تحقیق مقاله سلامت پوست

تعداد صفحات: 6 فرمت فایل: word کد فایل: 4264
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: تحقیق مقاله علوم پزشکی
قیمت قدیم:۵,۰۰۰ تومان
قیمت: ۲,۹۰۰ تومان
دانلود مقاله
کلمات کلیدی: پوست - سلامت - سلامت پوست
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله سلامت پوست

  سلامت پوست

  ساختمان پوست

  پوست از دو لایه تشکیل شده است:لایه اپیدرم یا لایه خارجی که از هدر رفتن مایعات  بدن  جلو گیری  میکند و آن  را از صدمات خارجی حفظ مینماید ولایه درم یا لایه داخلی که کار آن تغذیه پوست ومرطوب نگاه داشتن آن است.

  لایه خارجی شامل چندین لایه فشرده از سلولهای زنده بوده که به وسیله لایه هایی از سلول های مرده  پوشیده میشود که لایه شاخی نام دارد.سلولهای مرده باورود سلولهای تازه به طرف بسطح پوست رانده میشوند و پوسته ی ریزی صورت میگیرد.

  لایه اپیدرم حاوی سلولهای پیگمان ساز پوست میباشد و رنگ پوست وابسته به این سلولها است.لایه درم  سطح  پوست  را میسازد و هر گونه  صدمه به این لایه  باعث خراش  و تغییر شکل دائمی پوست خواهد شد.غدد چربی عرق وعروق خونی در این لایه قرار دارند.عروق خونی این  ناحیه  به  تحریکات روحی واکنش نشان میدهد. خجالت و شرم باعث پر خونی این عروق شده و قرمزی و بر افروختگی  پوست را ایجاد میکند. بر عکس ترس و وحشت باعث ایجاد رنگ پریدگی و سفیدی پوست میگردد.

  انواع پوست

  پوست چرب

  چربی پوست ناشی از ترشح ذیاده از حّد چربی  توسّط  غدد چربی است. پوست چرب دیر تر دچارپیری و چین وچروک میشود این نوع پوست است که مستعد ایجاد آکنه است.معمولاً پوستهای تیره از نوع پوستهای چرب هستند ولی پوست روشن نیز ممکن است چرب باشد.

  پوست خشک

  اکثر افرادی که پوست روشن دارند به خشکی چوست مبتلا میشوند. خشکی پوست بر اثر از دست رفتن آب پوست،عدم ترشّح کافی چربی و پیری عرض  میشود. این نوع  پوست معمولاً ساختمان نازک ولطیفی دارد ولی صاف و کشیده به نظر میرسد و به آسانی پوسته پوسته میشود.عوامل ایجاد کننده پوست خشک عبارتند از :استفاده از لوازم آرایشی نامناسب صابون های قوی،قرار گرفتن جلوی نور شدید آفتاب،باد و حرارت زیاد و هوای گرم.

  پوست معمولی(متعادل)

  پوست معمولی پوستی است که چربی و رطوبت آن متعادل باشدکه البته این نوع پوست بسیار نادراست ولی پوستی ایده ال است.این نوع پوست با گذشت زمان تمایل به خشک شدن دارد  پس برای خوب ماندن نیاز به محافظت دارد.

  پوست مختلط

  این نوع پوست دربعضی نواحی مثل چانه،پیشانی وبینی چرب و در سایر نواحی بخصوص گونه ها و اطراف چشم خشک است.دراین نوع پوست قسمتهای چرب و خشک باید بطور جداگانه ت مراقبت قرار گیرند.

       اصول مراقبت از پوست

  مراقبت از پوست شامل رژیم غذایی مناسب، آب زیاد، هوای تازه ،ورزش،خواب خوب ودور بودن ازناراحتیهای عصبی حفظ  پوست در برابر عوامل  طبیعی یا(خارجی) مانند آفتاب باد و سرما  میباشد . استفاده از مواد پر چربی  و مواد  قندی فراوان و نیز نوشیدن مواد محرک مانند قهوه و چای پررنگ برای پوست مضر میباشد.سیگار کشیدن و نوشیدن مشروبات الکلی هم بر روی پوست تاثیرمیگذاردوبه آن صدمه میرساند.

  از کم و زیاد کردن وزن بطورمرتب ،باید پرهیز نمود ،زیرا این عمل باعث چروک پوست میگردد.

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله سلامت پوست

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت