پروژه طراحی سیستم مکنده غلات

کارشناسی ارشد
مشخص نشده
99
word
611 KB
10001509
قیمت قدیم:۱۶,۵۰۰ تومان
قیمت: ۱۴,۴۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه پروژه طراحی سیستم مکنده غلات

  چکیده:

  این پروژه طراحی سیستم مکنده غلات می باشد که در آن سیستم فشار منفی و طول لوله  و ارتفاع آن  فرض شده است.

  دراین پروژه با تکیه بر اصول علمی و بیان تئوریهای مربوطه محاسبات مربوط به مقدار فشار و توان مورد نیاز برای کمپرسور و قطر و جنس لوله انجام گرفت.

  در آخر با محسبات انجام گرفته یک کمپرسور300 hp ازشرکت Sulivan Palatek که کاتالوگ آن در پیوست آمده انتخاب شد. و قطر لوله 805 in و جنس آن نیز فولاد تجارتی انتخاب شد.

  فصل اول:

  مقدمه و تاریخچه:

  مقدمه وتاریخچه: [1]

  این پروژه طراحی سیستم مکنده غلات می باشد  که این سیستم غلات را از یک مخزن کشتی یا سیلو جدا کرده و به فاصله ای دیگر انتقال می دهد. در واقع سیستم مکنده در صنایع زیادی کاربرد دارد که کشاورزی یکی از آن موارد می باشد. در واقع با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی سیستم های مکنده نیز روز به روز پیشرفت می کنند.

  این سیستم همزمان با اختراع اولین توربوجت در سال 1930 ابداع شد. در واقع این توربوجت شامل کمپرسور گریز از مرکز قطبی بود که از یک کمپرسور محوری دو مرحله ای تغذیه می شد. که اوایل با مشکلاتی همراه بود که یکی از این مشکلات این بود که موتور وقتی خاموش می شد که بنزین تا آخر می­سوخت. بعد از آن سیستم های مکنده بوجود آمد که در آن کمپرسور عضو اصلی سیستم به شمار می آید. در حال حاضر مکنده ها با انواع قدرت و فشار موجود می باشد.

  در این پروژه سعی بر آن است که ابتدا به بیان تئوریهای یک سیستم مکنده غلات می پردازیم.

  ما در این پروژه با تکیه بر اصول علمی برای یک سیستم مکنده مقدار فشار مکنده و توان کمپرسور و قطر لوله را تعیین خواهیم کرد و در آخر نیز با ارائه نتایج پیشنهادهای خود را برای بهتر شدن بازده سیستم ارائه خواهیم کرد.

   

   

  فصل دوم

   سیستم های جا به جایی پنوماتیکی

  2-1- مقدمه: [1]

  سیستم های جابجایی پنوماتیکی بطور اساسی ساده و بصورت  مشخص مناسب برای انتقال مواد دانه دانه و پودر شده و … در کارخانجات مختلف می باشند.

  تجهیزات سیستم عبارتند از یک منبع برای متراکم کردن گاز (معمولاً هوا)، یک دستگاه تغذیه، خطوط لوله انتقال و یک گیرنده برای جدا کردن مواد منتقل شده از گاز.

  برای انتقال مواد می توان از فشار بالا یا پایین استفاده کرد. برای مواد نم دار از هوای خشک و برای موادی که قابلیت اشتعال دارند از گازهای خنثی مانند نیتروژن می توان استفاده کرد. یک امتیاز بسیار خاص برای این سیستم این است که اگر لازم باشد مواد منتقل شده را تا فشارهای بالا می توان در ظروف گیرنده نگهداری کرد.

  2-2- انعطاف پذیری سیستم: [1]

  با یک انتخاب مناسب و ترکیب درست تجهیزات می توان مواد را از یک مخزن یا سیلو به مکانی دیگر با فاصلۀ دلخواه انتقال داد. انعطاف پذیری این سیستم ها هم در طرح بندی هم در عملکرد ما را قادر می سازد تا از نقاط متعدد تغذیه مواد را در لولۀ مشترک انجام داده و آنها را در مخازن گیرنده تخلیه کنیم. خطوط لوله در این سیستم ها می توانند بطور عمودی یا افقی و یا ترکیبی از جهات مختلف قرار گیرند که با توجه به لولۀ اصلی این جهات تطبیق داده می شود. نرخ جریان مواد به طور پیوسته هم در خروجی و هم ورودی کنترل می شود که بیشتر این سیستم ها عمل کنترل را بصورت کاملاً اتوماتیک انجام می دهند. سیستم های جابجایی پنوماتیکی بطور منحصر بفردی تطبیق پذیر هستند این سیستم ها گسترۀ عظیمی از مواد را می توانند جابجا کنند این بدین معنی است که موادی که بالفعل خطرناک هستند نیز می توانند با این سیستم ها به طور کاملاً ایمنی جابجا شوند.

  2-3- صنایع و مواد: [1]

  تنوع عظیمی از مواد به فرم گرد یا دانه دانه و تعداد زیادی از واحدهای صنعتی برای جابجایی و انتقال مواد از این سیستم ها بهره می گیرند. این صنایع عبارتند از: 1- کشاورزی 2- معادن 3- شیمیایی 4- دارویی 5- صنایع غذایی و… مقادیر عظیمی از مواد در صنایع مختلف روزانه از این طریق جابجا می شوند مثلاً در صنایع کشاورزی حجم زیادی از محصولات از جمله گندم، جو، برنج و… جابجا می شوند. در صنایع غذایی برای انتقال آرد، شکر، قهوه و چای و… از سیستم های انتقال مواد پنوماتیکی استفاده می شوند. در صنعت پتروشیمی پودرهای ریز مانند سیمان، سولفات باریم و موادی از این قبیل از این طریق منتقل می شوند.

  2-4- طریقۀ انتقال: [1]

  یکی از مشکلات بزرگی که وجود دارد این است که چگونه مواد را از میان خطوط لوله انتقال دهیم ابتداباید مشخص شود که نحوۀ انتقال به شکل پیوسته است یا به شکل دسته ای.

  2-4-1-  فاز رقیق: برای انتقال پیوسته ای یا دسته ای اگر سایز دسته بزرگ باشد دو روش وجود خواهد داشت. اگر موادی که قرار است منتقل شوند برای عبور از خطوط لوله در هوا به شکل معلق قرار گیرند به فاز رقیق مربوط می شود.

  2-4-2- فاز غلیظ: اگر مواد در سرعت های پایین در هوا به شکل معلق قرار گیرند به فاز فشرده (غلیظ) ارجاع داده می شوند در این فاز نیز دو روش وجود خواهد داشت:

  (1) حرکت در بستر جریان که در این روش مواد منتقل شده به شکل ریگ های روان از کف خطوط لوله جریان می یابند و در جاهایی مرسوم می باشد که مواد منتقل شونده مشخصۀ القایی خوبی نسبت به هوا داشته باشند.

  (2) حرکت ضربانی: در این روش مواد منتقل شونده با خفۀ هوا تفکیک می شوند در جاهایی مورد استفاده قرار می گیرد که مواد قابلیت نفوذ خوبی داشته باشند.

  2-4-3-  حرکت با سرعت هوا: در انتقال با فاز رقیق سرغت هوا یک مقدار نسبتاً زیادی می باشد که محدودۀ سرعت  برای پودرهای بسیار ریز  برای مواد دانه ای ریز و مقادیری بیشتر برای مواد با چگالی بالاتر در نظر گرفته می شود.

  2-4-4- نرخ بارگذاری حجمی: نرخ بارگذاری حجمی یا غلظت یک پارامتر مفید برای تصور کردن جریان می باشد که عبارت است از نرخ دبی جرمی هوایی که مواد را منتقل می کند که به شکل بی بعد بیان می گردد. برای فاز رقیق بیشترین مقدار قابل حصول به طور نمونه 15 می باشد اگرچه این مقدار می تواند بیشتر شود اگر فاصلۀ انتقال مواد کمتر شود. برای حرکت در بستر جریان، نرخ بارگذاری حجمی بیشتر از 100 هم می تواند باشد.

  البته اگر موادی قرار است منتقل شوند دارای گرادیان فشار  در هر  خطوط لولۀ افقی باشند. برای حرکت ضربانی استفاده از نرخ بارگذاری حجمی چندان مناسب نیست و بیشترین مقدار بدست آمده تقریباً 30 می باشد.

  فصل سوم

  انواع سیستم های انتقال مواد پنوماتیکی :

  3-1- مقدمه: [1]

   انواع متعددی از سیستم های انتقال مواد پنوماتیکی در دسترس می باشند. اکثریت سیستم های متداول که مدام مورد استفاده قرار می گیرند در یک جا ثابت می شوند بسیاری از آنها با فشار منفی یا فشار مثبت و یا ترکیبی از هردوی آنها کار می کنند.

  سیستم های باز و بسته: سیستم های باز به طور معمول برای انتقال مواد به کار می روند مخصوصاً اگر انتقال با هوا صورت گیرد و سیستم های بسته فقط در موارد بسیار خاص مورد استفاده قرار می گیرند مانندانتقال مواد آتش زا یا سمی

  سیستم های مثبت و منفی: در این سیستم ها مواد می توانند مکیده یا دمیده شوند و هم فشار و هم خلا می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

  سیستم های ثابت و متحرک: اکثریت این سیستم ها ثابت می باشند و در موارد خاص مانند بنادر از سیستم های متحرک استفاده می شود.در شکل 3-1 انواع سیستمهای انتقال مواد پنوماتیکی بیان شده است.

  سیستم های فشار بالا و پایین: در سیستم های انتقال مواد پنوماتیکی فشارهایی حدود  و بیشتر را فشار بالا می گویند. البته برای راکتورهای شیمیایی فشارهای خیلی بالا مورد استفاده قرار می گیرد که در حدود  تا 300 می باشد.

  3-2- سیستم های بسته: [1]

  به طور حتم وظیفۀ انتقال مواد از محیط های کنترل شده برای سیستم های انتقال مواد انکار ناپذیر می باشد اگر توده مواد انتقال یافته قابلیت انفجار داشته باشد از نیتروژن و یا گازهای خنثی دیگر می توان برای انتقال استفاده کرد.

  در یک سیستم باز انتقال مواد از یک محیط کنترل شده می تواند بسیار پر هزینه باشد اما در سیستم های بسته گاز به گردش در می آید و هزینۀ اشتعال در این سیستم ها به طور قابل توجهی کاهش می یابد. اگر موادی که می خواهیم منتقل کنیم پرتوزا یا سمی باشند سیستم های بسته انتقال آنها را با یک کنترل دقیق ممکن می سازد در شکل 3-2  یک چرخۀ انتقال مواد پنوماتیکی نشان داده شده است.

 • فهرست و منابع پروژه طراحی سیستم مکنده غلات

  فهرست:

  مقدمه وتاریخچه

  1-1- مقدمه و تاریخچه : [1]....................................................................................... 1

  فصل دوم

  سیستم های جابجایی پنوماتیکی

  2-1- مقدمه: [1]........................................................................................................... 2

  2-2- انعطاف پذیری سیستم: [1]................................................................................. 2

  2-3- صنایع و مواد: [1] ............................................................................................. 3

  2-4- طریقه انتقال: [1]................................................................................................. 3

  2 2-4-1- فاز رقیق:.................................................................................................... 4

  2-4-2- فاز غلیظ..................................................................................................... 4

  2-4-3- حرکت با سرعت هوا.................................................................................. 4

  2-4-4- نرخ بارگذاری حجمی................................................................................. 4

  فصل سوم

  انواع سیستم های انتقال مواد پنوماتیکی

  3-1- مقدمه: [1]........................................................................................................... 5

  3-2- سیستم های بسته: [1]........................................................................................ 6

  3-3- سیستم های باز: [1]........................................................................................... 7

  3-3-1- سیستم های فشار مثبت............................................................................. 7

  3-3-2- سیستم های فشار منفی.............................................................................. 8

  فصل چهارم

  انتقال دسته ای

  4-1- مقدمه: [1]......................................................................................................... 10

  4-2- سیستم های نیمه پیوسته: [1]........................................................................... 10

  4-3- سیستم های ضربانی: [1]................................................................................. 11

  فصل پنجم

  اهمیت ویژگی های مواد

  5-1- مقدمه: [1]......................................................................................................... 13

  5-2- چسبندگی: [1]................................................................................................... 13

  5-3- قابلیت احتراق: [1]............................................................................................ 13

  5-4- رطوبت: [1]....................................................................................................... 13

  5-5- سایش و فرسایش: [1]..................................................................................... 14

  5-6- شکنندگی: [1].................................................................................................... 14

  5-7- نقطه ذوب پایین: [1]......................................................................................... 15

  5-8- پرتوزایی: [1].................................................................................................... 15

  فصل ششم

  اجزاء سیستم

  6-1- مقدمه: [1]......................................................................................................... 16

  6-2- تامین کردن هوا: [1]......................................................................................... 16

  6-2-1- انواع سیستم های حرکت دهند ی هوا..................................................... 16

  6-2-1-1- فن ها............................................................................................... 18

  6-2-1-2- دمنده های احیا کننده...................................................................... 18

  6-2-2- مشخصات سیستم های راه اندازی هوا................................................... 18

  6-2-2-1- دمنده، کمپرسورها.......................................................................... 19

  6-2-2-1-1- فشار برای کمپرسور.............................................................. 19

  6-2-2-1-2- نرخ دبی حجمی جریان............................................................ 19

  6-2-2-2- مکنده و پمپ های وکیون................................................................ 20

  6-2-2-2-1- وکیوم (فشار منفی)................................................................. 20

  6-2-2-2-2- نرخ دبی حجمی ...................................................................... 21

  6-2-3- قدرت مورد نیاز....................................................................................... 21

  6-3- خطوط لوله: [1]................................................................................................ 23

  6-3-1- ضخامت دیواره........................................................................................ 23

  6-3-2- جنس لوله ها............................................................................................ 24

  6-3-2-1- بهداشت............................................................................................ 24

  6-3-2-2- لوله های پلاستیکی.......................................................................... 25

  6-3-2-3- سایش سطوح................................................................................... 25

  6-3-3- سطح تمام شده ....................................................................................... 25

  6-3-4- خمها......................................................................................................... 26

  فصل هفتم

  جریان گاز- جامد

  7-1- مقدمه: [1]..................................................................................................... 28

  7-2- قطر داخلی لوله: [1]...................................................................................... 28

  7-3- فاصله انتقال: [1].......................................................................................... 28

  7-4- فشار قابل دسترسی: [1].............................................................................. 29

  7-5- سرعت هوای منتقل شده: [1]....................................................................... 29

  7-6- خصوصیات مواد: [1]................................................................................... 30

  فصل هشتم

  مشخصات انتقال مواد

  8-1- مقدمه: [1]......................................................................................................... 31

  8-2- سرعت انتقال: [1]............................................................................................. 31

  8-3- نرخ بارگیری یکنواخت:[1]......................................................................... 32

  8-4- تاثیر قطر داخلی لوله: [1]................................................................................. 33

  فصل نهم

  شرایط لازم برای هوا

  9-1- مقدمه: [1]......................................................................................................... 36

  9-2- فشار موجود: [1]............................................................................................. 36

  9-3- دبی حجمی: [1]................................................................................................. 38

  9-4- تاثیر سرعت: [1]............................................................................................... 38

  9-5- اثرات تراکم پذیری: [1].................................................................................... 39

  9-5-1- سرعت انتقال هوا..................................................................................... 40

  9-5-2- تاثیرات مواد............................................................................................. 40

  9-6- دبی حجمی: [1]................................................................................................. 41

  9-6-1- ادامه فرمولها........................................................................................... 41

  9-6-2- تاثیرقطر داخلی لوله................................................................................. 42

  9-6-3- قانون گاز ایده آل..................................................................................... 43

  9-6-4- تاثیرات فشار............................................................................................ 45

  9-6-5- تاثیرات سیستم......................................................................................... 46

  9-7- تعیین سرعت: [1]............................................................................................. 48

  9-7-1- روابط عملکرد.......................................................................................... 48

  9-8- تاثیرات ارتفاع: [1]............................................................................................ 48

  9-8-1- فشار اتمسفری......................................................................................... 49

  فصل دهم

  افت فشار

  10-1- مقدمه: [1]...................................................................................................... 50

  10-2- افت فشار لوله: [1]......................................................................................... 50

  10-2-1- پارامترهای جریان و ویژگی های آنها................................................... 51

  10-2-1-1- سرعت هوا.................................................................................... 51

  10-2-1-2- چگالی هوا...................................................................................... 51

  10-2-1-3- ویسکوزیته هوا.............................................................................. 52

  10-2-1-4- ضریب اصطکاک........................................................................... 52

  10-2-2- روابط افت فشار.................................................................................. 52

  10-2-2-1- خطوط لوله صاف.......................................................................... 52

  10-2-2-2- تاثیرات قطر داخلی لوله................................................................. 54

  10-2-2-3- خمها.............................................................................................. 54

  10-2-3- تاثیرات دبی هوا................................................................................... 56

  10-2-4- تاثیرات طول لوله................................................................................. 56

  10-2-5- ترکیب های دیگر خط لوله................................................................... 57

  10-2-6- افت فشار کلی...................................................................................... 58

  10-3- افت فشار مربوط به هوا: [1]......................................................................... 59

  فصل یازدهم

  طراحی سیستم

  11-1- مقدمه: [نگارندگان]......................................................................................... 60

  11-2- محاسبه سرعت هوای انتخابی با توجه به وزن مخصوص: [نگارندگان]....... 61

  11-3- فشار مورد نیاز: [نگارندگان]......................................................................... 63

  11-4- انتخاب مکنده و توان مورد نیاز: [نگارندگان]................................................ 63

  11-5- انتخاب لوله: [نگارندگان]................................................................................ 65

  11-6- افت طولی عرضی: [نگارندگان]...................................................................... 67

  11-6-1- افت طولی............................................................................................. 67

  11-6-2- افت موضعی........................................................................................ 68

  11-6-3- طول معادل.......................................................................................... 69

  فصل دوازدهم

  نتیجه گیری، پیشنهادات

  12-1- مقدمه: [نگارندگان]......................................................................................... 71

  12-2- نتایج: [نگارندگان]........................................................................................... 71

  12-3- بررسی نتایج: [نگارندگان].............................................................................. 71

  12-4- پیشنهادات: [نگارندگان].................................................................................. 72

  پیوست

  1- کاتالوگ کمپرسور از شرکت Sullivan Palatek............................................... 73

  منابع   .

  منبع:

  - لاتین

   Hand book of pneumatic conveying Engineering, David miles;  [1]

  Mark G.jones & Kijay K. Agarwan , new york (Basel),

   Micel Dekel ,Inc

  2- کاتالوگ

  کاتالوگ کمپرسور از شرکت Sullivan Palatek، کشور امریکا (شهر میشیگان)، 2006

   

  .

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول