پروژه کارآفرینی کارگاه تولید پیچ فولادی

تعداد صفحات: 0 فرمت فایل: word کد فایل: 400003565
سال: نامشخص مقطع: صنایع دسته بندی: طرح توجیهی کارآفرینی صنایع فلزی و خودروسازی
قیمت قدیم:۲,۸۰۰ تومان
قیمت: ۰ تومان
دانلود فایل
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروژه کارآفرینی کارگاه تولید پیچ فولادی

  خلاصه طرح :

  در این طرح به بررسی کارگاه تولید پیچ فولادی پرداخته شده است ، برای بررسی طرح از روش های آماری و اقتصادی و برآورد های مالی استفاده شده است ، این طرح شامل چهار فصل میباشد ، فصل اول به بیان کلیاتی از قبیل مقدمه ، تاریخچه ، مجوز های قانونی مورد نیاز ، وضعیت بازار ، میزان واردات و صادرات و ... پرداخته است ، فصل دوم به بیان روش انجام کار پرداخته است ، بازدید از واحد کاری مشابه ، نیروی انسانی ، نحوه تامین سرمایه و ... از جمله عناوین موجود در این فصل میباشد ، فصل سوم به بررسی طرح از دیدگاه اقتصادی پرداخته است ( طرح توجیهی یا BP ) ، عناوینی از قبیل نیروی انسانی مورد نیاز ، میزان سرمایه گذاری ، مواد اولیه مورد نیاز ، ماشین آلات مورد نیاز و ... از جمله عناوین موجود در این فصل میباشد ، در نهایت فصل چهارم به بیان نتیجه اجرای طرح می پردازد .

   

  فصل اول

  کلیات

   

  مقدمه :

  مطالعات امکانسنجی، مطالعات کارشناسی است که قبل از اجرای طرح های سرمایه گذاری اقتصادی انجام میگیرد. در این مطالعات از نگاه بازار، فنی و مالی و اقتصادی طرح مورد بررسی و آنالیز قرار گرفته و نتایج حاصل از آن به عنوان مبنایی برای تصمیم گیری سرمایه گذاران مورد استفاده قرار میگیرد.

  گزارش حاضر مطالعات امکان سنجی مقدماتی تولید پیچ های فولادی میباشد. این مطالعات در قالب متدولوژی مطالعات امکان سنجی تهیه گردیده است و مطابق متدولوژی فوق ، ابتدا محصول مورد مطالعه به طور دقیق معرفی شده و سپس بررسی های لازم روی بازار آن صورت خواهد گرفت و در ادامه مطالعات فنی در خصوص چگونگی تولید و امکانات سخت و نرمافزاری مورد نیاز نیز شناسایی شده و در نهایت ظرفیت های اقتصادی و حجم سرمایه گذاری مورد نیاز برای اجرای طرح برآورد و ارائه خواهد شد تا با استفاده از آن سرمایه گذران و علاقه مندان محترم بتوانند کلیه اطلاعات مورد نیاز را کسب و در جهت انجام سرمایه گذاری اقتصادی با دید باز و مسیر شفاف اقدام نمایند. امید است این مطالعات کمکی هرچند کوچک در راستای توسعه صنعتی کشورمان بعمل بیاورد .

   

  نام کامل طرح و محل اجرای آن :

  تولید  پیچ فولادی

   

  محل اجرا :

   

   

  مشخصات متقاضیان :

   

  دلایل انتخاب طرح :

  قطعه سازی یکی از صنایع مادر و اساسی در هر کشور به شمار میآید. این قطعات خود به عنوان کالای واسط های برای تولید دیگر ماشینآلات، تجهیزات و ادوات صنعتی مورد استفاده دارند. از اینرو توسعه صنعت قطعه سازی به مفهوم توسعه صنعت ماشینسازی کشور است و لذا مجموعه قطعه سازی و ماشین سازی را میتوان به عنوان یکی از محورهای توسعه کشورها تلقی کرد. محصولات مورد مطالعه در صنایع مختلف دارای کاربرد هستند و بنابراین در مجموع ملاحظه میگردد که قطعات فوق به عنوان زیرساخت های صنعت کشور می توانند به شمار آمده و بنابراین از درجه اهمیت بالایی نیز برخوردار میباشند.

   

  وضعیت و میزان اشتغالزایی :

  تعداد اشتغالزایی این طرح 26 نفر میباشد .

   

   

   

  تاریخچه و سابقه مختصر طرح :

  نام و کد محصولات

  محصولات مورد نظر طرح حاضر، تولید پیچ های فولادی میباشد. پیچ ها در صنعت برای ایجاد اتصالات جدا شدنی مورد استفاده قرار می گیرد و تقریبا به جرأت می توان گفت که هیچ ماشین یا تجهیزی در جهان وجود ندارد که پیچ ها به اشکال مختلف در آن کاربرد نداشته باشند . پیچ ها عموما به همراه مهره و واشر مورد استفاده قرار می گیرند که البته در پاره ای نقاط مهره بصورت سر خود در محل اتصال ساخته شده و لذا پیچ در این مکان ها بصورت تنهائی مورد استفاده قرار می گیرد .

   

  از نقطه نظر تنوع ، پیچ ها را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد :

  پیچ های صنعتی عمومی

  پیچ هایصنعتی تخصصی

  پیچ های مورد استفاده درصنایع خودرو

  پیچ های ریز و کوچک

  پیچ های خودرو

  پیچ های خاص

  فرایند تولید و ماشین آلات مورد استفاده در هر کدام از گروه های فوق الذکر نسبتا متفاوت است. از اینرو واحدهای تولیدی یک یا چند گروه را انتخاب و تولید می نمایند . در طرح حاضر هدف تولید پیچ و مهره های فولادی صنعتی در حالت تخصصی می باشد که ذیلا نمونه هایی از آنها نشان داده شده است .

  در اینجا به منظور آشنائی بیشتر مشخصات فنی انواع پیچ و مهره های تولیدی طرح ذیلا آمده است .

   

  شماره تعرفه گمرکی

  قطعات مورد مطالعه از کاربردهای متنوعی در صنعت برخوردار هستند از اینرو وزارت بازرگانی نیز شماره تعرفه های متنوعی برای آن وضع کرده است. در جدول زیر این شماره ها ارائه شده است.

  شرایط واردات محصول

  با مراجعه به کتاب مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی، نتیجه گیری شده است که محدودیت خاصی برای واردات قطعات مورد مطالعه وجود ندارد. لذا با پرداخت حقوق گمرکی ، امکان واردات وجود خواهد داشت.

   

  بررسی استانداردهای موجود در مورد محصول

  با مراجعه به فهرست استانداردهای تدوین شده موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ، استانداردهای ملی زیر برای محصولات مورد مطالعه استخراج شده است .

   

  بررسی و ارائه اطلاعات لازم در زمینه قیمت تولید داخلی و جهانی محصول

  بررسی قیمتهای داخلی

  قیمت پیچ و مهره بر اساس مشخصه های زیر تعیین می گردد:

  ابعاد و اندازه

  جنسمواد

  استاندارد مورد استفاده ساخت

  پوشش سطح

  تعداد خرید

  گام پیچ

  با توجه بر مطالب ذکر شده می توان گفت که تنوع پیچ و مهره ها بسیار بالا بوده و هر کدام از آنها از قیمت متفاوتی برخوردار هستند و لذا نمی توان قیمت خاصی را برای آنها ارائه کرد ولی بطور کلی می توان قیمت فروش هر کیلو پیچ و مهره را معادل 25000 تا 30000 ریال عنوان کرد .

   

  مروری بر قیمت های جهانی

  همانند مطالب عنوان شده قبل ، در مورد قیمت جهانی پیچ و مهره ها نیز نمیتوان اقدام به تعریف رقم خاصی نمود. چرا که قیمت ها تابع مشخصات فنی محصول تولیدی خواهد بود و نظر بر اینکه یک کارخانه تولید کننده پیچ و مهره اقدام به تولید رنج وسیعی از پیچ و مهره ها مینماید از اینرو ارائه قیمت واحد برای آن امکان نایذیر میباشد. لازم به ذکر است که در بررسی امکان پذیری صادرات قطعات صنعتی ، عموما مزیت های رقابتی تولید در کشور مبداء با موارد مشابه در کشور مقصد مورد مقایسه قرار می گیرد و در صورت وجود مزیت ، صادرات شکل می گیرد.

   

  معرفی موارد مصرف و کاربرد محصولات

  پیچ و مهره ها بعنوان اتصالات بازشدنی در بسیاری از صنایع و محصولات مختلف دارای کاربرد هستند . نقش این قطعات اتصال دو یا چند قطعه به همدیگر است . همچنین پیشتر نیز ذکر گردید که پیچ و مهره های تولیدی طرح حاضر برای مصارف صنعتی تخصصی در نظر گرفته شده است و این قطعات محصولات خاص محسوب می گردند . از اینرو با توجه بر مشخصات پیچ و مهره های تولیدی طرح ، موارد کاربرد آن به شرح زیر خواهد بود :

  اتصالات خط لوله نفت و گاز

  اتصالات و لوله کشی های اتنقال بخار

  اتصالات کلیه گازها و سیال های تحت فشار

  دیگ های بخار

  قالب ها

  ماشین آلاتصنعتی

  ماشین آلات سنگین

  کلیه نقاط اتصال که نیازمند تحمل نیروی بالا برای پیچ و مهره لازم است

   

  بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول

  پیچ و مهره های صنعتی در محل های مورد استفاده بدون جایگزینی مورد استفاده قرار می گیرند . این نوع محل ها )اتصالات( نیازمند بکار گیری اتصالاتی است که قابلیت تحمل نیروهای وارده را داشته باشد . استحکام مکانیکی ، استحکام کششی ، مقاومت در مقابل بارهای ضربه ای و غیره از خصوصیات بارز پیچ و مهره های مورد استفاده در این اتصالات می باشد . و لذا در مجموع می توان گفت که به جز پیچ و مهره های مورد مطالعه ، سایر پیچ و مهره ها در این اتصالات نمی توانند مورد استفاده قرار گیرند و در نهایت قابل نتیجه گیری است که محصولات مورد مطالعه دارای کالای جایگزین نمی باشند .

   

  کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول

  قطعات مورد مطالعه در کلیه حوزه های صنعت کشورها دارای کاربرد هستند ، از اینرو می توان گفت که تولید و مصرف آنها در کلیه کشورهای جهان می توانند عمومیت داشته باشند .

  لیکن در برخی کشورها تولید و مصرف از حجم بالائی به نسبت سایر کشورهای جهان برخوردار است که در اینجا به کشورهای فوق اشاره شده است .

  آمریکا

  کشورهای اروپایی

  روسیه

  چین

  ژاپن

  هندوستان

  در اینجا لازم به ذکر است که هرچند کشورهای نام برده شده در بالا، به عنوان کشورهای بزرگ در تولید ماشین آلات صنعتی در جهان محسوب میگردند ولی نظر بر اینکه کلیه کشورهای جهان می توانند بعنوان تولید کننده ماشین آلات صنعتی در جهان معرفی گردند ، لیکن کشورهای معرفی شده همانطوریکه پیشتر نیز ذکر شد دارای سهم بیشتر در بازارهای جهانی می باشند .

   

  معرفی شرایط صادرات

  از نقطه نظر مقررات وزارت بازرگانی، برای صادرات محصولات تولیدی طرح هیچگونه شرایط و محدودیتی وجود ندارد. لیکن از آنجایی که این محصولات، یک کالای صنعتی و مهندسی محسوب میگردند، از اینرو ورود به بازارهای جهانی مستلزم برخورداری تولیدکننده از شرایطی میباشد که در جدول زیر به شرایط فوق اشاره شده است.

   

 • فهرست و منابع پروژه کارآفرینی کارگاه تولید پیچ فولادی

  فهرست:

  خلاصه طرح :............................................................................................................................................................. 5

  فصل اول..................................................................................................................................................................... 6

  کلیات........................................................................................................................................................................... 6

  مقدمه :......................................................................................................................................................................... 7

  نام کامل طرح و محل اجرای آن :............................................................................................................................... 7

  محل اجرا :.................................................................................................................................................................. 7

  مشخصات متقاضیان :.................................................................................................................................................. 8

  دلایل انتخاب طرح :................................................................................................................................................... 8

  وضعیت و میزان اشتغالزایی :...................................................................................................................................... 8

  تاریخچه و سابقه مختصر طرح :................................................................................................................................. 9

  نام و کد محصولات..................................................................................................................................................... 9

  از نقطه نظر تنوع ، پیچ ها را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد :.................................................................... 9

  در اینجا به منظور آشنائی بیشتر مشخصات فنی انواع پیچ و مهره های تولیدی طرح ذیلا آمده است ................. 10

  شماره تعرفه گمرکی................................................................................................................................................. 10

  شرایط واردات محصول........................................................................................................................................... 11

  بررسی استانداردهای موجود در مورد محصول...................................................................................................... 11

  بررسی و ارائه اطلاعات لازم در زمینه قیمت تولید داخلی و جهانی محصول....................................................... 11

  بررسی قیمتهای داخلی............................................................................................................................................ 11

  قیمت پیچ و مهره بر اساس مشخصه های زیر تعیین می گردد:.............................................................................. 11

  مروری بر قیمت های جهانی................................................................................................................................... 12

  معرفی موارد مصرف و کاربرد محصولات............................................................................................................... 12

  بررسی کالاهای جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول............................................................. 13

  کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول............................................................................................ 13

  معرفی شرایط صادرات............................................................................................................................................ 14

  وضعیت عرضه و تقاضا............................................................................................................................................ 15

  بررسی ظرفیت بهره برداری و روند تولید از آغاز برنامه سوم تاکنون.................................................................... 15

  بررسی ظرفیت های بهره برداری............................................................................................................................ 15

  بررسی روند ظرفیت نصب شده تولید پیچ و مهره های صنعتی در کشور............................................................. 16

  بررسی روند تولید واقعی پیچ و مهره های صنعتی در کشور.................................................................................. 16

  بررسی سطح تکنولوژی تولید در واحدهای فعال................................................................................................... 17

  فرایند تولید پیچ و مهره های صنعتی به صورت زیر است:..................................................................................... 17

  نگاهی به راندمان تولید )درصد استفاده از ظرفیت اسمی( در واحدهای تولیدی فعال.......................................... 18

  نام کشورها و شرکت های سازنده ماشین آلات مورد استفاده در تولید محصول.................................................... 19

  بررسی وضعیت طرح های جدید و طرح های توسعه در دست اجرا.................................................................... 20

  پیشبینی عرضه در بازار آینده کشور........................................................................................................................ 20

  الف( پیشبینی تولید داخل واحدهای فعال............................................................................................................... 21

  ب( پیشبینی تولید داخل واحدهای در حال ایجاد................................................................................................... 21

  با توجه به جدول بالا ، ظرفیت طرح های در حال ایجاد که در آینده به ظرفیت نصب شده کشور اضافه خواهد شد، به صورت زیر قابل ییش بینی است:................................................................................................................................................................ 22

  بررسی روند واردات محصول از آغاز برنامه سوم تا نیمه اول سال 1385............................................................ 22

  بررسی نیاز به محصول با اولویت صادرات تا یایان برنامه توسعه چهارم................................................................ 23

  برآورد میزان تقاضای داخل در آینده....................................................................................................................... 23

  برآورد قابلیت صادرات در آینده............................................................................................................................. 24

  برآورد تقاضای کل.................................................................................................................................................... 25

  جمع بندی و نتیجه گیری مطالعات بازار و پیشنهاد نهایی در مورد احداث واحدهای جدید از نگاه توجیه یذیری بازار  25

  مجوز های قانونی :................................................................................................................................................... 26

  مراحل صدور جواز تاسیس :................................................................................................................................... 26

  شرایط عمومی متقاضیان ( اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی ) دریافت جواز تاسیس.......................................... 26

  1-   اشخاص حقیقی............................................................................................................................................... 26

  2-   اشخاص حقوقی.............................................................................................................................................. 27

  مدارک مورد نیاز:...................................................................................................................................................... 27

  اصلاحیه جواز تاسیس :........................................................................................................................................... 27

  تعریف:...................................................................................................................................................................... 28

  صدور پروانه بهره برداری :..................................................................................................................................... 28

  مراحل صدور توسعه طرح :..................................................................................................................................... 29

  فصل دوم.................................................................................................................................................................. 30

  روش انجام کار......................................................................................................................................................... 30

  جنبه های ابتکاری بودن و خلاقیت به کار رفته شده :........................................................................................... 31

  مشخصات نیروی انسانی مورد نیاز از لحاظ مفید بودن و توانایی کار :.................................................................. 31

  بررسی اجمالی تکنولوژی و روش تولید محصول در کشور و مقایسه آن با دیگر کشورها..................................... 32

  نگاهی به روش تولید پیچ و مهره های صنعتی........................................................................................................ 32

  فرایند تولید پیچ و مهره های صنعتی به صورت زیر است .................................................................................... 32

  فورج قطعه................................................................................................................................................................ 32

  ساخت دنده ها......................................................................................................................................................... 32

  عملیات حرارتی....................................................................................................................................................... 32

  تنظیم ابعاد................................................................................................................................................................ 33

  مقایسه روش تولید معمول کشورمان با دیگر کشورهای جهان................................................................................ 33

  تعیین نقاط قوت و ضعف تکنولوژیهای مرسوم در تولید محصول.......................................................................... 33

  ییشنهاد منطقه مناسب برای اجرای طرح................................................................................................................. 34

  انتخاب محل اجرای یک طرح تولیدی عموما بًراساس معیارهای زیر صورت میگیرد :......................................... 34

  بازارهای فروش محصول.......................................................................................................................................... 34

  بازار تأمین مواد اولیه................................................................................................................................................ 34

  احتیاجات و نیازمندیهای دیگر طرح........................................................................................................................ 35

  امکانات زیر بنایی مورد نیاز..................................................................................................................................... 35

  حمایت های خاص دولتی........................................................................................................................................ 35

  با جمعب ندی مطالعات مکانیابی، محل اجرای مناسب اجرای طرح در جدول زیر آمده است............................ 36

  فصل سوم................................................................................................................................................................. 37

  امور مالی طرح.......................................................................................................................................................... 37

  سرمایه گذاری ثابت طرح :...................................................................................................................................... 38

  خرید دفتر کار :........................................................................................................................................................ 38

  هزینه زمین :............................................................................................................................................................. 38

  هزینه محوطه سازی :................................................................................................................................................ 39

  هزینه ساختمان سازی :............................................................................................................................................ 39

  هزینه ماشین آلات و تجهیزات :............................................................................................................................... 40

  هزینه تاسیسات و تجهیزات عمومی :....................................................................................................................... 40

  هزینه تجهیزات آزمایشگاهی :.................................................................................................................................. 41

  ماشین آلات حمل و نقل درون/ برون کارگاهی....................................................................................................... 41

  هزینه های قبل از بهرهبرداری................................................................................................................................. 41

  هزینه های ییش بینی نشده...................................................................................................................................... 42

  هزینه سرمایه گذاری ثابت :..................................................................................................................................... 42

  فصل چهارم.............................................................................................................................................................. 43

  جمع بندی – نتیجه گیری و پیشنهادات.................................................................................................................. 43

  نتایج حاصله از اجرای طرح :.................................................................................................................................. 44

   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت