پایان نامه بررسی اثر یک UDMA جدید بر خواص مکانیکی کامپوزیت دندانی آزمایشی

تعداد صفحات: 70 فرمت فایل: word کد فایل: 10002471
سال: 1385 مقطع: کارشناسی ارشد دسته بندی: پایان نامه علوم پزشکی
قیمت قدیم:۱۳,۶۰۰ تومان
قیمت: ۱۱,۵۰۰ تومان
دانلود فایل
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پایان نامه بررسی اثر یک UDMA جدید بر خواص مکانیکی کامپوزیت دندانی آزمایشی

  جهت دریافت درجه دکتری تخصصی در دندانپزشکی ترمیمی 

  یک UDMA جدید برخواص مکانیکی کامپوزیت دندانی آزمایشی

   

  چکیده:

  اهداف: هدف از این مطالعه بررسی اثر UDMA جدید بر خواص مکانیکی کامپوزیت دندانی آزمایشی و مقایسه آن با کامپوزیتهایی که است تنها براساس مونومرهای متداول بکار رفته در کامپوزیت های دندانی (BisGMA/TEGDMA) می‌باشند.

  روشها: یک ماتریکس رزینی حاوی 60% وزنی Bis-GMA و 40% وزنی TEGDMA تهیه شد. 5/0% وزنی کامفورکینون و 5/0% وزنی DMAEMA به عنوان آغازگر در سیستم حل شدند. سپس IP-UDMA با غلظتهای 5، 10، 20 و 30 phr به پایه رزینی در پنج گروه آزمایشی افزوده شدند. فیلرهای شیشه سایلنیزه با متوسط اندازه ذرات 4-2 میکرون به پایه رزینی اضافه شدند. 8 نمونه برای هر گروه آماده شد. بطوریکه کامپوزیتهای آزمایشی داخل قالبهای تست مربوطه قرار داده شده و به نمونه‌ها از هر سمت 3 بار بصورت پوششی هر بار به مدت 40 ثانیه نور تابانده شد. لبه‌های نمونه‌ها توسط کاغذ سمباده صاف شدند و در دمای محیط به مدت 24 ساعت قرار گرفتند.

  برای اندازه‌گیری چغرمگی شکست (Fracture toughness) و استحکام خمشی (Flexural strenght)، تست خمش سه نقطه‌ای با روشهای استاندارد انجام گرفت.

  نتایج توسط آزمونهای آماری ANOVA و Tukey's test بررسی شدند.

  یافته­ها: گروه 10% UDMA بالاترین میزان Fracture toughness، و گروه 5% UDMA بالاترین استحکام خمشی را بین تمامی گروهها داشتند.

  اهمیت: تهیه کامپوزیت دندانی با خواص بهتر یکی از اهداف دندانپزشکی ترمیمی میباشد. یافته ها پیشنهاد می کنند که افزودن UDMA جدید باعث خواص مکانیکی برتر در کامپوزیت­های دندانی می شود.

  واژه­های کلیدی: خواص مکانیکی، کامپوزیت دندانی، UDMA، Bis-GMA و TEG-DMA

  فصل اول

  مقدمه

  1-1 دلایل انتخاب موضوع:

  1- با انجام این تحقیق به این سوال پاسخ داده می شود که آیا مونومر UDMA جدید می تواند خواص مکانیکی کامپوزیت ساخته شده از مونومرهای متداول (Bis-GMA / TEGDMA ) را بهبود بخشد.

  2- توانایی انجام این تحقیق، در پژوهشگاه پلیمرو پتروشیمی ایران از نظر تخصصی و پرسنلی کاملاً وجود داشت.

  3- با توجه به این که دوام ترمیم های کامپوزیتی با خواص مکانیکی

  کامپوزیت­ها ارتباط مستقیم دارند، پیدایش یک ترکیب جدید کامپوزیت دندانی که بتواند این خواص را بالا ببرد، از جمله نیازها و اولویتها می باشد. امروزه پیدایش کامپوزیتی با مونومری متفاوت که خواص مکانیکی برتری نسبت به مونومرهای موجود داشته باشد به عنوان یک چالش در مواد دندانی در نظر گرفته می شود.

  4- ساخت این کامپوزیت آزمایشی بر اساس یک مونومر متفاوت و بررسی خواص مکانیکی آن در زمان محدود ( حدود 3 ماه ) انجام پذیر بود.

  5- با توجه به اینکه در این طرح یک نوع مونومر کاملاً جدید مورد استفاده قرار گرفت که احتمالا می توانست تأثیرات مثبتی روی خواص کامپوزیت داشته باشد، میزان هزینه منظور شده برای طرح در مقابل نوآوری آن بسیار ناچیز بود.

  6- با توجه به تجربیات ارزشمندی که در زمینه ساخت و بررسی خواص کامپوزیت و همچنین سنتز مونومرهای مختلف در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران وجود داشت و همچنین با توجه به اینکه مونومر فوق در آزمونهای اولیه خواص خوبی را ارائه داده بود، به کار بستن تجربیات عملی قبلی همراه با استفاده از علوم روز می­توانست منجر به انجام پژوهشی مطابق با استانداردهای جهانی و مرزهای دانش گردد.

  بدیهی است گام نهادن در وادی علوم مواد دندانی نیاز به انجام پژوهشهایی از این نوع دارد که می تواند باعث ارتقاء دانش و سربلندی ایران شود.

   

  1-2- بیان مسأله:

  پیدایش مونومر Bis-GMA و کامپوزیتهای دندانی توسط Bowen و معرفی آنها به دندانپزشکی ترمیمی بسیار موفقیت آمیز بود، بطوریکه به زودی این مواد به عنوان مواد پر کننده زیبا مورد قبول واقع شدند. امروزه هدف نهایی تحقیقات کامپوزیتهای دندانی پیشرفته این است که موادی تولید کنند که بتوانند در تمامی موارد جایگزین آمالگام گردند]1[.

  تاکنون مواد گوناگونی از جمله آلیاژهای گالیوم، کامپوزیتهای بهبود یافته، گلاس آینومرهای تقویت شده و انواع مختلف سرامیکها مورد مطالعه قرار گرفته اند.

  ملاحظات کلیدی برای مقبول بودن یک ماده مناسب شامل: قیمت پائین تر، ملاحظات محیطی، مقاومت سایشی و مقاومت در برابر شکستگی، و راحتی کاربرد کلینیکی می باشد. تا کنون هیچ ماده ای که تمامی این خواص را دارا باشد تهیه نشده است ولی با توجه به پیچیدگی و قیمت بالای سرامیکهای دندانی و آلیاژهای فلزی، کامپوزیتهای دندانی بهترین امکان برای ایجاد یک ماده جایگزین واقعی برای آمالگام در آینده نزدیک هستند]2[.

  گرچه کامپوزیتهای دندانی امروزی کاربرد کلینیکی آسانی دارند، زیبا هستند و قیمت نسبتاً پائینی دارند ولی همواره سه مشکل عمده در ارتباط با دوام کلینیکی آنها مطرح می باشد: انقباض حین پخت شدن، مقاومت پائین به شکستگی، علاوه بر اینها کامپوزیتها سایش بیشتری نسبت به سرامیکها دارند]4[. با وجود اینکه خواص مکانیکی کامپوزیت بیشتر تحت تأثیر فیلر است ولی ماتریکس ارگانیک نیز در استحکام، سفتی (stiffness) و مقاومت در برابر سایش نقش قابل توجهی دارد. تغییراتی که تا کنون در کامپوزیتهای تجاری ایجاد شده بیشتر روی تکنولوژی فیلر بوده است در حالیکه مونومر رزینی تقریبا بدون تغییر باقی مانده است]3[.

  مقاومت در برابر شکست پائین کامپوزیتهای دندانی امروزی خصوصیتی است که کاربرد آنها را بسیار محدود می سازد]4[.

  تا کنون توجه بسیاری برای سنتز مونومرهای جدید شده است تا جایگزینی برای فائق آمدن بر این مشکلات فراهم شود]5[.

  انتظار می رود که با استفاده از مونومرهایی با خواص مطلوبتر بتوان دوام کلینیکی ترمیمهای کامپوزیت را بیشتر کرده و موارد کاربرد آنها را گسترش داد]3[.

  پلیمریزاسیون نوری دی متاکریلات توسط نور مرئی در حضور یک آغاز گر نوری مناسب منجر به تشکیل ساختار شبکه ای (Cross-Linked) می شود که در مواد دندانی کاربرد دارد. رزینهای با پایه آکریلات بعلت واکنش پذیری بالای مونومرهای آکریلات بیشترین استفاده را در سیستم های نورپخت (light – cure) دارند. امروزه دی متاکریلاتهای جدید بسیاری به عنوان جایگزین برای مواد ماتریکس کامپوزیتهای دندانی بکار رفته است تا خواص بهتری برای کامپوزیتهای دندانی حاصل شود]11[.

  در پژوهشی که در پژوهشگاه پلیمرو پتروشیمی ایران انجام شد، یک نوع مونومر رزینی یورتان دی متاکریلات (UDMA) جدید با وزن مولکولی بالاتر، با واکنش دو اکی والان ایزوفورون دی ایزوسیانات (IPDI) و یک اکی والان پلی اتیلن گلیکول 400 (PEG400) سنتز شده است. نتایج موجود این UDMA جدید نشان دادند که این مونومر درجه تبدیل (degree of conversion) بالاتری در مقایسه با مونومر Bis-GMA ای که بطور معمول استفاده می شود، دارد. همچنین refracfive index آن خیلی نزدیک به refractive index فیلرهای شیشه ای می باشد که در کامپوزیتهای دندانی بکار می روند.]11[ مطالعه حاضر، یک تحقیق اولیه برای کاربرد این UDMA به عنوان مونومر کامپوزیتهای دندانی می باشد. در این مطالعه برخی خواص مکانیکی کامپوزیت سنتز شده با درصدهای مختلف این UDMA اندازه گیری شد و با خواص کامپوزیتی که تنها بر پایه Bis-GMA/TEGDMA بود، مقایسه گردید.

  از آنجائیکه کامپوزیتهای امروزی برای ترمیم دندانهای خلفی نیز بکار می روند، احتمالاً شکست (Fracture) ترمیم می تواند دلیل قابل توجهی برای Failure آن باشد.

  ممکن است نتایج مطرح شده در این تحقیق بتوانند شاخص مفیدی  از مقاومت به چنین شکستهایی باشند. همچنین می توان با تحقیقات بیشتر روی خواص دیگر کامپوزیت ساخته شده با این مونومر جدید، آن را به کارخانه های سازنده به عنوان کامپوزیتی با خواص مکانیکی بالا ارائه نمود.

   

  1-3- تعریف واژه های عملی

  چغرمگی شکست (Fracture toughness): یک خصوصیت ذاتی است که توانایی ماده برای مقاومت در برابر انتشار ترک (crack) از درزهای (flaw) موجود را نشان میدهد ]14[.

  KIC: شدت استرس بحرانی در نوک درز (flaw) را شرح میدهد که باعث انتشار ترک (crack) تحت شرایط (Mode I , tensile) Plane-Strain می شود ]14[.

   

  Plane strain: حالتی از توزیع کرنش (strain) در ماده است که در آن مولفه­های کرنش در یکی از جهتهای (مثلا جهت z) صفر است. یعنی  و فقط مولفه های کرنش در یک صفحه صفر نیستند. با توجه به اینکه معادلات استفاده شده برای اندازه گیری Fracture toughness برای شرایط plane strain (کرنش صفحه ای) بدست آورده شده است، درنمونه سازی برای آزمون ضخامت نمونه به اندازه­ای انتخاب می­شود که این شرایط برقرار باشد. نمونه­های انتخاب شده برای آزمون Fracture toughness در کار حاضر مطابق استاندارد E399 انتخاب شدند که در آنها نمونه­ها به اندازه کافی ضخیم هستند (معادل mm5/2) تا شرایط plane strain برقرار باشد  

   

  Effect of a novel uerthane dimethacrylate on the mechanical properties of an experimental dental composite

   

  Abstract  Objectives. The aim of this study was to investigate the influence of a new UDMA on the mechanical properties of an experimental resin composite and to compare these with the properties of composites based on conventionally used Bis-GMA/TEGDMA monomers.

   

  Methods. A resin matrix containing 60 wt.% Bis-GMA and 40 wt.% TEGDMA was prepared. 0.5wt.% champhorquinone and 0.5 wt.% dimethyl aminoethyl methacrylate were dissolved in the resin as photo-initiator system. The new UDMA in five groups was added into the base resin matrix in different concentrations. Then these resins were loaded with 71wt.% silanized filler. Experimental composites were prepared by mixing the silane-treated filler with the resin matrix. The prepared pastes were inserted into the test molds and light cured. Fracture toughness, flexural strength and modulus of elasticity of these composites were evaluated using standard methods. Eight specimen of each group were prepared for each mechanical test and light cured. After 24hrs storage at room temperature 3-point bending test were performed with a span length of 20mm at a crosshead speed of 0.1mm/min for fracture toughness specimen and 0.5mm/min flexural specimen. Data were analyzed by ANOVA and Tukey's test (p=0.05).

   

  Results. Resin composites with the new UDMA showed an increase in fracture toughness at the 10-20 phr of UDMA. Flexural strength also increased at the levels of 5-10 phr of the new monomer.

   

  Significance. Preparation of dental resin composites with improved and tailor made properties is one of the goals in restorative dentistry. Findings suggest that adding the new UDMA will result in improved mechanical properties especially the fracture toughness. 

   

  KEYWORDS

  Composite resin; mechanical properties; Bis-GMA; TEGDMA; UDMA

 • فهرست و منابع پایان نامه بررسی اثر یک UDMA جدید بر خواص مکانیکی کامپوزیت دندانی آزمایشی

  فهرست:

  فصل اول: مقدمه

  1-1- دلایل انتخاب موضوع                                                                           2

  1-2- بیان مسأله                                                                                         4

  1-3- تعریف واژه های عملیاتی                                                                       7

   

  فصل دوم: بررسی پیشینه پژوهش

  2-1- تاریخچه                                                                                          10

  2-2- مروری بر مقالات                                                                              14

   

  فصل سوم: اهداف و فرضیات

  3-1- هدف کلی                                                                                         27

  3-2- اهداف اختصاصی                                                                              27

  3-3- فرضیات                                                                                          28

   

  فصل چهارم: مواد و روشها

  4-1- متغیرهای تحقیق و مقیاس سنجش متغیرها                                              30

  4-2- جامعه مورد بررسی، تعداد نمونه                                                          32

  4-3- طرح جمع آوری اطلاعات                                                                     32

  4-4-طرح تجزیه و تحلیل آماری                                                                    36

  4-5- مسائل اخلاقی و انسانی طرح                                                                36

  4-6- روش اجرای تحقیق                                                                            37

   

  فصل پنجم: یافته ها

  فصل ششم: بحث و نتیجه گیری

  6-1- بحث                                                                                               49

  6-2- نتیجه گیری                                                                                      56

  6-3- مشکلات و پیشنهادات                                                                         57

  منابع

   

   

  منبع:

   

  1-Wilson NHF, Dunne SM, Gainsford ID. Current materials and techniques for direct restorations in posterior teeth. Part2: Resin Composite Systems. Int Dent J 1997; 47(4): 185-193

  2-Kenneth J. Anusavice. Philips' Science of Dental Materials. 11th ed. Saunders; 2003. Chap 15

  3-Peutzfeldt A. Resin composites in dentistry: the monomer system. Eur J Oral Sci 1997; 105: 97-116

  4-Gaig RG, Powers J. M. Restorative dental materials. 11th ed. St louis: Mosby; 2002. Chap9

  5-Atai M, Nekoomanesh M Hashemi SA, Amani S. Physical and mechanical properties of an experimental dental composite based on a new monomer. Dent Mater 2004; 20, 663-668

  6-Roberson TM, Heyman H, Swift EJ. Studevant's Art and Science of Operative Dentistry. 4th ed. Stlouis: Mosby; 2002, Chap 4

  7-Kawaguchi M, Fukushima T. Effect of monomer Structure on the mechanical properties of light-cured unfilled resins. Dent Mater J 1988; 7(2): 174-181

  8-Vannoort R. Introduction to dental materials. 2nd ed St Louis: Mosby; 2002. Chap 1. 6,3.4.

  9-Leinfelder KF. New developments in Resin Restorative Systems. J Am Dent Assoc 1997; 128 (5): 573-581.

  10-Jackson RD, Morgan M. The new Posterior resins and a simplified placament technique. J Am Dent Assoc 2000; 131(3): 375-383

  11-Atai M,Ghaemi M, Ahmadi M, Synthesis, characterization and curingproperties of a noveluerthane dimethacrylate monomer fordental application. MSc Thesis/ 2005, Polymer and Petrochemical Instute. Tehran, Iran.

  12-Ruddle DE, Maloney MM, Thompson IY. Effect of novel filler particles on the mechanical and wear properties of dental composites. Dent Mater 2002; 18(1): 72-80

  13-Ferracane JL. Materials in dentistry Principles and applications. 1st ed. philadelphia JB: Lippincott Co; 1995

  14-Ferracane JL. Berge, H.X. Fracture toughness of experimental dental Composites aged in ethanol. J Dent. Res 1995 74(7): 1418-1423

  15-Ferracane JL. Effect of admixed HDPE on properties of composites

  16-Debnath S, Ranade R, Wunder S.L Interface effect on mechanical properties of particle reinforced composites. Dent Mater 2004; (20), 677-686

  17-Miyazaki M. Oshida Y. Effect of light exposure on Fracture toughness and flexural strenght of light-cured composites. Dent Mater, 1996; 1(2): 328-332

  18-Yap A. Chung SM. Chow WS. Facture resistance of compomer and dental Composites. Operative Dentistry.2004; 29-1, 29-34

  19-Esteban D. Bonilla. Fracture toughness of nine flowable resin composites J Prosthet Dent 2003; 89: 261-7

  20-Esteban D. Bonilla, Mardirssian G. Fracture toughness of posterior resin composites. Quintessence lnt 2001; 32: 206-210

  21-Drummond Jh. Linhong Lin, and Klaus J. Evaluation of Fracture toughness of a fiber containing dental composit after flexural fatigue Dent Mater 2004; 20 (6): 591-599

  22-Nekoomanesh M, Hashemis. A, Atai M. Synthesis and characterization of a dental adhesive monomer and an investigation into the effect of filler on the properties of dental composites. PhD Thesis. Iran. Polymer and petrochemical Institute 2004

  23-Griffith AA. The phenomer of rupture and flaw in Solids. Phil Trans serles A 1920; 221: 163-198

  24-Irwin GR. Analysis of stresses and strains near the end of a crack transversing a plate. J Appl Mech 1957; 24: 361-64.

  25-Mecholsky JJ, Fracture mechanics principles. Dent Mater 1995; 11:11-112

  26-Fujishima A, Ferracane JL. Comparison of four modes of Fracture toughness testing for dental composites. Dent Mater 1996; 12: 38-43.

  27-Uctasli S, Harrington E, Wilson H J, The Fracture toughness of dental materials. J Oral Rehab 1995; 22: 877-886

  28-Pilliar RM, Vowles R, Williams DF. The effect of environmental aging on the Fracture toughness of dental composites. J Dent Res 1987; 66(3): 722-726.

  29-Toparli M, Aksoy T. Fracture toughness determination of composite resin and dentin /composite resin adhesive interfaces by laboratory testing and finite element models. Dent Mater 1998; 14: 287-293.

  30-Shcerrer SS, Botsis J, Studer M, Pini M, Wiskott HW. Fracture toughness of aged dental composites in combined Mode I and Mode II loading. J Biomed Mater Res 2000: 53: 362-370.

  31-Ruse ND, Troczynski T, Mac Entee MI, Feduik D. Novel Fracture tonghness test using a notchless triangular prism (NTP) specimen. J Biomed Mater Res 1996; 31: 457-463

  32-Raman M, Pidaparti V, Mark W. Fracture toughness determination of dental materials by labatory testing and finite element models. J Biomed Mater Res 1995; 29: 309-314.

  33- Asmussen E, Peutzfeldt, Infruence of UEDMA, Bis-GAM and TEGDMA on selected mechanical properties of experimental resin composites. Dent Mater 1998;  January, 14: 51-56.

  34-Pereira S.G., Osorio R, Toledano M, Evaluation of two Bis-GMA analogues as potential monomer diluents to improve the mechanical properties of light-cured composite reisns, Dent Mater 2005; 21, 823-830.

  35-H.H.K.XU Direct resin composite  containing ceramic whiskers and procured glass Ionomer. Dent Mater 2000; 16, 356-363.

  36-Kavarik R.E., Ergle H.W., Fairhurst C.W. Effects of specimen geometry on the measurement of Fracture toughness. Dent Mater 1991; July, (7) 166-169.

  37--  Ikejima I, Nomoto R, McCabe JF. Shear punch strength and flexural strength of model composites with varying filler volume fraction, particle size and silanation. Dent Mater 2003; 19(3): 206-211.

  38-New American Dental Association specification no.27 for direct filling resins. J Am Dent Asocc 1977; 94: 1191-1194.

  39-International Standard ISO 4049, Dentistry-Polymer-based filling, restorative and luting materials. Third edition 2000-07-15. P:15-18.

  40-Knobloch LA. , Kerby R.E. Seghi R, Fracture toughness of packable and converntional composite materials.2002; 88: 307-13.

  41-Indrani D.J. Cook WD, Televantos F. Fracture toughness of water-aged resing composite restorative material Dent Mater 1995; 11: 201-207.

  42- Asmussen E, Peutzfelt, A. Mechanical properties of heat treated restorative resins for use in the inaly/onlay technique. Scand J Dent Res 1990; 98: 564-567.

  43- Peutzfeldt A. Asmussen E. Influence of aldehydes on selected mechanical properties of resin composites. J Dent Res 1992; 71: 1522-1524.

  44- Atsuta M, Nakabayashi N, Masuhara E. Hard methacrylic polymers. II. Copolymers of methyl methacrylate J Biomed Mater Res1971; 5: 183-195.

  45- Gladys S, Van Meerbeek B, Braem M, Lambrechts P, Vanherle G. Comparative physico -mechanical characterization of new hybrid restorative materials with conventional Glass- Ionomer and resin composite restorative materials. J. Dent Res 1997; 76(4): 883-894.

  46- Craig Pen RW, Tesk JA. Diametral tensile strength and dental composites. Dent Mater 1987; 3:46-48.

  47- Zidan O, Asmussen E, Jorgensen KD. Tensile strength of Restorative resins. Scand J Dent Res 1980; 88(3): 285-289.

  48- Hannah CM, Combe EC. Mechanical properties of composite restorative materials. Br Dent J 1976; 140: 167-173.

  49- Kawaguchi M, Fukushima T, Miyazaki K. Synthesis and physical properties of polyfunctional methacrylates. Por 4. Synthesis and physical properties of aromatic dimethacrylate copolymers. Dent Mater J 1984; 3: 272-279.

  50- Matsukawa S. Hayakawa T. Nemoto K. Development of high-toughness resin for dental applications. Dent Mater 1994; 10: 343-346.

  51- Asmussen E, Peutzfeldt, A. Infruence of UEDMA, Bis-GAM and TEGDMA on selected mechanical properties of experimental resin composites. Dent Mater 1998;  January, 14: 51-6.

  52- Ferracane JL, Berge HX, Condon JR, In vitro aging of dental composites in water-effect of degree of conversion, filler volume, and filler matrix couping. J Biomed Mater Res 1998; 42: 465-72.

  53- Palin W.M Fleming G.J.P., Marquis P.M. The reliability of standardized flexure strength testing procedures for a light-activated resin- based composite. Dent Mater 2005; 21: 911-919.

  54- Ferrance JL. Antonio R.C. Matsumoto H. Variables affecting the Fracture toughness of dental composites. J Dent Res 1987; 66 (6): 1140-1145.

  55- Hockin H.K.,  Quinn JB, Smith D.T,  Dental resin Composites Containing Silica – fused whishers – effects of whisker – to – silica ratio on Fracture toughness and indentation properties 2002; 23, 735-742

  56- Krause WR, Park SH, Straup RA. Mechanical properties of  Bis-GMA resin short glass fiber composites. J Biomed Mat Res 1989; 23:1195-211

  57- Bayne SC- Thompson JY. Mechanical property analysis of two admixed PRIMM – modified commercial dental composites Acad Dent Mater Trans 1996; 9: 238

  58- Cook WD. Moopnar M. Influence of chemical structure on the fracture behaviour of dimethacrylate composite resins. Bioaterial 1990; (11), 272-6

  59- Xu HHK, Matrin TA, Antonucci JM, Eichmiller FC. Ceramic Whisker reinforcement of dental resin composites. J Dent Res 1999; 78: 706-12

  60- Musanje L, Ferracane JL. Effects of resin formulation and nonofiller surface treatment on the properties of experimental hybrid resin composites. Biomaterials 2004; 4065-71

  61- Pilliar RM, Vowles R, Williams DF. The effect of environment aging on the Fracture toughness of dental composites. J Dent Res 1987; 66: 722-6

  62- Uctasli S, Wilson HJ, Zaimoglu L. Variables affecting the Fracture toughness of resin – based inlay/ onlay systems. J Oral Rehab 1993; 20: 423-31

  63- Pilliar RM, Smith DC, Maric B. KIC of dental composites using the short-rod KIC test. J Dent Res 1986; 65: 1307-14

  64- Ferracane JL, Berge HX, Conden JR. Invitro aging of dental composites in water – effect of degree of conversion, filler volume, and filler / matrix coupling. J Biomed Mater Res 1998; 42: 465-72

  65- Xu HHK. Long term water aging of whisker – reinforced polymer matrix composites. J Dent Res 2003; 82: 48-52

  66- Soderholm K-J, Mukherjee R. filler leachability of composites stored in distilled water or artificial saliva. J Dent Res 1996; 75: 1692-9

  67- Kim K.H, Okuno O. The effect of filler loading and morphology on the mechanical properties of contemporary composites. J Prosthet Dent 2002; 87: 642-9

  68- Scherrer SS, Botsis J, Studer M. Fracture toughness of aged dental composites in combined Mode I and Mode II loading J Biomed Mater. Res (Applied Biomoterials) 53(4) 362-370

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت