پروژه مالی بررسی مالی مجتمع صنعتی سیمان آبیک

تعداد صفحات: 177 فرمت فایل: word کد فایل: 10003783
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: پایان نامه حسابداری
قیمت قدیم:۲۴,۳۰۰ تومان
قیمت: ۲۲,۲۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروژه مالی بررسی مالی مجتمع صنعتی سیمان آبیک

  پیشگفتار :

  ما در دنیایی بسیار پیچیده و پویا زندگی می کنیم که دو ویژگی عمده دارد : منابع محدود و نیازهای نامحدود . همین محدودیت در امکانات و عدم محدودیت در نیازها و خواستهای بشری است که توجه روز افزون به بهره وری را باعث شده است . از یک سو ،‌جمعیت رو به ازدیاد ، گستره نیازهای بشری را سیر تصاعدی داده و از سوی دیگر ، منابع کاهنده ، برای دهانهایی که هر لحظه به جهان گشوده می شوند ، خبر از آینده ای نه چندان امیدبخش دارند . در چنین شرایطی عقل ایجاب می کند که نیک اندیشان ، دور نگران و آینده سازان جامعه ، اولاً خود ، تصویر روشنی از واقعیات بدست آورند و ثانیاً راه چاره های مناسبی برای بقا در چنین دنیای پر تحول و پرشتابی بیندیشند . مدیران ما ناچارند به حربه علم و آگاهی مجهز شوند و در چهارچوب امکانات ، ترکیب معقولی از عوامل کار (نیروی انسانی ، مواد ، تسهیلات ، زمان و ... ) را تدارک ببینند و با توجه به آخرین پیشرفت ها ، هماهنگی های لازم را در استفاده موثر از عوامل مزبور به عمل بیاورند . سازمانی پویا و پایاست که هدفهای خود را با نیازهای محیطی تطبیق دهد و انعطاف لازم را برای تغییر در ساختار درونی خویش به نحوی که با تغییرات محیطی سازگار باشد ، نشان دهد و مسئولیت های خود را با کیفیتی برتر انجام دهد .

  یکی از ابعاد بسیار مهم سازمان به عنوان نظامی فنی و اجتماعی در حال حاضر ، انتخاب بهترین شیوه بکارگیری دارائیهای موسسه است و همچنین می دانیم که قسمت عمده ای از دارائی های موسسات در موجودیهای انبارهای آن موسسات نهفته و انباشته شده است و مدیریت مالی و تدارکات و انبارها در صددند تا ترکیب بهینه ای را که متضمن حداکثر سود یا حداقل هزینه برای موسسه باشد را معین نمایند .

  عوامل تولید بطور نابرابر روی کره زمین توزیع شده است و کشورها نیز از لحاظ منابع طبیعی ، موهبات الهی ، منابع معدنی ، آب و هوا ، منابع مالی و انسانی ، توانائیهای تکنولوژیکی و مهارت های سازمان و مدیریت و دیگر عوامل تعیین کننده با یکدیگر فرق می کنند و این تفاوتها باعث می شود که ارتباطات کشورها و شرکتها در سایه همیاری و داشتن رابطه با یکدیگر ضرورت پیدا کند .

  تحقیق حاضر حاصل تلاشی می باشد که به جهت ارائه پایان نامه کارشناسی فراهم آمده است و طی آن به بخشی از یک سازمان تولیدی که سیستم خرید و انبارداری آن می باشد توجه شده و با بهره گیری از آموخته های دوران تحصیل سعی شده تحقیقی کامل و مفید باشد و از مطالب متفرقه و حاشیه ای و غیرضروری تا حد امکان خودداری شود و لذا چکیده برداری شده است . 

  چکیده :

  موضوع تحقیقی که در پیش روی شماست حاصل بررسی سیستم خرید و انبارداری در مجتمع صنعتی سیمان آبیک می باشد که هدف از انتخاب آن اولاً آشنایی با نحوه انجام عملیات خرید و سفارشات در یک مجتمع صنعتی و تولیدی و ثانیاً چگونگی عملیات  نگهداری ، و سرویس دهی انبار در یک مجتمع صنعتی و تولیدی می باشد .

  در طی بررسی سیستم خرید و انبارداری در مجتمع صنعتی سیمان آبیک تحقیقات با بهره گیری از روشهای متنوع از قبیل : مشاهده ، مصاحبه و کتابخانه انجام گرفت که کمک شایانی به ما نمود در جهت شناخت عملیات خرید و تدارکات توسط مسئولین و کارپردازان که تلاش دارند خریدها به موقع و مناسب باشند و در حقیقت می کوشند اصول و موازین پنج گانه خرید رعایت شود . اطلاعات مفیدی نیز در زمینه انبار و انبارداری و عملیات نگهداری و سرویس دهی انبار بدست آمد که ما را در نحوه ایجاد کدینگ و کنترل موجودی (انبار گردانی) بهینه دارای شناخت مناسبی نمود.

  در طی انجام تحقیق فوق موانع و مشکلات اندکی بچشم آمد که با توجه به همکاری صمیمانه کارکنان و مسئولین مجتمع صنعتی سیمان آبیک می توان از آن صرف نظر کرد . چرا که منابع و امکانات و اطلاعات ارزنده ای را این عزیزان در اختیار بنده قرار دادند که در ارائه پربارتر این تحقیق بسیار مفید بودند . 

   

  مقدمه :

  گام نخست برای هر تحقیق انتخاب یک موضوع تحقیق می باشد که به صورت یک فکر در ذهن محقق شکل می گیرد و بایستی موضوعی که انتخاب می کنیم برایمان کم وبیش شناخته شده باشد به شکلی که برایمان پیش زمینه ای ایجاد نماید تا بتوانیم در ادامه تحقیق راحت تر با موضوع ارتباط برقرار کنیم .

  برای انتخاب موضوع بایستی شرایط و امکانات و اطلاعات پیرامون آن موضوع را سنجید تا مبادا به موانعی برخوردکنیم که مانع از تکمیل شدن یک تحقیق مفید گردند . بایستی کوشید موضوع را به بهترین شکلی باز کرد و شرح داد تا آنکه بتواند یک مرجع مفید و مناسب برای آیندگان باشد . برای رسیدن به جوابهای خوب و سودمند از یک تحقیق بایستی روشهای تحقیق مناسب را در نظر گرفت و از منابع مطلوب برای تحقیق  بهره گرفت .

  تعریف موضوع تحقیق :

  همه ما بارها به خرید رفته ایم و به تهیه احتیاجات خود پرداخته ایم , زمانی ضرورت خرید را احساس می کنیم که نیاز به یک قلم جنس خاص برای رفع مشکلی که پیش آمده است داریم . سعی می کنیم ابتدا از نبود آن آگاه شویم و میزان نیاز را بسنجیم و سپس اقدام به خرید کنیم .

  خرید کردن شرایطی را می طلبد حتی اگر برای رفع نیازهای عادی منزل و شخص صورت پذیرد , ابتدا باید میزان نیاز , کیفیت مناسب , قیمت دلخواه و زمان مطلوب را بررسی کنیم ودر گام نهایی آن را از یک منبع مطمئن و قابل اطمینان خریداری نماییم .

  در سیستم خرید و انبارداری در یک کارخانه بزرگ نیز همان اصول ابتدایی که در هر خانه ای استفاده می شود به کار می رود , مانند اینکه : بهترین منبع , بهترین قیمت , بهترین کیفیت , بهترین کمیت , بهترین زمان  برای خرید کدام است ؟

  البته روش کار در کارخانه های بزرگ پیچیده تر می باشند و به همان سادگی که برای منزل خرید می کنیم اتفاق نمی افتد و به همین جهت نیاز به تحقیق و مطالعه دارد و باید بهترین روشها و فنون برای انجام این کار صورت بپذیرد , در غیر این صورت از مجموعه کل سازمان نمی توان  انتظار بهترین عملکرد را داشته باشیم .

  مجتمع صنعتی سیمان آبیک در دو مرحله و در سالهای 1352 و 1357 مورد بهره برداری قرار گرفت و در کیلومتر 80 جاده تهران - قزوین واقع شده است و دارای ظرفیت تولید روزانه 7500 تن سیمان می باشد . مواد اولیه اصلی کارخانه مثل خاک ، آهک ، گچ از معادن داخل کشور تامین می گردد .

  در این تحقیق سعی خواهیم نمود تا سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک را بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم ، یعنی با داشتن یک نگرش سیستمی به بخش خرید و انبارداری و در کل به سازمان بررسی کنیم و ببینیم در این سازمان رعایت اصول و موازین 5 گانه خرید ، سیستم سفارش کالا ، سیستم کدگذاری، کنترل موجودی انبارگردانی به چه شکلی انجام می پذیرد .

   

  اهمیت و ارزش تحقیق :

  برای آنکه دیدی وسیع نسبت به آنچه قصد انجام آنرا داریم پیداکنیم ، بایستی به تحقیق و مطالعه دست بزنیم ، همیشه مطالعه باعث روشنتر شدن موضوع می شود و انجام آنرا باسهولت بیشتری امکان پذیر می کند . ما باانجام یک تحقیق ساده و مفید خواهیم دانست در کجا قرار گرفته ایم ، امکاناتما چیست ، به چه چیزهائی نیاز داریم ، چه اقداماتی باید انجام دهیم ... و راهکارهای مناسب را در نظر خواهیم گرفت .

  تحقیق مفید و ارزشمند بالطبع نتایج عالی و سودمندی در پی خواهد داشت و ارزش تحقیق و اهمیت آن زمانی خواهد بود که گره از کاری بازگشاید و علمی و واقع گرایانه باشد و منجر به سودآوری و بهره وری گردد .

  در چارچوب موضوع خرید و انبارداری همواره نیازمند تحقیق و مطالعه و آگاهی از شرایط موجود و تحولات احتمالی هستیم . هنگام خرید نیازمند آن هستیم که به شناسایی منبع مناسب , کیفیت و کمیت مناسب , قیمت مناسب ، زمان مناسب بپردازیم . شناسایی تمام این موارد مستلزم تحقیق و مطالعه است . انباردار همیشه باید از موجودی انبار آگاه باشد و اطلاع دقیقی را در اختیار مسولین مربوطه در خط تولید و واحد تدارکات خرید قرار دهد .

  با نگاهی به فعالیتهای صنعتی و روند این فعالیت در سازمانها , پی می بریم که همه آنها با اتکا بر یک سری عوامل اساسی و عمده همچون تکنولوژی , سرمایه , مواد اولیه , نیروی انسانی سعی در افزایش میزان سود آوری خود دارند . در همین رابطه وظیفه اصلی مدیریت نیز ایجاد بهترین ترکیب از این عوامل است . عدم تهیه مواد اولیه لازم , در زمان مورد نیاز , به میزان مطلوب و کیفیت و قیمت مناسب منجر به کاهش چشمگیر سود دهی در صنعت می گردد . چرا که نتیجه آن افزایش قیمت تمام شده محصول نهایی تولید شده است بنا بر این بیشترین تاثیر و اهمیت خرید زمانی است که با شرایط پنجگانه انجام شود .

   

  اهداف تحقیق :

  هدف اصلی این تحقیق بررسی سیستم خرید و انبار داری مجتمع صنعتی آبیک می باشد . بررسی و تجزیه و تحلیل سیستم خرید و انبار داری این شرکت ، مدیران و برنامه ریزان و مسئولان آن بخش را کمک خواهد کرد تا تصویر بهتر و روشن تری از وضعیت موجود خود داشته باشند ونقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و هر چه بهتر و موثر تر بتوانند در جهت انجام وظایف محوله خود گام بردارند .

  لذا با توجه به موضوع تحقیق هدف بررسی نکات زیر است :

  طراحی انبارها و حفاظت وایمنی آنها در مجتمع صنعتی سیمان آبیک .

  رعایت اصول و موازین پنجگانه خرید در مجتمع صنعتی سیمان آبیک .

  کنترل موجودی مجتمع صنعتی سیمان آبیک .

  عملیات مربوط به نگهداری و سرویس دهی انبارها در مجتمع صنعتی سیمان آبیک.

  سیستم سفارش مجتمع صنعتی سیمان آبیک .

  سیستم کد گذاری کالا در مجتمع سیمان آبیک .

  انبار گردانی در مجتمع صنعتی سیمان آبیک .

   همچنین در بیان اهداف شخصی به منظور بررسی سیستم خرید و انبار داری در مجتمع صنعتی سیمان آبیک به عنوان تحقیق ام , می توانم دو دلیل را ذکر کنم : دلیل اول _ علاقه ای بود که نسبت به موضوع خرید و انبارداری داشتم .

   دلیل دوم _ آشنایی بود که با یکی از مهندسان رده بالای این مجتمع صنعتی داشتم و این کار من را آسان و از نظر کیفی مفیدتر می نمود .

   

   کاربرد نتایج تحقیق :

   تحقیقات همواره گره گشای مسائل پیچیده صنعتی بوده اند حتی ضعیف ترین تحقیق می تواند جرقه ای در ذهن یک اهل فن , مدیر و متخصص ایجاد نماید و باعث یافتن راهکاری مناسب برای مشکلات گردد .

  کاربردهای بسیاری را می توان از یک تحقیق مربوط به بخش های خرید و انبار داری منجمله این تحقیق انتظار داشت که می توان تعدادی را به شرح ذیل نام برد :

  1- کمک به طراحی مناسب و بهینه انبارها .

  2- کمک به مدیران در جهت رسیدن به ترکیبی مناسب از عوامل و موازین

  پنجگانه خرید .

  3- تحلیل درستی از عملیات خرید چه داخلی وچه خارجی که باعث می شود

  از مشکلات و روشهای صحیح آگاهی حاصل شود .

  4- کمک به انتخاب بهترین سیستم سفارش دهی کالا .

  5- باز نگری  و اصلاح عملیات نگهداری وسرویس دهی انبار .

  6- انتخاب بهترین شیوه مربوط به نقل و انتقال و کد گذاری اجناس .

  7- آشنایی با نحوه انبار گردانی و برخورد با تعداد مغایرت .

     8 - آگاهی از لزوم پیاده سازی سیستم اطلاعات مدیریت (MIS).

  9- آگاهی از چگونگی کاهش دادن هزینه های انبار داری .

     10- انتخاب شیوه مناسب محاسبه قیمت تمام شده موجودی کالا در انبار .

    

   سوالات اساسی تحقیق :

   در تحقیق فوق می خواهیم در حد توان و به صورت جامع و مفید به سوًالات اساسی زیر پاسخ دهیم :

  1- طراحی انبارها و حفاظت و ایمنی آنها در مجتمع صنعتی سیمان آبیک به چه صورتی است ؟

  2- عملیات مربوط به خرید در مجتمع صنعتی سیمان آبیک به چه صورت انجام می شود ؟ و آیا اصول و موازین پنجگانه خرید در آن رعایت می شود ؟

  3- سیستم سفارش در مجتمع صنعتی سیمان آبیک به چه نحوی انجام می شود ؟

  4- نحوه  انجام کد ینگ اجناس در انبارهای مجتمع سیمان  آبیک به چه شیوه ای انجام می شود ؟

      5 - عملیات مربوط به نگهداری و سرویس دهی انبارها در مجتمع صنعتی سیمان آبیک به چه صورت انجام می شود ؟

  6- کنترل موجودی در مجتمع صنعتی سیمان آبیک به چه شکل و با چه ابزارهایی انجام می شود ؟

   

  7- انبار گردانی در مجتمع صنعتی سیمان آبیک به چه شکلی انجام
  می شود ؟

   

 • فهرست و منابع پروژه مالی بررسی مالی مجتمع صنعتی سیمان آبیک

  فهرست:

  پیشگفتار

  ب

  فهرست مطالب

  د

  فهرست اشکال

  ح

  فهرست ضمائم

  چکیده

  ط

  ی

  فصل اول - کلیات

  1

  مقدمه

  2

  تعریف موضوع تحقیق

  3

  اهمیت و ارزش تحقیق

  4

  اهداف تحقیق

  5

  کاربرد نتایج تحقیق

  6

  سوالات اساسی تحقیق

  7

  روش تحقیق

  8

  تعریف واژه ها

  8

  خلاصه

  10

  مباحث فصول بعدی

  10

  فصل دوم - ادبیات موضوع

  11

  مقدمه

  12

  بخش یک - مباحث نظری

  13

  سیستم

  13

  خرید

  14

  اهداف بخش خرید

  14

  اصول و موازین پنجگانه خرید

  15

  وظایف و مسئولیت های بخش خرید

  16

  ارتباط بخش خرید با بخشهای دیگر

  17

  فرآیند یا مراحل خرید خارجی

  18

  انبار

  19

  عنوان

  صفحه

  انواع انبارها

  19

  جایگاه انبار

  20

  اهداف و وظایف انبارها

  20

  انواع موجودیهای انبارها

  20

  انبارداری

  21

  سیستم انبارداری و مزیتهای آن

  21

  وظایف انباردار

  22

  انتظارات مدیریت از سیستم کنترل انبارها

  23

  نکات مهم برای اداره بهینه انبارها

  24

  مناسبترین «تعداد اقتصادی» انبارها

  24

  طراحی و برنامه ریزی تامین کالا

  25

  کدینگ

  25

  کدگذاری

  25

  فواید کد گذاری

  26

  انواع روشهای کدگذاری

  26

  موجودی کالا

  27

  اهمیت موجودیها

  27

  دلایل نگهداری موجودی کالا

  28

  هزینه مربوط به موجودیها

  28

  مواضع مختلف بخشها و گروههای درون سازمان نسبت به حجم موجودیها

  31

  کنترل موجودی

  31

  مشکلات عدم تعادل موجودی

  32

  مهمترین شیوه های محاسبه قیمت تمام شده موجودی کالا در انبار

  32

  سیستم های سفارش کالا در سازمان

  33

  بخش دو - پیشینه تحقیق

  35

  بخش سه - مشخصات مجتمع صنعتی سیمان آبیک

  38

  مروری مختصر بر خط تولید مجتمع صنعتی سیمان آبیک

  41

  عنوان

  صفحه

  طرح طبقه بندی مشاغل کارخانه

  44

  شرح وظایف

  45

  خلاصه

  55

  فصل سوم - روش تحقیق

  56

  مقدمه

  57

  کتابخانه

  60

  مشاهده

  60

  مصاحبه

  62

  خلاصه

  63

  فصل چهارم - تجزیه و تحلیل اطلاعات

  64

  مقدمه

  65

  طراحی انبارها

  67

  انواع انبارها در کارخانه سیمان آبیک

  69

  مشکلات و خسارت ناشی از طراحی غیراصولی انبارها

  71

  حفاظت و ایمنی انبارها

  72

  عملیات مربوط به خرید در انبارها

  80

  انواع خرید

  80

  انواع شیوه ها در خریدهای داخلی

  80

  عملیات خرید در تدارکات

  89

  تنظیم گزارش خرید

  95

  خریدهای خارجی

  96

  نحوه خرید مواد اولیه توسط مجتمع صنعتی سیمان آبیک

  100

  خریدهای خودسرانه برخی از مسئولین و واحدها

  102

  خریدهائی‌ که کالای آنها فاسد شدنی است

  103

  خریدهای غیر ضروری و بیش از حد

  103

  کنترل کیفیت

  104

  استاندارد کردن قطعات

  105

  عنوان

  صفحه

  قبض انبار

  106

  سیستم کدینگ اجناس

  110

  مشکلات ناشی از عدم کدینگ

  112

  مزایای کدینگ اجناس

  113

  شرح کدینگ اجناس

  115

  عدم وجود واحدی برای پیاده کردن سیستم کدینگ بطور ثابت

  121

  مختصری درباره سیستم اطلاعات مدیریت

  122

  عملیات نگهداری و سرویس دهی انبار

  123

  عملیات نگهداری در بخش اداری

  123

  عملیات نگهداری مربوط به داخل انبار

  130

  کنترل موجودی انبار

  132

  انواع روشهای کنترل موجودی

  133

  محاسبه قیمت تمام شده موجودی کالا در انبار

  136

  عدم هماهنگی انبار با واحدهای تولیدی

  138

  خلاصه

  139

  فصل پنجم - نتیجه گیری و پیشنهادات

  141

  مقدمه

  نتیجه گیری

   پیشنهادات

  142

  142

  146

  منابع و مآخذ

   

  ضمائم

   

   

  منبع:

  امیری عقدائی ، سید فتح الله . (1377) . مدیریت در سیستم های خرید و انبارداری نوین . چاپ اول ، اصفهان : انتشارات دانشگاه اصفهان .

  - انواری رستمی ، علی اصغر . (1378) . سیستم های خرید و انبارداری .
  چاپ هفتم.

  - بازرگان ، الهام . (1381) . بررسی سیستم خرید و انبارداری کارخانه ذوب آهن اصفهان . پایان نامه کارشناسی ، موسسه آموزش عالی شیخ بهائی اصفهان .

  - حافظ نیا ، محمدرضا . (1377) . مقدمه ای بر روش تحقیق در علوم انسانی .
  چاپ اول ، تهران : انتشارات سمت .

  - روح پور ، ابراهیم . (1377) . طراحی سیستم خرید و انبارداری در شرکت تولیدی وسایل کودک (توکا). پایان نامه کارشناسی دانشگاه آزاد کرج .

  - زاهدی ، شمس السادات . (1378) . تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم ها .
  چاپ دوم ، تهران : انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی .

  - سامعی ، ابوالفضل . (1373) . بررسی سیستم خرید و انبارداری در شرکت
  خانه گستر یکم . پایان نامه کارشناسی دانشگاه آزاد کرج .

  - کشاورزیان ، سینا . (1375) . بررسی سیستم خرید و انبارداری کارخانه روغن نباتی جهان . پایان نامه کارشناسی دانشگاه آزاد کرج .

  - مبین ، محمد مهدی . (1374) . طراحی انبار و انبارگردانی کارخانجات شهید باقری . پایان نامه کارشناسی دانشگاه آزاد کرج .

  - محسنی ، علی . (1374) . طراحی سیستم خرید و انبارداری کارخانه ترانسفوری . پایان نامه کارشناسی دانشگاه آزاد کرج .

  -مک لوید ، ریموند . (1377) . سیستم های اطلاعات مدیریت . ترجمه دکتر مهدی جمشیدیان و اکبر مهدی پور عطاآبادی ، چاپ اول ، اصفهان : انتشارات دانشگاه اصفهان .

  - نادری ، عزت الله و سیف نراقی. (1372) . روشهای تحقیق در علوم انسانی . چاپ دوم ، تهران : چاپ مهارت .

  - نبوی ، بهروز . (1376) . مقدمه ای بر روش تحقیق در علوم اجتماعی . تهران : انتشارات فروردین .

  - هورن گرن ، چارلز ، هاریسون و رابینسون . (1377) . اصول حسابداری . ترجمه دکتر ایرج نو روش و غلامرضا کرمی . ج 1 ، چاپ دوم ، نشر ترمه .

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت