تحقیق مقاله رنگ مو

تعداد صفحات: 19 فرمت فایل: word کد فایل: 3033
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: تحقیق مقاله سایر موضوعات
قیمت قدیم:۵,۰۰۰ تومان
قیمت: ۲,۹۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله رنگ مو

  مقدمه

  ما قصد نداریم که شما را از رنگ کردن و بی رنگ کردن موهایتان منصرف کنیم. اما خوب است که حقایقی را درباره رنگ موها بدانید و حداقل کمی احتیاط کنید.

  امروزه بیش از 75% خانمها وشمار زیادی از آقایان موهای خود را رنگ می کنند. آیا دوست دارید با روشهای انتخاب رنگ مو و مضرات آن بیشتر آشنا شوید؟   

     رنگ مو چیست؟ 

       برخی افراد برای زیبایی و برخی دیگر برای پنهان کردن سفیدی موها از رنگ مو استفاده می کنند.

  رنگ موهای شیمیایی

  این گونه رنگ ها از مواد شیمیایی ساخته می شوند.بزرگترین مزیت رنگ موهای شیمیایی تنوع رنگ ها و عیبشان ایمنی کمتر خصوصا در فرمولاسیونهای غیر استاندارد است.همچنین به علت فعل و انفعالات شیمیایی که در فرایند رنگ کردن مو رخ می دهد،خصوصا اگر رنگ کردن مو با مهارت انجام نشود،اسیب هایی مانند خشک شدن مو و همچنین تحریک و سوزش پوست سر بوجود  می آید.تحقیقات اخیر نشان داده رنگ موهای شیمیایی می توانند در دراز مدت حتی باعث بروز بیماری هایی مانند سرطان شوند که برای نمونه می توان به خبری که به تازگی در مورد ارتباط رنگ مو با سرطان منتشر شده اشاره نمود:خلاصه خبر ان است که طی پژوهشی ثابت شده خانم هایی که به مدت بیش از بیست سال از رنگ موهای شیمیایی استفاده کرده اند بیشتر از خانم هایی که از رنگ مواستفاده نکرده اند در معرض بیماری سرطان سیستم لنفاوی (NHL)  قرار دارند. البته این مسئله چندان نگران کننده نیست زیرا در دو دهه اخیر بسیاری از مواد شیمیایی خطرناک از فرمولاسیون برخی مواد مصرفی برای رنگ کردن مو حذف شده که این مواد شیمیایی خطرناک بیشتر در فرمولاسیون های قدیمی وجود دارد.

    رنگ موها به چند دسته تقسیم می شوند:

   موقتی (که با شامپو کردن پاک می شوند)

   نیمه دایمی (با 8 تا 14بار شامپو کردن پاک می شوند)

   دایمی.این رنگ دانه ها به داخل پولک مو نفوذ می کنند و با رنگ دانه های طبیعی مو ترکیب شیمیایی می دهد بنابراین در داخل مو محبوس گردیده و لذا اثرشان دائمی است. همین جا لازم به تذکر است علاوه بر رنگ مو، مواد دیگری به نام جلوه های ویژه مثل های لایت ها ساخته شده اند که همراه با رنگ مو یا به تنهایی استفاده می شوند. روشن کردن مو یا دکلره کردن یک فرآیند شیمیایی است که موجب زدوده شدن پیگمان (رنگدانه) رنگ طبیعی یا رنگ مصنوعی از مو می شود. این فرآیند برای استفاده از رنگ موها لازم است.

   تمام فرآورده های رنگ مو دایمی حاوی یک ظاهرکننده یا اکسیدکننده و یک عامل قلیایی کننده هستند که موجب نفوذ بیشتر رنگ به داخل مو،راحت رنگ شدن و روشن شدن موها می شود.

    رنگهای طبیعی

  انسان ها از هزاران سال پیش موهای خود را با استفاده از رنگ های طبیعی و معدنی رنگ می کردند بعضی از مواد طبیعی شامل رنگ دانه هستند مانند: حنا،روناس،خضاب،بابونه،ایندیگو یا پوست گردو و بعضی دیگر نیز شامل سفید کننده های طبیعی می باشد که باعث ایجاد واکنشهایی می شوند که رنگ مو را تغییر می دهد.مزیت رنگ موهای گیاهی،طبیعی بودن و ایمنی نسبی انهاست.

  روش تهیه یک نوع رنگ گیاهی

  رنگ موی مشکی

  پودر شقایق               40گرم

  پودر سنامکی            40 گرم

  حنا                        20 گرم

  لیمو ترش                 3 عدد

  اب جوش                 1 لیوان

  تمامی مواد را درون اب جوش بریزید.3الی4ساعت صبر کنید تا کاملا رنگش را پس دهد.سپس به مدت 2الی 3 ساعت رنگ را روی موی خود بگذارید و موها را با کلاه پلاستیکی بپوشانید.پس از رنگ شدن،سر را با یک شامپو مناسب موی خود بشویید توجه داشته باشید اگر رنگ شما غلیظ بود کمی اب اضافه کنید و اگر شل بود کمی پودر اضافه کنید.

  محدودیت رنگ موهای طبیعی:

  1)تنوع لازم را ندارد.

  2)نتایج غیر قابل پیش بینی است.

  3)دریچه های مویی که با اینگونه مواد رنگ شده مسدود می گردد بنابراین دکلره و بی رنگ کردن مو بسیار مشکل و گاهی نشدنی خواهد شد.از این رو دسترسی به رنگ هایی با پایه روشن در اینده امکان پذیر نخواهد بود.

   

   

     عوارض رنگ مو

      - متفاوت شدن نتیجه رنگ مو (نسبت به آنچه که مورد انتظار فرد بوده است)

      - شکسته شدن تارهای مو

      - ریزش مو

      - ابتلابه برخی از انواع سرطان های خون

      - خشک شدن کف سر

      - رنگ شدن پوست سر با رنگ مو

      - مسمومیت با سرب (هنگامی که استات سرب به عنوان یک تمیزکننده تدریجی در رنگ مو به کار می رفت.)

      - آلرژی به رنگ مو (گاهی رنگ مو در بیمار ضایعات قرمز رنگ خارش دار، و تورم شدید سر و صورت ایجاد می کند.)

          در بیشتر رنگ موها، ماده یی به نام پارافنیلن دی آمین وجود دارد که عامل اصلی آلرژی به رنگ مو است، به همین دلیل گاهی از رنگ های گیاهی به عنوان جایگزین رنگ های شیمیایی استفاده می شود.

  برخی محققان معتقدند استفاده زیاد از رنگ موهای طبیعی باعث سرطان مثانه و لنفوم غیرهوچکین می شود. طبق نتایج تحقیقی که به تازگی منتشر شده است زنانی که از فرآورده های رنگ موی دایمی به مدت بیش از 25 سال استفاده می کردند، خطر لنفوم غیرهوچکین (نوعی سرطان خون) در آنها دو برابر زنانی بود که از رنگ مو استفاده نمی کردند. این خطر در زنانی که بیش از 200 مرتبه موی خود را رنگ کرده اند نیز مشاهده شده است. در زنانی که از رنگ موهای نیمه دایمی یا موقت استفاده می کردند، خطری دیده نشد.

  نکاتی مفید هنگام استفاده از مو:

  1- از باقی ماندن رنگ مو بر روی سر، بیشتر از مدت زمان مورد نیاز پرهیز کنید.

          2- بعد از استفاده از رنگ، سر را خوب با آب بشویید.

         3- هنگام استعمال رنگ مو از دستکش استفاده کنید.

     4 -دستورالعمل روی بسته‌بندی رنگ مو را به دقت رعایت کنید.

   5-رنگ موهای مختلف را با هم مخلوط نکنید، زیرا ممکن است مواد بالقوه مضر ایجاد شود.

   6-قبل از هر بار استفاده از یک نوع رنگ مو، حتما کمی از آن را روی پوست دست‌تان امتحان کنید و درصورت عدم‌بروز واکنش حساسیتی، مانند قرمزی و تحریک، آن را روی موها به کار ببرید. 

    7-ابروها و مژه‌های خود را با رنگ‌موهای شیمیایی رنگ نکنید.

  8-سعی کنید رنگ کردن موها را تا حد امکان و تا زمانی که بالا رفتن سن، آنها را خاکستری کرده است، به تعویق بیندازید. حنا، به‌عنوان یک رنگ طبیعی جایگزین بدون عارضه، برای رنگ کردن سالم موها توصیه می‌شود. رنگ‌های حاوی استات سرب نیز بر انواع دیگر ترجیح دارند.

  چه نوع رنگ مویی مناسب چه نوع پوستی است؟

  ابتدا بهتر است از روی ویژگی نوشته شده روی جعبه رنگ موی مورد نظر رنگ را انتخاب کنید. روی اکثر جعبه های رنگ مو، رنگ به این صورت توصیف می شود: بلوند، قهوه ای، مشکی و قرمز (شرابی) و درجه ان را نیز اینگونه مشخص می کنند : روشن ، متوسط و تیره. ممکن است تن و سایه رنگ را نیز قید کنند مثلا طلایی یا خاکستری یا زیتونی و ...

  اکثر رنگ موها در دو دسته گرم و سرد جای می گیرند. اگر رنگ پوستتان طلایی ، زیتونی ، یا تیره است و چشمانی قهوه ای یا تیره دارید (اکثر اسیایی ها ، افریقایی و لاتین ها در این دسته جای می گیرند)، پس رنگ مویتان از نوع گرم است. اگر رنگ پوستتان روشن و رنگ چشمانتان سبز یا ابی است ، از نوع رنگ موی سرد هستید. حال اگر رنگ پوستتان گرم است ، باید سایه های طلایی مثل کاراملی و برنز در سایه ای تیره تر از رنگ پوستتان انتخاب کنید . رنگ های تیره و مشکی را نباید انتخاب کنید چون صورتتان را به کلی محو می کند و اگر هم درجه های طلایی را انتخاب می کنید ، دقت کنید که خیلی روشن نباشد چون ممکن است رنگ مویتان نارنجی از اب در اید. اگر رنگ پوستتان سرد است ، از رنگ هایی که سرخی رنگ پوستتان را بیشتر جلوه     می دهد اجتناب کنید ، رنگ هایی مثل طلایی ، طلایی مایل به قرمز و مسی .برای پوست گرم شما بهترین انتخاب رنگ های بلوند خاکستری و قهوه ای روشن است.افرادیکه در کودکی رنگ موی بلوند و طلایی داشته اند، بهترین رنگ پوست را برای داشتن موی بلوند حتی در بزرگسالی دارند . برای کسی که رنگ پوست گرمی دارد بلوند برنجی یا هایلایت تقریبا مناسب نیست. این افراد بهتر است از درجه ها و سایه های گرمتر استفاده کنند . اگر رنگ مویتان قهوه ای است و می خواهید ان را به بلوند تغییر دهید ، سعی کنید بلوند خیلی روشنی انتخاب نکنید. اگر می خواهید رنگ مو و پوستتان ضد و نقیض باشد به شکلی که هر دو رنگ خوب جلوه کنند، هایلایت و لولایت برای شما مناسب است . به خاطر داشته باشید که برای چشمان سبز و قهوه ای ، رنگ موی تیره بهتر است تا رنگ موی بلوند . رنگ موی قرمز و شرابی هم تقریبا همه می توانند از ان استفاده کنند . مسئله مهم این است که درجه و سایه رنگی را انتخاب کنید که با رنگ پوستتان بیشترین سازگاری را داشته باشد. خانم هایی که رنگ پوستی روشن یا صورتی رنگ دارند ، رنگموی قرمز و شرابی بیشتر از همه به انها می اید رنگ کردن ، موی خاکستری به خاطر بافت زبری که دارد خیلی سخت است . اگر موهایتان کمتر از یک سوم سفید شده است ، از رنگ موی موقتی که یک سایه از رنگ موی طبیعی خودتان روشن تر باشد یا تقریبا با ان همرنگ باشد استفاده کنید. رنگ موهای موقت کمتر از رنگ موهای دائم مو را خراب می کند . اما اگر موهایتان بیشتر از این مقدار سفید شده است ، یک رنگ موی بلوند خاکستری توصیه می شود چون باعث می شود موهایتان طلایی و بلوند به نظر برسد . برای ان دسته از افرادیکه می خواهند رنگ مویشان را یکی دو پرده روشنتر یا تیره تر کنند یا سفیدی موهایشان را با رنگ بپوشانند ، بهتر است که در خانه خودشان موهایشان را رنگ کنند . اگر موهایتان قهوه ای روشن است ، بلوند تیره مطمئنا خیلی به شما می اید. اگر می خواهید تغییر بیشتری در خودتان ایجاد کنید ، بهتر این است که با یک متخصص ارایشگر در این رابطه مشورت کنید تا اینکه خودتان رنگ قهوه ای تیره موهایتان را یکدفعه بلوند روشن کنید.         

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله رنگ مو

  فهرست:

  مقدمه ......................................................................................................... 1

  رنگ های شیمیایی .................................................................................... 1

  رنگ ها طبیعی ........................................................................................... 3

  روش تهیه رنگ موی مشکی ...................................................................... 3

  عوارض رنگ مو .......................................................................................... 5

  نکات مفید هنگام استفاده از رنگ مو.......................................................... 6

  چه نوع رنگ موی مناسب چه نوع پوستی است ........................................ 7

  مراقبت از مو های رنگ شده ........................................................................ 9

  توصیه هایی برای انتخاب رنگ موی مناسب............................................... 10

  مگر حساسیت پوست صورت هم از رنگ مو است؟..................................... 11

  آیا رنگ مو باعث سفید شدن مو ها می شود؟............................................. 11

  نکاتی که باید قبل از رنگ کردن مو رعایت شود؟...................................... 12

  .

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت