پایان نامه تأثیر تمرینات هوازی بر BMI و ایمونوگلوبولین های متخب سرم مردان میانسال

تعداد صفحات: 100 فرمت فایل: word کد فایل: 10002163
سال: مشخص نشده مقطع: کارشناسی ارشد دسته بندی: پایان نامه تربیت بدنی
قیمت قدیم:۱۶,۶۰۰ تومان
قیمت: ۱۴,۵۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پایان نامه تأثیر تمرینات هوازی بر BMI و ایمونوگلوبولین های متخب سرم مردان میانسال

  فصل اول

  طرح پژوهش

  مقدمه

  جهان و پدیده های موجود در آن همواره در حال تأثیر مقابل بر یکدیگر و تغییر می باشند، در اثر این تحولات که منجر به پیشرفت تمدن و زندگی ماشینی در عصر حاضر شده است، بیماریها ومشکلات فراوانی نیز برای انسان بوجود آورده است. برای مبارزه با چنین مشکلاتی، تلاشهای زیادی صورت گرفته که یکی از مهمترین آنها ورزش و فعالیت بدنی است.

  در میان رشته های متنوع علمی، رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی نیز به مروز زمان دچار دگرگونی شده و با کشف مسایل جدید روز به روز، دامنه آن گسترده تر وپیچیده تر شده است، با این وجود باید اذعان نمود که هنوز بشر در ابتدای راه است و مسایل زیادی باید مورد بررسی قرار گیرد.

  تلاش محققین امروزی در فکر حل بسیاری از مسایل تربیت بدنی و ارتباط آن با رشته های دیگر علمی است، از آنجایی که کسب و حفظ سلامتی از جمله اهداف مهم تربیت بدنی می باشد، به همین دلیل ارتباط تنگاتنگی با علم پزشکی دارد که تداخل این دو علم با یکدیگر باعث بوجود آمدن شاخه جدیدی به نام طب ورزشی گشته است که رسالت بررسی کیفیت و کمیت ورزشهای مختلف را، از نقطه نظر تأمین سلامت جسمانی افراد برعهده دارد. تعداد زیادی از پژوهشگران تلاش کرده اند تا تأثیر ورزش و فعالیت بدنی بر عملکرد اعضای مختلف بدن، مثل قلب، ریه، کلیه، عضلات و غیره را به اثبات برسانند.

  امروزه پدیده تربیت بدنی و ورزش به عنوان یک ضرورت انکار ناپذیر و یک نیاز اساسی مورد توجه همگان قرار گرفته است. از آثار مفید این پدیده، تأمین سلامت روانی و جسمانی و کاهش هزینه های درمانی برای تمام افراد جامعه است. همه افراد در هر مقطع سنی که باشند چه مرد و چه زن، چه پیر و چه جوان می باید به فعالیتهای ورزشی بپردازند تا ازاثرات مفید آن    بهره مند شوند. در جهان ورزش علاوه بر جنبه های قهرمانی و افتخارات، مسایل دیگری مانند افزایش قدرت بدنی، کاهش اختلالات، تقویت سیستم دفاعی بدن، کاهش اثرات سوء بعضی از تمرینات و به طور کلی بالا بردن کارائی جسمی و روانی نیز مد نظر می باشد و به همین دلیل مطالعات فراوانی انجام گرفته است تا ارتباط وتأثیرات تمرینات ورزشی و فعالیت های جسمانی بر سیستمهای مختلف بدن مشخص شود و اثرات هریک در کوتاه مدت و یا دراز مدت ارزیابی شود تا با ارائه طرحهای نوین در حیطه فعالیتهای ورزشی علاوه بر اینکه پایه علمی و تحقیقی ورزش محکم تر گردد، زمینه انجام بهتر این فعالیتها و تندرستی و شادابی حاصل آید.

  در همین راستا پژوهش حاضر درصدد بررسی اثر فعالیت بدنی بر برخی از اجزاء سیستم ایمنی و شاخص توده بدنی می باشد.

  بیان مسأله

  یکی از مهمترین تأثیرات ورزش و فعالیت بدنی که شاید کمتر در مورد آن بحث شده است نقش ورزش در تقویت یا تضعیف سیستم دفاعی بدن است که در صورت کارکرد نامناسب آن، ادامه حیات برای انسان میسر نیست، با توجه به نقش مهم سیستم ایمنی در حفظ سلامتی انسانها و اثراتی که ورزش و فعالیت بدنی در این خصوص دارند، بررسی نقش فعالیتهای بدنی بر روی سیستم ایمنی بدن انسان، از ارزش ویژه ای برخوردار می باشند.

  بدن انسان از راههای مختلف می تواند در برابر تمام میکرو ارگانیسمهایی که قادرند به بافتها و اندامها آسیب برسانند، از خود مقاومت نشان دهد که یکی از این راهها، تولید آنتی کر یا پادتن می باشد. ایمونوگلوبولین ها، بویژه IgG ، IgA ، IgM از آنتی کورهای مهم بدن محسوب می شوند که بیشترین مقدار ایمونوگلوبولین های سرم خون و مایعات بافتی را شامل می شوند. این ایمونوگلوبولین ها به میزان زیادی در طی پاسخ ایمنی ثانویه تولید شده و دارای ظرفیت انتشار بسیار بالایی هستند که می توانند سریعتر از سایر ایمونوگلوبولین ها وارد فضای خارج عروق شوند و بعلاوه تمایل زیادی در اتصال به آنتی ژن دارند که در نتیجه سریعتر و بیشتر به آنتی ژن ها متصل شده و باعث از بین رفتن آنها می شوند و از این طریق، نقش مهمی در سلامتی انسان ایفا می کنند [4 و 11 و 16] .

  تمرینات بدنی بویژه تمرینات هوازی موجب آمادگی دستگاههای حیاتی بدن از قبیل قلب، ریه، عضلات و همچنین باعث افزایش نیرو و بهبود دستگاههای تولید انرژی در عضلات شده و خستگی را به تعویق می اندازد [2 و 15] .

  از آنجائیکه هدف اصلی تربیت بدنی تأمین سلامتی است پژوهشگر قصد دارد با اعمال یک برنامه ورزشی منتخب هوازی در بین مردان میانسال به این سؤال پاسخ دهد که آیا این نوع تمرین می تواند باعث ایجاد تغییرات در BMI و میزان سه نوع ایمونوگلوبولین A ،  G، M و در نهایت سیستم ایمنی گردد؟

   

   

  ضرورت و اهمیت پژوهش :

  سیستم ایمنی یکی از مهمترین عواملی است که نقش ویژه ای در زندگی انسانها ایفا می کند [4 و 11] . با توجه به پیشرفت تکنولوژی و احاطه انسان بوسیله عوامل ماشینی و صنعتی از یکسو و همچنین نیاز به آرامش جسمانی و رهایی از مشکلات ناشی از زندگی ماشینی عصر حاضر از سوی دیگر، نیازبه فراهم ساختن محیطی که بتواند به دور از دغدغه های روزانه، به انسان فراغ بال ببخشد، همواره مورد توجه صاحب نظرات و علاقمندان به علوم ورزشی قرار گرفته است. دانشمندان سعی می کنند تا با آزمایش پارامترهای مختلف مرتبط با سیستم ایمنی و فعالیتهای ورزشی، دستاوردهای قابل اطمینان و نتیجه بخشی به عموم عرضه کنند.

  اما دلایل چندی که محقق را بر آن داشت تا در این زمینه به پژوهش بپردازد عبارتند از :

  نیاز به مطالعه و بررسی اثر ورزش روی سیستم ایمنی (کمبود منابع پژوهش) .

  وجود گزارشات ضد و نقیضی در زمینه تأثیر فعالیتهای بدنی بر روی سیستم ایمنی در کشورهای مختلف که برخی از این گزارشات به تقویت سیستم ایمنی و برخی دیگر به تضعیف سیستم ایمنی در نتیجه فعالیتهای بدنی اشاره داشته اند [11 و 17] .

  به دلیل متفاوت بودن شدت و نوع تمرینات در تحقیقات انجام شده قبلی، نتایج متفاوتی را در زمانهای مختلف و در افراد مختلف می توان مشاهده نمود [22] .

  ارتباط بین مشخصات ظاهری افراد با مشخصات فیزیکی آنها و تأثیر خصوصیات جسمی افراد در موفقیت و عدم موفقیت آنها در اجرای مهارتهای ورزشی.

  نقش اساسی شاخص توده بدنی، قد و وزن در قابلیتهای جسمانی افراد [18] .

  وجود تناقض در یافته های تحقیقات گذشته و همچنین به منظور بررسی اثر فعالیت بدنی بر روی عملکرد سیستم ایمنی بدن افراد میانسال چاق و غیر چاق، پژوهشگر بر آن شد تا با ارائه یک برنامه ورزشی منتخب هوازی (با توجه به ویژگیهای سنی و جسمی و آمادگی اولیه آنان)، تغییرات BMI و میزان سه نوع ایمونوگلوبولین A  ، G ، M  سرم را مورد مطالعه قرار دهد، تا بتواند ضمن مقایسه با تحقیقات گذشته، توصیه ها و راهکارهای مناسبی را برای مربیان و ورزشکاران ارائه نموده، تا این افراد بتوانند با اطمینان خاطر بیشتری به منظور حفظ سلامتی به فعالیتهای ورزشی روی آورند.

  اهداف پژوهش :

  هدف کلی :

  بررسی تأثیر تمرینات هوازی بر BMI و ایمونوگلوبولین های منتخب سرم مردان میانسال

  اهداف اختصاصی :

  بررسی تأثیر تمرین منتخب هوازی بر BMI مردان میانسال چاق .

  بررسی تأثیر تمرین منتخب هوازی بر IgA مردان میانسال چاق .

  بررسی تأثیر تمرین منتخب هوازی بر IgG مردان میانسال چاق .

  4. بررسی تأثیر تمرین منتخب هوازی بر IgM مردان میانسال چاق .

  5. بررسی تأثیر تمرین منتخب هوازی بر BMI مردان میانسال غیر چاق .

  بررسی تأثیر تمرین منتخب هوازی بر IgA مردان میانسال غیر چاق .

  بررسی تأثیر تمرین منتخب هوازی بر IgG مردان میانسال غیر چاق .

  بررسی تأثیر تمرین منتخب هوازی بر IgM مردان میانسال غیر چاق .

  پیش فرض های پژوهش :

  شرایط اجرای تمرین برای آزمودنی ها مساوی بود. بدین معنی که تمام آزمودنی ها در زمان و مکان یکسان با هم تمرین کرده و مورد آزمایش قرار می گرفتند.

  آزمودنی ها با یک برنامه و وسایل یکسان تمرین کرده اند.

  آزمودنی ها تمام تلاش خود را در جهت اجرای برنامه تمرین به کار بستند.

  نمونه های خونی گرفته شده از تمامی آزمودنی ها بوسیله یک دستگاه و یک متخصص مورد بررسی قرار گرفت.

  هیچ یک از آزمودنی ها سابقه تمرین منظم نداشتند.

  آزمودنی ها در زمان خون گیری در هر دو نوبت ناشتا بودند.

  فرضیه های پژوهش :

  برنامه تمرین هوازی منتخب بر BMI مردان میانسال چاق تأثیر ندارد.

  برنامه تمرین هوازی منتخب بر IgA مردان میانسال چاق تأثیر ندارد.

  برنامه تمرین هوازی منتخب بر IgG مردان میانسال چاق تأثیر ندارد.

  برنامه تمرین هوازی منتخب بر IgM مردان میانسال چاق تأثیر ندارد.

  برنامه تمرین هوازی منتخب بر BMI  مردان میانسال غیر چاق تأثیر  ندارد.

  برنامه تمرین هوازی منتخب بر IgA مردان میانسال غیر چاق تأثیر ندارد.

  برنامه تمرین هوازی منتخب بر IgG مردان میانسال غیر چاق تأثیر ندارد.

  برنامه تمرین هوازی منتخب بر IgM مردان میانسال غیر چاق تأثیر ندارد.

  محدودیتهای پژوهش :

  محدودیتهای قابل کنترل :

  آزمودنی ها فاقد هر گونه سابقه بیماری عفونی بودند (کنترل از طریق پرسشنامه) .

  آزمودنی ها فاقد هر گونه اختلال خونی و بیماری قلبی و عروقی جهت شرکت در فعالیت جسمانی بودند (کنترل از طریق پرسشنامه) .

  انجام آزمون و نمونه گیری خونی در شرایط یکسان برای تمام افراد گروه.

   انجام نمونه گیری ها در نوبت صبح و توسط یک گروه.

  جنس آزمودنی ها

  سن آزمودنی ها

  هیچ یک از آزمودنی ها در حین اجرای تحقیق مصرف سیگار یا الکل نداشتند.

   هیچ یک از آزمودنی ها در حین اجرای تحقیق دارویی مصرف نکردند.

  هیچ یک از آزمودنی ها در طی 8 هفته تمرین بیش از 3 جلسه غیبت نداشتند.

  استرس ناشی از خون گیری با آگاه نمودن آزمودنیها در ارتباط با نحوه تحقیق و نمونه گیری از خون نسبتاً کنترل شد.

  درصد چربی و BMI آزمودنی ها

   

  محدودیتهای غیر قابل کنترل :

  عدم کنترل برنامه خواب و تغذیه آزمودنیها

  عدم کنترل حساسیت های فصلی آزمودنیها

  عدم کنترل آلودگی محیط آزمایشگاه وتمرین

  عدم کنترل آلودگی محیط محل کار

  عدم نمونه گیری اولیه برای یکسان کردن نمونه ها در ابتدای تحقیق

  تعریف اصطلاح ها و واژه ها :

  1- تمرین هوازی منتخب :

  منظور از تمرین هوازی منتخب در این پژوهش یک برنامه به مدت هشت هفته با تواتر 3 جلسه در هفته و با شدت 60 تا 75 درصد HRR بر روی تردمیل می باشد.

  2- BMI :

  شاخص توده بدنی یکی از راههای دقیق برای اندازه گیری وزن مطلوب بدن است و برای محاسبه آن ابتدا باید وزن و قد افراد را به طور دقیق اندازه گیری نموده و سپس وزن (به کیلوگرم] را تقسیم بر مجذور قد (به متر) نمود.

  3- چاق :

  در این پژوهش فرد چاق به کسی اطلاق می شود که دارای BMI بالاتر از 30 باشد.

  4- غیر چاق :

  در این پژوهش فرد غیر چاق به کسی اطلاق می شود که دارای BMI کمتر از 30 و بیشتر از 20 باشد.

           5- سیستم ایمنی :

  سیستم ایمنی به عنوان مکانیسم دفاعی بدن در برابر تهاجم عمل می کند. واژه ایمنی نشان دهنده ی واکنش حفاظتی خاص بدن به عنوان عامل خارجی و یا ارگانیسم مهاجم می باشد. عملکرد ایمنی تحت تأثیر سن و طیف وسیعی از عوامل دیگر نظیر عملکرد سیستم عصبی مرکزی، وضعیت عاطفی، داروها، استرس، بیماری، تروما و جراحی در طول حیات، قرار می گیرد [10] .

         6- ایمونوگلوبولین[1] (Ig):

  ایمونوگلوبولین ها، گلیکوپروتئین هایی هستند که 82 تا 96 درصد  از پلی پپتید و 4 تا 18 درصد از قند برحسب نوع ایمونوگلوبولین تشکیل شده اند. در سرم خون و مایعات بافتی تمام پستانداران یافت می شوند و به ترتیب مقدارشان در سرم به 5 گروه IgA , IgG IgD , IgE , IgM  تقسیم شده اند [4 و 20] .

  ایمونوگلوبولین ها بواسطه اعمال حیاتی خاص از قبیل اتصال اختصاصی به آنتی ژنها و غیر فعال ساختن یا از میان برداشتن آنها تحت عنوان آنتی بادی شناخته شده اند[12] .

  7- ایمونوگلوبولین G (IgG ) :

  ایمونوگلوبولین G بیشترین  ایمونوگلوبولین در بدن است و حدود 75 درصد از آنتی بادی را تشکیل می دهد. ساختمان مولکولی آن از دو زنجیره سبک و دو زنجیره سنگین تشکیل شده است و به چهار زیر گروه IGg1 ، IgG2 ، IgG3 ، IgG4 تقسیم شده است  [4 و 20] .

  8- ایمونوگلوبولین A (IgA ) :

  از نظر مقدار دومین ایمونوگلوبولین سرم بعد از IgG و اولین ایمونوگلوبولین ترشحات خارجی می باشد. ساختمان آن از دو زنجیره سبک و دو زنجیره سنگین تشکیل شده است و بر اساس تفاوت جزئی در زنجیره سنگین به دو زیر گروه IgA1 ، IgA2 تقسیم شده اند [4 و 10] .

  ایمونوگلوبولین M (IgM) :

  IgM اولین ایمونوگلوبولین است که در پاسخ به ایمنی تولید می شود. در مقایسه با مولکول IgG که ساختمان چهار زنجیره ای دارد مولکول IgM حاوی پنج عدد از چنین واحدهایی است که هر کدام متشکل از دو زنجیره L و دو زنجیره H هستند [16] .

  10- آنتی ژن :

  هر عامل بیگانه که به طور اختصاصی سبب ایجاد واکنش ایمنی در بدن شود را آنتی ژن گویند که در اثر برخورد با آنتی بادی توانایی خود را از دست داده و قادر به آسیب رساندن به بدن نیستند [10 و 18] .

  11- آنتی بادی :

  مولکوهای پروتئینی در خون هستند که پس از ورود آنتی ژن به بدن بوجود آمده و قادرند به طور اختصاصی با آنتی ژنها متصل شده و باعث از بین رفتن آنها شوند. هر پروتئینی که چنین خاصیتی داشته باشد ایمونوگلوبولین نیز نامیده می شود . [4 و 10] .

  Abstract :

  " The effect of aerobic exercise program on BMI and serum selected immunoglobulin in middle – aged men"

   

  The present study was investigated the effect of aerobic exercise program on BMI and serum selected immunoglobulin in middle – aged men.

  Forty men were selected as subjects . Thy randomly were divided to  fat group (n = 20) and nonfat group (n=20).

  The mean of age , height and weight for fat group were 26 years , 171/5 centimeters and 96/4 kilograms and this factors for nonfat group were 28/12 years , 176/8 centimeters and 70/2 kilograms.

  The fat group and nonfat group were participated in an exercise program for 8 weeks. Each week included of 3 session for 60 minutes . The protocol of one session training included 10 minutes warm up, running with 60-75% HRR with treadmill , 5-10 minutes active recovery , running with 60- 75% HRR with treadmill, 5-10 minutes cool down . 24 hours before and after exercise program the samples of blood  was taken and serum selected immunoglobulin measured by body composition analyzer set. Finally , the data were calculater according to spss software and following results were obtained :

  Selected aerobic training program affected fat middle – aged men BMI

  Selected aerobic training program affected fat middle – aged men's serum IgA

  Selected aerobic training program didn't effect  fat middle – aged men's serum IgG

  Selected aerobic training program didn't effect  fat middle – aged men's serum IgM

  Selected aerobic training program didn't effect nonfat middle – aged men BMI

  Selected aerobic training program affected nonfat middle – aged men's serum IgA

  Selected aerobic training program affected nonfat middle – aged men's serum IgG

  Selected aerobic training program affected nonfat middle – aged men's serum IgM

 • فهرست و منابع پایان نامه تأثیر تمرینات هوازی بر BMI و ایمونوگلوبولین های متخب سرم مردان میانسال

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ابراهیم، خسرو. اثر فعالیت بدنی روی سیستم دفاعی بدن، اولین کنگره سراسری ورزش از دیدگاه پزشکی . دانشگاه علوم پزشکی یزد . 28-26 آبان 1371.

  2) ادینگتون وادگرتون. بیولوژی فعالیت بدنی، ترجمه حجت الله نیکبخت، انتشارات سمت، پائیز 1385.

  3) برایان، شارکی. فیزیولوژی ورزش (راهنمای مربیان) ، ترجمه فرهاد رحمانی نیا، انتشارات اداره کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش، بهار 1374.

  پاکزاد، پرویز. ایمونوگلوبولینها در سلامت و بیماری، مؤسسه نشر جهاد، تابستان 1373.

  5) پیری، مقصود. تأثیر فعالیت های بدنی منظم بر روی سیستم ایمنی هومورال (ایمونوگلوبولینهای G، A و M سرم)، پایان نامه دکتری، دانشگاه آزاد اسلامی، 1376.

  جان. ار . ساتن، هنریک گالبو و همکاران. هورمونها و فعالیت های بدنی، ترجمه عباسعلی گائینی، انتشارات اداره کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش، بهار 1374.

  جان . برناد. هنری. ایمونولوژی و ایمونوپاتولوژی دیویدسون، ترجمه پروین رجبی و همکاران، انتشارات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،؛ بهار 1377.

  دلاور، علی. روشهای آماری در روانشناسی و علوم تربیتی، انتشارات دانشگاه پیام نور، اردیبهشت 1370.

  رسایی، محمد جواد و همکاران. سازگاری هورمون و ورزش، انتشارات دانشگاه تربیت مدرس، 1373.

  رضایی، حمید رضا. آشنایی با ایمنی شناسی، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی، 1376.

  رمضانی، فریبرز. نقش ورزش در تقویت یا تضعیف سیستم دفاعی بدن، مجله ورزش و ارزش، شماره 115، بهمن و اسفند 1374.

  سند گل، حسین. فیزیولوژی انسانی، جلد اول، انتشارات یزد، پائیز 1372.

  عسگری، رویا. بررسی اثر یک فعالیت شدید هوازی 90% HR بیشینه بر میزان ایمونوگلوبولین G سرم و سیستم بیگانه خواری در مردان ورزشکار پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه تهران 1373.

  علی نژاد، آقا. آثر ورزشی روی سیستم ایمنی بدن، مجله المپیک سال ششم، شماره های 1 و 2 (پیاپی 11) ، بهار و تابستان 1377.

  فاکس، ماتیوس. فیزیولوژی ورزشی، ترجمه اصغر خالدان جلد اول و دوم، انتشارات دانشگاه تهران، 1386.

  فرید حسینی، رضا و همکاران. ایمونولوژی، انتشارات آستان قدس رضوی، 1376.

  کلود، بوچارد، ری . جی، شفارد و همکاران. ورزش آمادگی و تندرستی، ترجمه عباسعلی گائینی . انتشارات اداره کل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش ، تابستان 1377.

   گایتون، هال . فیزیولوژی پزشکی. ترجمه احمد رضا نیاورانی، زیر نظر محمد رخشان، نشر طبیب، تابستان 1377.

  گری و مورال، جرج . مک گلین، مبانی فیزیولوژی تمرین قدرتی، ترجمه فرهاد رحمانی نیا، انتشارات دانشگاه گیلان، بهار 1377.

   نلسون. ایمونولوژی، آلرژی، روماتولوژی، ترجمه مسعود موحدی و محمد قره گزلو، با نظارت مصطفی معین ، انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد، پاییز 1375.

  هارسیون، اصول طب داخلی (بیماریها روماتولوژی و سیستم ایمنی)، ترجمه سید مهدی منتظری، زیر نظر علی خلوت، انتشارات ارجمند، پائیز 1376.

  هلف. گات و دیوید. سی . بیماریهای عفونی در ورزشکاران . ترجمه مرتضی ملیجی، مجله ورزش و ارزش شماره 136. بهمن 1377.

  Berk , L . S and et al , " The Effect of long Endurance Running on Natural killer cell in marathoners . Medicine science in sport exercise , 22 , (1998) , P ; 207-12.

   

  Bosenberg , A. T , "Strenuous Exercise causes systematic endotoxemia " , Journal of Applied physiology . (Bethesda med), 55,1 , (Jul 1988), P : 106 – 108.

   

  Calabrese L.H , and et al , "The Effect of Anabolic steroids and strength training on Human Immune Response" , Medecine science sport Exercise , 21 , (1989) , P : 386 – 92.

   

  Castell , L. M, Newsholme , E . A , "the Effects of oral glutamine supplementation on Athletes After Prolonged , Exhaustive Exercise " , Nutrition , 13 , 7 , 8 (Jul Aug 1997) , P : 738 – 42.

   

  Castell, L. M , Poortmans , J . R , "Some Aspects of the Acute phase Response After a Marathon race , and the effects of glutamine supplementation " , Eur – J – Apple – Physiology , 75 , 1 , (1997) , P : 47-53.

   

  Douglass , J . H , "The Effects of physical Training on the Immunological Response in Mice" . J – Sportned , 14 , (1974) , P : 48 – 54.

   

  Dowell , mcdowell , et al , "Influence of Intensity and Duration Training on Salivary Immunoglobulin A " , med – sci – sport Exercise 80 , 45 , (2003) , P : 121-25.

   

  30) Eliakim. A, Wolach. B and et al. " Exercise Among Gymnasts and Untrained Girls",Int -Jsports-meclJS, 3,(Apr 1997),P:208-12.

  31) Eskola.J, O. Ruuskaneu , E . Sdppl, at al, " Effect of sport .stress on Lymphocyte transformation and Antibody formation", Clin Exp -Jmmunol, 32 . (1978) ,P: 339-45 .

  32) Fitzgerald.L, "Exercise and the Immunesystem "Jmmunol Today ,9, (1988),P:337-39.

  33) Frank,L.R, Hat Faludy . Z, Peter Konitsm ," Sportovosis Zemle Hungarian",Review of sport med(Bodapest),32,2,(1991) , P: 58-9.

  34) Green,R.L,et al, "Immunefunction in marathon Runners" , Ann

  Allergy,47,(1981),P: 73-75.

  35) Shinkai , and et al, "Infection in Athletes " , Sport med , 17 , 2, (.1998), P: 86 -107.

  36) Janson.S,KaJiura,et al," Immune response to changes in Training Intensity and Volume in runners", med and sci in sport and Exercise . (Indian apollis ind), 27, 8, (2003), P : 111 - 17 .

  37) Kargotich.S,Keast.D,et al," The Influence of Blood Volume Changes on Leucocyte and Lymphocyte Subpopulations in Elite Suimmers Following Intrval training of varying intensities " , Int - J _Sport - med, 1805 . (2002), P : 373 - 80.

   

  38)LaureLT,Mctckinon      PHD     University     of    Queen     Sland

  " Exercise and immunology", Australia, 10, 2, (1992),P: 147 - 50.

  39)Liesen,H,and et al, " Effects of endurance training on changes in serum  . Glycoproteins   and ImmunoglobitHns in 55 to 70 year , old

  men" ,Proc-int-congress phys- Activity sci , (1976), P : 189.

  40) Mackinnon,L. T, Coinn .E , Seymour , G. J , " Decreasd Salivary Immunoglobulin A Secration Rate After  Intense Exercise in Elite Kayakers", European   J  of appl  phy   and  Accupational   phy , (Berlin- FRG),67 , 2, (2003), P : 180 - 84 .

  41) McCarthy ',D. A, and MM, Dale, " The Leukocylosis of Exercise" , A Review and mode! sport med , 6, (1 988), P : 333 - 43.

  42) Mcdowell,S.L,Hunges,R.A , and et al , " The Effect ofExhastive Exercise on Salivary Immunoglobulin A. J of sport med and physical fitness ,32,4, (2005), P : 412- 15 .

  43) Michell and et al , " The Effect ofaerobie training on function Immune system" ,med-Sci- Sport Exercise ,12, (1992),P : 442 .

  44) Muns.G,Liesen.H and et al," Influence of long Distance Running on IgA in nasal secretion and saliva " , Sport med , 40 , (1989),P:63-65.

   

  45) Neh1sen,CannareUa,S.L and et al," The effect of Acute mederate Exercise on Lymphocyte function and serum Immunoglobulin Levels " ,lnt-J-of Sport med,12,4,(1997),P:391-98 .

  46) Neil.P.Walsh and et al,"Glutamine,Exercise and Immune Function" , Sport med , 26,3 (1998) ,P : 177-91 .

  47) New sholme,E.A , " Biochemical mechanism to Explain Immuno Superssion in WelL trained and overtrained Athletes " . Int-J - Sport

  med 15, (1994), P: 42 -7.

  48) Niman,D.C , Johanssen , L.M , Lee , J.W ." Infection Episoded in Runners before and after a readrace " , J-of- sport-med-cine and

  physfitness , 29 , (2004),P : 289 -96.

   

  49) Nieman,D.C , Nehlsen-Cannarella , S.L , and et al, " The effect of moderate Exercise training on Immune response" , med - science of sport Exercise , 13, 1, (1991),? : 64 - 71.

  50) Nieman,D.C , Nehlsen-Cannarella-S.L, " The effect of Acute and chronic Exercise on Immunoglobul ins", Sport med, 11, 3, (1999) P: 183- 201 .

  51) Niman , D .C , Tan , S . A and et al , " Complement and Immunoglobulin levels in athletes and sedentary controls " , Int - of sport - med, (New - York) ,10,20 (1989),P : 124 - 28 .

   

  52) Pedersen, B.K , " Influence of physical Activity on the cellular immune-system-Mechanisms ofAciion " , Int - J - of Sport med, 12, (2001), P: 23- 29.

  53)Pedersen,B.K and et al,"Exercise Induced Immunomodulation ,

  Possible roles of neuroendocrine and metabolic factors", Int - J -

  sport -med, 18,1,(2007)tP : 2-7.

   

  54)   Philip.B.Sparling,and   el   al," Selected scientific aspects of marathon racing and updata fluid replacement, Immune function , Psychological factors and gender Dijfence" , Sport - med, 15,2, (1993),P: 116-32 .

  55) Poortmans,J.R, "Serum Protein determination during short Exhastivephysical Activity ",J- Appl_phys ,30, (1970),P : 190- 92 .

  56) Roker.L and et al, "Plasma volume Albumin and globulin concentrations and their intervascular masses , A comparative study in Endurance Athlets and sedentary subjects " , Eur - J- Appl -Phys , 36, (1976),P : 57-64.

  57) Sharp,N.C.C,Koutedakisy. "Sport and the overtraining syndrom, Immunological aspects",british medical Bulletin,48,3,(1992),P:518 -33.

   

  58) Shephard,R.J , Astrernd,P.O ," EnUurance in sport",Oxford, blackwell scientific , (1992) •

   

  59) Shephard,R.J and Pang.N.Shek, "Associations between physical

  Activity and suscebtibiiily fo cancer" , Sport med , 26,5, (1998), P : 293 : 315.

  60) Shaphard,RJ,Shek,P.N , " Infections diseases in Athletes , New Interest for and old problem " ,J - Sport - med - Phys fitness , 34 , 1, (1994),P:ll-22.

  61) Shaphard,R.J,$hek, P.N , " Potential Impact of physical Activity and Sport on the Immune system , A Brief review " , Br - J - Sport -

  med, 28,4 (1994 ),P: 247 - 55 .

  62) Shoji, shinkai et al , " Triathlon compettion induced a transient immuno suppressive change in the peripheral blood of Athletes" , Phys -fitness , 33, I, (1993), P : 70- 78 .

  63) Stephenson, L.A and et al, " Effect of Exercise and Passive heat Exposure on Immunoglobulin and Leukocyte concentrations ".In Exercise-Physiology, Current selected Research ,C.O-Dotson and J. H-Humphrey(EDS),New York, Ams Press , Inc,(1985),P : 145-57 .

  64)Tharp,G.P.B,Barnes,M.W, "Reduction of saliva mmunoglobuiin levels by Swim raining",European-J-Appl-Phys,60t(1995),P:6l-64

  65) Tomasi,T.B,Trudeau,F.B and et al," Immune parameters in athletes before and after strenuous Exercise" , J- Clin linmunol , 2,3, (1982 ),P : 173-8.


  66)   Tony.J. Verde   and   et al, "Immune responses and increased Training the elite Atletes " , Apply - Phys 73 , (2005),P : 1497 - 9 .

  67)Weight ,L.M, Alexander , D , Jacobsp , " Strenuous Exercise Analogous to the Acute .phase Response" , J- Clini - Scien- 81,

  5, (1991),P : 677-83.

   

  68) Wong,C.W -and et al," Effects of Exercise Stress on various Immune junctions in Horses'" , American journal of veterinary research , 53,8, (1992),P : 1414 -17

  69) Wonger and et al , "The influence of exercise on obesity " , Deutshe zeitschrift fur sport Medizin, 2006 , 36 , P : 57- 64.

  70) Woo . Kim , "Effects of Aerobic training and Nutritional supplements on obesity and BMI" , Journal of advanced nursing , 2007 , 59 : P : 75-80

  .

ثبت سفارش
عنوان محصول
قیمت