغییر موقعیت داده واز منطقه گناه هجرت کند تا دامنش به معصیت آلوده نگردد.

  8 – لباس مناسب ، یکی از مواردی که غریزه جنسی انسان را تحریک می کند استفاده از لباس های ( بخصوص شلوار ، شرت و زیر پوش ) تنگ و چسبان است . همچنین لباس های نرم و البسه ای که از جنس نایلون و پولبسترند نیز همین خاصیت را دارند.

  9 – رژیم غذایی مناسب، جوانان مجرد باید در انتخاب و نوع خوردن غذاها احتیاط کنند . چرا که برخی از مواد غذایی و میوه ها در تحریک جنسی انسان مؤثر هستند. از جمله موز ، پیاز ، هویج ، زعفران ، فلفل و....اگر هم چنین غذاهایی مصرف شد باید انرژی حاصل از آن سریعا در فعالیت های مجاز از قبیل ورزش تخلیه گردد.

   

  10 – روزه گرفتن ، یکی از فلسفه های مهم روزه گرفتن تعدیل قوای جنسی است که بخصوص برای جوانان توصیه می شود . البته روزه باید به قصد قربت و کسب ثواب الهی گرفته گردد. لکن اثار طبی و درمانی نیز در ان نهفته است .

  11 – کنترل نگاه ، نگاه نامشروع دروازه ورود شیطان به قلب آدمی است . بسیاری از انحرافات حاصل یک نگاه است و بس . پس چه بهتر این لحظه مدیریت صحیح شود تا یک عمر حسرت و ندامت در دنیا و رسوایی در آخرت دامن گیر انسان نشود . یادمان یاشد بابت هر نگاه در روز قیامت باید حساب پس داد و پاسخگو بود . دیدن برخی فیلم ها و عکس ها ، نظر بازی و چشم چرانی در معابر و یا سایر محیط ها و... برای دنیاو آخرت دردسر ساز بوده و بیماری های روحی زیادی را به ارمغان می آورد .

  12 – کنترل گوش ، گوش از نعمت های بزرگ الهی است که ابزاز ارتباطی انسان با دیگران است . نعمت بی بدیلی که وظفه عقلی و شرعی انسان اقتضاء می کند آن را در راستای رضایت خدای بزرگ به کار برد . در قران کریم به صاحت از حساب کشیدن از گوش سخن به میان آمده است . گوش سپردن به موسیقی های حرام وسخنان شهوت انگیز حرام و جرء گناهان کبیره است . جوانی که علاقه دارد در آتش شهوت نسوزد لاجرم این دستور خداوند را باید گردن نهد .

  13 – خوب خوابیدن ، اسلام به قدری نسبت به مسائل تربیتی حساس است که دستورات زیادی در رابطه با خواب دارد . جوانان مجرد باید در زمان و مکان و نحوه خوابیدن خود کاملا دقت کنند  . وقتی به درون رختخواب بروند که واقعا خوابشان می آید ، چرا که درون رختخواب وسوسه انگیز است و اگر خواب به موقع بر  او مستولی نشود ممکن است افکار شیطانی به سراغ او بیاید . حتما اطاق خوابش از اطاق خواب پدر و مادر جدابوده و بسترش از برادران و خواهرانش جدا و با فاصله مناسب باشد . بستری که بیش از حد نرم و گرم باشد وسوسه انگیز است و باید از ان پرهیز نمود . همچنین دمرو خوابیدن ، دستمالی اعضاء خاص ، خوابین با شرت و شلوارک ویا بدون زیر پوش نیز از مواردی است که باید از آن دوری جست .

  14 – درمان بیماری های انگلی ، برخی از انحرافات جنسی ناشی از بیماری های انگلی است . چرا که این بیماری باعث ایجاد خارش در مواضع خاص و عکس العمل افراد مبتلا می گردد و تکرار ان احساس لذتی در شخص خواهد نمود . پس باید هر چه سریعتر مداوا شود.

  15 – دوش آب سرد ، جوانانی که از نظر شهوی تحت فشار هستند می توانند با دوش آب سرد اتش شهمت را خاموش نمایند .

  16 – پرهیز از دوستان آلوده ، بسیاری از انحرافات و جرائم از دوستان ناباب و فاسد سرچشمه می گیرد . دین ، عقل و فطرت انسانی ایجاب می کند انسان در انتخاب دوستان و معاشرت های خود توجه ویژه نماید . در قران کریم هم امده است مجرمین در آتش جهنم ارزو می کنند که ای کاش با فلانی دوستی نمی کردو تا گرفتار عذاب الهی نمی شدم .

  17 – خودداری از حبس ادرار ، پر بودن مثانه به ویژه در هوای سرد عامل دیگری برای تحریک جنیس است . مضافا اینکه این کار بیماری های خطرناکی هم در پی دارد . لذا در روایت داریم که قبل از خواب حتما به دستشویی رفته و خود راعرضه کنید ولو مثانه تان خالی باشد .

  منبع اینترنتی : http://safir47.parsiblog.com/-328196.htm

  راههای کنترل غریزه جنسی با توجه به تعالیم اسلام

  ناکامى جنسى، پى آمدهاى ناگوارى دارد و مبارزه با اقتضاى غریزه در محدوده اى که طبیعت انسان بدان نیاز دارد، غلط است، ولى با برداشتن قید و بندهاى اجتماعى، مشکل حل نمى شود، بلکه بر شمار مشکلات افزوده خواهد شد. درباره ى غریزه ى جنسى نیز باید گفت که برداشتن ضابطه ها، عشق واقعى را مى کُشد و طبیعت را هرزه و بى بندوبار مى کند. در این زمینه، هر چه عرضه بیشتر گردد، هوس و میل به تنوّع افزایش مى یابد. به گفته ى راسل در کتاب زناشویى و اخلاق، عطش روحى در مسایل جنسى غیر از حرارت جسمى است. آن چه با ارضا تسکین مى یابد، حرارت جسمى است نه عطش روحى. پس آزادى در مسایل جنسى به شعله ورتر شدن شهوت ها خواهد انجامید؛ زیرا هوس، سیرى ناپذیر است. بنابراین، هر چند ممکن است برخى ممنوعیّت هاى جنسى در روابط اجتماعى زن و مرد، عوارض هاى روانى و رفتارى پدید آورد، ولى برداشتن ممنوعیت هاى قانونى و مشروع و دادن آزادى بى حدّ و مرز، پى آمدهاى بسیار خطرناک ترى دارد. براى رسیدن به آرامش روانى و کنترل غریزه های انسان، دو چیز لازم است:

  1. باید همه ى غریزه هاى انسان به طور طبیعى، معقول و مطلوب ارضا شود.

  2. از تحریک غریزه ها به ویژه غریزه ى جنسى پیش گیرى شود. 

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله کنترل غریزه جنسی

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  منبع :           http://talabehyar.parsiblog.com/369540.htm

  لیست منابع :

  1-   http://talabehyar.parsiblog.com/369540.htm

  2-   http://www.tahoorkotob.com/page.php?pid=9201

  3-  http://safir47.parsiblog.com/-328196.htm

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت