پایان نامه آنتن

تعداد صفحات: 104 فرمت فایل: word کد فایل: 1000999
سال: مشخص نشده مقطع: کارشناسی ارشد دسته بندی: پایان نامه مهندسی فناوری اطلاعات IT
قیمت قدیم:۱۷,۰۰۰ تومان
قیمت: ۱۴,۹۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پایان نامه آنتن

  چکیده:

  امروزه کنترل موتورهای القایی به دلیل مزایای زیاد این موتورها نسبت به موتورهای جریان مستقیم روز به روز از اهمیت بیشتری برخوردار می گردد.

  در این پایان نامه روشهای مختلف کنترل دور و گشتاور موتورهای القایی و کاربردهای آن مورد بررسی قرار گرفته است.

  در فصل اول مدارهای موردنیاز برای کنترل موتورهای القایی شامل مدارهای فرکانس متغیر که خود شامل اینورتورهای منبع ولتاژ، اینورتورهای منبع جریان می باشند معرفی و بررسی شده اند.

  در فصل دوم روش های مختلف کنترل موتورهای القایی مورد بحث قرار گرفته است. در ابتدا اصول کنترل دور و سپس روشهای مختلف کنترل v/f ثابت کنترل لغزش و کنترلهای برداری مورد بحث قرار گرفته است.

  در فصل سوم به روشهای مکانیکی و الکتریکی کنترل دبی در پمپها پرداخته ایم و با مقایسه هر دو روش الکتریکی و مکانیکی به این نتیجه می رسیم که استفاده از روش الکتریکی مناسبتر است.

  در فصل چهارم به کاربردهای AC درایوها در پمپ های آبیاری و آبرسانی . انواع روشهای مختلف بکارگیری کنترل دور برای پمپ مورد بررسی قرار گرفته است.

  در فصل پنجم صرفه جویی انرژی در موتورهای القایی از طریق استفاده از کنترل دور و انواع روشهای افزایشی راندمان، گشتاور و ضریب قدرت مورد بررسی قرار گرفته است.

  طرح تحقیق

   

  تاریخچه مختصری در باره ی موضوع تحقیق:

  همانطور که می دانید عنوان شبکه در برگیرنده  مفهومی وسیع است که شبکه  چاه های آب  روستایی   ( قنات ها)، شبکه ی نهرها و کانال های آبیاری مزارع، شبکه  آب و فاضلاب شهری، شبکه گاز شهری، شبکه پدافند هوایی و نیز شبکه های کامپیوتری هر کدام به نحوی تداعی کننده مفهوم کلی این کلمه می باشند.

  البته واضح است که با توجه به پیشرفت چشمگیر کامپیوتر و تکنولوژی های وابسته به آن          (جمع آوری، پردازش و توزیع اطلاعات) در دنیای امروز، شبکه های کامپیوتری در تمامی مفاهیم که از شبکه عنوان شد، وارد شده اند، و نرم افزار های کامپیوتری کارهای مدیریت، نظارت و کنترل کلیه شبکه های یاد شده را به عهده گرفته اند. پیوند فرخنده  کامپیوتر و مخابرات اتفاقی بود که هر دو صنعت را دچار تحولات عظیم کرد. اکنون دیگر مفهوم اتاقی با یک کامپیوتر بزرگ به نام « مرکز کامپیوتر» که افراد کارهایشان را به آنجا می آورند، به کلی منسوخ شده است. مدل قدیمی کامپیوتر بزرگی که تمام کارهای محاسباتی سازمان را انجام می دهد، اکنون جای خود را به تعداد زیادی کامپیوتر کوچک متصل به هم داده است. به این سیستم ها شبکه های کامپیوتری (computer netwoks) گفته می شود.

  دو کامپیوتر وقتی « به هم متصل اند» که بتوانند با یکدیگر اطلاعات رد و بدل کنند. الزامی نیست که این اتصال از طریق سیم های مسی باشد، فیبرهای نوری، امواج مایکروویو، مادون قرمزو ماهواره های مخابراتی هم می توانند عامل این ارتباط باشند.

  در اینجا پس از طرح مساله شبکه های بی سیم، مهمترین مساله بررسی آنتن های قابل استفاده در این شبکه ها می باشد، که در ابتدا لازم می دانیم تاریخچه  مختصری از پیدایش آنتن را نیز در اختیار خوانندگان محترم قرار دهیم.

  مبنای نظری آنتن ها بر معادلات ماکسول استوار است. جیمز کلارک ماکسول[1] (1831-1879) در سال 1864 در حضور انجمن سلطنتی انگلستان نظریه خود را ارائه داد؛ مبنی بر اینکه نور و امواج الکترو مغناطیسی پدیده های فیزیکی یکسانی دارند. همچنین پیش بینی کرد که نور و اختلالات الکترو مغناطیسی را می توان به صورت امواج رونده دارای سرعت برابر توجیه کرد.  در سال 1882 فیزیکدان آلمانی هاینریش هرتز[2] (1894-1875) با افزایش تحقیقات در این زمینه ادعای ماکسول را در عمل اثبات کرد و نشان داد که امواج الکترو مغناطیسی در فضا منتشر می شود. هرتز، آنتن هایی از نوع دو قطبی و سهموی را نیز ساخت. مهندس برق ایتالیایی مارکونی (1937-1874) نیز یک آنتن استوانه میکروویو در طول موج 23 سانتی متری را ساخت، ولی کارهای بعدیش برای حصول برد مخابراتی بهتر در طول موج های بلند تر بود. فیزیکدان روسی الکساندر پوپوف[3] (1895-1905) نیز اهمیت کشف امواج رادیویی را توسط هرتز تشخیص داد و یک سال بعد، قبل از مارکونی[4] شروع به فعالیت کرد. اغلب افتخار کاربرد  اولین آنتن در اولین سیستم رادیویی را در سال 1879 برای ارسال سیگنال از کشتی به ساحل در مسافت 3مایل به او می دهند. در هر حال این مارکونی بود که رادیوی تجارتی را توسعه داد و مخابرات رادیویی را در ماورای اقیانوس اطلس ایجاد کرد. مارکونی را پدر رادیوی آماتور می شناسند. لازمه ارتباط در این سال ها با آنتن محدود به وجود مولدهای سیگنال بود. ساخت مولدهای سیگنال کلایسترونی و مگنترونی ( در حدود یک گیگا هرتز ) باعث شد که آنتن های بوقی توسعه یابند.  در طول جنگ جهانی دوم اولین کوشش ها جهت توسعه آنتن های مدرن برای رادار انجام گرفت، و هم اکنون آنتن های پیشرفته ای جهت ارتباط مایکروویوی و راداری ساخته  می شوند. که آنتن های آرایه فازی از جمله ی این آنتن ها می باشند. که در فصول آتی به آنها خواهیم پرداخت.

   

  اهمیت انجام تحقیق:

  با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی ارتباطات و البته ارتباطات بی سیم، درجه اهمیت شبکه ها، به ویژه شبکه های بی سیم برای عموم و البته دانشگاهیان پر واضح است. اما مطلب مورد بحث درباره  اهمیت انجام این تحقیق، میزان کارایی نتیجه  این پژوهش در مسیر رشد و تعالی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است، که در این مقال بایستی به آن پرداخته شود.

  همانطور که می دانید شبکه  پدافند هوایی کشور C3 از زمان شهید بزرگوارسر لشکر منصور ستاری در مسیر تمرکز و هماهنگی بهینه و در واقع نهادینه کردن سیستم C4I و ورود کامپیوتر به این عرصه، قرار گرفته است. در این راستا بر آن شدیم، که با مطالعه در مورد شبکه های کامپیوتری و ملزومات آنها بستری جهت آمادگی هر چه بیشتر خود و نیز خوانندگان محترم فراهم آوریم؛ که به توسعه و پیشرفت  در شبکه  پدافند هوایی کشور در آتیه  نزدیک انجامد. (ان شاء ا... ) زیرا که معتقدیم دست یابی به هر تکنولوژی و پیشرفت در آن، منوط به شناخت پایه ای و بنیادی آن تکنولوژی می باشد. در این بین با توجه به گستردگی قلمرو فضایی کشور و مخارج عظیم ارتباطات باسیم، تکنولوژی شبکه های بی سیم از ملزومات این امر به نظر می رسد؛ که ما سعی کرده ایم به معرفی آنها بپردازیم امید که مقبول حق و مطلوب نظر خوانندگان قرار گیرد.

  اهداف کلی تحقیق :

  فراهم نمودن زمینه و استعداد بالقوه در مسیر توسعه شبکه پدافند هوایی کشور، به عنوان یک شبکه      بی سیم کارا، بزرگ و متمرکز از طریق ایجاد آمادگی علمی بنیادی درمورد شبکه های بی سیم و آنتن های مورد استفاده در آنها در میان پرسنل آینده پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران.

  هدف های ویژه  تحقیق :

         -    شناخت کلی شبکه های کامپیوتری و به ویژه شبکه های بی سیم.

         -   شناخت انواع روش های مدولاسیون جهت تهیه سیستم های ارتباطی لازم برای طراحی یک شبکه   بی سیم بزرگ و ممترکز.

         -    شناخت آنتن و انواع آن.

         -    شناخت آنتن های هوشمند و مزیت بکار گیری آن ها در شبکه های بی سیم.

  روش انجام تحقیق :

  با توجه به اینکه در این پایان نامه به شناخت کلی شبکه های بی سیم و نیز تجزیه وتحلیل ملزومات آنها از جمله آنتن های قابل استفاده در آنها پرداخته شده است، برای انجام این تحقیق از روش موردی و زمینه ای بهره گرفته شده است؛ که نتیجه می گیریم این تحقیق در سطحی میانی از لحاظ سطح بندی تحقیقات، قرار گرفته است و دیدی بین حال نگر و آینده نگر از نظر زمانی،بر مساله دارد.

  جامعه آماری در این مسیر اساتید محترم دانشکده مهندسی کنترل و نیز دانشکده مهندسی  برق  بوده اند.  محیط پژوهش کتابخانه دانشکده های برق و کامپیوتر و نیز کتابخانه دانشکده برق دانشگاه صنعتی  امیر کبیر و نیز کتابخانه  مرکزی دانشگاه های صنعتی شریف و تربیت مدرس بوده است.

  روش گردآوری اطلاعات نیز بر پایه  ترجمه   متون انگلیسی از کتاب های جدید منتشر

  شده در این زمینه و نیز نمونه برداری از میان پایان نامه های دانشجویان دانشگاه های یادشده بوده است.

   

  1 James klark  Maxuel

  2 Hainrish Hertz

  3Alexander Pupuf

  4Marckouni  

 • فهرست و منابع پایان نامه آنتن

  فهرست:

  پیشگفتار                                                                                               1

  فصل اول                                                                                                                    3

  طرح تحقیق                                                                                                                 3

  تاریخچه مختصری در باره ی موضوع تحقیق                                                        4

  اهمیت انجام تحقیق                                                                                   6

  اهداف کلی تحقیق                                                                                    6

  هدف های ویژه  تحقیق                                                                               6

  روش انجام تحقیق                                                                                     7

  فصل دوم                                                                                             8

  مبانی آنتن انواع و پارامترهای آن                                                                  8

  2_1: تاریخچه                                                                                         9

  2_2: انواع آنتن ها از نظر کاربرد                                                                    11

  الف) آنتن هرتز                                                                                        11

  ب) آنتن مارکنی                                                                                       11

  پ) آنتن شلاقی                                                                                                 12

  ت ) آنتن لوزی ( روبیک)                                                                             12

  ث) آنتن V معکوس                                                                                  12

  ج) آنتن ماکروویو                                                                                      13

  چ) آنتن آستینی                                                                                                16

  ح) آنتن حلزونی                                                                                       16

  ذ) آنتن های آرایه ای ARRAY ANTENNA                                               17

  2-3 : پارامترهای آنتن                                                                                18

  نمودار پرتو افکنی آنتن ها                                                                            18

  دستگاه مختصات نمایش نمودار پرتو افکنی                                                         18

  نمودار پرتو افکنی سه بعدی و دو بعدی                                                             19

  نمودار پرتو افکنی درفضای آزاد و در مجاورت زمین                                                22

  نمودار پرتو افکنی آنتن فرستنده و گیرنده                                                          22

  جهت دهندگی آنتن ها                                                                               23

  پهنای شعاع و پهنای شعاع نیم توان                                                                 23

  شعاع های فرعی آنتن ها                                                                             24

  مقاومت پرتو افکنی  آنتن                                                                                      25

  امپدانس ورودی آنتن                                                                                 25

  سطح موثر یا سطح گیرنده آنتن ها                                                                  26

  طول موثر آنتن                                                                                        27

  پهنای نوار فرکانس آنتن ها                                                                           27

  پلاریزاسیون آنتن ها                                                                                   28

  پلاریزاسیون خطی                                                                                     29

  پلاریزاسیون دایره ای                                                                                           30                                                                                                           

  پلاریزاسیون بیضوی                                                                                   30

  ساختمان مکانیکی آنتن ها                                                                           31

  اندازه آنتن                                                                                             31

  نصب آنتن ها                                                                                           31

  خطوط انتقال و موج برها برای تغذیه آنتن ها                                                       32

  رسانا  و نارساناهای مورد استفاده در ساختن آنتن ها                                               33

  محافظت آنتن در برابر عوامل جوی                                                                  34

  فصل سوم                                                                                                                  35

  شبکه های کامپیوتری شبکه های بی سیم                                                       35

  2-1:سخت افزار شبکه                                                                                36

  2-1-1: شبکه های ﭘخشی(broadcast network)                                            37

  2-1-2: شبکه های همتا به همتا (peer-to-peer network)                                37

  2-1-3:شبکه های شخصی (personal area network)                                               37

  2-1-4:شبکه های محلی (local area network)                                             37

  2-1-5:شبکه شهری(Mtropolitan  Area Network)                                              39

  2-1-6:شبکه گسترده (Wide Area Network)                                              39

  2-1-7:شبکه بی سیم (wireless network)                                                   41

  2-1-8:شبکه شبکه ها (internetwork)                                                                  42

  2-2: نرم افزار شبکه                                                                                  42

  2-2-1:لایه فیزیکی (Physical layer)                                                          46

  2-2-2: زیر لایه نظارت بر دسترسی به رسانه انتقال ( MAC)                                  46

  2-2-3:لایه شبکه                                                                                     47

  2-2-4:لایه انتقال(Transport layer)                                                          47

  2-2-5:لایه کاربرد (Application layer)                                                      47

  2-3: شبکه های محلی بی سیم (802.11)                                                         48

  2-3-1: ﭘشته ﭘروتکل 802.11                                                                       49

  2-3-2: لایه فیزیکی در 802.11                                                                             49

  2-4: شبکه های بی سیم باند گسترده                                                              51

  2-4-1: لایه فیزیکی در 802.16                                                                              52

  فصل چهارم                                                                                                               55

  آنتن های هوشمند                                                                                                      55

   بخش اول                                                                             56

  آنتن های هوشمند در شبکه های بی سیم                                                      56

  تداخل هم کانال                                                                                       57

  اثرات محوشدگی                                                                                                57

  4_الف_1: جوانب تکنولوژی سیستم آنتن هوشمند                                                         60

  4- الف - 2: مدلهای کانال                                                                            62

  4-الف-2-1:مدل لی Lee s Model                                                              62

  4-الف- 2-2: A Model of Discreteiy Didposed , Uniform set Of Evenly

  Spread scatterers                                                                              63

  4- الف-2-3: مدل ماکروسل (Macro cell Model)                                           64

  4-الف-2-4: مدل باند عریض میکروسل (Macrocell Wide Band Model)             65

  3-الف-2-5: Gaussian Wide – sene stionary ,uncorrelated scattering

  (GWSSUS)model                                                                              65

  3-الف-2-6: مدل زاویه دریافت گاوسی (Gaussian angle of)                              66

  4-الف-2-7-: مدل کانال با بردار متغیر زمانی (Time –varying-vector channel model)

  4-الف-2-8: مدل شهری واقعی(typical urban (tu/model))                                       67

  4-الف-2-9: مدل شهری بد(Bad urban (Bu) model)                                     68

  4_الف_3:آرایه های هوشمند:آنتن و بهره های مختلف                                            68

  انواع آنتن های هوشمند                                                                              70

  4-الف-4:ردیابی وتکنیک های بیم آرایه سوئیچ شده                                              74

  4-الف –5: راهبردهای شکل دهی بیم ثابت                                                        75

  4- الف – 6: پردازش آرایه از طریق شکل دهی بیم                                                         76

  4 الف 6- 1: الگوریتم های پایه شکل دهی سیگنال                                                77

  4- الف-6-2: ترکیب های آرایه ای تنظیمی                                                        80

   4-الف –6-3: ترکیب آرایه پرتو سوئیچ شده                                                      81

  مثال 1-4                                                                                              85

  4-الف-7: نکات نتیجه گیری شده                                                                             88

  بخش دوم                                                                             89

  آنتن های آرایه فازی                                                                 89

  4-ب-1:تاریخچه                                                                                       89

  4-ب-2: انواع آرایه ها                                                                                 89

  4-ب-2-1: آرایه های خطی (Linear Array)                                                  90

  4-ب-2-2:آرایه های مسطح (Planar Array)                                                  90

  4-ب-3: ویژگی های آرایه فازی                                                                      92

  4-ب-3-1: تکنولوژی شیفت دهنده فاز                                                             92

  4-ب-3-2:تکنولوژی شیفت دهنده فاز دی الکتریک ولتاژ متغیر                                 93

  فصل پنجم                                                                                                                  95

  نتیجه و ﭘیشنهاد                                                                                                            96

  منابع                                                                                                    97

   

  .

  منبع:

  ندارد.

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت