پروژه کارآفرینی کارگاه تولید پانل های پیش ساخته ( پارتیشن چوبی )

تعداد صفحات: 52 فرمت فایل: word کد فایل: 400003558
سال: نامشخص مقطع: صنایع دسته بندی: طرح توجیهی کارآفرینی صنایع ساختمانی و مصالح ساختمانی
قیمت قدیم:۸,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۲۰۰ تومان
دانلود فایل
کلمات کلیدی: N/A
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروژه کارآفرینی کارگاه تولید پانل های پیش ساخته ( پارتیشن چوبی )

  خلاصه طرح :

  در این طرح به بررسی تولید پانل های پیش ساخته (پارتیشن چوبی) پرداخته شده است ، برای بررسی طرح از روش های آماری و اقتصادی و برآورد های مالی استفاده شده است ، این طرح شامل چهار فصل میباشد ، فصل اول به بیان کلیاتی از قبیل مقدمه ، تاریخچه ، مجوز های قانونی مورد نیاز ، وضعیت بازار ، میزان واردات و صادرات و ... پرداخته است ، فصل دوم به بیان روش انجام کار پرداخته است ، بازدید از واحد کاری مشابه ، نیروی انسانی ، نحوه تامین سرمایه و ... از جمله عناوین موجود در این فصل میباشد ، فصل سوم به بررسی طرح از دیدگاه اقتصادی پرداخته است ( طرح توجیهی یا BP ) ، عناوینی از قبیل نیروی انسانی مورد نیاز ، میزان سرمایه گذاری ، مواد اولیه مورد نیاز ، ماشین آلات مورد نیاز و ... از جمله عناوین موجود در این فصل میباشد ، در نهایت فصل چهارم به بیان نتیجه اجرای طرح می پردازد .

   

   

  فصل اول

  کلیات

   

  1- 1 مقدمه :

  در دنیای امروز که استفاده بهینه از فضاهای موجود در هر شرکت و سازمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، نقش پارتیشن بندی و تقسیم بندی فضا براساس نیازهای موجود در شرکت ها و سازمان ها حائز اهمیت است .

  امروزه تقسیم بندی سالن های بزرگ بدون دیوار توسط (پارتیشن) ایده آل ترین شکل تقسیم بندی محیط های اداری شرکت ها و سازمان ها می باشد . در صورتی که نیاز باشد در یک محیط اداری می توان بدون صرف وقت و خرابی بازسازی ناشی از ساخت و ساز ، فضاهای اقتصاصی مورد نیاز ایجاد کرد . با توجه به سرعت بالا و سهولت نصب و وزن به نسبت کم در مقایسه با دیوارهای پیش ساخته ، زیبایی خاص و رنگ بندی های متنوع ، همچنین امکان تغییر چیدمان براساس نیازهای کاربران به شکل دلخواه در بیشتر شرکت ها برای جدا سازی و اختصاص فضاها از پارتیشن استفاده می شود که باعث صرفه جویی در فضا و هزینه می شود .

  استفاده از پانل های پیش ساخته و بخصوص استفاده از آن ها در ساخت خانه های پیش ساخته را می توان به سال های قبل از انقلاب صنعتی نسبت داد و در قرن نوزدهم در کشورهای پیش رفته نظیر فرانسه ، انگلیس و آمریکا که به سرعت صنعتی شدند فشارهای زیاد بر روی تامین خانه جهت اسکان جمعیت در شهرها وجود داشت که باعث افزایش تمایل استفاده از سیستم های پیش ساخته سنگین ، نیمه سبک و سبک گردید .

  در ایالات متحده آمریکا و کشورهای اسکاندیناوی به علت وفور چوب و سهولت استفاده از اسکلت های چوبی استفاده می گردد و در ژاپن به علت کمبود مسکن و مشکل زلزله درصد قابل توجهی از ساختمان ها از صنعت پیش ساخته نیمه سبک استفاده می  نمایند . در کشورهای بلوک شرق بیشتر از سیستم های پیش ساخته سنگین استفاده می شود .

  در کشور ما ایران روش های سنتی کماکان ادامه دارد و روش های صنعتی ساخت و ساز با توجه به زلزله خیز بودن کشور و شرایط جغرافیایی ویژه آن که بروز بلایای طبیعی در آن ریسک بالایی دارد ، هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است ، در این خصوص طی سال های اخیر دست اندرکاران صنعت ساختمان در جهت شناخت و معرفی روش های صنعتی کردن ساخت و ساز ، گام های موثری جهت تغییر نگرش فوق برداشته اند .

  امروز صنعت پیش ساخته سبک بدلیل عایق بودن ، دوام و استحکام ، مقاوم بودن در برابر زلزله ، کاهش مصرف مصالح ساختمانی (از جمله تیرآهن) و نیروی انسانی ماهر در محل پروژه ها و اقتصادی بودن آن و با توجه به سرعت اجرای آن ، زیبایی و قابلیت تعویض قطعات ، جابجایی و در نهایت به عنوان (ارزان ترین ساختمان در کوتاه ترین زمان ) در دنیا مطرح گردیده .

  بطور کلی می توان گفت که پارتیشن به دو نوع چوبی و فلزی – بتنی طبقه بندی می شود .

   

  1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :

  تولید پانل های پیش ساخته (پارتیشن چوبی)

   

  1 – 6  - وضعیت و میزان اشتغالزایی :

  تعداد اشتغالزایی این طرح 25 نفر میباشد .

   

  مجوز های قانونی :

  تعریف: جواز تاسیس مجوزی است که جهت احداث ساختمان ، تاسیسات و نصب ماشین آلات بنام اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی (زراعی ، باغی ، شیلاتی ، دام و طیور، جنگل و مرتع)  صادر می گردد .

   

  مراحل صدور جواز تاسیس :

  1- پذیرش درخواست متقاضی صدور جواز تأسیس فعالیتهای صنعتی و تکمیل پرونده توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و یا مدیریت صنایع کشاورزی و روستائی استان .

  2- بررسی پرونده از نظر مدارک و تطبیق با مصادیق والویتهای سرمایه گذاری در واحد صدور مجوز مدیریت صنایع کشاورزی و روستائی .

  3-  تکمیل پرسشنامه جواز تاسیس ( فرم شماره یک ) توسط متقاضی

  4- ارسال پرونده منضم به فرم شماره یک به اداره مربوطه بمنظور بررسی ، اصلاح و تائید فرم پرسشنامه جواز تاسیس با استفاده از اطلاعات طرحهای موجود ، طرحهای تیپ و تجربیات کارشناسی  و ارجاع  پرونده  به  مدیریت .

  5- ارجاع پرونده توسط مدیریت به واحد صدور مجوز جهت مراحل صدور جواز تأسیس .

   

  شرایط عمومی متقاضیان ( اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی ) دریافت جواز تاسیس  

  1-   اشخاص حقیقی

  -   تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران

  -   حداقل سن 18 سال تمام

  -   دارا بودن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم

   

  2-   اشخاص حقوقی

  -   اساسنامه ( مرتبط با نوع فعالیت )

  -   ارائه آگهی تاسیس و آگهی آخرین تغییرات در روزنامه رسمی کشور

   

  مدارک مورد نیاز:

  1- ارائه درخواست کتبی به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان یا مدیریت صنایع  کشاورزی و روستایی استان.

  2-  اصل شناسنامه وتصویر تمام صفحات آن

  3-  تصویر پایان خدمت یا معافیت خدمت سربازی

  4-  تصویر مدرک تحصیلی و سوابق کاری مرتبط با درخواست

  5-  یک قطعه عکس از هریک از شرکاء

  6-  تکمیل فرم درخواست موافقت با ارائه طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی

  7-  پوشه فنردار

  8- درصورت داشتن شرکت ، ارائه اساسنامه ، آگهی تاسیس و روزنامه ، مرتبط با فعالیت مورد درخواست

   

  اصلاحیه جواز تاسیس :

  1- ارسال درخواست متقاضی توسط جهاد کشاورزی شهرستان (متقاضی) به مدیریت و ارجاع به واحد صدور مجوز.

  2-  دبیرخانه در مورد تغییرات مدیریت ضمن بررسی اصلاحیه صادر و به اطلاع اداره تخصصی میرساند.

  3-  دبیرخانه در موردی که نیاز به کارشناسی تخصصی دارد درخواست را به اداره تخصصی جهت بررسی و اعلام نظر ارجاع می دهد.

  4-  اداره تخصصی پس از بررسی وتائید به دبیرخانه صدور مجوز ارجاع میدهد.

  5-  دبیرخانه صدور مجوز پس از تائید مدیر اقدام به صدور اصلاحیه جواز تاسیس نموده و رونوشت آنرا به بخشهای ذیربط ارسال می نماید.

   

  تعریف:

  پروانه بهره برداری مجوزی است که پس از اتمام عملیات  ساختمان و تاسیسات و نصب ماشین آلات جهت تولید بنام اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی وسایر صنایع روستایی صادر می گردد. 

   

   صدور پروانه بهره برداری :

  1- تکمیل فرم درخواست پروانه بهره برداری توسط متقاضی و تائید و ارسال آن توسط جهاد کشاورزی شهرستان به مدیریت.

  2- ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز جهت بازدید کارشناسان (کارشناس تخصصی و کارشناس نواحی صنعتی و کارشناس تولید) با هماهنگی روسای ادارات تخصصی.

  3- تائید رئیس اداره تخصصی و ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز.

  4- اخذ استعلام از ادارات ذیربط.

  5-  تهیه پیش نویس پروانه بهره برداری و تائید مدیریت.

  6-  صدور پروانه بهره برداری و ارسال رونوشت به بخشهای ذیربط.

   

  مراحل صدور توسعه طرح :

  1- تکمیل فرم درخواست توسعه طرح توسط شهرستان (متقاضی) و ارسال به مدیریت.

  2- ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز جهت بررسی و اظهار نظر و بازدید کارشناسان (کارشناس تخصصی و کارشناس تولید) با هماهنگی روسای ادارات تخصصی.

  3- دبیرخانه صدور مجوز پس از تائید ادارات تخصصی در کمسیون بررسی طرحها مطرح می نماید و در صورت عدم تایید کمسیون به شهرستان و متقاضی اعلام مینماید و در صورت تایید از ادارات ذیربط استعلام می نماید.

  4- ارجاع به اداره تخصصی جهت بررسی طرح توسعه.

  5- ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز جهت صدور موافقت با توسعه طرح پس از تایید مدیر.

  6- ارسال رونوشت به بخشهای و ادارات تخصصی و سازمانهای ذیربط.

  فصل دوم

  روش انجام کار

  گزارش مختصر بازدید از واحد ها تولیدی با خدماتی مرتبط با موضوع پروژه :

  بازدید از کارخانه  تولید پانل های پیش ساخته (پارتیشن چوبی)

  براساس هماهنگی های بعمل آمده در بازدید از کارخانه تولید پانل های پیش ساخته (پارتیشن چوبی) به بررسی سیستم ها و دستگاه ها و ماشین آلات موجود در کارخانه پرداختیم و سیستم مدیریت و روش های تامین مواد اولیه را در کارخانه مورد ارزیابی قرار دادیم ،

  جنبه های ابتکاری بودن و خلاقیت به کار رفته شده :

  ابتکار و نوآوری در کلیه رشته ها می تواند عامل پیشرفت  و توسعه قرار گیرد در بخش صنعت و در تولید پانل های پیش ساخته (پارتیشن چوبی) استفاده از ایده های نو و نوآوری و خلاقیت می تواند به عامل موفقیت تبدیل شود ، طراحی های گرافیکی تبلیغاتی یکی از عوامل پیشرفت و توسعه اقتصادی در کشور های صاحب سبک در صنعت می باشد ، الگوبرداری از این روشها برای معرفی کالا و محصولات می تواند به عنوان یک ایده نو مورد استقیال قرار گیرد .

 • فهرست و منابع پروژه کارآفرینی کارگاه تولید پانل های پیش ساخته ( پارتیشن چوبی )

  فهرست:

  خلاصه طرح :............................................................................................................................................................. 4

   

  فصل اول -  کلیات........................................................................................................................................... 5

  1- 1 مقدمه :............................................................................................................................................................... 6

  1 – 2 نام کامل طرح و محل اجرای آن :................................................................................................................... 7

  محل اجرا :.................................................................................................................................................................. 7

  1 – 3 – مشخصات متقاضیان :.................................................................................................................................. 8

  1 – 6  - وضعیت و میزان اشتغالزایی :..................................................................................................................... 8

  مجوز های قانونی :...................................................................................................................................................... 8

  مراحل صدور جواز تاسیس :...................................................................................................................................... 8

  شرایط عمومی متقاضیان ( اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی ) دریافت جواز تاسیس............................................ 9

  1-   اشخاص حقیقی................................................................................................................................................. 9

  2-   اشخاص حقوقی................................................................................................................................................. 9

  مدارک مورد نیاز:...................................................................................................................................................... 10

  اصلاحیه جواز تاسیس :........................................................................................................................................... 10

  تعریف:...................................................................................................................................................................... 11

  صدور پروانه بهره برداری :..................................................................................................................................... 11

  مراحل صدور توسعه طرح :..................................................................................................................................... 12

   

  فصل دوم -  روش انجام کار.................................................................................................................... 13

  گزارش مختصر بازدید از واحد ها تولیدی با خدماتی مرتبط با موضوع پروژه :.................................................... 14

  بازدید از کارخانه  تولید پانل های پیش ساخته (پارتیشن چوبی).......................................................................... 14

  جنبه های ابتکاری بودن و خلاقیت به کار رفته شده :........................................................................................... 14

  فهرست تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز و برآورد قیمت آنها :.......................................................................... 15

  مشخصات نیروی انسانی مورد نیاز از لحاظ مفید بودن و توانایی کار (ارقام به میلیون ریال) :............................. 15

  روشهای بازاریابی و تبلیغات جهت ( جهت فروش  کالا )..................................................................................... 16

   

  فصل سوم - امور مالی طرح...................................................................................................................... 17

  جدول 1  بررسی و ارائه استاندارد ملی یا بین المللی............................................................................................ 18

  جدول 2 میزان تولید واقعی محصول....................................................................................................................... 18

  جدول 3 واحدهای تولیدی فعال............................................................................................................................. 19

  جدول 4 بررسی وضعیت طرح های جدید و توسعه در دست اجرا...................................................................... 20

  جدول 5 میزان تولید واحدهای در دست احداث تا پایان برنامه چهارم................................................................ 21

  جدول 6  پیش بینی کل امکانات عرضه پارتیشن چوبی......................................................................................... 21

  جدول 7  روند مصرف از آغاز برنامه سوم............................................................................................................. 22

  جدول 8 پیش بینی نیاز به محصول تا پایان سال 1390........................................................................................ 22

  نقشه استقرار ماشین آلات طرح............................................................................................................................... 23

  نقشه جریان مواد...................................................................................................................................................... 24

  جدول 9 تفکیک روش های تولید پارتیشن تولید.................................................................................................... 25

  جدول 10بررسی نقاط ضعف و قوت تکنولوژی های مربوطه در فرآیند تولید..................................................... 25

  جدول 11 برنامه تولید سالیانه و شرایط عملکرد واحد.......................................................................................... 26

  جدول 12  آشنایی با ماشین آلات تولید................................................................................................................. 26

  جدول 13 تاسیسات برق و برق رسانی.................................................................................................................. 27

  جدول 14 وسائل نقلیه و تجهیزات حمل و نقل..................................................................................................... 27

  جدول 15 برآورد انرژی مورد نیاز طرح................................................................................................................. 27

  جدول 16 برآورد ساختمان های تولیدی و غیر تولیدی......................................................................................... 28

  جدول 17  برآورد زمین و محوطه سازی................................................................................................................ 28

  جدول 18 نقشه جانمایی ساختمان ها.................................................................................................................... 29

  جدول 19  برآورد نیروی انسانی............................................................................................................................ 30

  جدول 20 برآورد مواد اولیه مورد نیاز.................................................................................................................... 31

  جدول 21 برنامه زمان بندی اجرای طرح............................................................................................................... 31

  جدول 22  معرفی محصول..................................................................................................................................... 32

  جدول 23 برآورد مقداری و ریالی مواد اولیه.......................................................................................................... 32

  جدول 24 برآورد مقداری و ریالی انرژی مورد نیاز طرح...................................................................................... 33

  جدول 25 برآورد نیروی انسانی مورد نیاز طرح.................................................................................................... 33

  جدول 26 برآورد هزینه های ماشین آلات تولید..................................................................................................... 34

  جدول 27 برآورد هزینه های تجهیزات و تاسیسات عمومی................................................................................... 34

  جدول 28 برآورد هزینه های وسائط نقلیه عمومی و وسائل حمل و نقل............................................................... 35

  جدول 29 برآورد هزینه های لوازم و اثاثیه اداری.................................................................................................. 35

  جدول 30 برآورد هزینه های زمین......................................................................................................................... 36

  جدول 31 برآورد هزینه های ساختمان سازی........................................................................................................ 36

  جدول 32 برآورد هزینه های محوطه سازی............................................................................................................ 37

  جدول 33 برآورد هزینه های زمین ، ساختمان و محوطه سازی............................................................................ 37

  جدول 34 برآورد هزینه های قبل از بهره برداری.................................................................................................. 38

  جدول 35 برآورد سرمایه ثابت................................................................................................................................ 38

  برآورد سرمایه در گردش......................................................................................................................................... 39

  برآورد سرمایه گذاری کل......................................................................................................................................... 39

  جدول 36 نحوه تامین منابع و اخذ وام بانکی........................................................................................................ 40

  جدول 37 برآورد هزینه های استهلاک................................................................................................................... 40

  جدول 38 برآورد هزینه های غیر عملیاتی.............................................................................................................. 41

  جدول 39 برآورد هزینه های نگهداری و تعمیرات................................................................................................ 41

  جدول 40 برآورد هینه های عملیاتی....................................................................................................................... 42

  جدول 41 براورد هزینه های ثابت تولید................................................................................................................. 42

  جدول 42 برآورد هزینه های متغیر تولید................................................................................................................ 43

  برآورد هزینه های کل تولید...................................................................................................................................... 43

  محاسبه قیمت تمام شده........................................................................................................................................... 44

  جدول 43 برآورد قیمت فروش.............................................................................................................................. 44

  محاسبه فروش کل.................................................................................................................................................... 44

  محاسبه سود سالیانه.................................................................................................................................................. 45

  محاسبه هزینه تولید در نقطه سر به سر.................................................................................................................... 45

  محاسبه درصد تولید در نقطه سر به سر.................................................................................................................. 45

  نرخ بازگشت سرمایه................................................................................................................................................ 46

  دوره بازگشت سرمایه............................................................................................................................................... 46

  محاسبه حقوق سرانه................................................................................................................................................ 46

  محاسبه فروش سرانه................................................................................................................................................ 47

  محاسبه سطح زیر بنای سرانه................................................................................................................................... 47

  محاسبه سرمایه گذاری سرانه ثابت.......................................................................................................................... 47

  نسبت ارزش افزوده ماشین آلات............................................................................................................................. 48

  درصد کارکنان تولید به کل کارکنان......................................................................................................................... 48

  نسبت سرمایه در گردش به سرمایه ثابت................................................................................................................. 48

  محاسبه شاخص های بهره وری طرح...................................................................................................................... 49

  نسبت سود به فروش................................................................................................................................................ 49

  نسبت سود به سرمایه ثابت...................................................................................................................................... 49

  جدول 44 خلاصه جدول سود و زیان.................................................................................................................... 50

   

  فصل چهارم  - جمع بندی – نتیجه گیری و پیشنهادات.............................................................. 51

  نتایج حاصله از اجرای طرح :.................................................................................................................................. 52

   

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت