پروژه مالی انبارداری

تعداد صفحات: 84 فرمت فایل: word کد فایل: 10003779
سال: 1384 مقطع: مشخص نشده دسته بندی: پایان نامه حسابداری
قیمت قدیم:۱۵,۰۰۰ تومان
قیمت: ۱۲,۹۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروژه مالی انبارداری

  مقدمه:

  در بررسی مؤسسات و سازمان های مختلف، خصوصاً تولیدی و صنعتی، ملاحظه می شود که اکثر سرمایه های آن ها را مواد لازم و کالاهای مصرفی تشکیل میدهد و قسمت عمده سرمایه آن ها مصرف تهیه اجناس و وسایل مذکور می گردد.

  اگر موجودی های جنسی یک مؤسسه بیش تر از اندازه مورد احتیاج باشد. قسمتی از سرمایه آن مؤسسه به حال رکورد در می آید و اگر این موجودی کمتر از حد لزوم باشد در برنامه عملیاتی و خدماتی آنها وقفه حاصل می شود. در راستای جلوگیری از رکورد سرمایه و یا ایجاد وقفه در اجرای وظایف سازمان و یا مؤسسه لازم است روشی صحیح، اساسی و مقرون به صرفه در انجام خرید نگهداری و مصرف کالا به مورد اجرا گذارده شود. در سازمان های موفق و پیشرفته، وظایف مربوط به انبارداری و کنترل مواد در درجه اول اهمیت قرار دارد. با توجه به نکات مذکور تهیه تدارکات کالا و ارائه خدمات موردنیاز یا کیفیت مناسب و رعایت صرفه جویی و همچنین حفظ و حراست اموال و کالا و در دسترس قرار دادن سریع آن ها از وظایف عمده کارپردازی و انبار می باشد.

  استفاده از برنامه های علمی و کاربرد آن در تهیه و تدارک کالا و مخصوصاً انبارداری نتایج زیر را در بر دارد:

  مواد و کالا با حداقل قیمت تهیه و تدارک می شود.

  از رکود سرمایه و کالا جلوگیری می شود.

  از توقف و کندی کار جلوگیری می شود.

  بررسی و کنترل موجودی ها، میزان مصرف، تعیین نقطه سفارش و همچنین میزان سفارش به سهولت امکان پذیر می باشد.

  عملیات حسابرسی و حسابداری به آسانی انجام می شود.

  میزان ضایعات انبار تقلیل می یابد.

  حفظ و حراست و جلوگیری از سوءاستفاده احتمالی امکان پذیر می باشد.

  اطلاعات و آمار لازم در اسرع وقت در اختیار مدیریت قرار داده می شود.

  با توجه به نکات مذکور، تهیه و تدارک کالا و ارائه خدمات موردنیاز با کیفیت مناسب و رعایت صرفه جویی و همچنین حفظ و حراست اموال و کالا در دسترس قرار دادن سریع آنها از وظایف عمده کارپردازی و انبار می باشد.

   

   

  فصل اول :

  اصول انبارداری :

  کلیات

  در امور تدارکات کار پردازی، سیستم انبارداری، دارای اهمیت خاصی است و همکاری این دو واحد خدماتی با یکدیگر اجتناب ناپذیر می باشد.

  سیستم صحیح انبارداری متضمن مزایای زیر است:

  دریافت، حفاظت و در دسترس قرار دادن کالا، مواد و وسایل موردنظر به سهولت و سرعت انجام می شود.

  با اعمال کنترل دقیق از بالا رفتن خارج از حد موجود های که ممکن است بر اثر تغییر قیمت ها باعث زیان گردد، جلوگیری می شود.

  با استفاده صحیح از سیستم انبارداری، میزان موجودی کالا در انبار و میزان مصرف آن در هر واحد کالا که پایه و اساس حسابداری صنعتی می باشد. محاسبه می گردد.

  کنترل میزان موجود در انبار از نظر قیمت به سهولت صورت می گیرد.

  صدور قبض انبار (رسید جنس به انبار) موجبات تسهیل پرداخت مبلغ کالا به فروشنده و عملیات حسابداری می گردد.

  چون میزان موجودی ها معمولاً به قیمت تمام شده در انبارها نگهداری می شود، لذا در صورت خسارت ناشی از آتش سوزی و تعیین سایر ضایعات و خسارت وارد شده محاسبه می شود.

   

  تعریف انبار و مخزن

  به محل و فضایی که یک یا چند نوع کالای بازرگانی، صنعتی، مواد اولیه و یا فرآورده های مختلف که براساس یک سیستم صحیح طبقه بندی و تنظیم می گردد، انبار گفته می شود.

  انبار از نظر فرم به سه صورت می باشد:

  انبارهای پوشیده : این مکان از تمام اطراف بسته و دارای سقف و وسایل ایمنی کامل می باشد.

  انبارهای سرپوشیده یا هانگارد: این انبار دارای سقف است ولی چهار طرف آن باز و فاقد حفاظ جانبی می باشد. این نوع انبارها، کالاها را فقط از باران و آفتاب حفظ می کند.

  انبارهای باز یا محوطه: این انبار به صورت محوطه می باشد و معمولاً برای نگهداری ماشین آلات و لوازم سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

   

   

  وظایف انباردار:

  انبار دار کسی است که عهده دار وظایف زیر می باشد:

  تحویل اجناس و کالاهای خزیداری شده طبق اسناد و مدارک خرید

  صدور قبض انبار یا برگ رسید جنس به انبار پس از تحویل گرفتن کالاصدور حواله انبار هنگام تحویل کالا

  صدور فرمهای رجوعی، برگشت از خرید و سایر فرمهای مشابه

  صدور برگ درخواست خرید کالا در صورت لزوم

  ثبت مشخصات و تعداد اجناس وارد و صادر شده در دفاتر و کارتهای انبار

  همکاری با حسابداری صنعتی و واحد سفارشها در مورد تعیین حداقل، حداکثر و نقطه سفارش

  حفظ و حراست اجناس انبار و رعایت اصول ایمنی

  بایگانی و حراست اجناس انبار و رعایت اصول ایمنی

  بایگانی اسناد و مدارک انبار

  ارائه گزارش های لازم به مقامات ذیربط

   

  انواع موجودی های انبار

  اجناس و کالاهای موجود در انبار اعم از مؤسسات تولیدی یا غیرتولیدی را می توان به پنج دسته به شرح زیر تقسیم نمود:

  1- مواد خام یا اولیه

  این مواد برای تولید کالا استفاده می شود.

  2- مواد و لوازم مصرفی

  مواد و لوازم مصرفی به موادی اطلاق میشود که به طور غیرمستقیم در تولید کالا دخالت دارد و در سازمان های تولیدی برای انجام خدمات جانبی مورد استفاده قرار داده میشود. این موارد بر اثر مصرف از بین میرود مانند کاغذ و یا وسایل بسته بندی در سازمان های تولیدی.

  3- مواد و لوازم در جریان ساخت

  به موادی به موادی که مقداری تغییرات در مواد اولیه آن داده شده ولی هنوز به صورت کامل  ساخته نشده است، مواد و لوازم در جریان ساخت گویند.

  4- کالای تمام شده

  به کالاهایی گفته می شود که از نظر ساخت به مرحله تکمیلی رسیده قابل عرضه به بازار باشد.

  5- اجناس خریداری شده جهت فروش

  این سری از اجناس شامل اجناسی هستند که بدون هیچ گونه تغییری در آنها به بازار جهت فروش عرضه می گردد و به طور موقت در انبار نگهداری می شود مانند انبار فروشگاه و مؤسسات بازرگانی.

  سازمان انبار

  به طوری که گفته شد یکی از وظایف انبار طبقه بندی، کدگذاری و تنظیم اجناس و کالاها می باشد. از ترکیب چند انبار یک «مخزن» یا «دپو» بوجود می آید. تعداد هر یک از مخازن بستگی به نوع و کمیت و همچنین حدود فعالیت آنها دارد.

  مدیر کارخانه

   

  انبار قطعات و مواد اولیه در واحدهای تولیدی معمولاً زیرنظر مدیر فنی کارخانه قرار دارد و در بعضی از کارخانه ها، انبار مستقیماً زیرنظر مدیر کارخانه انجام وظیفه می نماید.

  مدیر مالی

  مدیریت فنی

  مدیریت بازرگانی

  مدیریت اداری

  مدیر مالی

  مدیریت فنی

  مدیریت اداری

  مدیر کارخانه

  مدیر کارخانه

   «نمودار موقعیت سازمانی انبار در یک واحد تولیدی»

  در سازمان های بزرگ صنعتی، واحد انبار دارای مدیریت مستطیلی است که مستقیماً زیرنظر مدیرعامل قرار دارد و تحت نظر مدیر انبار، انبارهای مختلفی مانند انبار مواد قطعات و ابزارآلات که هر یک از آنها دارای مسئول می باشد وجود دارد.

  در سازمان های دولتی و غیردولتی، معمولاً واحد انبار تحت نظر تدارکات و کارپردازی که خود این واحدها نیز یکی از واحدهای تابعه امور اداری محسوب می شود انجام وظیفه می نماید.

  اداره امور انبارها

  مخزن وسایل الکتریک

  مخزن وسایل اتوماتیک

  مخزن وسایل آزمایشگاهی

    (نمودار و تصاویر در فایل اصلی موجود است‌)

  نقش انبار در اقتصاد کشور

  درصد قابل توجهی از درآمد ناخالص ملی هر کشور به صورت مواد اولیه محصول نیم ساخته و کالا های ساخته شده در انبار نگهداری می شود. البته نقش انبارها در اقتصادی کشورهای مختلف متفاوت است.

  در کشورهای پیشرفته انبارها حلقه هایی از زنجیره تولید توزیع و مصرف می باشند و بدین وسیله تولید انبوه کارخانه و صنایع بدست مصرف کنندگان داخلی رسیده یا به مراکز صادراتی منتقل می شود در برخی از کشورها نظیر ایران که واردات کالاها و مواد مختلف درصد زیادی ارز نیازهای کشور را تشکیل می دهد انبارها به طور عمده نقش واسطه را در انتقال کالا از کشور به مناطق مختلف و سپس توزیع مهمی برعهده دارند.

   

  نقش انبار در تجارت

  انبار یکی از پایه های اصلی تجارت محسوب می شود زیرا قسمت اعظم سرمایه شرکتهای تجاری را موجودی انبار تشکیل می دهد عصر کالا برای مصرف کننده از دو جهت دارای ارزش است:

  < >قابلیت کاربردقابلیت دسترسیقابلیت کاربرد به طراحی و ساخت محصول بستگی دارد قابلیت دسترسی فیزیکی موجود بودن کالا در محلی که به نیاز داریم بستگی دارد مصرف کننده قابلیت کاربرد و سهولت دسترسیرا با هم می خواهد نه یکی بدون دیگری که کالا  رافاقد ارزش می کند و پیوشتگی این دو عامل با یکدیگر ارزش کیفی کالا  را بالا می برد و نقش عمده ی خود  را نشان میدهد .

   

  نقش انبار در صنعت

  فعالیت و تلاش صنایع و کارخانه ها تهیه مواد اولیه و ساخت و تولید محصول می باشد در هر کارخانه انبارهای مختلفی از قبیل مواد اولیه انبار مواد نیم ساخته انبار محصول ابزارآلات انبار قطعات یدکی دستگاهها انبار قالب انبار ملزومات انبار ضایعات و... وجود دارد.

   

  هدف از استقرار یک سیستم انبارداری :

  هدف از تشکیل و ایجاد انبارها در سازمانهای دولتی و چه در بخش خصوصی تأمین و نگهداری کالاهای مورد نیاز سازمان است بطوریکه اگر مواد و لوازم به موقع تهیه و در دسترس مصرف کننده داده نشود در گردش کار و فعالیتهای آن مؤسسه وقفه ایجاد می شود تا زمانیکه یک سیستم انبارداری صحیح در یک ساختمان مستقر نگردد اختلاف فاحشی بین موجودیهای فیزیکی داخل انبار با بانک موجودیهای واقعی در پایان سال که طی انبارگردانی این اختلاف خود را نشان میدهد وجود خواهد داشت.

  از طرفی هدف مهمتر دسترسی داشتن به موجودی انواع کالا در هر زمان می باشد که با استفاده از رایانه می توان این موجود را برای هر نوع از اقلام موجود در انبارها در تاریخ معین اعلام نمود به عبارت دیگر آگاهی کامل به آنچه در انبارهای یک شرکت سازمان مجموعه فروشیهای غیردولتی تعاونیها کارخانجات اداره ی کل سودآوری از طریق تولید حتی مغازه ای ساده و... موجود است و دانستن اینکه چه میزان کالا و مواد وارد انبار آن دستگاه شده و چه میزان خارج و موجودی انبار کالاهای مختلف و مواد در هر زمان در این واحدها چقدر می باشد یعنی هدف استقرار یک سیستم انبارداری با علم به اینکه کلیه ی مراحل به نحوه ی مطلوب صورت می گیرد در دسترسی داشت به اطلاعات سه گانه ورود خروج مانده ی انواع کالا و مواد از انبار می باشد مدیران سازمانها در پی آن هستند که با حداقل امکانات حداکثر استفاده و مطلوبیت را از آن خود سازند موجودیها یکی از پرهزینه ترین دارای بسیاری از مؤسسات اقتصادی می باشد و تحقیقات نشان داده است که حدود 40% سرمایه گذاری شرکتها را موجودیهای انبار به خود اختصاص داده است. لذا مدیران اجرای همگی بر این باورند که نگهداری و کنترل موجودی به نحو مطلوب یک ضرورت است مؤسسات از طریق کاهش سطح موجودیها هزینه های خود را کاهش داده و از طرف دیگر با حفظ موجودی بهینه تأمین نیاز مشتریان و رضایت آنها را فراهم می نماید. بنابراین مؤسسات باید نیازی و موجودی تعادل ایجاد نمایند و به نحوی که این امر حداقل هزینه انجام می گیرد. این خبر از طریق برقراری یک سیستم مطلوب خرید و مدیریت انبارداری میسر نیست.

 • فهرست و منابع پروژه مالی انبارداری

  فهرست:

  مقدمه...............................................................................................................        1

  فصل اول- اصول انبارداری

  کلیات ............................................................................................................        3

  تعریف انبار و مخزن......................................................................................        4

  وظایف انباردار...............................................................................................        5

  انواع موجودی های انبار ............................................................................. 5

  سازمان انبار .................................................................................................. 7

  نقش انبار در اقتصاد کشور.......................................................................... 9

  نقش انبار در تجارت.................................................................................... 9

  نقش انبار در صنعت..................................................................................... 10

  هدف از استقرار یک سیستم انبارداری....................................................... 10

  سیستم انبارداری و مزایای آن..................................................................... 13

  خط مشی های انبارداری............................................................................. 16

   

  فصل دوم- مراحل اجرایی خرید

  قسمت اول: خریدهای داخلی....................................................................  18

  درخواست خرید.........................................................................................  18

  سفارش خرید کالا به فروشنده..................................................................  21

  دفتر راهنمایی سفارش ها...........................................................................  22

  قسمت دوم: خریدهای خارجی..................................................................  25

  کلیات...........................................................................................................  25

  قیمت براساس سیف (CIF).....................................................................  25

  قیمت براساس (C8F)...............................................................................  26

  قیمت براساس (F.O.B)...........................................................................  26

  قیمت براساس (F.A.S)............................................................................  26

   

  فصل سوم – منابع ورود کالا به انبار

  از طریق خیدهای داخلی............................................................................  27

  از طریق خریدهای خارجی........................................................................  27

  کالای انتقالی از سایر انبارها و اجناس برگشتی......................................          27

  کالاها و لوازمی که در کارگاه های یک مؤسسه ساخته می شود...........          28

  ورود کالاهای خریداری شده به انبار.......................................................  30

  تحویل کالا به انبار.....................................................................................  31

  تحویل کالا به انبار به صورت تحویل دائم..............................................  31

  تحویل کالا به انبار به صورت تحویل موقت...........................................  31

  نحوه و موارد استفاده از فرم قبض انبار....................................................  32

  درخواست کالا و مواد از انبار...................................................................  32

  تحویل و خروج کالا از انبار......................................................................  33

  رسید انبار مستقیم ......................................................................................  34

  دریافت ابزارآلات از انبار...........................................................................  35

   

  فصل چهارم- کدگذاری کالا و لوازم

  قسمت اول: کلیات کدگذاری..................................................................... 37

  کلیات کدگذاری.......................................................................................... 37

  روش الفبایی................................................................................................. 37

  روش شماره گذاری ساده............................................................................ 38

  روش الفبا و شماره (حروف و عدد)........................................................  38

  روش نیمونیک.............................................................................................  39

  کدگذاری براساس طبقه بندی کالا...........................................................  39

  طبقه بندی و کدگذاری استاندارد بین المللی..........................................          41

  روش طبقه بندی و کدگذاری اختصاصی.................................................  43

  روش شماره گذاری دسیمال یا دهدهی...................................................   44

  قسمت دوم: چیدن جنسی در انبار............................................................  46

  چیدن جنسی در انبار..................................................................................  46

  سیستم کاردکسی......................................................................................... 48

  کارت روی قفسه (Bin Card)................................................................ 51

  گزارش موجودی انبار.................................................................................  52

  اصول ایمنی و حفاظت..............................................................................  52

   

  فصل پنجم- کنترل موجودی های انبار

  قسمت اول: موجودی برداری «عینی» اجناس..........................................  54

  وظایف انبار در ارتباط با سفارش و موجودی ها....................................  57

  نقطه سفارش...............................................................................................  57

  روش حداکثر- حداقل...............................................................................  57

  میزان حداقل موجودی و ذخیره احتیاطی.................................................  58

  میزان حداکثر موجودی..............................................................................  58

  متوسط موجودی.........................................................................................  59

  شرح مراحل انجام سفارش از طریق انبار................................................   59

  تعیین بهای موجودی های انبار.................................................................  60

  روش بهای تمام شده واقعی......................................................................  61

  الف) روش میانگین متحرک قیمت ها......................................................  61

  ب) روش میانگین وزنی............................................................................  62

  ج) روش اولین صادره از اولین وارده (FiFo)......................................  63

  د) روش اولین صادره از آخرین وارده (LiFo).....................................  64

  روش بهای تمام شده با قیمت بازار هر کدام که کمتر است..................          65

  روش بهای «معادل بازار»............................................................................  65

  روش قیمت فروش......................................................................................  65

  قسمت دوم:هزینه های انبارداری................................................................  66

  هزینه سفارش..............................................................................................  67

  هزینه نگهداری کالا در انبار......................................................................  67

  قسمت سوم: حسابداری انبار و تدارکات.................................................  68

  عملیات حسابداری خرید...........................................................................  68

   

  فصل ششم- قانون محاسبات عمومی

  اموال دولتی.................................................................................................  70

  منابع و مأخذ

  منبع:

  - کتاب اصول کارپردازی و انبارداری .................................... منوچهر امیرشاهی

  2- آیین نامه اموال دولتی ..................................... وزارت امور اقتصادی و دارایی

  3- انبار شرکت تعاونی مسکین قلیچ (سیجوال)

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت