پایان نامه لیزر

تعداد صفحات: 226 فرمت فایل: word کد فایل: 10003731
سال: مشخص نشده مقطع: مشخص نشده دسته بندی: پایان نامه فیزیک
قیمت قدیم:۲۹,۲۰۰ تومان
قیمت: ۲۷,۱۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پایان نامه لیزر

  مقدمه

  لیزر.... از اعجاز آمیزترین موهبتهای طبیعت است که برای مصارف گوناگون سودمند است. و یکی از پدیده های شگرف قرن بیستم کشف و توسعه لیزر (laser) است. قرن بیستم را شاید بتوان به جای قرن اتم و یا قرن ماشین, «قرن لیزر» هم نامید. این اختراع شگرف و پردامنه فیزیکی روز به روز توسعه بیشتری می یابد و کاربردهای آن در زمینه های مختلف بسیار متعدد است. در حوزه پزشکی نیز در حال حاضر لیزرها در درمان انواع مختلفی از بیماریها شرکت داده می شوند. اگرچه لیزرهای بالینی جدید و کاربردهای آنها احتمالاً در حال گذران دوران نوباوگی پزشکی لیزری هستند ولی در آینده نه چندان دور لیزرهای دیگری پدید خواهند آمد که جایگاه خود را در بیمارستانها و مراکز پزشکی خواهند یافت بنابراین تحقیق علمی آینده به اندازه کاربردهای بالینی حاصل از آن, زیربنایی خواهند بود.

  به علت تنوع سیستم های لیزر موجود و تعداد پارامترهای فیزیکی آنها و همینطور علاقه چندین گروه تحقیقاتی در واقع انواع مختلف لیزر بصورت ابزار بی رقیبی در پزشکی مدرن درآمده اند و اگرچه کاربردهای بالینی در ابتدا محدود به چشم پزشکی بوده اند، ولی امروزه قابل ملاحظه ترین و جاافتاده ترین جراحی لیزری در خصوص انعقاد خونریزی عروق با استفاده از لیزر یون آرگون Ar+ است. لذا تقریباً تمام شاخه های جراحی پزشکی معطوف به این قضیه شده اند. البته نباید این گفته را به عنوان انتقاد برشمرد ولی اشکالات زیادی در برخی از موارد ایجاد شده است،‌ بخصوص در زمینه تحریک زیستی biostimulation. لذا به نظر این بنده حقیر لازمست برای کسب پیروزیهای جدید، محققان عزم خود را در سایر زمینه ها پژوهش پزشکی لیزر و تکنیک های فنی و حرفه ای مربوط به آنها نیز مجدانه جذب کنند و در پی وسعت دادن ابعادی به این امر مهم باشند. البته در کل، بسیاری از تکنیکهای لیزری واقعاً مفید، که از لحاظ بالینی محقق شده اند، به کمک انواع دانشمندان قرن حاضر توسعه یافته اند. این روشهای معالجه توسط محققان دیگر تأیید شده و در مجلات علمی معتبر به نحوه مناسب به نوشتار درآمده است. حتی اخیراً در رابطه با کاربردهای اولیه لیزر که اساساً بر نتایج درمانی متمرکز شده بودند, چندین روش جالب تشخیصی نیز اضافه شده است. برای نمونه می توان تشخیص تومورها توسط رنگهای فلورسانس و یا تشخیص پوسیدگی دندان بوسیله تحلیل طیف سنجی بارقه پلاسمایی حاصل از لیزر را نام برد.

  همانطور که میدانیم در اواخر دهه 1960 لیزر در زمینه های پزشکی بکار رفت. امروزه تعداد بسیاری از روش های کاربرد لیزر در سراسر جهان بکارگرفته می شود. بیشتر این روشها متعلق به خانواده جراحی با کمترین تهاجم (MIS) minimally invasive surgery می باشند. این اصطلاح جدید که در دهه حاضر پدید آمده است به تکنیک های جراحی ای اطلاق می شود که در آنها تماس با بدن و خونریزی صورت نمی گیرد. لذا این دو مشخصه بطور عمده باعث شده اند که لیزر به عنوان یک تیغ جراحی و وسیله درمان جهانی بکار گرفته شود. در واقع بسیاری از بیماران و همچنین جراحان بر این باورند که لیزر وسیله ای اعجاب انگیز است. البته این شیوه تفکر منجر به نگرشهای گمراه کننده و توقع های نابجا نیز شده است. در حقیقت قضاوت دقیق در مورد پیشرفتهای جدید همیشه لازم است. مثلاً وقتی که یک روش درمان توسعه لیزر معرفی می شود, تا هنگام تأیید شدن آن توسط مطالعات مستقل دیگر، نباید مورد قبول واقع شود. اثرات ناشی از لیزر همانطور که می دانیم بسیار متعدداند. بیشتر آنها را می توان بطور علمی توضیح داد. البته برخی اثرات که برای یک درمان ویژه مفید هستند, برای موارد دیگر ممکن است خطرناک باشند بعنوان مثال گرم کردن یک بافت سرطانی توسط پرتوی لیزر می تواند منجر به اثر مطلوب نکروز (تخریب) تومور شود. و بالعکس بکار بردن پرتوی لیزری برای قطع خونریزی شبکیه چشم با پارامترهای فوق، می تواند منجر به سوختن خود شبکیه و نابینایی غیرقابل برگشت شود. به هرحال با توجه به تسهیلاتی که پدیده لیزر در امر تشخیص و درمان در علم پزشکی فراهم نموده, آینده روشن تری را می توان برای نسل بشر پیش بینی کرد.

   

  تاریخچه لیزر:

  اساس لیزر در سال 1960 با ساختن لیزر یاقوت توسط مایمن (Maimen) شناخته شد. این اکتشاف ابتدا به ساکن اتفاقی نبوده, بلکه خود دنباله ای از مجموعه جریانات و تحولات علم فیزیک به شمار می آید و محصول پژوهش های پیگیر دانشمندانی که سالهای متمادی دورتر از آن, در این زمینه کندوکاو می کردند, محسوب می شود. دانشمندانی از قبیل «وبر»، «تاونز»، «انیشتن»، «باسوف»، «پروخوف»، «میمن» و سایرین بر مبنای این نظریه بود که در سال 1954 تاونز و شاگردانش اولین تقویت کننده نور را بوسیله نشر تابش برانگیخته در دانشگاه کلمبیا ساختند.  

  Microwave Amplification by stimulated Emission of Radiation (MASER)

  اساس نظری لیزر از سال 1917 توسط آلبرت انیشتن (Einstein) شناخته و بیان شد. اما امکان تولید پرتوی لیزر بین سالهای 1957 تا 1960 تحقق یافت. بعداً در سال 1954 یک گروه از محققین در آمریکا تحت مدیریت تاونز و بر اساس تئوری انیشتن، اولین تقویت کننده نور برانگیخته را با استفاده از مولکولهای آمونیاک مورد آزمایش قرار دادند و بالاخره اولین دستگاه میرز Maser با فرکانس (حدود Hz1011× 3/2) هرتز ساخته شد. در سال 1958 شاولو (schawlow) به اتفاق تاونز ضمن یک مطالعه مشترک نظری امکان به کاربردن یک میزر با فرکانس در ناحیه اپتیکی (حدود فرکانس های نور مرئی) را تحقق بخشیدند و آنرا لیزر «Laser» نامیدند و بالاخره در سال 1960 اولین دستگاه لیزر توسط میمن (Maimen) با استفاده از کریستال یاقوت (Rubylaser) که در درمان گلوکوم استفاده شد، ساخته شد. پس از مدت کوتاهی, پروفسور علی جوان دانشمند ایرانی و همکارانش اولین لیزر گازی هیلیوم نئون,‌ در ناحیه مادون قرمز I.R. (نزدیک μm5/1 میکرومتر) را مورد بهره برداری قرار دادند و از سال 1960 تا کنون عده بیشماری از دانشمندان و محققین جهان، با هزینه

  سالیانه میلیاردها دلار, برای تحقیق روی دستگاه های مختلف لیزر و نیز کاربردهای آن کوشش کرده اند.

  لیزر یک پدیده بزرگ زمان ماست. موارد کاربرد ویژه خود را دارد و اثر آن عاری از عوارض جانبی هم نیست. همیشه نمی تواند جای روش های جراحی و دارویی یا رادیوتراپی را بگیرد. با این همه اگر آنرا معجزه قرن بیستم بنامیم, گزاف نگفته ایم.

  تعریف لیزر:

  واژه لیزر مخفف Light Amplification by stimulatesd Emission of Radiation است و اساس کار آن در واقع نشر برانگیخته تابش و گسیل کردن نور برانگیخته که برای تقویت امواج پر فرکانس استفاده می شود. پرتو لیزر ماهیتاً همان فوتون ها یا ذرات نورانی هستند که این فوتونها بعد از گردهمایی و دسته شدن و هم راستایی، تشکیل یک دسته اشعه پیوسته و بسیار قوی را می دهند. بنابراین دستگاه لیزر مولد نور و حکم یک منبع تابش کننده را دارد و شامل یک قسمت تقویت کننده نور که بصورت گاز,‌ مایع, جامد و یا نیمه رسانا و همینطور قسمتی دارای آینه هایی است که اینها نقش تشدید کننده اپتیکی را ایفا می کنند. این تشدید کننده را کاواک و یا حفره لیزری می نامند در واقع امواج تختی که بردار انتشارشان عمود بر سطح آینه هاست, در اثر رفت و برگشت بین در آینه, امواج ساکنی را تشکیل می دهند بنابراین یک لیزر را نوسان کننده چند مدی نیز می نامند یعنی علاوه بر مدهای طولی در یک کاواک لیزر, مدهای عرضی نیز وجود دارد که از نظر شدت پرتویی و فرکانس متغیرند. شدت پرتویی یعنی همان توزیع فضایی که در آن بهره لیزری دارای گستردگی فرکانسی است که به قسمت تقویت کننده بستگی دارد و هرچه پهنای فرکانسی بیشتر باشد

  تعداد مدهای طولی که به نوسان در می آیند بیشتر خواهند بود. لیزری که تنها در یک مد طولی نوسان کند به آن لیزر تک مدی گویند که از طریق گذاشتن یک میان بند توزیع میدان الکتریکی در کاواک مشخص می شود.

  هر دستگاه لیزر از (1) یک محیط فعال, (2) یک سیستم منعکس کننده (تشدید کننده های لیزری) (3) و یک سیستم دُمِش تشکیل شده است.

   

  فیزیک لیزر:

  قبل از شرح قسمتهای مختلف یک دستگاه لیزر, لازمست مختصری در مورد فیزیک اتمی و پدیده جذب و گسیل یادآوری گردد. در مورد فیزیک لیزر هر اتم بسته به ترتیب و نظم الکترونهای آن روی مدارات آن, دارای انرژی خاصی است کمترین میزان انرژی ممکن برای یک اتم در سطح پایه Eo است که الکترون ها به هسته نزدیک هستند. در واقع میزان این انرژی وقتی تغییر می کند که یک الکترون از مدار خود به مدار مجاورش جهش کند. بنابراین,‌ یک اتم وقتی دست خوش تغییر وضعیت انرژی می شود که یا به آن فوتون اعمال کرد و یا در اثر اصابت یک الکترون به آن, موجب تحریک شویم یعنی از آنجایی که فوتون یک ذره نورانی عاری از وزن و بار الکتریکی است وقتی این فوتون که با سرعت نور C‌ حرکت می کند و دارای انرژیE, که به فرکانس تابش  بستگی دارد, E=h که h همان ثابت پلانک است, در برخورد با اتم جذب آن شده و آن اتم را به حالت تحریک شده یعنی سطح انرژی E1 انتقال می دهد بنابراین اگر انرژی فوتون یک اشعه حادث (محرک) E باشد اختلاف انرژی دو سطح اتم برابر با آن خواهد بود یعنی  E1-  E= E0

  بنابراین در حالت تحریک شده اتم ثباتی ندارد و خودبخود در پایان یک زمان معین به حالت اولیه خود بر می گردد یعنی از یک سطح انرژی بالاتر به یک سطح انرژی پایین بر می گردد و در طی همین گذر یک فوتون آزاد میکند و به حالت اولیه خود بر می گردد.

  پس این انرژی جذب کرده از فوتون اشعه حادث را به صورت فوتون با همان فرکانس آزاد می کند این پدیده را گسیل خودبخودی Spontaneous Emission می گویند بنابراین انتشار نور زمانی صورت می گیرد که ذرات منتشر شده از یک سطح بالاتر به یک سطح پایین تر انرژی بروند چون معمولاً آنها در حالت اصلی خود Fondamental state و با انرژی حداقل بسر می برند حال برای آنکه الکترون به تراز بالاتر برود, انرژی فوتون اشعه حادث باعث این ارتقاء می شود ولی اتم تمایلی ندارد  در این حالت باقی بماند پس در بازگشت خود به حالت انرژی حداقل, فوتون را آزاد می کند که این فوتونها به صورت تابشی نورانی پس داده می شوند. این عمل دریافت انرژی پس داده شده توسط اتم را جذب گویند.

  می دانیم بر طبق قانون بولتزمن, مولکولها و اتمها در پایین ترین سطح الکترونی هستند و برای ایجاد یک انتشار نورانی لازمست اتم را تحریک نمود تا یک نوع وارونگی جمعیت Population Inversion به دست آید این تحریک همانطور که گفته شد توسط فوتون یک اشعه حادث با انرژی E صورت می گیرد. بنابراین در یک انتشار نورانی از یک فوتون, دو فوتون به دست می آید که هر کدام از اینها به نوبه خود با یک اتم تحریک شده دیگر برخورد خواهند کرد و در نتیجه, چهار فوتون مشابه تولید خواهند کرد و این تسلسل به میزان و تعداد اتمهای معکوس شده ادامه می یابد پس بدین طریق انرژی اولیه تقویت قابل ملاحظه ای پیدا خواهد کرد و از آنجایی که فوتونهای آزاد شده دارای فرکانس و فاز و جهت یکسان هستند, منجر به پدیده تشعشع تحریک stimulated Emission می شود که وقتی در یک کاواک یا حفره لیزری قرار گیرد, نور کاملاً یکرنگ و هدایت شده بوجود خواهد آمد.

  نکته قابل توجه اینست که باید ماده ای انتخاب شود تا ضریب تقویت آن بالا باشد تا در نتیجه, با وجود تلفات انرژی, بتواند انرژی مفید قابل توجهی ایجاد کند. حال برای تفسیر کامل مطالب فوق یعنی نحوه تولید نور لیزر, ابتداً قسمتهای اصلی یک دستگاه لیزر را بررسی می کنیم:

  (1) محیط فعال Active Medium: این محیط دارای ماده واسط که ماده اصلی قابل یونیزه شدن است تا بتوانند توسط تشعشع تحریکی از یک منبع نوری انرژی گرفته و اشعه نورانی تولید کند، این ماده را ماده فعال نیز می نامند. اتمهای این ماده فعال قابل تحریک و معمولاً یک یا دو کوانتوم انرژی بیشتری از اتم در حالت اصلی خود دریافت کرده اند و به حالت نیمه پایدار Meta stable state می رسند و در این حالت به مدت نسبتاً طولانی باقی می مانند تا بقیه اتم های این ماده نیز تحریک شده و در نتیجه تعداد اتم های تحریک شده از اتم های سطح زمینه بیشتر شود که این همان وارونگی جمعیت Population Inversion چون این اتم های تحریک شده تمایل به بازگشت به سطح اولیه خود را دارند به محض بازگشت اتم به حالت عادی, انرژی دریافت کرده را به صورت فوتون آزاد می کند که بصورت گسیل خودبخود  (spontaneous Emission) از آن یاد می برند. زیرا این فوتون به طریق آزادسازی خودبخودی (فلورسانس) پدید آمده است.

  براساس این روند فوتون آزاد شده از یک اتم,‌ در برخورد با اتم تحریک شده دیگر, باعث پیدایش دو فوتون مشابه می شود. به همین طریق فوتون های پدید آمده, در برخورد با دو اتم تحریک شده و دیگر, سبب ایجاد چهار فوتون شده و این روند به طور تصاعدی ادامه پیدا می کند و منجر به تولید فوتون های بسیاری می گردد که این پدیده را گسیل تحریکی stimulated Emission می نامند. بنابراین مجموع بسته های انرژی فوتون ها که دارای فرکانس و فاز و جهت یکسان هستند، همان طیف نور لیزر را تشکیل می دهد. چون کوانتوم های انرژی مساوی است, طول موج حاصل نیز, همرنگ و بستگی به نوع ماده فعال یعنی سطوح انرژی لایه های خارجی الکترونی آن دارد. در واقع نوع ماده فعال مورد استفاده, مقدار انرژی فوتون یا طول موج آن را تعیین می کند.

  (2) تشدید کننده لیزری Laser Medium فوتون های جاری به موازات محور اپتیکی به آینه تمام بازتابان که در انتهای محیط فعال تعبیه شده برخورد و منعکس می شود در نتیجه فوتونها به داخل محیط فعال رانده می شوند تا با برخورد با اتم های تحریک شده دیگر در ایجاد فوتون های جدید شرکت کنند. فوتون گسیل شده از طرف دیگر محیط فعال که دارای آینه نیمه شفاف می باشد به خارج منتشر می شود (آینه نیمه بازتابان).

  قسمتی از فوتون ها که در جهت محور محفظه حرکت نمی کنند به دیواره اطراف برخورد کرده و انرژی خود را بصورت گرما به اطراف آزاد می کنند و از دور فعالیت خارج می گردند.

  (3) سیستم دمش (Pumping) در واقع بعنوان یک منبع انرژی برای آماده ساختن (پمپاژ) ماده فعال و تزریق انرژی به اتم ها و مولکولهای آن استفاده می شود و با روش هایی که به صورت پمپاژ نوری (Optical pumping) و یا پمپاژ شیمیایی (chemical Pumping) و یا پمپاژ حرارتی (heat Pumping) و یا پمپاژ الکتریکی (electrical Pumping) استفاده می شود. در مورد آخری، پمپاژ برقی توسط تخلیه الکتریکی فوق العاده شدید در مخزن گازی صورت می گیرد. این تخلیه، اتم ها و مولکول های گاز را به الکترون های فعال تبدیل نمود. تراکم فشرده تر در تراز بالا را سبب می شود. برخورد Collision اتم ها و مولکولها گاز به خاطر اینکه موجبات تشدید (رزونانس) انرژی می شود از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در اثر پمپاژ ماده فعال در حفره لیزری (کاواک), دسته طیف نورانی لیزر تولید می شود که حفره را از طریق آینه نیمه بازتابان در می نوردد. یعنی به محض اینکه پمپاژ شروع می شود مقدار زیادی از اتم ها از مخزن لیزر حالت تهییجی خود را افزایش می دهند. نشر تابش در تمام جهات صورت می گیرد و نور صادره بوسیله بازتاب های متعدد آینه های موازی ابقاء و حفظ می شود و شدت آن از طریق پدیده نشر برانگیخته افزایش پیدا میکند. این نشر برانگیخته با هر عبور طول موج از حفره لیزر به مقیاس فزاینده ای می رسد و بین تابشی که حفره از طریق آینه نیمه بازتابان می نوردد و میزان پمپاژ برای ایجاد تراکم معکوس population Inversion به سرعت تعادل برقرار می شود و این اشعه تولید شده صفات ممیز ای چون همدوسی و تکفامی از خود نشان می دهد. البته نسبت توان اشعه به توان پمپاژ را بازده لیزر (Efficiency of laser) تعریف می کنند.

   

  ویژگی های اصلی نور لیزر:

  الف) تکفامی نوری (monochromatical) بستگی به طول موج ویژه هر لیزر و میزان خلوص آن دارد که در سایر منابع نورانی دیگر وجود ندارد مثلاً در یک چشمه نور عادی با شدت زیاد از آنجایی که انرژی آن در محدوده وسیعی از طول موجها توزیع گردیده است, نمی تواند نور تکفام با شدت زیاد بدست آورد. در اصل اشعه لیزر در یک محدوده فرکانسی مشخص، منتشر می شود که بستگی به نوع ماده, محیط فعال لیزر و فضای تشدید کننده آن دارد.

 • فهرست و منابع پایان نامه لیزر

  فهرست:

  پیشگفتار..................................................................................................................................... 1

  مقدمه.......................................................................................................................................... 3

  تاریخچه لیزر............................................................................................................................. 5

  تعریف لیزر................................................................................................................................. 6

  فیزیک لیزر................................................................................................................................ 8

  مبانی نظری لیزر...................................................................................................................... 49

  انواع لیزر.................................................................................................................................... 84

  معرفی لیزرهای توان پایین................................................................................................... 92

  اثرات لیزرهای کم قدرت....................................................................................................... 161

  مکانیسم برهمکنش بافت – لیزر......................................................................................... 171

  درمان فتودینامیک................................................................................................................... 182

  مقایسه لیزرهای توان بالا با لیزرهای توان پایین............................................................. 200

  روش های کاربرد لیزر توان پایین........................................................................................ 239

  رویکرد بالینی لیزرهای توان پایین...................................................................................... 242

  کاربرد در فیزیوتراپی............................................................................................................... 244

  کاربرد در دندانپزشکی............................................................................................................ 281

  کاربرد در پزشکی (افتالموژی – اورولوژی – دستگاه گوارش – دستگاه تنفس)..................... 293

  کاربرد در پوست و اعصاب..................................................................................................... 296

  عوارض احتمالی درمان با لیزرهای کم توان..................................................................... 310

  سایر روش های درمان بالینی............................................................................................... 313

  خطرات جانبی لیزرها و نکات ایمنی و حفاظتی............................................................. 315

  نتیجه گیری.............................................................................................................................. 325

  مراجع.......................................................................................................................................... 326

   

  منبع:

  ) مجموعه مقالات کنفرانس ملی کاربردهای لیزر در پزشکی و مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر دانشکده مهندسی پزشکی.

  Proceedings of National conference on Applications of Lasers in Medicine and Biomedical Engineering Amir Kabir University of Technology Faculty of Biomedical Engineering

  2) فتودینامیک درمانی بر هم کنش بافت ماده شیمیایی ، زاما، 1378، سال اول، شماره دوم، 37-32.

  3) مبانی و کاربردهای تأثیرات متقابل لیزر- بافت  - تألیف مارکوف اچ. نیمز سال 1964.

  Laser – Tissue interactions  Fundamentals and applications

  Markof H. Niemz / springer- verlag, 1996

  4) لیزر در پزشکی و فیزیوتراپی – تألیف عطاء الله هادی (انجمن فیزیوتراپی ایران)، با همکاری ویرایش علمی دکتر اکبر حریری (سازمان انرژی اتمی ایران)

  Laser in Medicine and physiothraphy

  5) کتاب راهنمای ایمنی لیزر (چاپ نهم 1993) – این کتاب توسط مؤسسه لیزر آمریکا، اورلاندو ، فلوریدا، ایالت متحده تألیف و چاپ گردید.

  D.H.sliney

  6) اصول لیزر – تألیف اوراسیو سوولتو – ترجمه دکتر اکبر حریری- حسین گل بنی.

  Principles of lasers

  orazio svelto/plenum press 1982

   

  Refrences:                                                                     

  1- Abergel, R.p. , Meeker , C.A , Dwyer , R. M. , Lesavoy , M.A.(1984): Nonthermal effects of Nd:YAG laser on biological functions of human skin fibro blast in culture laser. Surg. med. 3, 279-284.

  2- Barr, H, Bown , S.G. , N., Boulo,PB . (1989) : photodaynamic theraphy for colorectal  disease. Int. J. colorectal Dis. 4, 15-19.

  3- Barr , H , krasner , N, Boulos , P.B. , chatlani , P., Bown , S.G.(1990): photodynamic theraphy for colorectal cancer : a qunantitative pilot study. Br. J. surg. 77,93-96.

  4- Benson , R.C(1985) : Treatment of diffuse carcinoma in situ by whole bladder hematoporphyrin derivative photodynamic theraphy . J. urol.134,675-678.

  5- Berns, M.W. , Dahlman , A , Johnson F., Burns , R.,sperling , D.,Guiltinan, M., siemans, A.,walter, R., wright. R., Hammer – Wilson , M.,wile , A.(1982) : Invitro cellular effects of hematoporphyrin derivative . cancer Res . 42,2325-2329.

  6- Bille , J.F., Dreher , A.w.,zinser, G. (1990) : scanning laser tomography of the living human eye. In:Noninvasive diagnostic techniques in ophthalmology (Ed. : Masters, D.) . springer – verlag, Berlin, Heidelberg, New york .

  7- Boulton , M., Marshall, I. (1986): He-Ne laser stimulation of human fibroblast proliferation and attachment in vitro. Lasers life sci.2,125-134.

  8- Camps, J.L., powers , S.k., Beckman , W.c. , Brown, y.T. , wesismann, R.M.(1985) : photodynamic theraphy of prostate cancer : an in vitro study . J.urol . 134.1222-1226.

  9- Carrillo, J.s., Calatayud , J.Manso, F.J., Barberia , E ., Martinez , J.M., Donado, M.(1990) : A randomized double – blind clinical trial on effectiveness of helium- neon laser in the prevention of Pain , swelling and trismus after removal of impacted third molars. Int . Dent.J.40,31-36.

  10- Castro, D.J. , Abergel , R.P. , Meeker, C.,Dwyer , R.M. , Lesavoy , M.A. , uitto, J.(1983) : Effects of the Nd:YAG laser on DNA synthesis and collagen production in human skin fibroblast cultures. Ann. Plast. Surg. 11,214-222.

  11- Cheong, W.-F., prahl , S.A. , Welch , A.J.(1990) : A review of the optical propertie of biological tessues. IEEE J.Qu. Electron. QE-26, 2166-2185.

  12- Docchio, F., Regondi , p. , capon , M.R.C. , Melleri, J.(1988a) : study of the temporal and spatial dynamics of plasmas induced in liquids by nanosecond Nd:YAG laser pulses 1 : Analysis of the plasma starting times. Appl. Opt. 27, 3661-3668 ; 2:plasma luminescenece and shieling. Appl. Opt. 27,3669-3674.

  13- Dolphin, D.(1979) : the porphyrins I-VII A cademic press, New york.

  14- Dörschel, k., Berlien, H.p., Brodzinski , T.,Helfmann, J., müller, G.J., scholz,c. (1988) : primary results in the laser lithotripsy using a frequency doubled Q-switched Nd:YAG laser . in : laser lithotripsy- clinical use and technical aspects (Ed. : Steiner.R.). springer – verlag . Belin, Heidelberg. New york .

  15- Dyson, M. , Young, s.(1986) : Effect of laser therapy on wound contraction and cellularity in mice. Lasers med. Sci. 1,125-130.

  16- Firey , p.A.Rodgers, M.A.J. (1987) : photoproperties of a silicon naphthalocyanine : a potential photosensitizer for PDT. Photochem. Photobiol. 45,535-538.

  17- Feyh, J.,Gottz , A.,Müller, w. , königsberger , R.,kastenbauer , E. (1990) : photodynamic therapy in head and neck surgery . J.photochem. photobiol. 7, 355-358.

  18- Fleischer, D., sivak , M.V.(1985) : Endoscopic Nd:YAG laser therapy  as palliation for esophagastric cancer. Gastroentorology 89. 827-831.

  19- Foote, C.s (1968) : Mechanisms of photosensitized oxidation. Science 162, 963-970.

  20- Garden, J.M. , polla, L.L. , Tan, o.T.(1988) : the treatment of port- wine stains by pulsed dye laser. Arch.Dermatol. 124, 889-896.

  21- Ginsburg, R., Wexler, L. , Mitchell, R.S. , profit, D. (1985) : percutaneuos transluminal laser angioplasty for treatment of peripheral vascular disease. Radiology 156, 619-624.

  22- Garrison. B.J. srinivasan, R.(1985) : Laser ablation of organic polymers : microscopic models for photochemical and thermal processes, J.Appl. phys. 57, 2902-2914.

  23- Goldman, L., Hornby,p. Mayer , R., Golman , B. (1964) : Impact of the laser on dental caries. Nature 203,417.

  24- Gossner, L., Borrmann, J., Ernst, H., sroka, R., Hahn , E.G. , EII. C. (1994) : photodynamiche therapie . Laser medizin 10,183-189.

  25- Graaff , R., Dassel, A.C.M. , koelink, N.H. , demul, F.F.M. Aarnoudse , J.G., zijlstar, W.G.(1993 b) : optical properties of human dermis in vitro and in vivo. Appl. Opt. 32, 435-447.

  26- Groenhuis, R.A.J. , Fewerda, H.A. , Ten Bosh , J.J.(1983) : scattering and absorption of turbid materials determined from reflection measurements. Appl. Opt. 22, 2456-2462.

  27- Hale, G.M. , Querry, M.R. (1973) : optical constants of water in the 200-nm to 200m wavelength regione. Appl. Opt. 12, 555-563.         

  28- Harty, J.I. , Amin, M. , wieman, T.J.tseng, M.T. , Ackerman , D., Broghamer , w. (1989) : complications of whole bladder dihematoporphyrin ether photodynamic therapy . J.urol. 141, 1341-1346.

  29- Hayata, Y. , kato, H. , konaka, C. , ono, J., takizawa , N.(1982) : Hematoporphyrin derivative and laser photoradiation in the treatment of lung cancer. Chest 81, 269-277.

  30- Hetzel, M.R. , Nixon, c. , Edmondstone, W.M. , Mitchell, D.M. , Millard, F.J. Nanson E.M. , woodcock, A.A. , Bridges , C.E. , Humberstone , A.M, (1985) : laser therapy in 100 tracheobronchial tumours. Thorax 40, 341-345.

  31- Hohenberger, w., Altendorf, A., Hermanek, p, Gall, F.P. (1986) : the laser in gastroenterology : malignant tumors in the lower gastro intedtinal tract-theapeutic alternatives. Endoscopy 18, 47-52.

  32- Horvath, K.A. , smith, w,J. , laurence, R.G. , schoen, F.J. Appleyard, R.F. , cohn, L.H. (1995) : Recovery and viability of an acute myocardial infract after transmyocardial laser revascularization . J.Am. Coll. Cardiol 25, 258-283.

  33- Hunter, J., Leonard, L., Wilson, R., snider , G., Dixon, J. (1984) : effects of low energy laser on wound healing in a porcine model. Laser surg. Med3, 285-290.

  34- Jain, K.K. (1980): sutureless microvascular anastomosis using a neodymium- Yag laser .J. Microsurg. 1,436-439.

  35- Karanov, S., shopova , M.,Getov , H.(1991): photodynamic therapy in gastrointestinal tumors. Laserssurg. Med. 11, 395-398.

  36- Karu, T.I. (1987): photobiological fundamentals of low-power laser therapy IEEE J.Qu. Electron. QE- 23, 1703-1717.

  37- Kelly, J.F., Snell, M.E. (1976): Hematoporphyrn derivative : a possible aid in the diagnosis and therapy of carcinema of the bladder. J.urol. 115, 150-151.

  38- Kessel, D. (1987): Tumor localization and photosentization by derivatives of hematoporphyrin : a review. IEEE J.Qc. Electron. QE-23, 1718-1720.

  39- Kinoshita , S. (1988) Fluorenscence of hematoporphyrin in living cells and in solution. J.photochem . photobiol- B2, 195-208.

  40- Kavacs, I.B., Master, E., görög, P.(1974): stimulation of wound healing with laser beam in the rat. Experientia 30, 1275-1276.

  41- Kubasova, T., kavacs, L., somosy . Z.,Unk, P., kokai, A.(1984): Biological effect of He-Ne laser : investiagations on functional and micromorphological alterations of cell membranes, in vitro. Laser surg. Med, 381-388.

  42- Lipson, R., Baldes, E(1961): Hematoporphyrin derivative : a new aid for endoscopic detection of malignant disease. J.Thorac. cardiovasc. Surg. 42, 623-629.

  43- Loh, c.s., Mac Robert, A.J., Bed well, J.Regula, j. , krasner, N., Bown, S.G.(1993): oral versus intravenous administration of 5-amino laevulinic acid for photodynamic therapy. Brit.J.cancer 68, 41-45.

  44- Lundeberg, T., Hode, L., zhou, J. (1987): A comparative study of the pain-relieving effect of laser treatment and acupuncture . Acta phsiol. Scand. 131, 161-162.

  45- Lyons, R.F., Abergel, R.P., white, R.A., Dwyer, R.M, Castel, J.C., uitto, J.(1987): Biostimulation of wound healing in vivo by a helium-neon laser. Ann. Plast. Surg. 18, 47-50.

  46- Macha, H.-N., koch., stadler, M., Schumacher, w.krumhaar, D.(1987) New technique for treating occlusive and stenosing tumours of the trachea and main bronchi: endobronchial irradiation by high dose iridum 192 combined with laser canalisation. Thorax 42, 511-515.

  47- Malik, z., Hanania, J., Nitzan , Y. (1990): Bacterical effects of photoactivated porphyrins- an alternative approche to antimicrobical drugs.J. photochem. Photobiol. 5, 281-293.

  48- Marynissen, J.P.A., Jansen, H., star, W.M. (1989): Treatment system for whole bladder wall photodynamic therapy with in vivo monitoring and control of light dose rate and dose. J. urol. 142, 1351-1355.

  49- Mathews – Roth, M.M. (1982): Beta- caroteno therapy for erythropoietic protoporphyria and other photosensitivity diseases. In: Science of photo medicine (Ed,.: Regan, J.D., prrish, J.A) , plenumpress, NewYork.

  50- Mester, E.spiry, T. ,spiry, T., szende, B., Tota , J.G. (1971): Effect of laser rays on wound healing. Am.J. surg. 122, 532-532.

  51- Moan, J., Christensen, T. (1981): photodynamic effects on human cells expoed to light in the presence of hematoporphyrin. Localisation of the active dye. Cancer let. 11, 209-214.

  52- Nseyo, U.O. , Dougherty, T.J., Boyle, D.G., potter, W.R., wolf , R.,Huben, R., pontes, J.E. (1985): whole bladder photodynamic therapy for transitianal cell carcinoma of bladder. Urology 26, 274-280.

  53- overholt, B., panjehpour, M., Tefftellar , E, Rose, M. (1993): photodynamic therapy for treatment of early adenocarcinoma in Barrett's esophagus. Gastrointest. Endosc. 39, 73-76.

  54- Parrish, J., Anderson, R. (1983): considerations of selectivity in laser therapy. In: cutaneous laser therapy (Eds: Arndt, k-, Noc, J , Rosen, S.) , wiley & sons , New York .

  55- Parsa, P., Jacques, S.L., Nishioka , N.S. (1989): optical properties of rat liver between 350 and 2200 nm. Appl. Opt. 28, 2325-2330.

  56- Pickering, J.W., prahl, S.A., Van wieringen , N., Beek, J.F., sterenborg , H.J.C.M., vanGemert, M.J.C. (1993): Double- integrating – sphere system for measuring the optical properties of tissue. Appl.opt. 32, 399-410.

  57- Prahl, S.A. , vanGemert, M.J.C. , Welch, A.J. (1993): Determining the optical properties of turbid media by using the adding- doubling method. Appl. Opt. 32, 559-568.

  58- Quickenden , T,I., Daniels, L, L. (1993): Attempted biostimulation of division in saccharomyces cerevisiae using red coherent light. Photochem . photobiol, 57, 272-278.

  59- Röder, B., Nather, D., Lewald , T, . Braune , M.,Freyer, W.,Nowak, c.(1990): photophysical properties and photodynamic avtivity in vivo of some tetrapyrroles. Biophys. Chem.. 35, 303-312.

  60- Rasmussen, R.E., Hammer- Wilson , M., Berns,M.W. (1989): Mutation and sister chromatid exchang induction in Chinese hamster ovary (CHO) cells pulsed excimer laser radiation at 193 nm and 308 nm and continous UV radiation at 254 nm. Photochem. Photobiol. 49,413-418.

  61- Schnecken burger, H., könig, K., kunzi –Rapp, K., westphal-Frösch,C., Rück, A.(1993): Time-resolved in – vivo fluorescence of photosensitizing porphyrins .J.photochem photobiol. B21, 143-147.

  62- Shumaker,B.P., Hetzel, F.W.(1987): clinical laser photodynamic therpy in the treatment of bladder carcinoma . photochem. Photobiol. 46, 899-901.

  63- Spikes, J.D. (1986): phthalocyanines as photosensitizers in biological systems and for the PDT of tumors. Photochem . photobiol. 43,691-699.

  64- Taube, S.,Piironen, J., Ylipavalniemi, P.(1980): Helium- neon laser therapy in the prevention of post- operative swelling and pain after wisdom tooth extraction proc. Finn. Dent. Scoc. 86,23- 27.

  65- Taybr, C.R, Gange, R,W., Dover, J.S ., flotte. T.J., Gonzalez, E., Michaud, N., Anderson, R.R. (1990): Treatment of tattoos by Q-switched ruby laser. A does-respoce study. Arch. Dermatol. 126, 893-899.

  66- Trauner, K., Nishioka, N., patel, D.(1990): pulsed holmium: yttrium- aluminumgarnet (Ho:YAG) laser ablation of fibrocartinge and articular cartilage. Am.J. sports Med.18, 316-320.

  67- Weishaupt, K.R. Gomer, C.J., Dougherty, T.J. (1986): Identification of singlet oxygen as the toxic agent in photoactivation of a murine tumor. Cancer Res. 36, 2326-2331.

  68- Wilson, M., Dobson, J., Harvey, W.(1993): sensitization of streptoccus sanguis to killing by light from a helium/ neon laser. Laser Med. Sci 8, 69-73.

  69- Clinical results of wound- healing stimulation with laser and Experimental studies of the action mechanism.(1985).

   70- Dr. Emil lliev (Medical Academy, Sofia, Bulgaria Scientific institute of Dermatology and Venerology). conceptions about the mechanisms of Action of low- intensity Helium-Neon lasers. 1987.

   71- J.A. parrish (Department of Dermatology , Harvard medical school). . (1982).

  72- G.GALDERHEAD, Toshio OHSHIRO, yoshio KATO. (Department of plastic and Reconstructive surgery keio university, japen.) . (1982).

  73- . (1984). The scientific committee of TOKYO judo Bonestter Association.

  74- Golman, L.

  75- Ohshiro, T. . (1986).

  76- Abergel, P.R., et al. < Modulaion of collagen metabolism OY laser> UCLA school of medicine.(1984).

  78- Abergel, P.R., et al. . Journal of investigative Dermatology , vol.82.No.4, (1984).

  79- ESSMAN, W.B. . Queens colleye. New York (1984).

  80- American Journal of Acupuncture vol. 12 No. 1, January –March . (1987)

  81- Acupuncture & Elecro- therapeuties., INT. Y., vol.5. pp. 297

  82- JohnA.Goldman . M.D. (department of medicine, Division of Rheumatology – immunology. EMORY university). . (1980)

  83- Diether HAINA, Reinhold BRUNNER, michael LANDTHALER. Dermatology Clinik and Policlinik of munchen university west Germany .(1981).

  84- Bader, M., Dittler, H,J., ultsch, B.Ries, G., siewert, I.R. (1986): palliative treatment of malignant stenoses of the upper gastro intestinal tract using a combination of Laser and after loading therapy. Endoscopy 18, 27-31.

  85- Bailes, J.E., cozzens, J.W., Hudson, A.R., kline, D.G., ciric, I, Gianaris, p., Bernstein, L.P., Hunter, D. (1989): Laser- assisted nerve repair in primates. J.Neorosurg 71, 266-272.

  86- Boulnois, J-L. (1986): photophysical processes in recent medical laser developments: a review. Lasers Med. Sci.1, 47-66.

  87- Felix , M.P., Ellis, A.T. (1971): Laser-induced liquid break down- a step – by- step account. Appl. Phys. Lett. 19, 484-486.

  88- Fradin, D.W., Bloembergen, N., Letellier, J.P. (1973 a): Dependence of laser- induced break down field strength on pulse duration. Appl . phys. Let.22, 635-637.

  89- Hussein, H.(1986): Anovel fiberoptic laser probe for treatment of occlusive vessel disease. Proc. SPIE 605, 59-66.

  90- Jacques, S.L., Alter, C.A., prahl, S.A (1987 b): Angular dependence of He - Ne laser light scattering by human dermis. Lasers life sci.1 , 309-333.

   91- Jain, K.K.(1980): stureless microvascular anastomosis using a Neody mium- yag laser. J. microsurg. 1, 436-439.

  92- Machemer, R., Lacqua, H.(1978): Alogical approach to the treatment of massive periretinal proliferation . Ophthalmology 85, 584-593.

  93- Membust, w.k. (1993): Benign prostatic hypertrophy: standards and guidelines. In: Alternate methods in the treatment of benign prostatic hyperplasia (Eds: Romans. N.A. Vaughan. E.D.) . springer- verlag, Belin Heidelberg, New York.

  94- Marchesini, R., Bertoni, A., Andreola, S., Melloni, E., sichirollo, A.E. (1989): Extinction and absorption coefficients and scattring phase functions of human tissues in vitro. Appl. Opt. 28, 2318-2324.

  95- Mc caughen, J.S., Bethel, B.H., Johnston, T., Janssen, w.(1985): Effect of low-dose argon laser irradiation on rate of wound closure. Lasers surg. Med.5, 607-617.

  96- Patel, D.D. (1988): Nd:YAG laser in oral cavity cancer report of 200 cases minimum follow up of one year. In: Laser- opto electronics in medicine (Ed: waidelich,w.). springer- verlag, Belin, Heidel berg, New York .

  97- Roynesdal, A.K., Bjorland, T., Barkvoll, p., Haanaes, H.R. (1993): the effect of soft- laser application on postoperative pain and swelling A double-blind crossver study. Int. J. oral Maxillofac. Surg. 22, 242-245.

  98- Stern, R.H.(1974): Dentistry and the laser. In:Laser applications in medicine and biology (Ed. Wolbarsht, M.L.) . plenum press New York.       

   

  99.Coutoid Pc steropoulous NK. Paparasiloiu V.Biostimulation of Wound healing in vivo by a Helium-Neonlaser, Ann Plastic surg 1996; 27: 45-52.

  100.Mester E,    Spiry T. Effect of laser rays on wound healing. Amj surg 1971; 122: 532-535.

  101.Mester E, Jaszasagi-Nagy E. The effect laser radiation on wound healding and collagen synthesis. Studia Biophysica 1973; 227-230.

  102.Mester E, Mester AF.The biomedical effects of laser application. Laser Surg Med. 1985; 5: 31-39.

  103.Saparia D.Glassberg E.Lyons RF. Abergel RP. Demonstration of elevated type I and type III procollagon mRNA levels in cutaneous wounds treated with He-Nelaser. Biochem. Biophys Res Commu. 1986; 138: 1123-1128.

  104.Enweneka Cs. Ultrastructural morphometry of membrane bound intracytoplasmic collagen fibrils in tendon exposed to He-Nelaser bean. Tissue cell. 1992; 24: 511-523.

  105.Abergel RP. Meeker CA. Lam Ts. Control of connective tissue metabolism by lasers. Recent developments and Future Propects. J AM Acad Dermatol. 1984; 11: 1142-1150.

  106.Abergel Rplyon RF. Castel JC. Biostimulation of wound healing by lasers, Expermental approaches in animal models and in fibroblasts cultures, J. Dermatol oncol. 1987; 13: 127-133.

  107.Cowen D: Tardiea C, Chubert M, Resbeut M, Franquin JC. low energy helium-Neon laser in the prevention of oral mucosits in patients undergoing bone marrow transplant. Int J Radiat oncol Biol Phys. 1997; 38(4): 697-703.

  108.Ameil D. Kleimer JB. The phenomenon of ligamentization. Anterior cruciate ligament reconstruction with autogenous Patellar tendons. Jorthop Res. 1986; 4: 162-172.

  109.Basford JR. Low intensity laser theraphy. Still not an established. Clinical tool. Laser surg. Med. 1995; 16: 331-342.

  110.Babapour R. Classberg E. Low-energy systems. Clinic Permatol. 1995; 13: 87-90.

  111.Smith RJ, Moore DND, Birndorf M, cluck C, Hammond D. The effect of low energy laser on skin flap survival in the rat porcine animal model. Plast Reconstr surg 1992: 89(2): 306-314.

  112.Basford JR Hallman Ho, sheffield CG. Mackey Cl. Comparison of cold-quartz ultraviolet, low energy laser and occlusion in wound healing in a swine model. Archphys Med Rehabil 1986; 16: 151-152.

  113.Passarella S.Gasamassima E. Increase of Proton electrochemical Potential and ATP synthesis in rat liver mitochondria irradiated in vitro by He-Ne laser. FEBS lett. 1984; 175: 95-99.

  114.Bisht D, cupta SC, Mital VP, sharma P.Effect of low power radiation on healing of open skin wounds in rats. Indian J Med Res 1994; 100: 43-46.

  115.Kana JS, Hut Schenreiter C. Haina D, Waidelish W.Effect of low power density laser radiation on healing of open skin wounds in rats. Ann sung 1981; 116: 293-297.

  116.Pass HI. Photodynamic Therapy in oncology: mechanisms and clinical use J Natl cancer Inst 1993; 85: 443-56.

  117.Henderson BW, Dougherty TJ. How dose photodynamic Therapy work? Pothochem photobiol. 1992; 55: 145-57.

  118.Fisher et al. Clincal and Preclinical Photodynamic Therapy. Wiley-liss In.c. 1996; PP. 340-68.

  119.Girotti, A.W. Photodynamic lipid peroxidation in biological system. Photochem. Photobil. 1990: 51, 497-509.

  120.Kennedy JC. Pottier RH. Photodynamic therapy with endogenous protoporphyrin Ix: basic principles and presentclincal experience. J Photochem Photobiol B. 1990; 143-148.

  121.Daniell MD. Hill JS. A history of Photodynamic theraphy. Aust NZ J surg 1991; 61:340-48.

  122.Stables GI, Ash DV. Photodynamic therapy: Concer Treatment Reviews 1995; 21:311-23.

  123.Dougherty TJ, Gomer CY, Henderson BW. Photodynamic therapy. J Natl cancer Inst 1998; 90: 889-905.

  124.Dilkes MG, Alusi G, Djaezeri By. The treatment of head and neck cancer with Photodynamic theraphy: clinical experience. Rev contemp pharmacother 1999; 10: 47-57.

  125.Morton C.A. Treating basal cell carcinoma has Photodynamic therapy come of age? British J Dermato 2001; 145:1-2

  126.Kalka K, Merk H, Mokhtar H. Photodynamic Therapy in dermatology J Am Acad Dermatol 2000; 42:389-413.

  127.Morton CA, Whitehurst C, McColl JH et al. Photodynamic theraphy for basal cell carcinoma: effect of tumor thickness and duration of photosensitizer application on responce. Arch Dermatol 1998; 134: 248-9.

  128.Morton, Colin A. McColl JH. Moore JV. Mackie RM. Photodynamic Therapy for large or Multiple Patches of Bowen Disease and Basal Cell Carcinoma. Arch Dermato, 2001: 137(3), 319-324.

  129.Svanberg K, Anderson T, Killander D, et al. Photodynamic therapy of nonmelanoma malignant tumours of skin using topical 5- aminolaevulinic acid sensitisation and laser irradiation. Br J Dermatol. 1994; 130: 743-751.

  130.Stables GI, Stringer MR, Robinson DV, Ash DV. Large Pathches of Bowen's disease treated by topical aminolaevulinic acid Photodynamic Therapy. Br J Dermatol. 1997; 136: 957-960.

  131.Telfer NR, Colver GB, Bowers PW. Guidelines for the management of basal cell carcinoma. Br JD ematol. 1999; 141: 415-423.

  132.Albright SD. Treatment of skin cancer using multiple modalities. J Am Acad Dermatol. 1982; 7: 143-171.

  133.Cox NH, Dyson P. Wound healing on the lower leg after radiotherapy or cryotherapy of Bowen's disease and other maligment skin lesions. Br J Dermatol. 1995; 133: 60-65.

  134.Morton CA, whitehurst C, Moseley H et al. Comparison of Photodynamic therapy with cryotherapy in the treatment of Bowen's disease Br J Dermatol 1996; 135: 766-71.

  135.Wang I, Bendose N, Klinteberg CAF et al. Photodynamic therapy VS. cryosurgery of basal cell carcinomas: results of a phase III clinical trial. Br J Dermatol 2001; 144: 832-40.

  136.Mc Caughan JS Jr. Gug JT. Hicts W, Laufman L. Nims TA, Walker J. Photodynamic Therapy for Cutaneous and Subcutaneous Maligment neoplasm. Arch surg 1989; 124: 211-216.

  137.Carruh JAS. Photodynamic Therapy of tumors involving the skin and head and neck. In Morstyn G, Kay AH, eds: Photodynamic therapy of cancer, chur, switzerland 1990, PP 173-184.

  138.Wilson BD, Mang T, stoll H, Jones C, Cooper M, Dougherty TJ. Photodynamic therapy for the treatment of basal cell carcinoma Arch Dermatol 1992: 128:1597-1601.

  139.Khan SA, Doughtery TJ, Mang Ts. An evulation of photodynamic therapy in the management of cutaneous metastases of breast canser. Eur J cancer 1993; 29 A: 1686-1690.

  140.Foraman D.S., Regeneration of motor axons in the sciatic nerve studied by labeling with axonal transported radioactive proteins, Brain Res. 1978; 156:123-225.

  141.Rochkind S. Quaknine GE, . Low-power laser effect on pelipheral and central nervous system. Neurol Res. 1992; 14(1):2-11.

  142.Walter GF, Ascher PW., & ingolitsh E. The effects of CO2laser and Nd-YAG on the certral and Peripheral nervous systems, and cerebral blood vessels J Neurol Neurosurg Psychiatry. 1984; 47(7): 745-749.

  143.Babarpur R., Glassbeey F, . Low energy laser system. Clinic Dermatol. 1995; 13: 87-90.

  144.Rochkind S., Nissan M., Razon N., Schwartz, M., & Barta, A. Response of peripheral nerves to He-Ne laser. Lasersurg Med. 1987; 441-443.

  145.Schwarts M,. Doron A., Erlish, M. Lavie V., Benbasat, S., Belkin, M., & Rochkind, S. Effects of low energy He-Ne Laser irridation on posttrumatic degeneration of adult rabit optic nerve. Laser Surg 1987; 7(1): 51-55.

  146.Rochkind S., Lubert R., New methods of treatment of severly injuerd sciatic nerve and spinal cord. Acta Neurochir suppl. 1988:91-93.

  147.Osedo M., An experimental study on nerve repair using carbone dioxide laser. Nippon seikegcka Zasshi. 1988; 6(2): 653-663.

  148.Seifert V., solke D., Laser assisted reconstruction of the occulomotor nerve. Neuro surg. 1989; 25(4):579-582.

  149.Yogev D., Todorov AT. Qi P., Fendler JH., & Rodziewicz GS. Laser induced recconection of severed axons Biochem Biophys Res commun 1991; 180(2): 874-880.

  150.Terzis J., Smith K. Repair of several Peripheral nerves. Exp. Neurol. 1987; 96: 672-680.

  151.Ochi M., Osedo M., Ikuta Y., Nerve anastomsis using a low output CO2 Laser on fibrin membrane. Laser surg Med. 1995; 17(1): 64-73.

  152.Menovsky T., Van Den Bergh Weerman, M., & Beek, JF. Effects of CO2 milliwatt laser on peripheral nervs. Part I: A Dose-Reponse study Micro surg. 1996; 17 (10): 562-567.

  153.Lauto A., Trickett, R., Malik, R. , Dawes, Jm., & Owen, ER. Laser

  154.Tuner J. Hode L: Low level laser therapy- clinical practice and scientific Background. Prima Book AB. Spjutvagen 11.77232 Gangesberg. Sweden. 1999. ISBN 91-630-7616-0.

  155.Chio chung-chin: cytogenic effects of low level laser irradiation of human leukocytes. Laser therapy. 1990.2:111. Schindl L etal: Infuence of low power laser irradiation on arthus phenomenon induced in rabbit cornea. Laser therapy 1994:1: 23.

  156.Calderhead R.G: A study of the possible haemorrhagic effects of extended infrared diode laser irradiation on encapsulated and exposed synovial membrance articular tissue in the rat laser therapy. 1992:2:65.

  157.Yoshida K et al: The effect of low power semiconductor laser to the stellate ganglion. IX conger Internat soc laser surg. Med Anaheim cal. 1991.

  158.Saldo I et al: Effects of GaAs - Laser combined with radiotherapy on murine sarcoma depends on tumor size. Laser surg Med. 1989: suppl 1-40.

  159.Henderson A R: laser radiation hazards optics and laser Technology. 1984:2:75.

  160.Laser world - an LLLT Guide: http://www.laser.nu or http://www.laserworld.org. 

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت